Americký filmový horor, ve kterém se hrozbou nevinných lidí stává velké hejno nechvalně proslulých dravých rybek, kterým se podaří utéci z experimentálního vědeckého ústavu, financovaného americkou armádou. Jejich cesta vede přímo do blízkého jezera, které je vyhledávanou turistickou atrakcí a jehož břehy jsou v letních měsících obleženy lidmi, kteří se sem sjíždějí z celého širokého okolí, aby se tu opalovali nebo si zaplavali. V okamžiku, kdy se k jezeru blíží smrtelné nebezpečí v podobě hladových rybiček, přijíždí k jezeru také autobus plný malých školáků. (oficiální text distributora)

2-Xtreme

Bojí sa. Bojí? Čoho? Rýb? Ludia jedia ryby, nie ryby ludí. Piranhe sú b-éčko. To je jasné každému. Ale pri pozeraní filmu mi bolo jasné, že sa to ako b-éčko netočilo. Dante chcel určite druhé čeľuste a až rokmi sa z nekvalitného filmu stalo nemej kvalitné, úsmevné b-éčko. Možno je to len môj osobný názor na film. Proste kedy to Joe točil ako b-éčko tak by to vyzeralo asi inak. Veď skombinovať vodu, slnko a niečo čo ich zabíja mi dáva len jeden obraz. Deti, ktoré kričia môžu vzbudzovať strach. Možno nie ten praví hororoví, ale strach o tie deti. Skúste si ale predstaviť klišojidnejší scenár v ktorom je partia teen ľudí na chate pri jazere. Baby sa opaľujú, chalani plávajú. A v tom piranhe! Krik by nebol. Bol by rev a zatiaľ čo by si baby hľadali vrchnú časť plaviek, ich priatelia by prišli o značnú časti nôh. Je to len moja predstava, ale takto si ja predstavujem b-éčko. Dante točil niečo iné. Chcel opäť šokovať a ako som už spomínal, natočiť svoje čeľuste, Nevyšlo mu to resp. kvality filmu nie sú ani spolovice rovné čeľustiam a tak sa z toho časom stalo b-éčko. Teraz keď už vieme, že film je stále len film a, že po filme môžeme ísť s kludom do jazera či inej jamy plnej vody.. nám Piranha príde len ako úsmevná zábava. Pre niekoho možno neodmysliteľný hororoví kult, pre iného paródia na Jaws. Záleží na tom, ako sa k filmu postavíte práve vy a ako si ho užijete. Ja som čakal niečo iné a do polovice filmu som čakal, že sa sľubný začiatok vygraduje. Otočka o 180 stupňov zarazila a s polo úsmevom som film dopozeral. Komu nevadia gumené ryby, trápne triky, nevyužitý potenciál, hor sa na Piranhu. Kto ale chce nejaký poriadny animal horor nech zostane verní Čeľustiam... alebo nech čaká(ako ja) na ďalší remake filmu od Aju, ktorý dúfam, bude mať to čo originálu chýba. Celá recenzia: TU ()

Goldbeater

Piraňa, aneb jak jinak navázat na big-budget Čelisti než spoustou malých low-budget čelističek. První samostatný snímek Joea Danteho má spoustu režijních vychytávek a nápadů, na tak nízkorozpočtový snímek i dostatek akčních scén a nejednu dobře nasnímanou davovou histerii. Scénář by se dal trochu vypilovat a to zvlášť v aspektu, aby hlavní postavy nebyly vnímány jako strůjci děje (něco takového se dalo obejít), nicméně stále mi ten snímek v kontextu doby připadá zcela funkční. A Dick Miller je zde totální dick, to se jen tak nevidí. ()

Jordan

teda, po stránke scenáristickej, hereckej a dejovej totálna príšernosť a úplná blbosť s miestami dobrými režijnými nápadmi. naozaj čudné. určite však všetky tie slávne mená ako John Sayles, Roger Corman a Joe Dante urobili toto podivné dielko s vervou a veľkou dávkou nadšenia, ako to už u nich býva zvykom ()

Frajer42

Co zde tvůrci posrat mohli, to zde posrali. FIlm nefunguje ani jako komedie a ani jako horor. Žalostně mu schází jediný náznak atmosféry. Příběh je maximálně nudný. Postavy jsou nesympatické. Tento snímek zřejmě vznikl pouze pro svoji premiéry a postupně jej čas ohryzal do morku kostí, stejně jako zmutované piraně své dětské oběti. S obtížemi jsem film přetrpěl. Slabá hvězda. ()

PetrPan

Přihlouplé, ale přesto kouzelné kultovní béčko o zabijáckých zmutovaných piraňách. Atmosféricky slibný začátek bere poměrně rychle za své  a vrháme se po hlavě do zběsilé plavby zdivočelého hejna ryb, jenž je vždy o krok dál než jejich natvrdlí náhončí. Tam na kost oberou  nohy staříka, tu sežerou tatínka a přes dětský tábor neomylně zamíří do právě otevřeného aquaparku na nedalekém jezeře vedeném naprostým debilem. Škoda, že s přibývajícími oběťmi pirani asi ztrácí chuť a místo pořádné obíračky většinou všechny jen tak přátelsky oždibují. Neurážející trojhvězdí. ()

klerik

Má to pár podarených takmer parodujúcich scén, ale inak je to skôr céčko... Scenár absolútne blbý, napätie nikde. Hlavní hrdinovia sa do kontaktu s piraňami takmer nedostanú (celý film len pobehujú a všetkým hovoria, že sa blížia krvilačné ryby). Na dobu vzniku je chválihodné (?), že tvorcovia mali odvahu natočiť útok na detský tábor... Inak nuda bez akejkoľvek snahy trikárov spraviť ako tak uveriteľné pirane... ()

Chrustyn

Když Spielberg slavil ohromný úspěch se svým lidožravým žralokem řekl si -hororově komediální- Joe Dante, že by nebylo špatné natočit také nějaký horůrek o zabijáckých rybkách. Joe si vybral Piraňe. Film byl docela koukatelný ale Spielbergův úspěch zdaleka nezopakoval. ()

heyda

Jeden z mých prvních hororů, které jsem viděl už v útlém věku. Během snímku jsem se třásl strachy a po skončení jsem měl ještě několik měsíců strach vlézt do vody. Naštěstí strach opadl, vodu jsem si zamiloval a kromě toho, že umím dobře plavat, jsem se i potápěl s bombou. No, ale to je mimo téma. :-D ... Podstatné je, že je to horor a u hororu se má co? Bát! A já jsem se bál jak sviňa. Na horor z roku 1978 velice dobře zvládnutá atmosféra a filmu nechybí originalita. Že jde o béčkový horor? Ano, jde. Ale v rámci béčkových hororů klasika! Myslím, že 50% je hodně kruté a neodpovídající hodnocení. Toť můj názor. ()

Nettrass

Ryba se má chovat slušně. Poslušně naskočit na háček, v kuchyni sama odkládat šupiny a kostí mít jako ústřice. Taky by se měly ryby víc koupat, pač dost často smrdí. Tyhle domutovaný potvůrky porušily všechny pravidla slušného chování i stolování. Snad kromě jednoho, že neřvaly. Tak se mi nedivte, že jediné co z nich jím, jsou jejich prsty. Stejně je moc nepotřebujou, když mají ploutve. ()

SOLOM.

Tak tohle je pro mně klasika z dětství. Rád se na tenhle film podívám vždycky znova, protože si pamatuju, jak jsem z něho byl jako pětiletý úplně posraný. Já se tehdy bál jít i do vany natož potom na nějaký bazén. Příběh je úplně jednoduchý, sice ne moc originální, ale za to zábavný. Gumové rybky, trocha té krve a pěkná herečka jsou hlavními ozdobami asi nejlepšího filmu o piraňích co znám. ()

eraserhead666

A hned další film, který se mi líbí tak moc, že ani nevím, co k tomu napsat. Až mě překvapilo, že se k nim řadí i Piranha. U Ajova remaku jsem psal, že tenhle má alespoň nějaké opodstatnění. Svým způsobem, po technické stránce ano, ale jinak si tenhle film remaku ničím nezasluhuje. Ale alespoň jde trochu srovnávat a porovnávat. Oba filmy se totiž jaksi doplňují a jeden obsahuje to, co se druhému trošku nedostává. Původní Piranha, jak je u starých klasik zvykem, staví na dobrých postavách a na příběhu (Piranha konkrétně i na dobrém humoru), všechno další je jen bonus, Ajův remake staví na krvi a gore, všechno ostatní jde jaksi bokem. Oba filmy jsou v tomto rámci výborné, ale klasika je prostě klasika. ()

Karamanlis

Tento veselý zvierací horor má pre mňa aj po rokoch svoje čaro, aj keď pri scénach, ktoré som kedysi považoval za priam famózne, sa dnes už iba nostalgicky pousmejem... ()

kajda.l

Mám slabost pro "americká hororová béčka osmdesátek" a ani piraňa není výjimkou. Před deseti lety bych dal pět hvězd,teď dávám 3*,pač víc z toho nevyždímu i kdybych chtěl sebevíc. Poctivá béčkovina a dobrá zábava.. ()

ARI50

Pořád si pamatuji koupačku a vypuštění, je to sice začátek skvělé rybičky ale je škoda že nabídla málo své podívané a svých krásných zubů. ()

duklak2

Skvělý horor. Viděl jsem ho asi dvakrát před mnoha lety a rád bych si ho zopakoval. Má dechberoucí atmosféru. V některých scénách se opravdu leknete. Nehodnotím výkony herců, ale spíše těch "zvířat". Byly mistrovské. Toto slovo jsem při komentování použil asi poprvé a zde se hodí nejvíce. Tento horor je pro mě nezapomenutelnou klasikou. ()

Terva

Lepší společníky pro koupání si ani nelze představit.......... Scénář : John Sayles. Kamera : Jamie Anderson. ()

moviesfan

Malý vodní zabijáci jsou docela lahůdka. Nikdy nevíte kdy vás začnou žrát, a to napětí se částečně podařilo ve filmu zachytit. Hodnocení: 60% ()

Zemřel herec Dick Miller

Zemřel herec Dick Miller

31.01.2019

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007

Piraňa má zase hlad

Piraňa má zase hlad

29.10.2005

V dubnu příštího roku by se měl začít natáčet remake slavného hororu Piraňa z roku 1978. Příběh o malých rybičkách s velkými zuby, které uprchly z výzkumného armádního střediska přímo do blízkého… (více)