Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

E lan

Výborná zábava. To by stačilo říct. Proto tak vysoké hodnocení. Super hlášky (přesně vhodné do tohoto lehkého žánru), výborné triky a sympatičtí hrdinové. Navíc Megan je k nakousnutí:-) Že scénář je chabý? Je. A co?!!! ()

sonoluca

Malej hračička Majkl redefinoval význam tohohle slova a servíruje popkorn z mimozemsky modifikované kukuřice té nejvyšší kvality. Po pro mě slabším The Island se vrací v životní formě, hecovanej kupředu Jablonskyho soundtrackem! Strejček Spielberg musel brnknout na Skywalker ranč, aby mu starej kámoš Lucas a chlapci z ILM (WETA se po tomhle může jít zahrabat) udělali podpultovou cenu, jinak to snad není možný. 150M? Za tohle... no to mi poser záda. Už úvodní akce naznačuje, že tohle bude kurva velký - ještě větší! Finální akční inferno se nedá popsat slovy, to se prostě musí vidět. U Transformers samozřejmě platí, že formě je podřízeno naprosto vše... a co? Výhrad by se našla celá řada, ale čert je vem.k Shia ustál svou pozici naprosto s přehledem (vítej v první lize) a společně s nádhernou Megan Fox jim to šlape na jedničku. PS: Průměrný triky? Hahaha. ()

Trisstes

tesne po dopozeraní som chcel dať 5* ale vzhľadom na to že tam bol pár nelogických miest 1* strhávam...ale inak to bolo naozaj mega...:)... ()

Zacharias

Super akční nářez, prostě Bay. Během filmu jsem si říkal, že si to později budu muset pustit zpomaleně na DVD, protože některé akční scény byly tak rychlé, že jsem je nestíhal. Roboti se pohybovali tak přirozeně, a to jejich " převlíkání " , nádhera. ()

chlebos

Film o bojujících robotech je hrozná blbina, ale už jsem viděl mnohem větší krávoviny, ale bavil jsem se mnohem víc. Franta Fuka má pravdu - tenhle film je takový den nezávislosti dnešních dnů...... Je zábavné číst komentáře o tom jaký je Bay bůh a podobně. Jestli se před tím filmem rozdávali nějaké drogy, které udělají z barevných šmouch na plátně bojující roboty, tak já rozhodně nic nedostal. Je to škoda páč možná bych teď psal o těch geniálních scénách, které jsem takhle neviděl... ()

Ufon

Pěkné efekty, určite ne nuda, místy úsměvné. Na 5/5 to není, ale peněz za lístky litovat nebudete. ()

Candyman

Lidi, nechte si ty referáty :) Byla to prostě dokonalost! Už teď se mi ježí chlupy na palci pravé nohy, když pomyslím na dvojku. ()

Trias

Nepřehledné akční scény, nulové dialogy, primitivní příběh. Sci-Fi žánr mám poměrně rád, ale musí být aspoň trochu inteligetní, což se v tomto případě neděje. Pokud by mi bylo dvanáct, tak bych tenhle film žral, ale protože jsem již starší, tak ho znovu vidět nemusím. ()

Dan

Nemám komiksovou jednoduchost, černobílost a patos, ale Transformer jsou tak bravurně zpracovaní, že se na ně velmi příjemně odpočinkově kouká. Vizuálně velmi bohaté, pro mne často až nesledovatelné. Dialogy nudné, patetické a bezobsažné. ()

pistik

Vykradnutá Boa versus Python v šate Lego Bionicles ale za 150miliónov. navyše tam bol vykradnutý aj hudobný motív z Terminátora 2. Film, ktorý odporoval ľudskému rozumu (expert na signálnu analýzu že by vyzeral tak???????? ak by nejaký vojak=gumený mozog navrhol aby kocku ktorú chcú získať zlé roboty skryli do mesta s miliónom obyvateľov?!? tak by som ho poslal pred poľný súd a následne postavil pred popravčiu čatu) a fyzike, ale zato s celkom dobrými digitálnymi trikmi. Bay by už asi nemal točiť filmy. ak ako bolo naznačené v South Park S11E10 bolo to vŕŕŕŕž, potom švááááác a nakoniec búúúúch. A po druhom pozretí je to ešte horšie. Musím dať o hviezdičku dole, 2* je tak akurát za efekty a hudbu kde nevykrádajú Terminátora. Inak nadobúdam pocit, že Spielberg už nemá súdnosť a ešte aj ako producent vnucuje svoje otrepané nápady, ()

Sosak

Michael Bay nepřišel tvořit umění, maximálně tak zábavu. Všechny jeho filmy se nesou v duchu efektních akčních jízd s nádechem béčk. Stejně jsou na tom i Transformes, kteří ale vybočují z řady skvělými efekty. Každopádně pod povrchem nic nenajdete, je to prázdnej film...a z toho šrotování a vrzání kovu mě v kině ke konci slušně bolela řepa. ()

Lukasfox

MICHAEL BAY je bůh!!! Film roku 2007 , jeho styl prostě žeru nejdokonalejší a nejvíc cool jak on říká... nálety , oblety filtry s kamerou , do toho nabouchaná hudba od Steava Jablonskyho a parta hláškujích herců... zábava kterou v tomhle roce nic nepřekonalo! Michael je proste můj režisérskej vzor.... ()

ecis

Dvoma slovami - vizualne orgie! Tak takyto film si viem predstavit pozerat na najvacsej obrazovke sveta a zvukovou zostavou aku pouzivaju Rolling Stones na koncertoch; k tomu najvacsie vrece popcornu a zabava zacina. Scenar prosty, bez napadu, ale tie nadherne suboje transformerov s hutnou rockovou hudbou to vynahradzuje. Jedine co mi fakt vadilo, bola umela Megan Fox (vsimli ste si jej skarede palce na rukach?! :) ()

cyright

Generál: "My potřebujeme tvůrčí nápady, pane Bay, ne speciální efekty." Michael Bay: ".........? Já nechápu, jak je v tom rozdíl." Generál: "Ano, to vidím. Odveďte ho!" (South Park S11E10). Tenhle úryvek přesně vystihuje Bayovu filmařinu. Nejedná se o nic jjiného, než o snůšku nákladných speciálních efektů poslepovaných jakousi tupou smyšlenkou. Ve chvíli, kdy se zrovna neodehrává žádná akce, vystupuje tupost jeho filmů do popředí v celé nahotě. Proto se Bay stará o to, aby se pořád něco dělo, a to za každou cenu , z čehož dříve nebo později plyne křeč. Transformes jsou přeze všechno snažení jen dětinskou zábavou, dlužno dodat, že efektně a celkem vtipně natočenou. Tedy alespoň v první cca půli filmu, kdy i přes komický charakter hlavního hrdiny se film tváří dosti vážně a dospěle a zároveň je vysoce zábavný. Pak ale přijde druhá půle, která přináší porci naprosto zmatené a přeplácané akce, mixuje ji s dětinskostí a špatně naporcovanými a načasovanými dávkami patosu, které jsou zřejmě skutečně určeny dětskému divákovi. Celkově s odřenýma ušima za 3*. Potřebujete-li na dvě a půl hodiny vypnout mozek a dopřát si svižný sled akce, efektů a hlášek, tohle je film pro vás. I když ke konci už možná zatoužíte po intelektuálnější zábavě, kterou vám poskytne i večerníček O Rákosníčkovi. ()

messi@h odpad!

Malým dětem se to líbit může. Myslím tím hodně malé děti. A pak asi zdejším uživatelům ovlivněným všeobecně kladnými kritikami. Uznávám, že začátek v poušti má docela potenciál. Úvodní bitka je natočená pěkně, dynamicky. Jenže pak příběh sklouzává k teenagerské komedii. Ale i to bych dokázal překousnout - koneckonců, asi ani nejde natočit vážně pojatý film, ve kterém jsou hlavní hrdinové roboti, měnící se v auta a letadla. Film nakonec doslova pohřbí vstup hodných autobotů na scénu - např. zpomalená scéna plná patosu, ve které autoboti hovoří o tom, že nesmí ublížit lidem a že i lidé mají právo na budoucnost, to je vážně nad moje síly. Něco tak trapného jsem už dlouho neviděl! Přiznávám, nevydržel jsem do konce a nelituju toho. P.S.: Zase tak zásadní rozdíly v kvalitě triků oproti těm TV reklamám, kde se auto mění na robota, jsem nepostřehl. ()

smack

Už dlouho sem se tak u filmu nebavil, Bay se vyloženě vyžívá v prekérních situacích co se týče otázky celý lidský populace. Ještě že někdo takovej existuje kdo se nebojí tohle natočit. Film praská ve švech díky efektům rozhodně úspěšně. Hudba má už od začátku vítěznej ráz, aspoň teda podle toho co slyším já vedle svištění kulek, bourání budov a podobně. Michaele nepokaž si to dvojkou. ()

Wencek

Film, který je opět napěchovaný americkým hrdinstvím (jak je u M.Baye zvykem) ze kterého se chce zvrace. Děj je jak pro dorůstající počítačovou mládež a bez sebevětší špetky umění. Ale co se musí nechat tak je naprosto fascinující trikové a audiovizuální zpracování u kterého jsem chvílemi zíral s otevřenou pusou a to vše v docela svižném tempu. Sice by se to dalo jistě zkrátit o nějakou tu minutu ale celkový dojem je ve výsledku i docela kladný až na ten příběh teda. Jsem zvědavej co vymyslí v TR2, když je Megatron ve šrotu. Ale jinak celkově dneska za 3*. ()

Luckyman

Nikdy som si nemyslel, že by Transformerov niekedy niekto natočil, ale po Pánovi prsteňov to na seba nenechalo dlho čakať. Keď som bol malý, sledoval som seriál a mal som nejakých Transformerov aj doma. Skvelý dej, skvelá hudba, neskutočné herecké výkony, Shia LaBeouf sa vytiahol a Optimus Prime vyzerá skvelo podobne ako aj ostatní Autoboti. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)