Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

Radek.SCH

Tak nevim, ale mi to přišlo až příliš dotažené do extrému. Pokud jste poslouchali výklad učitelky v hodině, tak to vypadalo, jako by tam mluvila jenom pro "atmosféru". A že je otec největšího outsidera na škole militarista, to se mi taky zdálo jako moc velká náhoda. ()

mala_kea

Ilmar Raag se rozhodl natočit dramatický snímek ze školského života a rozhodl se hlavní postavy obsadit novým masem. Rozhodně to není na škodu, je některé "dětičky" mi přišli nějak moc vyplašené, jakoby se bály, že je něco sežere..Viděl jsem několik filmů ze severských států, ale většina byla jen parodií sama na sebe. Tento snímek je něco geniálního, skvělého a snad ani neskutečného. Nečekal jsem, že tak mladí herci zahrají něco tak brilantního, něco co se snad slovy nedá popsat a divák to musí vidět na vlastní oči. Troufnu si říct, že je to jeden z nejlepších severských filmů za poslední 3 roky.....Byl jsem v takovém napětí, že kdybych mohl, přidal bych se k Joseepovi přidal a nakopal všem prdel. Závěr jsem rozhodně čekal patetický, ale když jsem viděl toto, málem jsem napětím ani nedutal. Scénář lehce pokulhává, ale hoďme to za hlavu :) ()

bangee

Mám rád takovéhle filmy, filmy, které se zabývají mechanismy lidského chování a nebojí se je snažit ukazat v naturalistické formě. Tento snímek je obstojnou sondou do prostředí nenápadné šikany, nicméně, mám pocit, že je tak trochu uměle ochucen a je to poznat. ()

Luk Skywalker

Tohle je opravdu realistické pojetí filmu a to, že někdo psal, že "Ostatní jen přihlíží a nechce se mi věřit, že by to tak bylo", tak vězte, že by to tak bylo a kdo věří v dobrého člověka, tak takových je opravdu málo a zbytek se drží hesla:"Nehas, co tě nepalí." ()

Isomut

Smutný, ale pravdivý príbeh o šikanovaní na školách. Ako film samotný mi pripadal amatérsky, ale dejový obsah bol skvelý...Hlavná pointa bola vystihnutá. Ani som si nemyslel, že na tej Estónskej pôjde môže dôjsť vzniknúť tak kvalitný film. ()

Rokle

Ukázka toho, jak je jen malý krok od třídních srandiček po tragickou událost, která ovlivní životy všech zúčastněných. Byl bych rád, kdyby to vidělo co nejvíce mladých děcek, aby si udělaly aspoň částečný obrázek nesmyslnosti činů a váhy lidského života. Dokonalí mladí herci táhnout estonské drama, jenž postupem času samozřejmě přidává na intenzitě prožitku a umožňuje soucítit s hlavní dvojkou a jejich konečným řešením. ()

Olík

Pubertální zábava „zkažené mládeže“ přerůstá v surové ponižování lidské důstojnosti. Ilmmar Raag pokládá ve svém syrové výpovědi palčivou otázku, zda je horší mladistvá agrese nebo slabošská lhostejnost okolí. Tohle drama mě posadilo na prdel a stejně jako ústřední dvojici pohltilo do šílené bezmoci. Jenom jeho strohost a zdlouhavé zaměření jedním směrem mi nedovolilo dát o hvězdu navíc. ()

Deratizer

Film v žádným případě nepřehání. Dejme tomu, že konec samotnej není běžná záležitost, ale není to nemožný, je to jen reálné zhmotnění myšlenkových pochodů šikanovaného jedince na plátně a jistě existuje případ, kdy to tímto způsobem opravdu skončilo. Zbytek filmu je už velmi běžná realita, opravdu se tyto věci dějí a tento film je dokonale a věrně ztvárněn. Pro šikanovanýho člověka je to absolutní psychickej teror, který se mnohdy negativně podepíše na jeho budoucím životě, kdy takový jedinec po dlouhodobém a pravidelném šikanování tohoto typu má velký problém se sebevědomím a mnohdy i navazováním sexuálních kontaktů, začleňováním se do společnosti svých vrstevníků apod. Takto vnitřně poznamenaný jedinec si to vše nese v podvědomí i dlouho po daných událostech a na jeho počínání a rozhodování se v různých životních zkouškách, se to může negativně projevovat na každém kroku. Často zůstává dlouhodobě bojácným a projevuje se to v různých náhodných konfliktních situacích v běžném životě, např při střetu s problémovou osobou v hospodě apod. Velmi těžce se z takových ponížených stavů dostává a často se dlouhodobě uzavírá do sebe, je na něm poznat, že na něm není něco v pořádku. Čili tam není nebezpečné to fyzické šikanování, ale především psychické. Stačí k tomu menší odchylka, nějaký viditelný rozdíl, kdy je člověk nečím jinej oproti ostatním, terčem se často stávají jedinci s nějakým vzhledovým handicapem, citlivější jedinci, méně povahově průbojní a takový člověk je poznat na první pohled. Vrchol ponížení pro takovou šikanovanou oběť je přítomnost holek, které se tomu všemu smějí a viditelně vyznávají sympatie a náklonnost těm ubožákům, kteří jsou vlastně jen neskutečnými a zakomplexovanými slabochy. To je na ego chlapa ta nejúčinnější a nejničivější zbraň, co může být. Osobně mi z toho všeho při sledování filmu bylo velmi nevolno, nevolno z toho, že si ten film nevymýšlí žádné nereálné přeháňky. Šikana tohoto typu je opravdu velmi vážný a častý problém. Co se týče škol, tak fakt je ten, že mnoho učitelů to radši jakoby nevidí, přehlíží to, dokud se to oficiálně a vážně neprovalí v nějaký veliký skandál. ()

Warlukyn

Tohle by měli na školách pouštět těm frajírkům, ať si moc nedovolujou nebo je může potkat tohle. Parádní film. ()

Colleague

Musim říct, že jsem ani nedutal, na rozdíl od českých Bastardů mi tady ti žáci ve třídách připadali docela reálně. Na druhou stranu pro to, aby režisér vyjádřil to, co vyjádřit chtěl, dost nafouknul pár věcí, což mi místy dost vadilo. Hláška: "Kurva na mě spadla kapka", po které se dvě holky zasmějou chvíli potom co jim málem podřízli spolužáka naznačuje, že tento film, ač velmi kvalitní má nějaké ty mouchy. ()

Larsis

Totální mindfuck. Poslední dvacetiminutovka naprosto dokonalá. Nemám slov! ''Jsou lidé, kteří jsou osobností a lidé, kteří místo toho mají značky.'' ()

strikeman

Tak poté, co jsem během jednoho nedělního dopoledne vstřebal dvojitý emocionální masakr - švédský Ondskan a estonský Klass v jednom zátahu, jsem totálně vyždímán a jdu si raději dát kousek zmrzliny a zahnat noční můry nějakou roztomiloučkou animovanou pohádkou. Uáááááááh... 75% ()

rekkky

Mrazivá sociologická sonda do jedné ze tříd na střední škole v Estonsku, která se vyznačuje poněkud více násilnými sklony. Film rozdělený do sedmi dnů (kapitol) mapuje negativní vztahy mezi studenty, které nejvíce ovlivňuje hlavní iniciátor šikany s jasným cílem (Jooseph). Kritická míra udržitelnosti násilností přetéká sedmý den s krvavými následky, kdy oběti šikany se rozhodnou řešit nastalé podmínky, zastřelením svých spolužáků. Tento estonský snímek výborně zobrazuje bezbrannost institucionálních pracovníků v čele se středoškolskými učiteli, kdy hlavní roli hraje vrtkavá a nestabilní teenegerovská psychika. Způsob komunikace ve třídě pomocí ponižování, násilí a hrubostí vedly k nedozírným následkům a o to je děj silnější, protože můžeme nalézt tyto případy v reálném světě. Jako instruktážní video, jak by to nemělo vypadat v prostředí třídy na střední škole, by film měl fungovat spolehlivě. ()

danek22

Šokuje to, ale to je tak všechno, jako film co by měl držet pohromadě to neobstojí, kamera jako vykradená z těch nejlevnějších dokumentaristických filmů a postavy i když jsou podle skutečného příběhu jsou uvěřitelné, jako by byly z těch nejnaivnějších pohádek. ()

drankeryth

Kvalitna drama na sikansku tematiku v rukach estonskych manikov. Skvely dej filmu zahrany vo vsetkych ohladoch a koniec filmu sa zvrtol az do extremnej situacie, co som ani v najmensom dufani necakal, ze to tak dopadne. ()

Folky

Lepší než prvně viděné Zlo mezi námi. Zážitek byl jednou tak velký. Během sledování jsem objevil pár neduhů, ale ty s klidem odpustím. Vzhledem k míře zážitku a působivému konci to není problém. ()

fisikk

Z tohoto snímku je mi opravdu smutno. Vím, že by se měla ztvárňovat čirá skutečnost tak, jak opravdu byla, ale měla by také přinášet nějaké ponaučení. Jen to potvrzuje staré příšloví, které naprosto nesnáším: "Za dobrý skutek, budeš po zásluze potrestán". Takhle se naše společnost nikdy nezlepší. Nemůžeme se stát lepšími, když se budeme dívat na filmy, jejíchž poselství nám předává: "Pokud se dáš na stranu bezpráví, skončíš velice špatně a všichni tvoji blízcí se na tebe vykašlou." Tenhle postoj naprosto odmítám.Z tohoto filmu na mě číší akorát tak beznaděj. ()