Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Langsuyar

Nezáživná rutina. Clint Eastwood měl asi potřebu si natočit válečný film, kterému ale nevěnoval onu patřičnou pečlivost. Výsledkem je pak zmatený příběh tří nezajímavých hrdinů, ke kterým si divák nevybuduje žádný vztah, snaha o přesah, která ale nepůsobí, jak by sama chtěla, a především nudný a zbytečně natahovaný film, který možná chtěl být něčím jiným, než klasickým válečným snímkem, jenže to by se musel napsat zábavnější scénář a Eastwood by musel přijít s nějakou invencí a snahou zaujmout diváka. Vlajky našich otců tak zůstávají neosobitou a ničím zapamatovatelnou zbytečností, která má sice pár výživných a dobře natočených (především hlavně ozvučených) scén, ale jako celek nefunguje, takže se vlastně nenachází důvod, proč film vidět. 3/10 ()

baruss

Podobne ako v Clintovom Million Dollar Baby nazeráme do zákulisia boxu, aj tentokrát nakukneme pod pokrievku - vojny. Opäť sa v mojom hodnotení prejavuje nedostatok citu pre vojnové filmy. Ja ich jednoducho nedokážem precítiť, tak ako by som chcel. ()

Belbo

Téma filmu není bitva o Iwo Jimu, to je tak maximálně námět. Téma je nám středoevropanům mnohem bližší než komukoli v USA: propaganda, totalitní tvoření pravdy, velké lži v zájmu jakéhosi dobra. Nikdy bych nevěřil, že Clint natočí něco tak antiamerického. V rámci světov kinematografie výjimečný kousek. POMO po dlouhé době něco nepochopil :) ()

_DAVE_

Tento film se "starikovi" zas az tak nepovedl. I kdyz je videt ze se opravdu snazil, napsal k nemu hudbu a spolu se Stevenem Spielbergem ho i produkoval. Nicmene dej je prilis rozvlekly, a priblizne od pulky se film ohdehrava ve dvou casovych rovinach (behem valky a po ni) coz mi taky moc nesedlo. ()

JohnSmith

Eastwood je skvělý režisér a k jeho práci nelze mít výhrady.Je jen škoda,že se přiřadil ke skupince režisérů, kteří svým pojetím války v Pacifiku zrovna moc nepřesvědčili. Ikdyž ve srovnání s Kodem Navajo (založený na zmatené akci) nebo Tenkou červenou linií (založený na nudě) jasně vede ()

Tomatáš

Na samotném hodnocení jde vidět, že "sesterský" film k Dopisům již není tak úspěšný..ani být vlastně nemůže..Určitě bychom našli mnoho příčin...Alespoň pro mne, je tento snímek zdařilým líčením atmosféry válečných dnů na půdě USA a v žádném případě film neberu jako "proamerický", jak se dočítám z jiných komentářů..Spíše naopak..Opět výborná filmařská práce, prolínání časových rovin, apod... ()

Millanium

Válečný film, který popisuje dobývání ostrova Iwo Jimi. Na rozdíl od ostatních uživatel tento film nevidím zas až tak špatně. Ano samozřejmě. Americký patriotismus je zde znát, ale na rozdíl od spousty jiných filmů se zde dá vydržet. Bojové scény jsou udělány velice solidně (spoluprodukce Stevena Spilberga je znát). Až na malinkou naivitu nějakých vojenských scén a ke konci nepřirozeném skákání mezi konfliktem, oslavováním hrdinů a současností to je rozhodně koukatelný film. 70% ()

yeniczek

Ani ne tak zmatek, jako občas nuda. V příběhu se dá i přes flashbacky orientovat v pohodě a tu a tam Eastwood překvapí super nápadem. Bohužel to nestačí na víc jak 3*, za to velice silné. Dokonce se mi líbil větší důraz na život mimo válku, místo na frenetickou akci na ostrově. 6-7/10 ()

Jacob23

Dobre natocene i dobry namet(hrdinove americkeho lidu,kteri vlastne hrdiny nebyli,ale posleze byt museli!)ale tohle se az moc tezko kombinuje dohromady s valecnou akci-nevim co to vlastne bylo ale Eastwood si mel vybrat..ale tesim se na ,Japonskou, verzi ()

V.Silver

Na další hvězdičku tomu něco chybělo - možná proto, že film byl tak strašně natahovaný a rozkouskovaný, kolikrát jsem nevěděl, kdo vlastě vypráví co a komu. Takže i já zopakuju tolikrát použité klišé, ale Clintovi se víc podařily "béčkové" Dopisy z Iwo Jimy než prvotní sonda do "hlubin hrdinovy duše" - Vlajky našich otců. 60%. ()

Ravi

Nevšední pohled na válečnickou dřinu v Pacifiku, jaký v USA kinematografii stále chybí. Vlajky našich otců nabízí smutné zákulisí války tak, jak ji neznáte. Na velkolepé bitvy se netěšte. Je to film o tom, jak velký a odporný je válka obchod. Nebude se Vám líbit, jak to na světe chodí. Tuhle facku do obličeje heroismu americký film potřebuje jako sůl! Další snímek, který s potěšením doporučuji všem, kteří se rádi nad filmem zamýšlejí. 85% = 4/5 ()

Kosmik 1

Režie Clint Eastwood, hudba Clint Eastwood... už jen tyhle dvě fakta víceméně slibují pěkný filmový zážitek. Nebo alespoň zaručují, že film nebude propadákem. Před shlédnutím jsem si k Vlajkám vůbec nic nezjistil, nepodíval jsem se ani na zdejší hodnocení, což bylo taky jen ku prospěchu. Uviděl jsem příběhy několika vojáků, ať už přímo z bojových akcí nebo z pozdější propagace armády. Dá se říct, že to jsou poměrně smutné příběhy. Musím říct, že to všechno se mi líbilo. Styl jakým jsou Vlajky podány divákovi a se snahou vylíčit pravdivé události tehdejších situací kolem vlajky. Akcí přímo z Iwo Jimy bylo dostatek, zvláště dobrá scéna byla vylodění Američanů a první pohled na Japonce, jak na ně míří ze zákopů (nebo spíše z děr). Našlo by se toho více, proč stojí za to Vlajky vidět. Ale to už nebudu prozrazovat. Ten čas opravdu stojí za to tomuto filmu věnovat. 80% ()

Philoun1

Řekl bych, že lepší než Dopisy z Iwo Jimy možná proto, že se tu víc mluvilo anglicky:) dobré válečné scény hlavně krátké záběry z letadel, ale trochu mi vadili scény s politikama proč to amíci musej nacpat všude. ()

venca163

Přišlo mi nejdřív dobrý, že je to proti takovýmu tomu heroinizování (ehm) americkejch vojáků. Nejdřív. Pak to ale bylo pořád dokola, jedna scéna jak druhá nepřinášela nic novýho, celý se to nějak rozpadlo v opakovanym pronášení tý samý myšlenky v různejch lokacích. Prostě "nebyli jsme všichni hrdinové" s blbou hudbou. Po chvíli už tam v podstatě byl jen ten indián, co buď chlastal, nebo bulel a hroutil se. Stejně jako u Dopisů - Clint měl v každym filmu jen jednu věc, co chtěl říct. #škoda (65%) ()

ZkuKol

Asi jsme všichni od filmu o bitvě o Iwojimu čekali víc, nebo jen něco jiného. Clint Eastwood se rozhodl spojit netradiční pohled (PR politika US Army) a klasické válečné scény plné umírání, strachu a odvahy. Čekal jsem víc, ale přesto nemůžu říct, že jsem zklamán. ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky