Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Cynický lakomec Ebenezer Scrooge vidí jen peníze, pohrdá lidmi a nesnáší Vánoce. Na Štědrý den vyhodí ode dveří koledníky se sbírkou na chudé i synovce Freda, který mu přišel popřát. Té noci mu však duch bývalého, stejně lakotného společníka oznámí, že ho navštíví duch Vánoc minulých, duch Vánoc současných a duch Vánoc budoucích. Díky nim má stařec možnost nahlédnout do svého šťastného dětství, spatřit prázdnotu současného života i svůj osamělý konec. Dostane také možnost nahlédnout do života Fredovy rodiny a rodiny chudého, přesto věrného zaměstnance Boba. Díky tomu pochopí skutečného ducha Vánoc a dostane šanci k nápravě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

sud 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepší zfilmování Vánoční koledy. Civilní, prosté okázalých triků, přesto neskutečně atmosférické, lehce hororové, místy kruté a do morku kostí Dickensovské. George C. Scott je tím pravým pro roli Ebenezera Scrooge, přičemž i ostatní party jsou obsazeny herci, kteří na své ploše dokážou předvést maximum (za všechny můj oblíbený David Warner). Zemeckisova verze s Jimem Carreym má rovněž svoje kvality, ale tahle verze ji navzdory televizní výpravě a díky absenci Disneyovských orgií překonává. 95%. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Vianočná koleda" (A Christmas Carol) je absolútna vianočná klasika. Túto krátku poviedku napísal v roku 1843 známy anglický spisovateľ Charles John Huffam Dickens. Už v začiatkoch kinematografie sa stala vďačným a obľúbeným námetom pre filmárov. Dodnes bolo natočených nespočet jej adaptácií. Mnohé som už videl. Začínam byť pomaly odborníkom na filmové spracovania tohto literárneho diela. Zahliadol som staré, nové, animované, muzikálove, krátkometrážne, celovečerné a i všelijaké raritné kúsky. Ich kvalita bola kolísavá. Od perfektných až po nepodarky. Verziu z roku 1984, ktorú natočil režisér Clive Donner vo forme televízneho snímku dozaista radím medzi tie veľmi vydarené adaptácie. V tuzemskej distribúcii bol tento titul uvedený pod názvom "Duch Vianoc". Má dokonalú dickensovskú vianočnú atmosféru. Hlavnú postavu, zatrpklého, lakomého mizantropa Ebenezera Scroogea výborne stvárnil charizmatický herec George C. Scott. ***** ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Z dlouhé řady vánočních filmů posledních let vyčnívá Duch Vánoc jako Petřínská rozhledna nad panoramatem Prahy. Za výsledný dojem může sice z podstatné části Dickens coby autor literární předlohy, ale je fakt, že Clive Donner dokázal jeho povídku řemeslně zručně a bez zaváhání převést do filmové podoby. Je to příjemně emotivní a v rozumných mezích moralistní. Dokonce i já jsem měl chuť se polepšit, bohužel mě to asi za hodinu přešlo. I tak šlo o nejnadějnější pokus za posledních pět let. Ve filmu nevystupují hvězdy první velikosti, ale to jen přispívá k autenticitě, jinak herecké výkony jsou přesvědčivé a stejně tak je přesvědčivá i atmosféra Londýna první poloviny 19. století. Celkový dojem: 85 %. Novou verzi s Jimem Carreym jsem dosud neviděl, ale silně pochybuji, že by mohla nabídnout víc, s výjimkou trikové podívané. Pokud jde o příběh, Donner vytěžil z Dickense maximum. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Jeden z najkrajších vianočných námetov vôbec. Páčilo sa mi to ešte viac ako animované spracovanie - Vianočná koleda (2009). Užil som si čarokrásny príbeh podľa Dickensovej predlohy, v úžasnej dobovej atmosfére 1. pol. 19. st., s perfektnými kostýmami a výbornou výpravou. Jednoducho ide o dokonalé prevedenie podstaty ducha Vianoc na filmové plátno, v tomto smere už nič lepšie neexistuje. Holt, Dickens stvoril nesmrteľné dielko, nádherné, prenádherné a večné a jeho filmová podoba mu robí česť. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle film se mi moc líbí a určitě patří k tomu nejlepšímu, co letošní vánoční sváteční filmové rozjímání v televizi nabídlo. Prostě dokonalý skvost, který nás zavádí do prostředí první poloviny devatenáctého století Anglie. Dickensův Londýn dýchá fantastickou ponurou zimní atmosférou a má nádherně propracovaný metafyzický svět duchů. Hamižný skrblík v honbě za majetkem nemohl ani vypadat lépe, ne než ve čtenářově fantazii. Filmový příběh vystižně tlumočí ducha literární předlohy a poselství o tom, že v materiálním bohatství není věčné štěstí. Prostě báječný film o lidských pocitech a vztazích, téma, jež je stále nadčasové. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama