Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

Cappuccino

Na Anjelov a démonov treba tzv. vnútorné zameranie. Pokiaľ vás dané téma nepriťahuje, strávite pri ňom dlhú chvíľu. Začiatok natiahnutý, stred výborný, záver z časti predvídateľný a miestami dokonca smiešny. Vážne bola helikoptérová scéna aj v knihe? Tak či onak, určite v nej musela vyznieť dramatickejšie ako tu. Nečakajte nič viac a nič menej než ponúka Davinciho kód. Ron Howard má zmysel pre gradáciu napätia. To sa musí uznať. Poteší prítomnosť Ewna McGregora a dokonca i Tom Hanks po dlhej dobe vyznieva tak trochu "akčnejšie". Na druhej strane sa všetko tvári až moc vážne, na to aký je dej pomerne jednoduchý. Štyri zastávky, štyri budúce obete, jedna bomba, záverečných pár zvratov. Všetko podčiarknuté hudbou od majstra Zimmera, ktorá filmu dodáva potrebnú atmosféru. Celkovo nepociťujem sklamanie, ale že by som vyskakoval od radosti do nebies? Rozhodne nie. (Odporúčam len na noc) ()

Ruut

Oproti jedničce tohle působí mnohem komorněji a mnohem méně hrané na efekt. Spíše regulerní detektivka, než pokus o další rádoby bombastický a šokující trhák. Leč mizerná předloha vše hodně sráží. Producenti můžou líbat ruce Ronu Howardovi za to, jak dokázal tuhle patlaninu vytáhnout na relativně snesitelný průměr. To však v žádnem případě nestačí na to, abych se přinutil to vidět znova. Jedna velká šeď, která se strašně rychle vykouří z hlavy. A ono "andělské" finále? No, takové bych čekal spíš u brzy objevyvší se vykradačky Andělů a démonů od nechvalně proslulé společnosti Asylum ... ()

Allien.9

A máme tu druhého zfilmovaného Browna. Trailery byly andělské/ďábelské, přesto jsem čekala další "Šifru", tj. nadějný film s nudnými/nelogickými scénami, předvídatelným záporákem a velmi zajímavým, ale bohužel špatně podaným rozuzlením. Chyba lávky! Knihu jsem nečetla, takže samozřejmě nemohu porovnávat, ale mohu s klidným svědomím říct, že "Andělé a démoni" jsou MYSTERIÓZNÍ AKČNÍ NÁŘEZ. Příběh není vůbec složitý (jak tu někteří pomalejší jedinci tvrdí), Hanks je oproti jedničce přirozenější, je to svižné, doplněné o fantasticky vygradovanou hudbu, nepříjemné, andělsky/ďábelsky tajemné a co je úplně vynikající, rewatchem se nic z vypsaného neztrácí. Jeden z hrstky filmů, na kterých jsem byla v kině 2x. ()

Satan

Hanks si udělal výlet po římských kostelech a i když si nechal oddělat bujnou kštici, zase přichází o chvíli pozdě. Scénář má pár potenciálně velmi zajímavých míst bičovaných chirurgicky přesnou Zimmerovou hudbou (knihovna, přestřelka v kostele) a díky přítomnosti Koeppa dostává Hanks do úst několik příjemných bonmotů, byť suše odvyprávěné dialogy a náhlá zjištění podloženy naprosto nulovou argumentací stále převažují. Navrstvené finále ubíjí, twistový konec se dal čekat už od začátku. Třetí díl už prosím ne, tyto "blockbustery" nestojí za nic. Langdon by si mohl s Benem Gatesem chytnout za ruce a zaráz skočit do jámy pekelné. [Přesná stopáž: 133 min] ()

mzss1

|53%| Jak jsem psal v předchozím snímku, Šifra mistra Leonarda – náboženství nevěřím, věřící nejsem, ani teda odpůrce, tak mě tyto počiny nelákaly. Šifra mistra Leonarda byl ale vcelku dobrý film, ty lepší 3* jsem mu dal. Zde jsem taky tu třetí hvězdici zvolil, ale opravdu asi jen už za toho Hankse. Tempo bylo teda mnohem větší, víc se tu něco dělo, dost vražd tu bylo, párkrát menší akce, nebo napínavější scény, ale přesto mi to celé přišlo takové moc zmatené, urychlené. Děj to mělo, ale už mě to moc nebavilo, včetně nezáživného finále, ve kterém byla aspoň jedna dobrá scéna s padákem. Zvraty byly trochu úsměvné a nezáživné. Zimmer složil dobrý soundtrack, podobně jako v prvním počinu. Průměr, ale dá se to vydržet – opět jednohubka a to neškodná. ()

k212

Lepčejší a poctivější blockbuster než ŠML, gradačně vydařený, adaptačně smekám před Brownem, že neměl tu nadutost napásnout sem skákajícího Robíka. Škoda jen rychle odfláklého začátku v CERNu, čímž došlo k uzemění vědy příliš předčasně. Reálie mlask, kdo po tomhle filmu nebude chtít do Říma, že? A faktograficky také rozhodně není k zahození. 70% ()

kingik

Pokud chcete absolvovat zběsilé stereotypní pátrání po čtyřech unesených kardinálech ve Vatikánu, spolu s více jak dvouhodinovým odborným výkladem o náboženství, sáhněte právě po tomhle filmu. Tom Hanks se v roli profesora Roberta Langdona vrací už podruhé, aby celé záhadě o zavraždění papeže, spojené s odvěkými nepřáteli katolické církve ilumináty, přišel na kloub, a to si pište, že jí na kloub přijde a Vatikán zachrání dříve, než odbije půlnoc. K ruce má tentokrát místo Audrey Tautou typově podobnou Ayelet Zurer a v zádech záškodníka s tváří Ewana McGregora. Režijní taktovky se opět chopil zkušený Ron Howard a zdálo se, že se tvůrci poučili z chyb, které měla "Šifra mistra Leonarda" a že je zaděláno na dobrý film, ale opak je pravdou. Komplikovaná literární předloha Dana Browna totiž skýtá v sobě pro filmové tvůrce nejedno úskalí a scenáristická dvojka David Koepp a Akiva Goldsman ji značně zjednodušují, a není divu, že výsledkem je značně zmatený až křečovitý film. Nic nepomůže, že hudba Hanse Zimmera je dostatečně tklivá a kamera působivá, když nad tím vším vládne balast nudy a povrchnosti, který divákovi nedovoluje ho nějak výrazně vtáhnout do děje, když navíc je napětí zde na bodu mrazu. Není výjimkou, že řada vážně míněných scén budí smích, ale třeba naopak scéna, ve které se Ewan McGregor sám ve jménu víry upálí, snese přísnější metr. Snaha o akční film zde zřetelně selhává, protože Howard fakt není akční režisér. Na závěr je tedy nový papež zvolen, Vatikán není srovnán se zemí a nesmyslnému filmu je konec. 40% ()

Webb

Opět slabá úroveň jako předchozí Šifra. Sice se to pro tentokrát točí okolo (pro mě zajímavějším) CERNU, ale nuda zůstala opět po celou dvouhodinovou dobu a tucty nelogičností a vycucávek z prstů přetrvali. Opravdu mě už nebaví sledovat pořád dokola ty ohrané klišé, kterými jsme každý den zaplavovány. [2/10]6/10 ()

Sobis87

Vůbec ne tak špatné, jak jsem po podprůměrné Šifře mistra Leonarda čekal. Ronu Howardovi se i tentokrát podařilo dát dohromady více než solidní sestavu prvotřídních herců, kteří toho sice nemají opět moc co hrát, zato přece jen odříkávají i několik těch zvláštních dialogů se ctí. Tom Hanks odvádí svůj nadprůměrný standard, Armin Mueller - Stahl je jako vždy naprosto boží a na Stellana Skarsgårda se dobře dívá, i když hraje více méně plochou postavu. Nejvíc se ale tentokrát vytáhl Ewan McGregor, který zastínil i Toma Hankse a právě jemu patří tento film. Jemu a Hansi Zimmerovi, který složil neskutečně krásný soundtrack a jsou to právě jeho smyčce a chorály, co žene divákům adrenalin do žil a vytáčí napětí některých scén do závratných otáček. Režisér Ron Howard se i tentokrát ukázal být zručným řemeslníkem, který se povětšinou drží na uzdě a zná své mantinely, několikrát se ale utrhne z řetězu a naservíruje nám pár lahůdkových kamerových jízd a opulentních záběrů. Škoda jen nedopečeného scénáře, který nejvíce doplácí na repetetivnost a předvídatelnost některých událostí. Závěr filmu je překombinovaný tak akorát, rozhodně nepatří k těm nejchytřejším a nejvynalézavějším, v rámci žánru je ale přijatelný. Andělé a démoni mají oproti Šifře mistra Leonarda jednu velkou výhodu a tou je fakt, že se příběh nesnaží tak prvoplánově šokovat a ve výsledku se jedná spíše o klasickou detektivku a jako detektivku můžu Anděly a démony označit za solidní film, který dokáže strhnout, držet v napětí a až na pár hlušších míst dobře bavit. Několik těch logických lapsů jsem mu ochoten prominout, a to hlavně díky již zmíněné skvělé hudbě, kvalitní režii, hereckému obsazení, gradaci a ne až tak pitomému příběhu, jako měla Šifra. 70% ()

Ellesime

Oproti Šifře je tento film nesrovnatelně lepší. Pro mě byl napínavý po celou dobu, i když podle knížky jsem věděla, kdo za tím vším je. Vůbec nebyl zdlouhavý, naopak, ještě jsem si říkala, ať nekončí a pokračuje dál. A hudba! Ta neměla nejmenší chybu. Posunula celý film o úroveň nahoru. Možná jsem moc hodná, ale když vidím, jaké má film (podle mě neprávem) malé hodnocení, musím ho trochu zvýšit :) ()

Jordan

nudný a ani nie priemerný televízny krimithriller, z ktorého je reklamou a obsadením umelo vyrobený áčkový film, ale je to prázdna a nezaujímavá záležitosť, obsadenie ma potešilo, ale páni, i keď sú to všetci traja dobrí herci a mám ich rád, nemali čo hrtať, najviac hádam len ewan, inak to bol "telocvik" a rutina ()

Anderton

Maximálne neambiciózne, hviezd ako v Dannyho parťákoch a nič z toho. Na druhú stranu je to pozeratelné a nenudil som sa. Langdonove rýchlolúštenia záhad sú najväčšie wtf scény roku a hravo prekonajú svojím wtf faktorom aj najviac wtf momenty v Da Vinciho kóde. Howard po výbornom Frost/Nixon zasa ukazuje, že vábenie peňazí je preňho minimálne rovnako lákavé ako umelecké výzvy, trebárs v spomenutom filme. Na výsledku sa to ale pozná. Filmu na druhú stranu svedčí skutočnosť, že ho nesprevádzal až taký hype a očakávania, ako v prípade Da Vinciho kódu. ()

Frajer42

Ničím vyjímečná kriminálka, kterou vytáhl z vod průměrnosti excelentní soundtrack mistra se smyslem pro napětí a výtečné herecké výkony několika hlavních postav. Děj je svižný, respektive díky hudbě svižně působí. Také je nemálo stupidní, ale snad ani nikdo nečekal nic jiného. Celkový dojem je s přibývajícím čase horší a horší, ale není zase až tolik špatný, abych z toho pěkné 3* nevytáhl. ()

AppleCore

Zde platí stejná věc, kterou jsem psal u prvního filmu. Dějově je sice trochu slabší, než jednička, ale příběhově vyhrává. Navíc všechno povyšuje fenomenální hudba Hanse Zimmera. Perfekt ()

Kothy

Slabší než Šifra mistra Leonarda, ale pořád dobré. Tom Hanks opět bojuje. Proti zničení církve Ilumináty nic nemám. :) ()

Smok

Uznávam, že moje hodnetenie môže byť mierne neobjektívne, ale film mám odsledovaný bez jediného žmurknutia a so zatajeným dychom. Téma tajných spoločností, histórie kresťanstva a všelijakých tajných šifier s prímesou dobrodružna ma proste fascinuje, o tom niet pochýb. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)