Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

willow666

Byla radost sledovat takhle originálně a kvalitně udělaný český film. Až na poněkud průměrný a nepřesvědčivý výkon hlavní hrdinky velká spokojenost. ()

Toj

Tento netradiční český film, který staví příběh z období protektorátu na minimalismu a citovém dramatu dvou lidí, mi pomohl si uvědomit, jak moc nesnášim Hřebejka a jeho Musíme si pomáhat. Tohle vypadá jako Najbrtova odpověď na hřebejkovskou poetiku velkých emocí a dobrých lidí. V Protektorovi jsme svědky lidství. Škoda jen, že příběh nemá takový spád, jak by zrovna tady bylo potřeba. ()

Foma

Pustil jsem si za sebou čtyři český filmy - Poupata, Protektor, Pusinky a Kajínek. Poupata jsou jasnej vítěz, vypadaji depresivně, ale maji v sobě něco schovanýho, jakousi karmickou smyčku (jinak by to snad Javorský ani nevzal), což je povyšuje na velmi kvalitní záležitost. Protektor mi vůbec nesednul svým stylem, i když má velmi silný chvíle. Pusinky mě hrozně rozčilovaly, půl filmu je ve tmě, kdy skoro nic nevidim, a taková ta neurotičnost mě někdy nebaví, ale určitá autentičnost a pokusy o vyřvání emocí adolescentů se jim nedaj upřít. No a Kajínek :-) - taková akční jednohubka, která mohla bejt mnohem, mnohem horší, což je u takovýhleho žnru v Čechách dost plus. ()

Dont

Řemeslně dobře odvedená práce, retro ladění velmi zdařilé, hlavní postavy dobře obsazeny, ale příběh reportéra Emila kolem mě tak nějak projel (na kole) bez toho, aby ve mně zanechal výraznější dojem. Jinak zcela rozdílný názor než zřejmě většina ostatních diváků mám ohledně výkonu Kláry Melíškové, která na můj vkus a navzdory četným pozitivním hodnocením jejího přirozeného výkonu hrála až příliš necivilně a místy přehrávala, což ve filmu fakt nemusím. Ještě hůř na tom ale byl „Němec“ Richard Stanke, jeho výkon se mi nezamlouval už vůbec. ()

Skip

Film, který vyloženě potěší oko divákovo po formální stránce, protože je natočený velmi neotřelým stylem, takže mu každý rád odpustí nějaké ty nevyrovnanosti v samotném ději a sem tam i jakési to herecké tápání. ()

kajas

Na naše poměry netradiční vizuální zpracování a hudební doprovod, Plodková s Danielem taky výborní, ale co naplat, pomalejší tempo vyprávění mi příliš nesedlo. ()

Chrysopras

Konečně zas nějaký český film, který snese přísnější kritéria. A to je potěšující. Na druhou stranu nejde o žádný zázrak typu Obchod na korze apod. Na prvním místě musím pochválit hudební složku, která je v této konotaci překvapivá, ale o to víc sedí. Vizuální motivy ( zejména cyklistické ) mě taktéž potěšily a velmi příjemně působí i ona sekvence prvorepublikových filmů. Pokud jde o herecké obsazení, nejsem vlastně zcela rozhodnut, jestli bylo špatné nebo dobré. Asi něco mezi a nejvíc v tomto směru váhám nad hodnocením Jany Plodkové. Nevím jaký byl záměr autorů, ale ty postavy ( herci ) se mi nedostaly k tělu, neřku-li pod kůži a zůstal mezi námi odstup až do závěrečných titulků a to samozřejmě výsledný dojem trochu kazí.... Když si ale vypůjčím měřidlo mého oblíbeného pořadu, můj palec míří jednoznačně nahoru. ()

Sheldra

No vida, že to jde, když se chce! Nejen na naše poměry opravdu kvalitní scénář (i když pochybuju, že se ve 30. letech běžně používal obrat "Vyser se na to"), perfektní obsazení v čele se skvělou Janou Plodkovou (i ten přízvuk a lá filmy pro pamětníky vystřihla bezchybně) a Markem Danielem, kterého jsem zpočátku podezřívala z ňoumovistosti (to bude tím ksichtem) a absence talentu, ale který se nakonec solidně rozjel. Hudba je psychedelická až běda a působí šíleně zneklidňujícím dojmem, takže se sem zhledem k tématu a navzdory době výborně hodí. Dokonce je vidět určitá invence při práci s kamerou a střihem. Závěr je poněkud uspěchaný, ale o to víc výmluvný. Místy to sice malinko drhne a některé postavy jsou trošku nedotažené, jinak ovšem si opravdu nemám nač stěžovat. K dokonalosti ještě kousek chybí, ale obzor už se rýsuje... ()

Petroff

Hudba od MIDI LIDI skvělá, atmosféra filmu a jeho celý vyznění je takový hodně zvláštní, ale zaujalo mě to a mám radost, že je to takový "jiný" český film, než na co jsme zvyklí. ()

fmash

Zase jeden český film, kde se herci producírují jak na divadle, ale snad to přečkám. Takový byl můj první dojem z Protektora. Naštěstí k jeho potvrzení nedošlo. Příběh je neokázalý, vypointovaný a zajímavý. Hovoří o věcech, o kterých by se mělo mluvit mnohem častěji. Ukazuje složitosti rozhodování v plíživě narůstající komplikovanosti morálního prostředí, aniž by si jako berličku musel brát rádoby humorné totalitní historky, na jaké jsme dnes v českém filmu zvyklí. Poměrně vzácným způsobem dovede ukázat životní tragédii, aniž by se utápěl v patosu a nutil diváka do zoufalého vzlykání. A zároveň, přes vícevrstevnatost hodnoticích východisek, se dovede vyhnout všeobjímajícímu relativizování hodnot. Protektor možná nepůsobí nejsevřenějším dojmem, ale je to výborný film o „obyčejnosti“ života, který přímo vybízí k zamyšlení. ()

Fanucci

Velmi zajímavý film s mimořádnou atmosférou a překvapivě dobrými hereckými výkony. Najbrtovi se toto povedlo! ()

Cl3ricK

Na české poměry, nevídaně natočený film. Film vás naprosto vtáhne do tehdejší doby. Film má skvělou atmosféru, vynikající hudbu, a s kamerou si taky někdo pěkně pohrál. Tady si není na co stěžovat. Jeden z těch nejlepších filmů dnešní české kinematografie. ()

kagemush

Důležitý film.(Pan Najbrt si mě už získal svými Mistry).Mám velkou radost ,že i taková (alespoň zatím) antimainstreamová osobnost může ,byť jen jednou za čas,natočit tohle a takhle. Bravo. ()

Taninaca

Těžká doba, která u nás vždy přiláká pozornost českého diváka. U takovéhoto snímku bych očekávala více emocí, ale mě se to bohužel moc nedotklo. U manželského páru jsem necítila žádné pouto, nic co by se mělo kvůli krizi začít rozpadat. Určitě nebyl film špatný, ale asi jsem od snímku, který česká akademie poslala do oscarového boje čekala trošku víc. Tahle doba by nikoho neměla nechat chladným, a snímky z ní také ne... ()

Pirabin

Mě strašně mrzí, že dokážeme dělat dobrý filmy, jen z doby která nebyla moc pěkná. Najbrt je jeden z nejlepších současnejch českejch režisérů. ()

BoredSeal

Sympatické překvapení. Výrazný chytlavý soundtrack, dobrý scénář i režie, zaměření na téma přizpůsobivost českého národa a fakt, že Daniel konečně jednou nehraje exota. Jak by asi vypadal film odehrávající se v nastupující normalizaci? Hlavní hrdinka mi bohužel byla úplně nesympatická. ()

easaque

nostalgické 3* ze vzpomínek bez chuti k opakování zkouším vytvořit tento komentář. Sice jde o oceňovaný film, ale já bych ho spíš nazval experimentální, protože se trochu vymyká běžné filmové tvorbě. To byl u mně i hlavní kámen úrazu - nejen neokoukané tváře totiž nedokázali důvěryhodně zahrát příběh, který v různých podobách byl už tolikrát zpracován. A nebo nezkušený režisér to nedokázal kvalitně ukočírovat. Kdo ví ... Proto jen průměrné tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Jufonka

super! Konečně něco jiného a samozřejmě lepšího(!) než většina českých filmů, které se v poslední době točí. Báječné scény s kolem a hlavně konečně hudba, která byla nejmíň na pět hvězdiček. ALE!... tvůrci jako by se báli toho, aby náhodou něco nebylo moc kýčovité, moc klišé, moc trapné? Snažili se vyvarovat toho všeho, jenže tím pádem v ději chybí to NĚCO - nějaká větší dramatičnost, něco, co diváka naprosto chytne za srdce. (Snad nějaký hlubší motiv, klidně banální? Třeba více prohloubit rozpory/krizi v manželství dvou hlavních hrdinů? Prostě nějaký motiv mohl být zpracován hlouběji s většími emocemi, lepší příběh...) Pokud by tam to NĚCO bylo, tak by to byl naprostý trhák a pět hvězdiček by bylo 100%. Každopádně i tak bylo zpracování báječné a byla jsem nadšená. A mimochodem... strašně ráda bych dala těch pět hvězdiček (film by si to i zasloužil, když bych porovnávala pouze s českou tvorbou), ale ten příběh by musel být alespoň o krapet hlubší (emotivnější), klidně mohl být film ve finále i delší. ()

tigre

na ceske pomery asi nadprumer, celkove ale dost slaba kava... pribeh stezi drzi po hromade, film predevsim nevyrovnany, kolisa od skvelych scen az do urovne televizni inscenace v jeji cistokrevne topornosti. ()

MartinNDL

Hned po výbuchu atomové bomby v Hirošimě vyrostla v ocelovetonové suti plné mršin a nechutností, křiku, nářku a zoufalosti květinka. Krásná, cizokrajná a téměř bezchybná. Nikdo nevěřil, že je něco takového možné. Zasadil ji Marek Najbrt. Při pohledu na listy té květinky lze vidět text. Píše se v něm o ubohé, křivé a nehrdé povaze těch, co si vylévají srdce nad vlastní malostí. Podporují hnojení, jež zabíjí krásné květiny a žerou shnilotiny v té beznadějné půdě pěstované. Erekcehodná podívaná. ()