Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Allien.9

Animace je ještě o stupeň dokonalejší než tomu bylo u "Polárního expresu", mnohem důležitější ale je, že se tvůrci poučili z plytkosti postav. Carreyho Vydřigroš je úžasný (stejně tak vedlejší postavy), jen mě trochu mrzí, že k jeho "nápravě" dojde tak strašně rychle - v podstatě hned po návštěvě prvního ducha... P.S.: Jsem šokovaná z atmosféry. Na to, že se (dle popisu) jedná o film pro celou rodinu, je příběh těžce depresivní a ponurý look (v kombinaci s několika opravdu strašidelnými scénami) by mě, být dítětem, vyděsil víc než kdejaký horor. ()

misterz

Veľmi pekne graficky spracovaný animák so zaujímavým námetom, peknou myšlienkou a celkom pútavým dejom. Nie som si však tak úplne istý či je to vhodné pre deti, niektoré momenty môžu byť pre ne strašidelné. 75/100 ()

ChewieDC

Rozhodně silné tři hvězdy. Začátek překvapil svou temnotou, konec skoro až dojímal. Ale opět... být to hrané... ()

Peytl

Jak by řekl jeden místní, momentálně zavržený a téměř v ilegalitě žijící klasik, asi, příteli, postrádáš sysel pro tumor, páč já jsem nepostřehl ni zbla vtipu a Vytřigros nebude mého syna strašit do jeho prvních uhrů jen díky tomu, žen jsem ho nadopoval nurofenem a on zavřel víka a vytuhl. Takže ho nevzbudil ani můj hurónský smích při každém vtipném gagu a já už se nemůžu dočkat premiéry Evil Dead, to asi bude zase lekrace, co? ()

Sobis87

Zemeckis každým z dalších svých filmů natočených v motion-capture jen dokazuje, že jeho nesporného režisérského talentu je škoda při užití takové techniky a pokud nebude pracovat se stejnými prostředky, s jakými James Cameron stvořil Avatara, budu doufat v jeho návrat k celuloidu. Vánoční koleda je z technického hlediska opět o krok dál, postavy jsou bohužel stále mrtvolné a celý film prostý jakýchkoliv emocí a chladný jako psí čumák. Zemeckisovo zalíbení v 3D navíc zavinilo výskyt naprosto zbytečných a pouze na efekt stvořených průletů krajinou, které jen natahují stopáž filmu, neboť samotný příběh je prostinký a dal by se s přehledem odvyprávět za necelou půlhodinu...a tak je nastavován všemožnými atrakcemi. Zemeckisovi se mnohdy daři budovat hutná atmosféra, která mne párkrát příjemně překvapila až hororovým nádechem a celkově má náladotvornost filmu hodně blízko k Dickensově tvorbě.Ve výsledku se jedná o celkem zábavnou atrakci, která nezapře talent svého tvůrce, stále si ale stejně jako u Beowulfa musím říkat, o kolik by to bylo lepší, kdyby to bylo natočené klasicky...tak snad příště, Roberte. 60% ()

Webb

Miniaturní nevýrazný příběh který se vleče podpořený nudným dějem a několika nucenými scénami. Zpracování je dobré, jenže to není zábavné jako Polární expres, tady se jen Zemeckis ukájí sám nad sebou. ()

Vodnářka

Nemám moc ráda cizí pohádky, ať už ty Andersonovy hororové, nebo jiné světové plné všelijakých divných příšer a nestvůr. Tahle ale strašně připomíná ty české - za zlým starým lakomým dědkem postupně přicházejí tři duchové a snaží se o jeho nápravu. A jak to tak chodí, nakonec vše dobře dopadne, děda zmoudří, stane se hodným a moudrým a ještě pomůže mnohým dalším ve svém okolí. Ano, přesně tohle člověk očekává od milé vánoční pohádky. Navíc svým vcelku akčním zpracováním a hodně dobrou animací přiláká i dospělé diváky. ()

Anderton

Pozerať Vianočnú koledu v televízii, to jest v 2D, je ako jesť na Vianoce údené bez chrenu. Bolo to síce v HD, čo značne situáciu vylepšilo, lenže Zemeckisova snaha všetok vizuál prispôsobiť trom rozmerom robí z filmu skôr atrakciu, ako emóciami nabitý vianočný biják. Inak grafika je samozrejme super, len to nemá to kúzlo povedzme starých disneyoviek. Ebenezer by si iste rozumel s Montgomerym Burnsom a ja sa čudujem, že partia okolo Brooksa nenatočila Christmas carol ako paródiu s kostnatým dedkom v hlavnej úlohe. Príbeh nie je bohvieako nabitý dejom, takže na druhú stranu spomenutá vizuálna stránka tento fakt zakrýva. Na vianoce o rok ale na moju pozornosť bude musieť Zemeckis zabudnúť, to si radšej znova pozriem Expres. Ale asi skôr nie. ()

Hedka

Čaro Dickensovej vianočnej poviedky je preč. Dominantné sú trojrozmerné triky s hororovými prvkami a s dôrazom na majstrovstvo animácie. Tá sa naozaj vydarila. Aj zážitok 3D stojí zato. A najviac Bocelli, v závere filmu. Škoda, že jeho spev som si musela vychutnať s rýchlo letiacimi záverečnými titulkami, za hlučnej debaty odchodiacich divákov, zakopávajúc pritom o rozsypané pukance. Celkový dojem nie je najhorší, ale o čom to bolo? Zemeckis vlastne na podstatu Vianoc totálne zabudol. O čom sú teda Vianoce a prečo máme byť k sebe dobrí (a nielen v čase vianočnom)?! ()

Frajer42

Spoilery! Dovolte mi prosím přetlumočit tento krásný a lidský příběh s obrovským poselstvím. Byl jednou jeden úspěšný podnikatel, který byl stejně jako ostatní úspěšný podnikatelé nezdravě lakomý. Podnikatel byl pravicového smýšlení a odmítal se podílet na financování žebrajících soukromých agentur, které nenabízejí žádné protislužby. Tento podnikatel také neuznával některé křesťanské svátky, konkrétně Vánoce. Tento hrdina je divákům prezentován jako ten nejhorší zločinec, přitom neudělal nic, čím by si takový nehezký status zasloužil. Hrdinovi se pokusí promluvit do duše postupně tři duši. Promlouvání do duše probíhá formou odporných výhrůžek, které se zastavují až u samotného vyhrožování smrtí hlavního hrdiny, pokud nezmění svůj životní postoj a nezačne se chovat jako špatný podnikatel. Ke všemu celý snímek prostupuje takřka až hororová atmosféra. Kdysi jsem poslouchal i Dickensovu audioknihu, která se odehrávala v podstatně odlehčenější verzi. Chce mi někdo tvrdit, že tohle je snímek vhodný pro dětské publikum? Vždyť je to naprosto nechutný hnus, který má potenciál dětem tak maximálně vnést do života zmatek a přetočit jejich životní hodnoty do úrovně, která není v současné společnosti příliš zdravá. Toto má být krásný vánoční příběh, ze kterého sálá pozitivní energie a dobrá nálada? Celý snímek pojednává o brutálním terorizování důchodce, který se provinil tím, že nemá rád Vánoce. Po technické stránce se jednalo o solidní animák. Od animace a skvělé namluvení postav, přes hudbu, až po kvalitní zachycení vánoční atmosféry. Jen je opravdu neskutečně odporná celý pointa příběhu. Z toho by bylo jednomu až úzko. ()

Fingon

3D + dabing = hrůza. Na rozdíl od originálu, kde mnoho postav hraje a namlouvá sám Jim Carrey, zde každého mluví někdo jiný. Paradoxně jsem si 3D více užil v mém prvním takovém filmu - Krvavý Valentýn 3D - i když je to daleko horší film... Takže to jediné, co na mě z projekce opravdu zapůsobilo, byla kočka Šklíba z traileru na Alenku v říši divů od Tima Burtona. ()

teutates

Ako prvé som si teda všimol, že Avatar to nie je... Zemeckis sa síce snaží, ale vizuálne sa to porovnávať vôbec nedá... čo ma zaujalo omnoho viac je príbeh... tajomný, temný, zaujímavý, pútavý s mravným ponaučením, ale ako vravím v tak temnom podaní vianočná koleda - oceňujem! 7/10 po dlhej dobe príbeh, ktorý ma ozaj zaujal... ()

swamp

Animace se mi nelíbí, příběh mě nebaví - a přesto je Robert Zemeckis tak zručný režisér, že se nejedná o naprostý propadák. I tak ale nemůžu jít výš než na tři hvězdičky. ()

Ant

Postup, který si Zemckis v Polárním expresu teprve ošahal, předvedl tady v Koledě v celé své parádě. Ona "živá animace" je opravdu skvostná a postavy konečně vypadají, že mají nějaké emoce a nervy v obličeji. Za což velkou měrou může Jim Carrey v 7-násobné roli. A nebýt otravného dabingu a neustále žvatlajících děcek kolěm mě, tak bych Koledu ani nepokládala za rodinný film, protože atmosféra je často celkem temná. Jen škoda, že uprostřed je děj tak trochu o ničem a soustředí se hlavně na to, aby v 3D pobavil. Každopadně je to hodně slušná verze Scroogeova příběhu. ()

predators

Je 28. července a já si pouštím Vánoční koledu! Jo, tak ještě se najde pár ujetějších věcí, ale momentálně mě nic nenapadá. Ikdyž, lásku snesenou z nebes si taky pustíme kdykoliv. Takže jsem se vrhl na tento animák, který je však pro mě velkým zklamáním. Pohádkou bych jej určitě nenazýval, hodilo by se spíše označení-hororový. Ale, nejvíce mi vadilo to, že na mě sahali všichni duchové, jen né ten vánoční. Ikdyž je snaha o navození voňavé vánoční atmosféry znát(nakoukneme do rodinného dění, sněží :-) ), tak do 24. prosince to mělo daleko....no, asi 5 měsíců. Ale za to víme, jak bude vypadat J. Carrey za 20 let. 35% ()

Slartibarkfast

Nevím, jestli je to zrovna film pro nejmenší, protože mi to připadalo spíše jako horror. Dojemný příběh ale přeci jen zapůsobil a svižné tempo se mi velmi líbilo. Možná to není žádná pecka a přelomový film, já ale z kina odcházel s dobrým pocitem a úsměvem na rtech, což se mi stává jen po zhlédnutí opravdu pěkného filmu, který na mne udělal dojem. Navíc za 3D efekt přidávám hvězdu navíc. 90% ()

nash.

Nová verze nejslavnějšího vánočního příběhu ve strhujícím úvodu navodí až neskutečně působivou dickensovskou atmosféru, která se s návštěvou Marleyho ducha dokonce mění ve slušně ponurý horror. Jenže pak Zemeckis podlehne pokušení techniky a místo atmosféry a strhujícího příběhu o kouzlu vánoc a napravení lakomého hříšníka, se začne neustále efektně poletovat z místa na místo a příběh se stále více topí v okázalých obrazech a samoúčelných záběrech, kdy je na střípky Vydřigrošovy minulosti, přítomnosti a budoucnosti stále méně času i prostoru, až příběh nakonec definitivně skoná pod koly černého kočáru, řítícího se nesmyslně a nesnesitelně dlouho ulicemi města. Škoda, že Zemeckise podobná trojice duchů nemůže provést jeho minulými, současnými i budoucími filmy. Třeba by to také pomohlo. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli