Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

polonius

Pro mě docela zklamání. Film trpí kromě několika dalších nemocí nedostatkem autenticity. Z herců se mě líbil jako vždy Marek Daniel , ale ostatní nepřesvědčili a jen podtrhli rozpačitý dojem , který jsem z filmu měl. Překvapení se nekoná. Tři hvězdy zachraňuje kamera a scénář, který pohříchu potřeboval zásah kvalitního dramaturga. ()

Uiboek

Proč mi připadá, že dobré české filmy jsou výhradně o minulosti, spojené především tedy s tou naší. Protektor mi připadá velmi vyspělý a osobitý snímek, nikoli bez chyby (kupříkladu opět žena ze 40 let, která je hladčej oholená, než polovina 5. třídy základní školy), ale natočen tak, že ve vás něco zanechá i po jeho shlédnutí, při některých scénách jsem měl dokonce husí kůži, což u spousty filmů mívám z jiného důvodu... nechám na Vás.... Příběh to má, dle mého názoru, ucelený, který v podstatě ovšem ničím nezačíná a nevrcholí (myslím ničím velikým, jako třeba vítězství modrých lidí v avatarovi), je to pouhé vložení diváka do děje a také i účelné a připadá vám ten příběh velmi realný, že opravdu věříte, že to tak bylo. Režie byla na pohled velmi příjemná, scénář zkratkovitý (žádná tarantinovská exhibice), ale více než účelný. Ale, jak mé hodnocení napovídá, Protektor mohu vřele doporučit. ()

godspeed

dlouho jsem již žádný český film neviděl a tak toto byla příjemná změna. nicméně z mého pohledu není film ani ryba ani rak. na dobré drama tomu chybí napětí, tempo, gradace. romantický? ano, ale nic, co by mě zahřálo u srdce. čtyři hvězdy dám filmu, který rád uvidím dvakrát a víc. toto jednou stačilo. zlatý "venkovský učitel". ()

Rodin

Velmi dobrý a na české poměry atypicky nesentimentální film. Trošičku kulhala postava Jany Plodkové, která ovšem na to, jak prakticky vůbec neměla o čem hrát, byla opravdu obdivuhodná. Psychologii její postavy tedy autoři námětu a scénáře hrubě odflákli, což je zřejmě největší a jedinou vadou tohoto filmu. Co však je naopak největším kladem tohoto kousku, to je absolutně neuvěřitelný výkon Marka Daniela. Kdo ho znáte jen z "Na stojáka", nenechte si ujít. Převyšoval všechny zúčastněné o několik kategorií a nedokážu pochopit, co zabránilo udělení Českého lva. Že by malá česká závist? Jeho výkon byl naprosto brilantní. ()

Astrebleue

Už jen z toho důvodu, jakým převratem film ve vodách současné české kinematografie je, musím dát plný počet. Existují důvody ke kritice, zvlášť určitě díky pojetí filmu, ale hudba i kamera a střih jsou perfektní, opravdu se na to pěkně dívá. Plus konečně pořádná role pro Marka Daniela, zasloužil by si ji ale dřív. ()

marmeli

Snad poprvé vidím, že hudba předčila film. Protože věřte, že ta byla excelentní... ale ani samotný snímek nezklamal. Spíše naopak - jak bylo už zmíněno, je to film který by se svým zpracováním vyrovnal bez problémů zahraniční tvorbě, což je v dnešní době v ČR výjimka. ()

xenopus

Jestli je šedivý vizuál považován za výtečnou dobovou stylizaci, jestli je necharizmatická Jana Plodková považována za báječnou herečku, jestli je tohle mnohovrstevné emocionální drama a vůbec jestli tohle je film, který vás pohltí a nenechá vydechnout až do konce, tak potom filmu vůbec nerozumím. Souhlasím a oceňuji v českém prostředí inovativní pojetí, kvůli kterému především tu ostatní dávají plné, ale pokud se mi to jako divákovi prostě nelíbí, za což zpravidla následuje odpad!, nemůžu jinak než hodnotit průměrem. Zas jednou film, nad kterým všichni onanují v době uvedení do kin, ale s odstupem času se po sundání růžových brýlí a návratu do reality jeví nadhodnoceně. Ale stejně bylo fajn, že jsme si pocit světovosti (nebo aspoň evropskosti) mohli prožít aspoň na chvíli,co? Bože, jak krásně česky malé... P.S.: ani ty kozy jsem jim nevěřil, natož třeba konec. Slabé 3*. ()

dj_kure

Musel jsem na to koukat na třikrát. Obyčejnější film jsem snad ještě neviděl. Celkově na tom ani není nic co by se dalo kritizovat, ale prostě je to nuda bez špetky nápadu a originality. 58% ()

Marator

Protektor je o lásce,strachu a době, která k obavám o osoby blízké dopomohla . Výtvarně skvostné, herecky zvládnuté (Jana Plodková jako by z té doby vypadla), hudba paráda. ()

MFloyd

Škoda že se na tenhle film zapomnělo. Příběh správně temný a herecké výkony suprové. Myslím že jde o ten nejlepší český film z Protektorátu za poslední léta. ()

joelly01

Zajimave drama s dobre budovanou, takovou autentickou, atmosferou. Ze zacatku jsem byla skepticka, ale casem me zacinalo vic a vic mrazit. Nejlepe se mi libil Marek Daniel, to je pro me timto filmem opravdu objev. ()

radaauer

až na pár drobnejch dramaturgickejch věcí bych dal plnej počet. o fous to pohollywoodštit a mohla tu být ta výjímka, potvrzující pravidlo, že i na náročnej biják se dají dostat masy lidí. takhle tomu nevěštím diváckej megasukces, ale českej film roku to je rozhodně. ()

jns

3apůl*. Velmi dobře natočeno a zahráno. Zároveň studené a dietní. Mám raději trochu tučnější pokrmy. ()

Jara_II

Nečekal jsem od toho vůbec nic, už jsem vlastně rezignoval na českou filmovou tvorbu, dokonce jsem si sám v duchu říkal, který český film za posledních deset let vlastně za něco stál, abych se přinutil na Protektora těšit. Bohužel kromě ujetin jako je Skřítek nebo Mazaný Filip mě toho moc nenapadlo. V souvislosti s tématem druhé světové války se mi vybavily jen Želary a Musíme si pomáhat, oboum těmto filmům ale k dokonalosti cosi chybělo. Protektor je pro mě tedy obrovské překvapení, které si zaslouží plné hodnocení - už kvůli výborně napsanému scénáři (včetně dialogů, které naprostou většinu českých filmů degradují), výborně zvolených (a neokoukaných) herců a skvělé hudbě. ()

vitac.

Ach jo, zase jsem měl smůlu a kroutil hlavou v druhé řadě...:( Protektor je velmi podařený film s krásnou vizuální stránkou, hudební mě zas až tak nebrala. Herecké výkony dost dobré (nejrušivěji na mě působila chvilka s "nová doba, host vyhazuje vrchního":)). Pravdou ale je, že se ve mně Protektorovi nepodařilo vyvolat pořádné emoce (což je na hrůzu té doby až s podivem) a nebylo to absencí nějakého hrdiny, s kým by se dalo ztotožnit (naopak, za tento fakt jsem byl rád a pěkně to vyjádřil jeden ze zdejších komentářů). Slabší čtyři. ()