Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Vesecký

Zvědavost mi nedala a podíval jsem se na ten "skvělý" film, oceněný tolika Českými lvy (asi šest?) - PROTEKTOR. A musím konstatovat, že na rozdíl od mnoha kladných a chválivých hodnoceních na ČSFD jsem mu dal jen tři hvězdičky. Ano, režijně byl podán skoro na pět hvězdiček, ale scénáristicky to byla nuda, která (ač film není zas tak dlouhý) byla ubíjející. A především mě to utvrdilo v přesvědčení, že dnešní herci jsou skutečně na mizerné úrovni. Ten Marek Daniel, to je bezvýrazná tvář a unuděný projev - ryzí amatérština... Prý je takový projev moderní a blízký dnešnímu divákovi... A pak - celá okupace se smrskla zase na to, že vlastně za Hitlera trpěli jenom Židé, že celý nacismus byl jen o holocaustu - tak, jak je to dnes často předkládáno. No, abych tomu filmu nekřivdil, je to o něco víc než tři hvězdičky, tak 3,3... ()

poet

Zaujímavá forma a pomerne nezvyklý hudobný doprovod k spracovaniu temnej doby Protektorátu. Zamotaný romantický príbeh na pozadí udalostí ktoré predchádzali a nasledovali po antentáte na Heidricha.. Napriek tomu že toto som pozeral v "letnom kine" a nebolo zrovna teplo tak tento film stojí za dopozeranie :) ()

husokachna

Musím přiznat, že začátek jsem jenom poslouchal a hrál u toho Maria, takže nemám právo hodnotit. Ale slibuju, že si to doplním a případně hodnocení upravím, ale zatím musím jen říct, že na tuzemskou tvorbu výrazně nadstandardní forma pro mě vítězí nad obsahem. Absolutně mi unikal vývoj postav, vztah mezi Danielem a Plodkovou a proto jsem nebyl schopen prožít nějakou katarzi, případně film procítit. Tři neoprávněný protektorátní bicykly. PS: Nemám rád Měcháčka. ()

JohnnyB.

Moc dobrý film. Škoda, že nás v sále bylo asi 10 a z toho ještě polovina lidí byli důchodci, kteří dobu zažili na vlastní kůži. Myslím, že takovéto filmy by měli vidět především mladí, aby to co se dělo neupadlo v zapomění. No asi neměli zrovna čas, protože šli na jistě kvalitní záležitost "Jak ulovit miliardáře" :-( ()

in_deed

Může obsahovat spoilery. Mezi několika dokonalými momenty jsem byl zaplaven dlouhými minutami zbytečného balastu. Ona lze někdy myšlenka vměstnat i bez zbytečných průtahů. A ono nadepsané téma celého snímku ztratilo během několika hluchých scén celý svůj potenciál. Ano, doba umí dělat z lidí svině, všichni to víme, všichni jsme to již několikrát viděli, nic proti tomu, ale tady bylo prostě něco špatně. Ve srovnání např. s Báječnými léty pod psa (snad za toto srovnání nebudu kamenován) se Protektor může tiše stavět do šedého pozadí. Celá pointa, kterou na začátku nastíní ono kolo, vyšumí v závěru filmu kamsi do ztracena a zanechá diváka s malým otázničkem vyrytým do čela. Proboha proč vůbec? Nemůžu upřít úroveň dialogů, žádný se nezdá nijak samoúčelný, vše se zdá docela přirozené. To však neznamená, že je to vždy na místě. Dovolím si jednu řečnickou otázku - proč je potřeba všude tahat onu pokleslou erotiku? Ano, pár ňader, to je dnes snad režisérská povinnost, ale proč zasánašet touhle povrchností i listy scénáře? Copak je věta "komu není rady, s tím nespím", nějaká filosofická extáze? Při každém zopakování otázky "Vyspíš se se mnou?" jsem zoufale a nevěřícně kroutil hlavou. To bych se snad raději díval na dalších deset minut zhola zbytečných scén "focení u cedulek". Nepopírám, docela "svěží nápad", ale věnovat mu takový prostor... proč... Celé zadýchané tempo pošťouchává výborný Daniel, který však kvůli monotématičnosti celé věci ke konci již nemá co nabídnout. Jana Plodková se začne chytat teprve ve druhé půlce - role umírněné a uvědomělé ženy ji seděla mnohem víc než nekonečné pobíhání v kýčovité paruce. O "hereckém umění" Kláry Melíškové se raději nechci příliš rozepisovat, každé její slovo mi trhalo uši. Sandra Nováková byla její slabší odvar. A, proboha prosím, proč někdo vůbec obsazuje "herce", jako je Josef Polášek? Naštěstí se ve filmu mihne jen pár vteřin. Přesně opačný případ je Martin Myšička, i přes to, že se objevil jen v několika scénách, nutno říct, že naprosto vynikal. A co je na tom všem nejsmutnější? Po všech těch výtkách mi nezbývá nic jiného, než si říct onu bolestivou větu "na to, že je to český film, to bylo dobré...". ()

Money_too

Zajímavá dobová podívaná o lásce muže ke své židovské ženě, který je pro ni ochoten vydávat se za příznivce nacismu, jen aby ji ubránil před ,,pochodem". Vizuálně perfektně zpracovaná podívaná ( žluté filtry s perfektní kamerou) s hereckým obsazením na jedničku. Nikdy bych neřekl, že Marek Daniel - komik - dokáže zahrát takto vážnou roli, čímž si mě dostal, Plodková zahrála výborně a ostatní herci taktéž. Trochu jsem nepobral Budařovu roli. Pokud bych měl shrnout, jedná se o jeden z nejlepších filmů v české kinematografii. ()

dawe787

Dramatické téma, výborní herci, jen ten lepší obsah a šťávu to postrádalo, což jsem očekával. Když si vzpomenu na nízkorozpočtový miniseriál Tři králové, tak je mi to až líto. Prostě jsem přesvědčený, že mohli tvůrci vymáčknout daleko více. Jestliže jsem dal filmu Musíme si pomáhat 4 hvězdičky, tak tady nemůžu dát to stejné. Každopádně jsem rád, za tento dramaticky psychologický počin v době, kdy se točí jen braky a dobré české filmy se objeví spíše jednou za čas v neděli večer. ()

ypres.bass

Hana je mladá nadějná herečka, zatímco Emil je obyčený zaměstnanec Československého rozhlasu. Kolem Hany se točí plno lidí a hlavně mužů a to Emila nenechává chladným. Karta se obrací když na české území vstupují německá vojska. Hanina herecká hvězda je uhašena a ona si musí připnout hvězdu "Davidovu" Ohnivá a živá žena je najednou zavřena doma jako kanárek a nic nemůže a nechce se s tím smířit. Emil, který se mezitím stal hvězdou první velikosti, se tak dostává do role kdy sice může svoji ženu chránit (paralela s říšským ochráncem - protektorem - Heydrichem), ale zároveň tím dostává jakousi zvrhlou možnost Hanu ovládat. ****************************** Tento film je jakýmsi lepidlem na zlomenou hůl nad českou kinematografií. Vyzdvihl bych především důrazně, ale přesto vkusně, se vinoucí linku kola které získává několikero rolí. Z hereckých výkonů nelze vyzdvihnout nikoho nad ostatní protože, ač mladá generace herců, tak jsou tito nečekaně vyzrálí a věrohodní. ()

TomasKotlant

Po dlouhé době to mohl být zajímavý český film se zajímavým výtvarným zpracováním a uměleckou hodnotou. Na rozdíl od většiny současné české tvorby se v tomto filmu nevyskytují katastrofální herci a většina hereckých výkonů (s výjimkou Jany Plodkové, která hrála svou divnou postavu ještě divněji než bylo zdrávo) patří k tomu lepšímu, co jsem z poslední doby viděl. Scénář se hezky s odstupem drží české historie a ač děj obsahuje určité nelogičnosti a nepřináší příliš originální zápletku, budiž, dalo by se. Jenže se film snaží díry ve scénáři zalepit rádoby uměleckými obrazy, které jsou sice ze začátku fajn, ale když člověku dojde, že nemají žádnou hloubku a navíc nemají v posunu děje žádný význam, začly mi tolik lézt na nervy, že mi celkový dojem z tohoto filmu naprosto znechutily. *** Ve zkratce: Kompromis mezi historickým a uměleckým filmem. Ze začátku se tyto dva druhy pojetí pěkně doplňují, ale místo toho, aby se vzájemně pozvedly, se směrem ke konci nekompromisně ubíjejí. ()

Saur.us

Filmy z protekorátu toho mají všechny spoustu společného. Zatýkání, udávání, odsun židů, záchrana židů, cenzura, odpor. V čem je Protektor jiný? Provedením! Není to "jen" film z protektorátu, je to navíc audiovizuální pecka! Všechy ty vložky v podobě promítaných kol, jízdy na kole (které jsou zmiňované hlavně díky úvodnímu citátu Adolfa Hitlera, který se pak promítá celým filmem a to nejen díky zmiňovaným vložkám ale díky tomu, že kola hrají v ději důležitou roli) ale i drobnosti jako například resynchronizace dialogů oproti obrazu a parádní kamera, ty pohladí na duši. Celé to umocňuje výborný soundtrack od MIDI LIDI, který ještě víc zvyšuje moderní pojetí filmu. Přesně se k filmu hodí a nepotřebuje k tomu sáhodlouhých symfonických skladeb ale jen lehkých ťuknutí. Herecky film obsadily dvě hlavní role: Jana Plodková a Marek Daniel. Zbytek mě přišel vlastně jenom jako "kompars". Jsou velice vyrovnané jak herecky, tak důležitostí rolí. Jana Plodková ukázala, co v ní je a převedla o špetku lepší herecký koncert než její filmový manžel. Navíc je to sakra pěkná ženská a ve filmu se příliš nestyděla :) Svoje ocenění si právoplatně zasloužila. Stejně jako si je zasloužil celý film. Czech movie's not dead! ()

KOZEL84

Naši kritici si vybrali jeden trošku lepší film (na české poměry žádná pochvala) a udělali z něj událost,kterou rozhodně není!No a pak už to tu šlo jako sněhová koule valící se z kopce.Blbečci nechtěli vypadat jako blbečci a papouškuje se a chytračí o sto šet.No jako obvykle.Po většinou nudný a herecky ani příběhově neosln'ující film,který není schopný opravdu vtáhnout a navodit hlubší prožitek.Ale hlavně že má ty barevné filtry,protože to prej z filmu dělá dobrý film.Pane bože!Líbila se mi Jana Plodková a hudba,jinak dobré,ale nijak vyjímečné. ()

HouseMK

Ou, tak trochu zklamání, kde forma zvítězila nad obsahem a protektorát nad českýma lidičkama. Čekal jsem hodně, především výborné herecké výkony a poutavý příběh - a ani jedno mě bohužel neuspokojilo. Přesto pro mne měl film čtyři světlá místa - přírodní ňadra Jany Plodkové a Sandry Novákové. Nezapomeneme! ()

El-Barto

Na Protektora jsem se jako snad na první český film za poslední léta opravdu těšil (neviděl jsem Pouta). Rozjezd byl hodně rozpačitý, ale pořád jsem doufal, že až přijdou Němci, začně se něco dít, že se vybuduje atmosféra a láska/napětí mezi Emilem a Hanou dostane větších rozměrů a začně gradovat. Bohužel se tak nestalo a navíc filmu podkopává nohy nelíbivá hudba a průměrní herci. Víc než 4/10 nedám. ()

mh.mail

70% - Viděl jsem náhodou, když k nám zavítalo pojízdné kino s promítáním zdarma. Ale na tenhle film bych asi šel i za peníze. Není to vůbec špatné, líbilo se mi to, ačkoliv jsem měl trošku potíže se stoprocentním uvěřením předvedené situaci. ()

Wawer

Skvělé vylíčení doby kontrastuje s poněkud mdlým pojetím příběhu, který má sám o sobě větší potenciál než tísnivé líčení okupace. Škoda toho. Je to na české poměry špičkový film, takže dávám 4*, protože je podle mě potřeba ocenit odvahu poprat se s takto nelehkým námětem. ()