Východné Nemecko, rok 1984. Oddaný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wieser v snahe o kariérny postup zbiera kompromitujúce materiály o známom divadelnom dramatikovi Georgovi Dreymanovi a jeho atraktívnej priateľke Christe-Marii, o ktorú má súčasne záujem aj minister kultúry. Postupne začína byť životmi divadelných hviezd fascinovaný a stále viac si uvedomuje obmedzenosť svojej vlastnej existencie. Film získal v roku 2007 Oscara za najlepší inojazyčný film a desiatky ďalších ocenení na festivaloch po celom svete. (RTVS)

RadimFišer

Na pocity u tohoto filmu nezapomenu. Přesně mi hrál notou NDR. Tak nepochybně. tak zkresleně a čarokrásně. Nenapadlo by mě takové vyznění a takoví tajní agenti, co pomáhají velkým umělcům. Je to jako v historii našeho prezidenta Svobody. Lidé si na něj v daleké Rusi lehli, aby ho udrželi na živu a sami zemřeli. Protože on měl vyšší cenu. Bylo krásné, když tajný agent přišel do obchodu a nepopsatelně si vzal knihu. Poděkování XXII. Ach jo....nádhera si zaslouží hodnocení. 5 hvězd jako jeden fik. ()

jorgus

horsi ctyri a spise zklamani..prvni polovina filmu excelentni..podani totality a naproste bezmocnosti obcanu verohodne ale pak co se deje..dej zacina byt natahovan a diky neverohodnemu zlidsteni hlavniho hrdiny nemohu jit vyse:) ()

atlet

film se rozjíždí pozvolna (pominu-li prvních 5minut), ale co se pak děje dále a hlavně závěr člověka nenechá klidným...silný film o krutosti i lidskosti...drsná doba, buďme rádi za to, co máme dnes...i když...??? :) ...němci se dostávají poslední dobou do popředí ve srovnání se světovými filmy a tento film je klenot posledních let. ()

trepka

jo! když mě něco donutí bez dechu poslouchat němčinu déle než 45 minut, musí to být něco. a to tohle je. konec perfektní, jako vlastně celý film. odvaha není vidět na první pohled, musíte se dívat tam, kam se nikdo nedívá. ()

grerar

Vyjádřeno na imdb - je to spíš 8/10, ale tady máme hvězdičky. Za prvé - Velice dobrá konfrontace minulosti. Věci pro nás už nepředstavitelné. Za druhé - dva silné okamžiky filmu - v divadle a při vytrhávání kabílků. Film nabídl hrůznou atmosféru tak, jak se to mockrát nepovede. Srovnal bych to s Kachyňovým Uchem. Nicméně nedoporučuji se dívat, pokud se předem nenaladíte na drama. Je tu méně napětí než u Kachyni - a za to bych trochu ubral na hodnocení - jde o to, že divák přesně ví, co se děje na obou stranách fronty. A také naprosto odhalený závěr mi trochu nesedí, ale co už. Přes všechny kritické připomínky je to jeden z nejlepších evropských filmů. 5* ()

KOZLIK

Naprostá filmová lahůdka se vším co se patří. Hned od prvních minut je vám jasné, že se jedná o kvalitu, která v průběhu děje roste a konec filmu je mistrovská tečka. ()

Lukin413

Zajímavé téma, je poměrně osvěžující dívat se na film, který nezpracovává témata let minulých formou grotesky či černé komedie. Jediný problém vidím v příliš zlomovém a nejasně podaném přerodu kovaného "stbáka" v lidskou bytost, i když ani to v mých očích neubralo na působivosti dalšího průběhu filmu. 85% ()

Helldo

Velmi působivý, osobitý snímek z mimoamerické sféry, který dokázal, že i v sousedním Německu se dá natočit kvalitní film...mj. výborný výkon Ulricha Mühe, který držel jinak mdlé vystupování ostatních zúčastněných na koukatelné úrovni... ()

frolish

Poslednych 15 minut podla mna nemuselo byt. Najsilnejsie emocie sprevadzala scena s ukoncenim vysetrovania a v uplnom zavere som sa do toho akosi uz nedokazal ponorit a prislo mi to take vykonstruovane. Skoda toho, lebo inak nemam co vytknut. 90% ()

inachisio

S lítostí musím přiznat, že se ve filmu střídaly velice nudné části, naštěstí s částmi velice pěknými. Myšlenka byla pěkná, což se dalo od začátku předvídat a díky tomuto napětí jsem se nenechala nudnými částmi odradit. K dobru přičítám i herecké obsazení, které mi zde naprosto sedělo a chválím, jak byl celý příběh postaven. ()

hazaba

Zajímavý snímek, vypovídající o době nedávno minulé v Německu. Zpočátku se mi zdál trochu zdlouhavý, ale pak nabral jistý spád. Jen jsem marně hledala pádné důvody, proč Wiesler kryl Dreymana. Že by to bylo tím že zjistil, že nejde ani tak o nepřítele státu jako o konkurenta v lásce/sexu vysokého představitele vlády? Výkony herců byly skvělé, především Ulricha Müheho (dokonalý agent splývající s okolím=nenápadný člověk) a Sebastiana Kocha - jeho naivita, co se týče možného sledování Stasi, neznala mezí. ()

Ippolito

Proč jen to muselo být tak sladké, a tudíž neuvěřitelné? Podobné cukrkandly ve filmech nemám ráda, kazí celkový dojem realistického ztvárnění skutečných událostí, což snímkům tohohle typu ubírá na kvalitě... když se budu chtít dojmout lidskou dobrotou, tak se podívám na jiný typ filmu. Takže pro mě slabší čtyřka, vlastně spíš trochu silnější trojka... ()

Rockerman

Jednoznačně pěti* hodnocení! Před tímto filmem jsem viděl naše "Pouta". Tam jsme se mohli podívat do kuchyně naší STB. Tento film nás zase zavádí do "kuchyně" východoněmecké STASI. Kdybych porovnal tyto dva filmy po herecké nebo dialogové stránce, tak by určitě vyhrál náš film. Ten německý má zase lepší scénář a hlavně ten závěr je excelentní! Kolik bude ještě třeba natočit takovýchto filmů a kolik bude třeba ještě důkazů k tomu, aby už nikdo nemohl říct, že za "komančů" bylo líp? Film je ozvláštněn proměnou kdysi zapáleného kumunisty a tajného policajta. Kdy se v něm probudí svědomí a s rizikem vlastního nebezpečí prakticky zachraňuje "nepřítele socialismu" od vězení. Výborný film skvěle vypointovaný vřele doporučuji!!! ()

FilmWave

Rovněž se mi to zdá poněkud přehodnocené. Dobová atmosféra je výborná, téma silné, herci velmi dobří. Ale zápletka (a postavy) je zbytečně předvídatelná a dost klišoidní. Zajímavé srovnat s našimi "Pouty". ()

BOURQUE

Tu nie dôvod na to, prečo nedať to najvyššie hodnotenie! PS: „Chcete si knihu zabaliť?“ „Nie, bude to pre mňa.“ Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky