Reklama

Reklama

VOD (1)

Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (724)

kulyk 

všechny recenze uživatele

Brbly brbly brbly Redmayne, brblynky brblík rozpočet, chrrr flus pointa.... a mohl bych vybreptat i o něco více aspektů, které mě na černomoru kakánkovaly. Ale budu pozitivní jako Mercuryovic Freddík šest neděl po klíčové anální penetraci. Atmoška, z níž čiší smrad rozkládajících se těl, vytéká hemoglobinem zbarvená tekutina a v níž pekelné bubny duní skoro tak nahlas, jako tupé hlavičky biblofilů po polaskání turčíkovým palcátem. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Christopher Smith mě doposavad každým svým filmem (Creep, Severance, Triangle) příjemně překvapil, takže jsem se na Black Death poměrně dost těšil, přestože historický horor není zrovna můj šálek čaje. Říkal jsem si, že Smith třeba vykouzlí pořádně temnou atmosféru, démonickou čarodějnici, odporné morem zabité vesničany, pár pěkných záběrů na bažiny a hluboké lesy, a budu spokojený. Bohužel nejsem. Black Death je velmi komorním filmem, natočeným takřka dokumentárním stylem, což pro danou tematiku nebyla zrovna nejšťastnější volba. Středověký horor chce pomalé nájezdy kamery, tmavé filtry a slabé osvětlení svícemi, nikoli zběsilého kameramana v akci povětšinou za denního světla. Příběh je navíc tragicky prázdný, první půlka filmu mě takřka vůbec nebavila, v druhé už to bylo o chlup lepší, ale taky žádná sláva. Celkově asi jen dvě scény dávají tušit, jaký měl film potenciál. Využít se jej však nepodařilo. Edit po druhé projekci, která byla způsobena několika komentáři, kvůli nimž jsem uvěřil, že jsem snad nějakou tu "genialitu" musel přehlédnout. Výsledek? Mírná nespokojenost přetrvává, zklamání mizí (tzn. přihození jedné hvězdičky). Zdejší "intelektuální poselství" (jo, říkám to jemně kousavým tónem) je pěkná věc, ale současně je dosti prosté. Podle mne se jedná o jeden z těch filmů, u nichž jsou diskuze, které se okolo nich rozběhnou, mnohem zajímavější než filmy samotné. Kdo nad Black Death bude chtít jásat, ten jásat bude. Kdo v něm bude chtít objevit Ameriku, ten ji v něm najde. Ale spíš vlastním přičiněním. Pro mě stále přetrvává dojem dokumentu z výpravného (a pravda - uvědomělého) larpu. ()

Reklama

Zeck 

všechny recenze uživatele

Black Death dokáže zaujmout hned několika způsoby. Není to předem avizovaný boj udatných rytířů se zombie středověku. Je to detailní popsání morové epidemie, jejich následků a chování lidí té doby. Všemu sekunduje morální sonda do myslí diváků. V tomto filmu těžko rozpoznat dobro a zlo, zvlášť když kostky jsou rozhozeny tak nerovně. Na jedné straně víra v Boha, která s sebou táhne krev, upalování a vraždění. Na druhé čiré pohanství a ateismus, který pro mučení také nejde daleko. Sám jsem si nedokázal udělat obrázek o tom, kdo je hodný a kdo špatný, ale co tento film nabízí, je polárnost postav, které jsou odlišné jak to jen jde. Sean Bean už několikrát dokázal, že k němu nejlépe sedí role rytíře, nebo bojovníka, tady to opět potvrzuje a nebýt jeho, celá tahle show je poloviční. Ostatní postavy jsou rovněž zajímavé a dokáží si diváka získat. Co mě trochu mrzí, je minimum akce. Ta je ovšem poslední věc, o kterou v tomto filmu šlo. Pokud násilí plodí další násilí, tento film toho buď důkazem. 80% 15.08. 2010 ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Promarněná šance, jejíž intelektuální poselství (mezi křesťanem a ateistou není žádný rozdíl, zlo páchané na "nevinných" může i sebelepšího člověk stáhnout na stezku špatnosti) nejsou vůbec na škodu. Jen by nemusela být obalena vizuálem ze třetí cenové, s nímž by atmosféru drsného a špinavého středověku nevykouzlil snad ani Ridley Scott. Smith si navíc podráží nohy drobnými detaily. Krve v soubojích je zbytečně málo (hlavně u bitky v lese), hadry vesnických komparzistů často vypadají, jako by je právě dovezli z čistírny (nebo aspoň ze sekáče), a ve zlomcích akce (moc jí není) neposedná kamera působí při vzpomínce na Solomona Kanea vyloženě uboze. První polovinu navíc přizabíjí i utahané tempo, dělající z filmu subjektivně tříhodinové bloudění po anglické dědině. Drsňák Bean a ďábelsky pěkná Carice toho pak i přes nepopiratelné charisma moc nezachrání. 5/10 ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Hovorili nám, že je to Boží trest. Ale čo by sme museli urobiť, aké prikázanie porušiť, aby sme si TOTO zaslúžili? Nie, nebol to Boží trest. Bol to Diabol.“ No teda, toto ma bavilo. Britský hororový režisér Christopher Smith (METRO, IZOLÁCIA) pre mňa začína byť zárukou vydareného hororu, ktorý sa krvi a sexu rozhodne nebojí. Ale nezabúda ani na herecké výkony a pôsobivé budovanie napätia a atmosféry. V ČIERNEJ SMRTI spojil sily s charizmatickým hercom Seanom Beanom, ktorému historické mužné hrdé postavy vždy výborne pristali. Potešila ma tiež veľmi dobrá „typológia“ Beanovej pôsobivej družiny, kde mal každý svoje miesto a je len škoda, že Smith ešte viac nezapracoval na postavách. Už tak je to ale nečakane dobrý kus, ktorému určite prospela celková „surová morová stredoveká“ atmosféra a brutálne akčné scény (zlodeji v lese). ()

Galerie (61)

Zajímavosti (12)

  • Lena Headey měla hrát postavu jménem Langiva. Nakonec ji nahradila Carice van Houten. Famke Janssen byla také kandidátkou na tuhle roli. (ČSFD)
  • John Lynch a Andy Nyman dříve spolu pracovali na filmu Turnaj zabijáků (2009). (ČSFD)
  • V jedné scéně lze spatřit na zápěstí Ulricha (Sean Bean) tetování SUFC. Jako rodák ze Sheffieldu je věrný svému klubu Sheffield United, který samozřejmě ve středověku neexistoval. (rakovnik)

Související novinky

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno