Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

aquiver

Záblesky té kvalitní filmařiny a dobrých herců utápí přestřelená stopáž, laciné skloubení žánrů a místy necitlivě použitá digitální kamera. Přísně řečeno - v mých očích to má blíž ke komerční akční limonádě než ke kvalitnímu dramatu. 55 % ()

Hanys_

Dost možná nejslabší Mann, který ten slavný Dillingerův příběh pojal jako ne příliš záživné romantické drama. Závěr už sice má sílu, atmosféru..ale do té doby tihle Nepřátelé zas tak moc nebaví. ()

thierry_14

Dvema slovama - strasnej pruser! Tak moc jsem se na tohle tesil,ale vsechno je uplne spatne,zadna atmosfera gangsterek se nekona,kamera je jako z nejakyho podradnyho ceskyho tv filmu,hudba mi ze vseho nejvic pripominala country, a Bale, na kteryho sem se nejvic tesil je tam dohromady tak 15 minut (jestli neprehanim). A o nekterejch vylozene blbostech v deji,kterym sem se musel v duchu smat tady radsi nebudu spoilovat. Vsechno je to umocneny tou nesnesitelnou dylkou, takze se mi nekolikrat zaviraly nudou oci = nemuzu dat vic nez 2/5. ()

Bety88

Johnny Depp se opět předvedl, samozřejmě v tom nejlepším světle. Člověk by řekl, že zločineckou dráhu má jako vedlejšák. Johnny je prostě nejflexibilnělším hercem dnešní doby. Možná se někomu mohl zdát film nudný, kvůli neustálým záběrům na tváře a pohledy, kde se jakoby nic neději, ale já myslím, že o tom právě herectví je, aby jsme nahlédli až do nitra postavy. Jenom někteří herci si mohou tohle dovolit a Depp mezi ně rozhodně patří. Jinak skvělá hudba a brilatní herecké výkony, co víc si člověk může přát.. ()

DannyBoy80

CINESTAR 20.7.2009: cca 70%. Hlavně srážky za toto: je to skoro bezdějové v koloběhu uvěznění, útěk, přepadení, střílečka, Marion, uvěznění, útěk, přepadení, přepadení, střílečka, střílečka, Marion..........trošku mi v tom ději chybělo něco navíc. Knižní předlohu neznám, takže je možné, že tam ani nic víc není. Druhá věc je použitá kamera, která mi sice většinu filmu nevadila, ale při přestřelce v lesní chatě to byl otřes a hrůza. Vypadalo to jako domácí video. Abych jen nehanil, tak jsem se bavil a film mi docela rychle utekl. Taky díky Deppovi, který zahrál perfektně i když se mi občas zdálo, že používal grimasy Eda Wooda. Bale tradičně minimalistický, nenadchne ani neurazí. Marion tentokrát neměla moc co hrát, na druhou stranu taky nic nezkazila. ()

Kevadros

Myslím že vše bylo řečeno...snad dopovím že humor mě skoro vždy upřímně rozesmál... A obě scény v kině naprosto bomba. ()

kobe6

S poměrně velkým očekáváním jsem šel do kina na snímek mojich favoritů Manna, Deppa a Balea. Jediná škoda je, že jsem předtím moc o Dillingerovi nevěděl, což mi trochu ubralo na zážitku. Každopádně jsem nebyl zklamaný. Jsem asi jeden z mála fandů Mannovy digitální kamery a tady se mi líbila snad více než jindy (samozřejmě s kamerou např. z Road to Perdition to nemohu srovnávat), chvílemi to působilo moc levně, ale autenticky. Bale ikdyž ve vedlejší roli tak svou práci odvedl dobře. Johnyho Deppa snad netřeba chválit. Podoba k Dillingerovi je nesporná. Měl v sobě jisté charisma, díky kterému jste museli fandit jemu a ne Baleovi. Pochválil bych ještě akční scény a momenty těsně před nimi. Jako mínus bych bral délku, ale zase težko říct o kterou pasáž to zkrátit. Hodnotím velice kladně, ale na 5* to nemělo v žádném případě. Zatím po Gran Torinu pro mě nejlepší film roku 09. (Edit. sorry Manne Tarantino je zpět) PS. KDE BYL CHANNING TATUM? ()

Ještěřák

"Schovejte to. Okrádáme banku, ne vás." --- Přechytralých plků už tady zevluje dost, takže se omezím na tvrzení, že jsem se po velkou většinu stopáže dobře bavil. Jsem vůl, když mi to v roce 2009 stačí? Nemálo takzvaných moderních filmů má s tímhle požadavkem značné problémy... Celá ta přestřelka kolem Lil' Bohemia je pěkně kulervoucná a stejně vzrušující by byl i příběh, kdyby ho Mann jedním mocným režisérským šmahem nepřiškrtil, tedy přesně naopak, než se zachoval v HEAT. Třebas mu to nedovolily reálie - nevím, nestarám se (70%). --- Film bez větší historické hodnoty, ale vysoce koukatelný. --- Blbý dodatek pod čarou: už potřetí (předtím PRESTIGE, DARK KNIGHT) mě urazilo, že Baleho postava ve filmu nenatáhla brka. ()

Standito

Po zopakovanom vzhliadnutí takmer na plný počet. Záverečný pocit zadosťučinenia bol po druhý krát dokonca silnejší. Vlastne v tomto prípade oceňujem aj odťažitosť, s akou bol film nakrútený. Človek aspoň nemá možnosť sympatizovať s hlavnou postavou - kriminálnikom. A Mannova snaha o autenticitu mi je veľmi blízka. ()

Jorge-Z

Velké sklamání, od kterého jsem očekával víc a nezachrání to ani Depp. Chvílemi mi to připadalo,že se dívám na rekonstruci podle BBC. ()

Ezekiel1

Pro Manna mám velkou slabost a chladné mi to opravdu nepřišlo. Vizuál se do gangsterského snímku z prostředí 30. let, ale skutečně nehodí v tom souhlasím s ostatními. To nic nemění na faktu, že PUBLIC ENEMIES je dobrý film...Bale se snaží, ale Johnny Depp zde dostal větší prostor a náležitě ho využil...8,5/10 ()

Lionheart

Gansterky mám rád, ale tahleta mě svou levnou kamerou a poloprázdným dějem nikterak neuchvátila. Celý film se vlasně skládá jen ze dvou opakovaných částí: Dillingera chytají, Dillinger uteče. ()

jasiska

Niekto považuje tú surovú neprikrášlenú realistickosť snímku za jeho prednosť. Mne sa však zdá, že to z neho miestami robí tak trochu sterilnú takmer-rekapituláciu dejín. Uznávam, že film má svoje svetlé chvíľky, obzvlášť koniec bol dosť dobrý, ale prevažne ma príliš za srdce nechytil. Z veľkej časti za to môže scenár, ktorý sa priveľmi zameral na zloducha a primálo na klaďasov a ich prenasledovanie. Navyše akčné scény (mám na mysli najmä naháňačku v lese) boli pre mňa málo prehľadné a slabo osvetlené - nech si vraví kto chce čo chce o umelckom poňatí, bla bla bla, ale keď na to nevidím, tak sa nudím. ()

Harapes

Výborný kousek.Skvělý John Deep,jen škoda že Bale jako soupeř není tak výrazný,jako hlavní padouch.To filmu bohužel ubírá na celkové kvalitě,ale i tak krásný film. ()

Rendiss

Výborná gangsterka, která sedí jak prdel na hrnec do 30. let. Jen je pro mě škoda, že toho přitroublího policajta hraje Christian Bale, nemam ho rád a doufám nikdy mít nebudu. ()

Prochy38

Na tento film jsem slyšel celkem rozporuplné názory a 140 minut mě trošku nelákalo, kdyby to mělo dopadnout, jak jsem se bál. Ovšem opak byl pravdou. J. Depp charizmatický a M. Cotillard náherná. Ch. Bale dokonce nadstandardně dobrý! Nebyla to super-akční jízda, ale já se moc bavil a jako film založený na skutečných událostech mě to více než okouzlilo... ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)