Reklama

Reklama

Velitel

(seriál)
Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

(více)

Recenze (44)

krokodlak odpad!

všechny recenze uživatele

Škoda, že minimální reprízování uvrhlo tento seriál takřka do zapomnění, protože jeho i na normalizační poměry mimořádně tupý propagandismus v kombinaci s dokonalým tvůrčím dilentatismem má značný kultovní potenciál. Scénář působí jako metodická příručka pro velitele rozepsaná do sáhodlouhých situací a dialogů, doplněná o několik vysoce otravných milostných zápletek. Režie se marně snaží dohnat naprostou neatraktivitu látky nepřirozeným patosem v herectví (neviděl jsem snad žádný jiný počin z té doby, kde by hrálo tak málo hvězd, asi ten projekt včas prokoukly) i v hudbě (nebyl to věru dobrý nápad svěřit filmovou hudbu přednímu autorovi vojenských pochodů Mojmíru Ballingovi). Pokud by snad někdo chtěl seriál sledovat z dokumentárních důvodů, tak ho mohu ujistit, že občasné vojenské akční scény jsou naprosto směšné, vojáci si dokonce v prvním díle míří při cvičení na nohy. Armáda je pak v seriálu vyobrazena jako ostrůvek jakési neostalinské patriarchální utopie, neboť téměř harmonickým jednotkám vládnou samí moudří, spravedliví a velkorysí mužové. Případné odchylky od ideálu na tomto nic nemění, protože je tu přece očistný proces sebekritiky. Za pozornost stojí též oslava spolupráce s vojsky SSSR a NDR, která ovšem tvůrcům nestála za angažmá jiných než československých herců, takže sovětští vojáci v prvním díle hovoří se šíleným českým přízvukem. Pokud byste po přečtení tohoto komentáře váhali, zda si seriál pustit, vězte, že je to fakt skvělý nechtěný sitcom, o čemž svědčí třeba tento dialog o genderovém útlaku profesionálních vojáků z počátku čtvrté epizody.: Soudruh voják 1: "Copak, vám svobodným, vám je hej. Mě čeká doma druhá směna". Soudruh voják 2: "To snad platí o ženských, ne?" Soudruh voják 1: "Chh. Platilo, kamaráde, platilo. Manželka nacvičuje na spartakiádu. A když přijdu domů, tak místo otevřený náruče na mě čeká lístek, co všechno mám udělat." ()

roswelll 

všechny recenze uživatele

Tento seriál jsem bohužel nikdy neviděl..přesto si myslím, že žádný seriál ani film natočený v československé produkci si nezaslouží být hodnocen někdy dost vulgárním způsobem, jak tady někdy čtu. Rozhodně si i tento seriál zaslouží oprášit z archivu a připomenout nám ho. Určitě bude mít mnohem větší sledovanost a úroveň, než některé záležitosti, které máme možnost vidět v dnešní filmové nabídce. Musím opravit svůj komentář...první díl tohoto seriálu jsem už viděl a moc mi to připomnělo chvíle mé dvouleté vojenské služby, těším se na další díly. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Československý seriál z roku 1981 o studentech vojenské vysoké školy je ještě větší bizár než guilty plesure Chlapci a chlapi. Špatné i na socialistickou seriálovou tvorbu, po premiéře to vytáhli na světlo až o třicet let později na Jojce. Těžkej duševní hard core, hned v prvním díle náš hrdina zaboří transportér do příkopu a o pomoc jde v ruském jazyce žádat bratrské okupanty. Jednu hvězdu dám s velkým vypětím za uznání, že kameraman uměl zapnout kameru. ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

Další z normalizačních seriálů, jenž je kavárníkům z Kavčích hor, třebaže inkasují od diváků každý měsíc výpalné zatěžko uvést do vysílání a musejí tak činit komerční stanice. Já ho shlédl poprvé až nyní na Youtube. Docela obtížně se mi to hodnotí, neboť vše co se armády týče je mi na hony vzdálené. Nudné a rozvleklé (alespoň pro mě coby nevojáka) scény ze cvičáků jsem přetáčel, sledoval jsem jenom dějové linie ze soukromého a partnerského života postav a ty mě docela zaujaly. Potěšilo mě, že manželství hlavního hrdiny se i přes nepřející sestru jeho vyvolené nakonec vydařilo. Mé hodnocení se pohybuje na pomezí 2 a 3 *, nicméně když tu vidím ty odpady udělené kavárníky a chvilkaři, kteří to ani neviděli, dávám velmi slabé 3 *. 45% ()

FeroFabus odpad!

všechny recenze uživatele

Do prdele práce, tuhle odpornou slátaninu jsem viděl jako voják základní služby v roce 1982. Tomuto nesmyslu může konkurovat snad jen slátanina Matka.. Je pro mě obrovskou záhadou, jak režisér Kubeček mohl o dva roky později natočit takový skvost "Jako kníže Rohan". Tou slátninou Matka myslím ten debilní seriál, aby někdo nemyslel, že urážím Karla Čapka. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Benešove, Dědiciach, Hošticiach, Tábore, Hvozdiciach a na viacerých miestach Prahy. (dyfur)
  • Zde se poprvé u tankového praporu spolu setkali Vlastimil Zavřel, jako řidič tanku svobodník Lopata, a Roman Skamene, jako nabíječ vojín Decastello. Druhé jejich setkání bylo ve filmovém Tankovém praporu (1991), ovšem zde jako důstojníků a v opačném nadřazení – podporučíka Maliny a majora Borovičky. (Ganglion)
  • Prostory kasáren se nacházejí v Lešanech na Benešovsku – bývalé kasárna, v současnosti muzeum vojenské techniky. (radecc)

Reklama

Reklama