Duch Vánoc (TV film)

A Christmas Carol

Drama / Fantasy

Velká Británie / USA, 1984, 100 min

Jedna z nejvěrnějších adaptací knihy v celé kinematografii. Vánoční koleda je jedna z mých nejoblíbenějších knih a toto je její téměř přesná adaptace. Bohužel herci nebyli vybráni správně. Sice své role hrají jak nejlépe umí, a to je velmi dobře, ale do svých rolí se prostě nehodí. I když mě objevení se Marka Stricksona potěšilo a malý Tim jevýborně vybrán i zahrán. Konec této povídky vždy miluji a optimistický Scrooge mi zvedne náladu. Zde to platí taktéž.(26.4.2014)

Bohužel jsem viděl až po animované Vánoční koledě, takže bylo těžké vydržet, když jsou zde pasáže knížky doslovně stvárněny, a některé záběry animovaná verze přebrala i vizuálně. Stejně jde ale o moc hezký příběh. Na televizní spracování to má i pěknou vizuální stránku. Hlavně scény s posledním duchem se vyrovnají i mladší animované verzi.(25.12.2010)

Z tejto verzie vôbec nedýcha TV duch a vedel by som si ho predstaviť v riadnych kinách. Problém je skôr v tom dejovom prednese. Nečítal som Dickensovu predlohu, zato som videl spústu adaptácií tejto knihy. A v tomto prípade sa mi zdá Scrooge ešte viac komplikovanejší a neoblomnejší, ako v iných filmoch. A preto jeho zmena zo sekundy na sekundu, mi pripadá veľmi pritiahnutá za vlasy. Vianočná Koleda v jednej zo svojich slabších filmových chvíľkach.(18.12.2017)

Z dlouhé řady vánočních filmů posledních let vyčnívá Duch Vánoc jako Petřínská rozhledna nad panoramatem Prahy. Za výsledný dojem může sice z podstatné části Dickens coby autor literární předlohy, ale je fakt, že Clive Donner dokázal jeho povídku řemeslně zručně a bez zaváhání převést do filmové podoby. Je to příjemně emotivní a v rozumných mezích moralistní. Dokonce i já jsem měl chuť se polepšit, bohužel mě to asi za hodinu přešlo. I tak šlo o nejnadějnější pokus za posledních pět let. Ve filmu nevystupují hvězdy první velikosti, ale to jen přispívá k autenticitě, jinak herecké výkony jsou přesvědčivé a stejně tak je přesvědčivá i atmosféra Londýna první poloviny 19. století. Celkový dojem: 85 %. Novou verzi s Jimem Carreym jsem dosud neviděl, ale silně pochybuji, že by mohla nabídnout víc, s výjimkou trikové podívané. Pokud jde o příběh, Donner vytěžil z Dickense maximum.(31.1.2010)

Jeden z najkrajších vianočných námetov vôbec. Páčilo sa mi to ešte viac ako animované spracovanie - Vianočná koleda (2009). Užil som si čarokrásny príbeh podľa Dickensovej predlohy, v úžasnej dobovej atmosfére 1. pol. 19. st., s perfektnými kostýmami a výbornou výpravou. Jednoducho ide o dokonalé prevedenie podstaty ducha Vianoc na filmové plátno, v tomto smere už nič lepšie neexistuje. Holt, Dickens stvoril nesmrteľné dielko, nádherné, prenádherné a večné a jeho filmová podoba mu robí česť.(31.12.2014)