Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

nula87

Chce se mi volat Hurááá! Po dlouhé době český film dobrý tak, že by obstál i na současné evropské scéně. Dramatické podání pár osobních dramat na pozadí Protektorátu. Šedivá vizuální stránka přesně vykreslující onu temnou dobu, perfektní souznění s hudbou, propracované příběhy a motivace postav, a snad kromě Sandry Novákové (která je pořád stejná) i dobře zahrané (hlavně Jana Plodková). 80% ()

Narg

Po dlouhé době český film, který opravdu stojí za vidění - troufnu si tvrdit, že jeden z nejlepších českých vůbec. Ze začátku mi akorát vysloveně lezly na nervy herecké výkony. Nevím, jestli jsem si v další části zvyknul nebo jestli jsem byl natolik zaujat dějem, že mi to přestalo vadit, ale jsem si jist, že tohle je místo, kde mohli tvůrci ještě zapracovat. Jinak rozhodně fantastický film! ()

ratpile

Malý film, který s nadhledem, neteatrálně sleduje manželský pár (ženská polovička je židovka) za dob protektorátu. Najbrt to má formálně na háku, i přes nikterak drastické tempo dokáže jednotlivé scény oživit a ozvláštnit - zkrátka nenechat žádný prostor k nudě. Naštěstí, Protektor není Normal, takže forma rozhodně není manýrou a naopak, ruku v ruce s obsahem tvoří jeden celistvý živý celek. Herecké obsazení je skvělé, zejména ústřední duo Daniel a Plodková (nejlepší český, ženský herecký výkon, jaký sem za hodně dlouho dobu měl tu čest spatřit) bylo trefou do černého. Naproti tomu, role vedlejší by místy zasluhovali projev přirozenější (Nováková, Melíšková). Na můj vkus, by snímku snad jen trochu větší porce emocí neuškodila. Každopádně palec nahoru pro pana "Cinefila" Najbrta. ()

miki68cz

Konečně po dlouhé době povedený historický film. Bravo režisérovi, hercům i scénáristovi. Super muzika i když ne vždy dobová, jednička s hvězdičkou zpracování i nápadům s vložkami na kolech jakoby vystřiženými ze starých reklam. Plodková a Daniel ze sebe vydali mnoho ale možná, že ne vše jsou to opravdu nadějní herci, i když specielně do něj bych to ještě nedávno neřekl. Děkuji za hezký zážitek a ještě jednou BRAVO za odvahu pustit se do podobného tématu. ()

blacktomas

Příjemné překvapení se vyklubalo v českém podhoubí. Režie, scénář, kamera a herecké obsazení jedno jsou. Výtečná hudba roubující swing na elektronickou notu pozvedá účinek celého snímku. Vizuální vsuvky, jež mnohde jsou spíše ke škodě věci a zbytečné, tady perfektně sedí a sekundárně doplňují děj. Tak, to by jsme měli...ale, možná to přišlo jenom mě, příběh na mě působil překvapivě neosobně, žádní rodinní příslušníci, v podstatě nikdo koho bych mohl aspoň trochu litovat. Možná jsem blázen, co já vím, ale to poslední co bych řekl o PROTEKTOROVI je, že se jedná o emotivní film. Možná jsem neměl jen svůj den, možná.... Každopádně si jej budu muset dát znovu. Už jen pro nádhernou a výbornou Janu Plodkovou. ()

Verunka84

Pořád jsem čekala, jaká to bude bomba, jak všichni hrají jak o život, jak super to má scénář..a ono nic...Plodková je mi ve filmu ultra nesympatická, Marek Daniel se sice snaží, ale je to málo, je to málo...jediné plus je zdrařilý vizuál a scéna s kolem, jinak pro mě osobně dost zklamání ()

Solverino

Mnohem lepší než "sezóny v pekle", ale zase to nemá na "kawasakiho růži". Zvláštní rozhlasový styl režie, kdy jsou zřejmě pro snížení nákladů na natáčení některé partie shrnuty v titulcích nebo náznaky v prostřizích. Trochu podivně natočené, vcelku zajímavé, ale podruhé bych to vidět opravdu nechtěl. Nepřipadl mi žádný nad průměr vybočující herecký výkon (s důrazem na prsa Novákové) :) hmmm, celkem to šlo ()

Zaplo05

Vynikající film. Příběh dvou lidí, kteří i přes válečnou nepřízeň osudu, jsou ochotni zapřít sami sebe. Docela mě potěšila i kamera, která potlačuje sytost barev a také hudba od MIDILIDI přesně pasuje k filmu. ()

pe3czech

Je to složité, dost složité. Ve dvou dnech jsem shlédnul dva filmy svým způsobem podobné. Protektor(2009) a The Pianist(2002). Podíval jsem se na seznam hodnocení svých filmů a vidím tyto dva záznamy hezky pod sebou. Oběma jsem dal za 4*. Na první pohled mě napadá, že je to vůči Pianistovi nefér, že je kvalitní. Pak si zase říkám, osud českého národa je pro mě mrazivější, přestože se mezi český a polský národ(Židy) v době války dá vložit rovnítko. Nejspíše u mě vyhraje o kousíček osud klavíristy Szpilmana, protože jeho biografie má méně (pro mne) slabých chvil, ostatně se to odráží také na celkovém hodnocení obou snímků (79 vs 87 % srpen 2010). ()

HChinaski

Nejoriginálnější a řemeslně nejlépe odvedený český film, který jsem v poslední době viděl. Skvělá Jana Plodková. Jsem rád že mě zas po dlouhé době nebylo u nového českého filmu trapně. Kamera má přímo západní parametry a film to je prostě pěkný. tečka. ()

Kuzmik

Jeden z hodně mála českých filmů, který se může rovnou se zahraničními snímky. Marek Najbrt jako režisér zvolil povedeným způsobem vizuálnost filmu a záběry starých aut nebo vojenských uniforem jsem už dlouho v české kinematografie neviděl. Krásné ****. ()

unrocker

Jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Jednoduchá a velmi lákavá pointa celého filmu , dokreslená nápaditou režií a skvělými hereckými výkony. ()

Bendiys

S chladnym odstupem se odehrava dramaticky pribeh ceskeho hlasatele a zidovske herecky za druhe svetove valky. Chybi mi propracovanejsi psychika postav, ale jinak na ceske pomery velmi povedene... ()

nmarca

V rámci české produkce rozhodně nadstandard: zajímavá stylizace do starých filmů, neokoukané tváře herců, dobrá hudba i slušný scénář, který vyzývá k otázce "co bych asi v podobné sizuaci dělal já". ()

ondey

Wow wow wow! Jana Plodková je úžasná a Marek Daniel znovu tak krásně nesympatický:) Výborná hudba, kamera, samotný scénář, cyklistické scény... nadšený jsem. A chci vidět znovu :) Na novodobý český film velký klenot... ()

hackstolle

Na Protektora jsem se tak trochu tesil. Po roli Carkovane je to druha role J. Plodkove, kterou jsem na platne videl. A bylo to pro me mile prekvapeni, i proto, ze Janu znam osobne. Jakekoli tema ci pojednani na pozadi teto doby se dle meho nazoru stava minimalne zajimavym filmovym kouskem. A kdyz se to sejde s obstojnym zpracovanim, uspech se zarucene dostavi. Slysel jsem v hospodske debate nazor, ze dany rok musel byt po filmove strance velmi slaby, kdyz Protektor ziskal nejaka oceneni. Jsem vsak ryze opacneho nazoru a ikdyz se nejedna o prevratny velkofilm, sve kvality tento film jiste ma. Proto **** ()