Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Estrellita

Pro mě je tohle rozhodně nejslabší film z celé Jacksonovy LOtRovské série. Technicky vzato je druhý Hobbit opravdu dobrý, všechno sedí tam, kde má, obrázky jsou krásné, hudba tradičně dokonalá, příběhy dávají smysl, člověk se v tom neztrácí, baví se, fandí, bojí se... Ale když jsem se kdysi doslechla, že Hobbit bude na tři části, bála jsem se přesně tohohle; kvůli nedostatku materiálu k příběhu si Jackson začal hrát na Boha (v tomto případě na pana Tolkiena) a vymýšlet si vlastní historky (jako celá ta zbytečná pasáž s Tauriel, ta se nikde v Tolkienových spisech nevyskytuje), kterými svoji dobrou práci sám podkopává. Vždycky jsem říkala, že nikdo nikdy nenatočí lepší adaptaci knížky, než je Jacksonova LOtRovská trilogie - ale to by pan režisér nesměl zasahovat tam, kam ty svoje nenechavé prsty strká teď. Vždyť je tam spousta prostoru - v rámci příběhu se dá výborně improvizovat (a Jackson to ví, celá ta etuda s Bomburem valícím se v sudu byla super) - není potřeba přimýšlet si vlastní pasáže. Zvláštní, kritizuju a stejně dávám pět hvězdiček... To je z principu. Nemůžu jinak, všechno, co se týká Tolkiena, je pro mě srdcové. Ale jsem upřímně zvědavá, o čem bude třetí díl, protože příběh z Hobbita je téměř vyčerpaný a v Silmarillionu a Nedokončených příbězích toho není moc, co by se dalo použít... Takže teď se k mému tradičnímu natěšenému očekávání dalšího dílu přidává i strach. 91% ()

koala8

Neubráním se pěti hvězdám, přestože se mi pár momentů trochu nezdálo. Postava elfky - nevím, jestli tam úplně patří, Gandalfův lesní kámoš - to samé. Ale nechci se striktně držet knihy - zapomněl-li bych na to, že má film nějakou předlohu, bylo by to asi 100 %. Efektů je zde mnoho... Nevím, jestli to filmu vyloženě škodí, ale někdy je o dost vidět a to mě teda trochu zklamalo. Ale jinak samozřejmě totální srdcovka, těším se na posledního... :-) ()

filmmovier

Tak tady jsem byl poprvé na vážkách, zda dám filmu ze Středozemě Petera Jacksona jenom 4*. No, nakonec jsem se rozhodl pro plný počet, ale bylo to jen tak tak, Péťo. Ano, skutečně, to, co mi všichni říkali, se vyplnilo. A sice to, že je to natahované, ale naprosto extrémním způsobem, Ne snad že by film nudil, to vážně ne, ale některé scény působí fakt strašně nuceně, zbytečně a navíc. Úplně stejně na mě působil i Legolas, který čistě jenom prodlužoval čas. Ehm, nic proti němu ani mezidruhovému páření... Pak je tady ještě jedna věc na okraj - Tauriel, Elfka, o které jsem si myslel, že mě bude nudit, ale ze všech elfek Středozemě je vážně nejhezčí, ale to už tady ostatně někdo psal. I některé scény z Gandalfovy linie působili divně, ale vzhledem k tomu, že šli se sedmým Doctorem do zdánlivě opuštěné pevnosti Dol Guldur, tak se to dá odpustit, protože tyhle scény byly parádní. Parádní byly i bitvy. Parádní byl taky příchod k Osamělé hoře a stoupání na vrchol. Parádní byly pavouci. Medděd mě krapet zklamal. Ale přiznejme si, o to tady nešlo. Vždyť tady jen o jedno - o ten naprosto dementní překlad podtitulu.... A o to, co je v něm. Nemluvím o poušti, mluvím o Šmakovi. Ten nezklamal, byl naprosto úžasný a i on filmu vysloužil plný počet. Byl fakt dokonalý, nádherně zlý a scény s ním jsou jedny z těch nejlepších z obou trilogiií. A taky bylo hezké vidět Sherlocka a Johna Watsona zase pohromadě.... Ovšem na Šmaka radši s titulkama, Benedict Cumberbatch je nepřekonatelný a jeho hlas je vážně radost poslouchat, pecka. Tak, jsem zvědavej na trojku a jako Superpero, ani já nechápu, co tam bude. Ale těším se, Protože Šmak pořád žije, vznikne Necromant a dívat se na Nový Zéland je ještě pořád na tomhle filmu to úplně nejlepší. 75%. ()

Laerry

Je tam drak. Šmak. Ke štěstí už mi asi stačí dost málo:) Jinak fajn arkádová digi skákačka, ve které je Legolas jako největší badass na světě. ()

eye candy

Pradoxně mi přišlo, že s příchodem Benedicta Cumberbatche na scénu film ztratil tempo a posledních 20-30 minut mě vyloženě nebavilo asi proto, že šlo o Peterovu obligátní efektovou onanii, což mu vlastně nemám ani tak za zlý, jednak jsem tušil, že si trochu na Smaugovi ujede a druhak je určitě hodně diváků, kterým se podobná digitální akce líbí, nicmémě mě takovéto běhání od nikud nikam, tahání za řetězy a slajdování pod nohama draka nijak zvlášť nerajcuje a baví mě asi stejně jako tupé vejrání do stropu. Je to škoda, protože jinak do samotného příchodu k hoře, drží Peter skvělý tempo, trpaslíci dávají větší smysl, Legolas konečně není totální gaylord a Jacksonova režije nazvdory očekávání (přeci jen jde o nevděčný prostřední díl) nepůsobí vůbec zatuchle, několik skvělých nápadů např. s go-pro při raftingu a pár pohodových humorných scén ("This is not a nice place to meet") potěší. První +-2 hodiny silný 4*, závěr slabší 2*. ()

Khumbac

No tohle? Tak to bych nečekal, že když si koupím novou kisňu tak zažiju v 3 D blů-rej takovouhle bombu!!! Viva Hobit...viva 3D!!! ()

Saraph

A jak to bude dál? To samozřejmě nevíme, protože kvůli tomu se musíme podívat na další brutálně dlouhé pokračování. Jako on to není špatný film, to vůbec ne, jen mi prostě přišlo, že polovinu času se tam strávilo kecáním se sympatickým dráčkem. Kdyby ho alespoň pozvali na pivo. „Já jsem oheň, já jsem smrt." Oheň ano, ale zabil tam on vůbec někoho? Jak říkám, ó velkolepý Smaug je tak akorát dráček na zahnání nedělní nudy. ()

Doudis19

Narozdíl od nudné až otravné jedničky, přeplácané a nezajímavé trojky se pouze Šmakova dračí poušť přibližuje kouzlu a kvalitám původní trilogie. I přes zdařilý díl, doufejme že do středozemě už nikdy více. ()

Script

To co mě hodně vadilo na prvním díle Hobita, bylo to, že se tam jen cestovalo a nebyla tam absolutně žádná akce ani napětí a nefandil jsem žádné postavě. Proto jsem mu dal 3 hvězdy, ale co jsem se dočkal jsem se přece jen té akce i napětí a oblíbil jsem si některé postavy. Fantasticky byl zpracovaný závěr. ()

Lachtaan

Šmak je pravděpodobně mou vůbec nejoblíbenější postavou celé hobití trilogie a veškerý jeho screentime byl absolutním balzámem na duši. A v celkovém vzpomínání mě prostřední část Bilbova sáhodlouhého putování zaujala asi nejvíce. Není ve světě zase tolik velkofilmů, které dokáží poutat divákovu pozornost od první scény až do zdárného vyvrcholení. Petr Jackson to ovšem ve své fantasy sáze dokázal u všech dlouhatánských zástupců. [viděno v Kino Šumava Klatovy 15.12.2013] ()

Motinski

Oproti prvej časti sa nám trochu otemnilo. Zrýchlilo sa tempo a vidíme sympatickejšie lokality. Všetko čo sa odohrávalo v jazernom meste ma neskutočne bavilo a nevadí mi ani pridanie postáv ktoré v predlohe neboli. Lovestory elfka/trpaslík si ale fakt mohli odpustiť. Gandalfova dejová odbočka mi prišla sílena aby potešila fanúšikov Pána prsteňov (viem že to bolo aj v knihe, ale nie s tak očividnými referenciami na Saurona)  a použité množstvo CGI už pomaly začíná vadiť. Smaug vs. Bilbo super, hádanky v tme ale ostali neprekonané. Napriek negatívam ide o môj obľúbený diel z Hobitej trilógie. ()

Homer Simpson

90 %. Od 1. části filmového Hobita přibylo akce tak, že najednou byl konec a další rok si musím počkat... Šmak se opravdu povedl! Trošku mě ale zamrzelo, že filmový Hobit je tak trochu prequel k Pánovi prstenu - ale jiný nápad na prodloužení Hobita na 3 filmy asi nebyl. A účast postavy Legolase v tomto filmu mi přišla úplně zbytečná. ()

Simpoch

Další zázrak technologie. Efekty, při kterých člověk chrochtá blahem jsem si užíval na 110 procent až do chvíle kdy skončila scéna se sudy. Pak už jsem zkrátka potřeboval nějakou tu gradaci a místo ní se ukázal jen drak co dokáže půl hodiny žvanit a chrlit oheň aniž by usmažil jediného pidižvíka... no řekněme, že tomu chyběla tečka. Jinak ale pecka! Dokonce mě potěšil i vložený Legoland a nevadila ani romance trpaslíka s elficí (protože ta mi utekla při nutném odskočení způsobeném konzumací dvou kousků před představením, které jsem spořádal aby to 3D bylo pořádně 3D). Další menší nedostatek jsem našel v tom, že soundtrack a pár fórků začíná pomalu zavánět vykrádačkou předchozí tvorby. Chápu, že se tím tvůrci snaží udržet atmosféru, co máme tak rádi, ale snad by to sneslo i něco odvážnějšího. Bylo to fakt dobrý, ale člověk si prostě musí rejpnout, když v jeden den vidí k tomu ještě úžasnou dvojku Hunger Games. Jinak palec hore. ()

Samuel7

Troufám si říct, že druhý Hobit je jedním z vizuálně nejvydařenějších filmů všech dob. Po obrazové stránce zkrátka naprostá dokonalost. (Varuji, že dále v komentáři se mohou nacházet spoilery). Při čtení knihy jsem si ani zdaleka nedokázal elfské jeskyně představit tak, jak nám tu byly prezentovány - nádhera. To samé platí o monumentálním Ereboru a jeho moři ze zlata a drahokamů, a samozřejmě o Šmakovi - pravděpodobně nejdokonalejším "vizuálním efektem", jaký jsem dosud viděl. I on předčil mé představy a byl skvěle vyobrazen i po psychologické stránce - jeho rozmluvy s Bilbem patří k vrcholným částem snímku. To, jak se s drakem "vypořádali" trpaslíci bylo vskutku nápadité. Pro mě nejintenzivnější částí filmu byl souboj Gandalfa se Sauronem, který byl ztvárněn opravdu působivě. Bylo hrozné vidět Gandalfa pokořeného a uvězněného v kleci. Thranduil je asi nejstylovější filmovou postavou v dějinách, nikdy bych do Lee Pacee neřekl, že bude schopen takového výkonu, ale on zkrátka dokáže v každém filmu být někým naprosto jiným. Jeho herectví mě neuvěřitelně baví. Výhrady bych měl však k jeho filmovému synovi, Legolasovi, který zde byl zobrazen jako doslova stroj na zabíjení. V Pánovi Prstenů jsem překousl jedno svezení se po štítu a po chobotu olifanta, ale zde to s ním již doopravdy přepískli. Je sice vidět, že sami tvůrci to brali s nadsázkou (jeho zděšení se, když zjistil, že mu teče lehce krev z nosu), ale i tak bych uvítal větší umírněnost. Hudba byla sice ze všech filmů ze Středozemě nejslabší, ale i tak se stále jedná o vysoký nadstandard a krásně dokreslovala atmosféru. Vyzdvihovaná scéna úniku v sudech opravdu stojí za to, zde mě dokonce Legolas i pobavil, když poskakoval po hlavách trpaslíků a Bombur předvedl dokonalou destruktivní kreaci. Hobit toho ale nabízí ještě mnohem a mnohem víc, z kina odcházím nabit dojmy jako již dlouho ne, a myslím, že všechny tyto zážitky vstřebám až po několika zhlédnutích. Jasných a zasloužených pět hvězd! ()

hallelluja

No teda, kvôli druhému Hobitkovi nemuseli hercov ťahať na Nový Zéland, zelené plátno mohli roztiahnuť aj u mňa v garáži. S nostalgiou spomínam na Spoločenstvo… nielen tvorcom narástli brušká a miesto naháňačiek po lúkach Južného ostrova spoľahli sa na programátorské majstrovstvo. Veru ani Legolas by tentokrát tú ladnú chôdzu po snehu neuhral... ()

Haretix

Z druhého Hobita je druhý Pán prstenů. Můstek mezi prvním a třetím filmem, ale i tak stojí za návštěvu kina. Perfektní akční scény, elfové jasně vládnou v čele s Legolasem. Gandalf stále ve vynikající formě, Bilbo dobrosrdečný a pro mužské publikum, zatraceně sexy elfka Tauriel. Ale to nejlepší co na filmu je, je drak Šmak, kterému propůjčil svůj mocný hlas Benedict Cumberbatch. Perfektní volba, jen škoda, že nebylo více Medděda. ()

Mrkvič

Oproti jedničce ubylo dialogů, které sice ve většině případů vypadly z knížky, ale byly nudné. Stejně tak můžu napsat, že ubylo i animovaných hopsaček. Takže z tohoto hlediska velký posun. Že se ale musí animovat jízda na koni nebo rozhovor od řeky hrát před modrým pozadím? To je děs, kort když je to tak vidět :( Naštěstí je tu ale pořád Bilbo v podání skvělého Freemana a drak Šmak. Ten je nádherný a scény s ním mají napětí, humor a i kouzlo, které chybí zbytku filmu. Pobaví i oplácanější Legolas, ale to nebylo moc účelem. A nějaká lovestory mezi trpem a ušaticí? Klidně, aspoň je to lidštější a nečekané. ()

Yesqward

Epické. Pre mňa o čosi viac lepšia časť než tá predtým, nakoľko v 1te boli nejaké nudné miesta, ale tu ich bolo minimum. Soundtrack a záverečná pieseň od eda Sheerana tiež skvelá. Najlepšia scéna - asi fight so "skřetmi" v rieke. 90% ()

Johnny.ARN

O niečo menej farebné ako jednotka, o niečo temnejšie ako jednotka a o trochu viac sa odkloňujúce od deja ako jednotka. Inak Smaug skvelý, zlatý náter úplne špica, Legolas postarol, čo je škoda, keďže mal byť mladší. JCVD však musel vidieť nejakú špecialnu projekciu, lebo to čo on urobil na kamionoch, Legolas dávno pred ním spravil vo filme. Lilly je u mňa tak pol na pol. Na jednej strane dobré, bojuje dosť obratne, ale na druhej mi charakterovo nesedí do deja. Bojové scény kazil strih, ktorý bol miestami nepriehľadný. Ale inak, vskutku veľkolepá podívaná, s opäť skvelým Freemanom, Evansom a krásnym Novým Zélandom. A ten epický záver si jednoducho 5 z 5 zaslúži ( Eurodiera, CC, 3D, BA ) ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)