Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

salamandrr

Herci dobře hrají, zajímavé doba... ato je tak všechno, nudil jsem se až hanba, Celé jsem to asi nějak nepochopil, ale rozhodně to nepotřebuji vidět zase někdy příště ()

Jeand´Boa

Českou kinematografii již dlouho nic tak neobohatilo, jako tento snímek...herecké výkony, které přesně zobrazily, jak to ani jedna z postav té druhé neusnadňuje...cesta do pekel jest zkrátka dlážděna dobrými úmysly... ()

Biopler

Pôsobivé intro, krásna a výborná Jana Plodková, dokonalá vizuálna stránka, šikovne vymyslený príbeh a pán Najbrt, ktorý okoreňuje detailami nezabudnuteľný snímok. Avšak miestami to kolíše, aj tempo, aj dialógy, najviac nechápem striedanie nemčiny s češtinou. Váhal som nad 3*, lebo film má chyby, no má aj veľké krásna, či už spomínaný okúzľujúci vizuál, ale napríklad aj koniec, kde je ukázané ako Emil veľmi miloval a ako túžil po odpustení iba v pohľadoch majstrovstva Plodkovej a Daniela. ()

AngelG

Protektor je prostě důkazem, že poslední dobou dokážou češi natáčet skvělé filmy pouze z dob války či okupace.. ()

Drom

Bicykl je značkou tohoto díla, součástí je nejen příběhu a výtvarné stránky, ale i mrazivým jinotajem. Stylizace do vzhledu přelomu třicátých a čtyřicátých let 20. století nejen pomocí zpravodajských komentářů, novinových titulků i barevného filtru se z počátku zdála umělá a falešná, konzistence a provedení se však dobře úročilo v průběhu celého filmu, i za pomoci skvělé hudební stránky. Časy dávno minulé se mi se na konci opustit vůbec nechtělo. Ústřední příběh, rozdělený pak nenásilně do několika let, nabízí drama i úsměvné situace na pozadí okupovaného torzra první republiky. Mě dosud zcela neznámá Jana Plodková mne ohromila výkonem v některých scénách, kdy mi připomínala mladou Hanu Maciuchovou, včetně její noblesní ženskosti. Výbornou a naprosto přirozenou bych též nazval Kláru Melíškovou, která mne bavila ještě o trochu více. V rozpacích jsem byl na začátku z Marka Daniela, který se zdál být trochu toporný, když však přišel na scénu jeho hlas a přednes, iluze byla naprosto dokonalá. Zmítání se mezi nástrahami na každém kroku pak sehrál také dobře. Jednoznačně to byl jeden z nejlepších českých filmů nového tisíciletí, zcela vystupující ze šablony posledních let. Prosím, jen tak dál. ()

Kubeska

Jeden ze zázraků českého filmu, škoda, že takových děl je poskrovnu. Zde snad nekulhá žádná složka, obsahově a výtvarně na úrovni a hlavně nechybí režijní invence. ()

Razzor_82

"Hlasy domova, u mikrofonu Emil Vrbata." Jiné pojetí kruté doby druhé světové války. Hravý retro vizuál doplněný o skvělou hudbu. Sympatické herecké obsazení sehrálo přesvědčivé představení. Nezvykle vážný Marek Daniel a milá Jana Plodková. Díky podmanivé výpravě bych ani nepoznal, že je film tolik let starý. 8/10 ()

nwx

Dost bylo Macháčků, Trojanů, Wieweghů, Hřebejků (když někdo vypadá jako Spielberg, neznamená to, že Spielbergem opravdu je, že ano) a podobných neumětelů. Dost bylo hloupých českých filmů. Co to vlastně leze z těch českých filmových škol za lůzu? Film je buď dobrý nebo pitomý. Naši filmoví "intelektuálové" jásající nad kdejakou českou kravinou, by se měli konečně probrat! U amerických filmů si servítky neberete ale českým se automaticky podlézá? Proč na ně pohlížet jinak? Návštěvnost našich kin? Pche - Češi chodí na české filmy automatiky, bohužel, to o ničem nevypovídá. Pošlete film do světa, tam už vám řeknou, co je kravina a co ne. Toto je směr! Tento film svět zaručeně snese. Konečně! ()

Markuss

Česká kinematografie se nachází v poslední době v posmrtné agonii. Jistě sem tam se něco povede, ale tatam jsou roky plné kvalitních snímků, jako byly Kolja, Pelíšky, Musíme si pomáhat a další. V dnešní době je dobrých filmů jako šafránu, jsem vděčný za každý zajímavý titul. Námět Protektora mě lákal od začátku, a v kině jsem se nenudil. Pravda, do výše zmíněného Musíme si pomáhat, měl tento komplikovaný příběh z německé okupace daleko. Přesto však nabídl zajímavý pohled na dané události. Hlavní dějovou linii tvoří osudy manželů, z nichž ona má tu smůlu, že je židovka. Příběh dvou lidí, kteří se v průběhu války odcizují a opět sbližují, považuji za silnou stránku snímku. Oceňuji citlivé vylíčení osudových momentů v letech 38 - 42 ve vzathu manželského páru. Přesto je ve filmu několik hluchých míst, které celkový dojem trochu kazí. Přesto je to od režiséra Najbrta posun od mistrů správným směrem. Také jeho sázka na neokoukané herce režisérovi vychází a tak jsem z kina odcházel spokojený a obohacený o příjemný filmový požitek 80% ()

marusaj

Formou brilantní, výpovědí nadstandardní, hereckým ztvárněním problematické. Tohle je světová filmařina - po výtvarné stránce unikátní snímek. Strašná škoda, že na precizní kameru, skvělou výpravu a vyšperkované režijní nápady nenavazují svým partem i herci. Zde je zakopán pes. Daniel a Plodková se snaží, nicméně nemají na to, aby svým ztvárněním dokázali diváka upřímně přesvědčit o emocích, citech, myšlenkových pochodech svých (velmi) komplikovaných, až "sofistikovaně překombinovaných" postav. Tenhle film je vztahová záležitost , která stojí a padá s ústřední dvojicí. Tahle dvojice to nezvládla. Bohužel. A je mi to zatraceně líto. P.S. V současnosti nevidím nikoho zajímavého a neokoukaného, kdo by tohle u nás dokázal uhrát. .. A ty čtyři hvězdy jsou vyjádřením formy za čistých neposkvrněných pět a hereckého ztvárnění za průměrné tři. ()

Respex

Zázrak... po hodně dlouhé době naprosto skvělý český film! Jsem tak strašně rád. Marek Najbrt ukázal neuvěřitelný potenciál a za pomoci téměř neznámých herců vytvořil dílo na české poměry jedinečné. Je to rozhodně film, který by měl být promítán na světových festivalech. Naprosto si to zaslouží. Jana Plodková a Marek Daniel jsou excelentní, ale i ostatní obsazení je skvělé. Vše je podtrženou velice chytrou hudbou... Jednoznačně 5* a mega doporučení. ()

dEst28

Já jsem náročný divák a tady mi něco chybělo do 4*, každopádně ztráta času to nebyla a rozhodně je to film, který mě znovu utvrdil v tom, že u nás se točí dobré filmy, ale jejich bohužel málo a to je škoda. Oceňuju na tomhle filmu ale hlavně jednu věc, a to že tu nejsou herci, kteří jsou v každém druhém českém filmu poslední dekády. ()

mogul01

Zajímavý film, na kterém jsem kladně hodnotil především atmosféru dotvořenou výbornou hudbou. Bohužel v samotném filmu mi něco chybělo a i přes dobré herecké výkony na mě Protektor působil poněkud rozpačitě. Kromě toho se moc nepovedl závěr, takže na Oscara to podle mě není. Ale za shlédnutí Protektor určitě stojí. ()

Dartdevil

Film roku 2009. Odpouštím vše, protože je třeba přimhouřit oko, když se po dlouhé době takový český film objeví. ()

alonsanfan

Tak hustá atmosféra, že jsem si připadal jako hozený do asfaltu. Taky mi několikrát vytanulo na mysli, že je to tak dobrý, že to snad ani nemůže být český film. Ale je to český film a s velkým šarmem se potýká s jedním z nejtěžších období českých dějin - Protektorátem Čechy a Morava. Úsporné a přece tak působivé. Úžasně vykouzlená atmosféra bezstarostnosti První republiky, pohled do zákulisí filmového průmyslu a poté tvrdý nástup okupace, strachu, tísně i kolaborace. Obdivně vzhlížím k hlavním představitelům. Jana Plodková by se mezi prvorepublikovými filmovými hvězdami zcela určitě neztratila. To prchavé kouzlo v ní prostě je. Marek Daniel je úžasně slizký i lidský a Jiří Orten coby prvorepublikový filmový milovník k sežrání. Jsem velmi vděčný za obsazení neotřelých a neokoukaných tváří a volám pryč s těmi Vilhelmovými, Issovými, Trojany a Macháčky... apage satanas! ___ A během projekce v mozku hlodá myšlenka, jak bych se v téhle době a situacích zachoval já? Děkuji, radši se nechci ptát. To se to kecá, pokud člověk nic podobného nezažil a nemusel se rozhodovat... Zdůrazňuji hudbu od Midi Lidi od filmového šlágru až po zajímavý mix 30. let s elektrem, pořád mi ještě zní v uších. Film je jako dobrá svíčková prošpikován jednak spoustou originální hudby zejména od Gershwina či Ježka, dobovými záběry či zvukovými ukázkami projevů nebo reportáží z rohlasu. Pro mě jednoznačně zjevení a resuscitace zmírajícího českého filmu. ()