Epizody(7)

Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

ReneeS

Po první epizodě, která mi vůbec nedávala smysl, jsem raději sáhla po knize. Dočetla jsem a říkala si, tohle se nadá zfilmovat. BBC se s tím prala jak nejlépe dovedla. Na pohled nádherné, dějově chaotické a zkratkovité. Nedovedu říct, jestli to dává smysl těm, kteří knihu nečetli, nejsem si tak úplně jistá, jestli dává smysl samotná kníha, spíš bych se příkláněla k tvrzení, že nedává.V posledních dvou epizodách se však podařilo vybudovat napětí, jaké mohou jiné miniserie téhleté jen tiše závidět. Tak jak jsem byla na začátku rozpačitá, tak jsem po skončení potěšená. Je zbytečné se snažit rozklíčovat jednotlivé motivace nebo se babrat v tom, jak tenhle svět vlastně funguje a co za tím vším vězí (toho jsem si užila dost při čtení knihy a stejně to k ničemu nebylo). BBC se hodně snažila a herci tomu nemálo napomohli. Eddie Marsan byl skoro tak iritující Norrell jak jsem si ho představovala a Marc Warren má očekávání daleko předčil. Výkony mnoha dalších byly velmi dobré, ale vypisovat všechny by nemělo smysl. Plusové body za konec. ()

Necrotongue

BBC mě zase jednou potěšila až za roh. Knihu jsem sice nečetl (ale přečtu), takže jsem nemohl výsledek srovnat s předlohou, ale s tím, co jsem viděl, jsem absolutně spokojen. Příběh evidentně vychází ze starých anglických příběhů, které se velmi liší od příběhů J. R. R. Tolkiena. Elfové jsou v obou případech sliční, ale tady jsou extrémně nebezpeční a záludní, což mi vyhovuje, protože mám radši Terryho Pratchetta a Andrzeje Sapkowského. Ještě jednou musím zopakovat, že byl Marc Warren výbornou volbou pro postavu Krále elfů, protože byl krajně přesvědčivý stejně jako Eddie Marsan v roli pana Norrella. Do seriálu se mi z nějakého záhadného důvodu příliš nechtělo, ale hned od první epizody jsem se od něj nemohl odtrhnout a výborně jsem se bavil. ()

Morholt

O předloze jsem nikdy neslyšel, ale seriál jsem si užil. Bylo tu něco Gilliama, troška Burtona, pár odkazů anglo-keltské mytologie a spousta magie, vedle níž se musí cítit ten protivný obrýlený adolescent jako absolutní žabař. Vedle povedené atmosféry, solidních triků a smysluplného děje vynikají i herci na čele s dvojicí Eddie Marsan-Bertie Carvel, kteří vystřihli dva rozdílné mágy zcela dokonale. Ale potěší i Marc Warren v roli dalšího seriálového hnusáka či Enzo Clienti s Paulem Kayem, jenž i tady vypadá a působí jako Thoros z Myru. BBC opět zabodovala. 90% ()

Sawy

Už hodně dlouho jsem v rámci televizní tvorby neviděl tak brilantně odvedenou vypravěčskou práci. Nečetl jsem předlohu Susanny Clarkové, ale celá minisérie má evidentně knižní strukturu, co kapitola, to díl. Právě proto celý příběh odsýpá naprosto fantasticky, každý díl má své pevně zasazené místo v celku (návrat kouzel do Anglie, setkání Norrella se Strangem, Strangeovo "dospívání" ve válce a tak dále...) a na žádná hluchá místa zkrátka není prostor. Vztah dvou hlavních postav je nádherně vykreslený a tomu, že funguje přesně tak, jak má, výrazně pomáhá i výtečné obsazení nejen ústřední dvojice (že mezi rozevlátým Strangem a upjatým Norrellem nepůjde všechno hladce je jasné už při pohledu na oba herce), ale naprosto VŠECH postav, i těch nejmenších. Na v podstatě pohádkovou fantasy se tu navíc tematizuje až překvapivě dost věcí, počínaje samozřejmě už zmiňovaným konfliktem mezi racionalismem a romantismem, podíváme se i do napoleonských válek (ano, alternativní historie), v postavě Stephena Blacka tu máme rasovou otázku a v neposlední řadě musím zmínit jednu z nejsilnějších romantických linií, co si v seriálech pamatuji. Prostě balíček plný věcí, které si člověk přeje vidět zpracované, v tomhle si každý musí něco najít. Celý ten bohatý obsah je pak zabalen do nádherné formy od BBC, triky působí živě a vzhledem k rozmáchlosti celého projektu by se podle mého některé díly (The Black Tower!) neztratily ani na velkém plátně. Menší výtka je vzhledem k momentální televizní tvorbě poněkud paradoxní, právě očividná natahovanost se dnes seriálům vyčítá nejvíc. Ovšem tady by si minimálně poslední díl zasloužil rozseknout na dvě části, protože se toho v něm stane tolik, že si divák některé klíčové scény ani nestihne patřičně vychutnat. Zase to ale celé působí neuvěřitelně naléhavě a je vidět, že postavy hrají o hodně. Z knižní předlohy je pak nejspíš mnohem více cítit poměrně široké časové rozmezí, ve kterém se příběh odehrává, což seriál nedokázal naplno prodat, ale to už je úskalí média. Knihu si musím přečíst a přestože bych se do magického světa Jonathana Strange a pana Norrella moc rád ještě vrátil, tahle sedmidílná minisérie je natolik celistvá a v podstatě dokonalá, že bych byl možná spokojenější, kdyby zůstala tak, jak je teď. Vynikající práce. 95 % ()

mm13

Verná adaptácia. V tomto prípade to nie iba stačí, v tomto prípade sme nič iné nechceli. Táto kniha si nič iné ani nežiadala. ()

liquido26

Jonathan Strange a pan Norrell jsou příjemnou civilní fantasy pohádkou s krásnou dobovou atmosférou Británie za vlády Jiřího III. Příběh o zapomenuté magii a dvou moderních čarodějích a jejich přátelství a nepřátelství je také moc hezký. Sedm epizod má dohromady sedm hodin. Klidně jich mohlo být i víc, protože každý díl stál za to. ()

maddy

Seriálový Harry Potter. Občas rovnako detinsky naivný, ale s kúzelnou atmosférou a na seriál aj s úchvatnými trikmi a veľkolepou výpravou, ktoré sa môžu hravo rovnať s hollywoodskou filmovou tvorbou. Akurát pre deti to tentoraz nebude, pretože Jonathan Strange je skôr taký mix Pottera a Penny Dreadful, kde v pár sekundách nastúpi na scénu aj nahota. Vo výsledku však výborne zahrané, zrežírované, napísané, akurát mám pocit, že tu tvorcom možno až priveľmi zväzovala ruky predloha, ktorá neozrejmuje množstvo vecí, mnoho krát sa tak pracuje iba s náznakmi a k skutočnému konfliktu takmer nedôjde. SEASON 1 = 3,5* (7/10) ()

erased

Pro mě jednoznačně nejpříjemnější seriálové překvapení roku, o to větší, že jsem neměl o evidentně kouzelné knižní předloze ani potuchy. V BBC se nebáli do pouhých sedmi dílů nacpat nevídané peníze a už tak nepopiratelné kouzlo celé minisérie tím ještě podtrhli, tato prapodivná historická variace na Harryho Pottera má něco ode všeho, a ani náhodou to ve výsledku netvoří přeplácaný dort. Ať už jde o bizarní dospělé dopady čárů na životy Britů a jejich království, příjemně britsky odlehčené, ne-li absurdní chování hlavních postav, nebo o samotnou velkolepou magii a epický nádech s voldemortským nádechem, všechno dohromady zapadá beze zbytku dokonale. A kniha Susannny Clarke se tímto vyšvihla rovnou na první příčku must-read seznamu. ()

Mkqp

Od dob Pána Prstenů jsem neviděl žádné takto kvalitní fatasy. Jonathan Strange and Mr. Norrel je bezpochyby překvapení roku a nabízí spoustu zajímavých charakterů. Jedním z nich je samotný Mr. Norrel, který se vymyká šablonovitému filmovému stylu mágů a svým pohledem na magii a svět je jedinečnou postavou. Jeho jednání nejsou prostá a důvody s nimiž operuje jsou mnohem sofistikovanější než se může zdát. Ačkoliv pro spoustu lidí bude určitě mnohem zajímavější Jonathan Strange, který má diametrálně odlišný pohled na magii než Mr. Norell. Další z mnoha skvělých postavou je elf, který byl svým představitelem zahrán přímo božsky. Určitě seriál, který doporučuji všem milovníkům fantasy žánru. Trailer. ()

Helo

Knihu jsem četl už dávno, takže jsem si z děje pamatoval jen útržky... za to jsem si však pamatoval jedinečnou atmosféru a dialogy a přesně to samé se podařilo přenést i na obrazovky. Přičtěme ještě trefné vyobrazení všech postav a... no, mám chuť si to opět přečíst. ()

Colby Sawyer

Tak tohle je skutečně kouzelná minisérie, myslím opravdu KOUZELNÁ. Knížka je určitě zajímavá, a proto se tento počin tak povedl. Je vidět, že to udělali britové, má to osobitost a především atmosféru. Záživné charaktery a kouzlo 19. století v Anglii mají velký podíl na zasloužených 5*. ()

Lischai

Strange a Norrell je pohádkovější než brutální a dekadentní Penny Dreadful. Je tu víc elfů, kouzel v dešti a důstojných gentlemanů než potrhaných mrtvol a chlípných zrůd - a trochu mi to by to bylo líto. PD nastavila laťku tomu, jak viktoriánská magie může vypadat a JS-MN proti tomu vypadají trochu televizně. Na druhou stranu mají ucelený, hezky odvyprávěný a konzistentní příběh, což třeba o PD říct nešlo. Seriál má 7 dílů a můj dojem postupně vzrůstal od 3* okay-ish úvodu, přes několik docela napínavých 4* dílů ve střední části až k 5* finále. Konec, kde se složí všechny linky dohromady, je vážně super, ale chápu, pokud k němu někdo v drsné konkurenci jiných seriálů nedoputoval. ()

Martrix

Všechno tady funguje skvěle. Příběh ze kterého na vás dýchne Stará Anglie se svou typickou fantasy poetikou, je originální, nešetřilo se ani na tricích, kterých ale nebylo nadužito, herci neokoukaní, ale zato velmi přesvědčiví...není co vytknout...vlastně spíš není důvod, něco k vytknutí hledat. Velmi příjemně strávených 7 hodin. ()

Splasher

Předlohu jsem nečetl. Což je pro mě dobře, protože většinou pak bývám k adaptacím více kritický. K obsazení se musím zastavit u Bertie Carvela, kterého znám spíše z produkcí Channel 4 (Babylon a nebo třeba jeho podání Nicka Clegga v Coalition). Určitě zajímavý herec, který má ovšem v oblibě jeden velmi charakteristický (až neurotický) výraz. A používá ho docela často (Trademark je trademark, že?). V tomto seriálu, ale k tomu naštěstí nemá tolik příležitostí, protože musí na malé ploše 7 dílů předvést značný přerod své postavy. ___ Chcete vypadat jako šílenec? Naličte se "na Dylana Morana" :) ()

filmmovier

Perfektní. Další vysoko vysokorozpočtový projekt BBC plný naprosto luxusní atmosféry starého Londýna, starých sídel a se spoustu magie. Tmavé barvy, strhující herecké výkony, hudba, scénář, příběh... to vše na jedničku a dovedeno k dokonalosti. Knihu jsem nečetl, ale tato adaptace ve mně zájem o knížku, o které jsem si myslel, že bude strašná, probudila, a to velký. Realistické viktoriánské kulisy, drahé kostýmy, honosná mluva, anglická elegance, naprosto jiný pohled na historii, souboj dobré a černé magie i láska. To vše tahle nová série obsahuje a vše funguje na výbornou. Herci jsou sice neznámí, ale perfektní, mě se tady ale nejvíc líbí Marc Warren, který mě dostal už v Mušketýrech jako Rochefort, je to sakra sympaťák a tady to opět dokázal jako temný elf. Navíc atmosféra díl od dílu houstne, napětí stoupá a z hlavních postav jsou čím dál větší šílenci, takže mi můj instinkt říká, že finále bude opravdu stát za to. A protože druhá série asi nebude (vzhledem k rozsahu předlohy) troufám si říct, že máme nejlepší minisérii letošního roku. BBC prostě pořád neskutečně boduje a opět mi potvrdilo, že Briti jsou prostě světové jedničky. 100%. ()

Belbo

No... tak nějak nemá narativní rovina fungovat. Špatně rozvržené, scénovité, pofidérní psychologie a vztahy mezi postavami, jednání, iniciace, uchopení/neuchopení rozměru magie... Tomuhle se vyhnout velkým obloukem. Škoda, velký potenciál a větší zklamání. ()

ywo666

Solídna viktoriánska čarodejovina. Niečo medzi Harrym Potterom, Prestige a Penny dreadfull. Najlepšie na tom celom je obsadenie a vývoj postáv. Takmer nikto na konci neostane taký ako na začiatku. Postavy aj dej sa posúvajú veľmi zaujímavým spôsobom. História sa mieša s fantasy. Chudák Napoleon padol kvôli mágií. Všetko do seba zapadá. Finálne kvalitne vygradovalo. Škoda, že miestami je to trochu úlet a človek len krúti hlavou. Ale bavil som sa 80% 4*. ()

marvan

Seriál mě bavil víc než kniha. Autorce knihy Clarkové chyběla schopnost stvořit živé postavy a vzhledem k tomu, že šlo o její prvotinu, nějakou chvíli trvalo, než se rozepsala. Tohle seriál překonal, výrazní herci vtiskli svým postavám čitelnější charakter a střih napravil dojem z občas mátožného děje. Navíc se podařilo vytvořit tu správnou temnou atmosféru, kterou Clarková v knize, navzdory tématu a drsnému viktoriánskému období, kdy se děj odehrává, svým "lehkým" psaním téměř zabila. ()

hanagi

Přikláním se k vyššímu hodnocení. Zásluhu na tom má hlavně velkorysé výtvarné zpracování a tradičně skvělé herecké obsazení. Copak se půlka ostrovanů rodí s hereckým talentem? ()

terunka003

Magické, tajemné, temné, historické, poutavé napínavé. Knížka byla moc hezká, zpočátku těžká, ale ten příběh je tak nový a neobvyklý, že se nedivím BBC, že to zfilmovala. Magie gentlamenská, temná a elfí, a úplně nově pojatá. Natočeno vážně strašidelně, dobrá atmosféra. Obsazení nových tváří skvělé, jen pan Norrel nebyl tak zřejmý slaboch jako na mě působil v knize. Velmi se mi to líbilo. ..jdu se postavit před zrcadlo a zkusím něco vyčarovat.. ()