Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

remy

Poslední Potterovka je více než důstojné rozloučení s kouzelnickým světem. Dokáže nadchnout, dojmout, překvapit i zvýšit tep a celá bitva o Bradavice, byť je v některých momentech až příliš uspěchaná, nemluvě o odbytí smrtí některých postav, je ve výsledku opravdovou lahůdkou, u které nezůstane jediné fanouškovské oko suché. ()

herr_carter

Tak já nevím no...dá se říct, že do vyvrcholení celé série jsem byl s průběhem a náběhem děje do jisté míry spokojený, ale celé finále na mě působilo dosti nervózně. Navíc má například strejda Verbal pravdu v tom, že se zde asi vykradlo, co se vykrást dalo. Armáda pána temnot, pochodující na bradavickou školu, je jak z kopíráku od pána prstenů, Brumbálův brácha je Gandalf číslo 2 atd. Člověk si pořád musí říkat (logická úvaha), jak je možné, že takové hovado jako Voldemort nechá různě po okolí Bradavic rozházené a schované jakési vitály, na kterých závisí jeho celkový vliv a síla? Respektive že je pak může najít kdekdo...včetně moment, že největší nemehlo Neville zabije Voldemortova Hada jedním seknutím meče, mazec. Víceméně kladně hodnotím akorát tu zajímavou pointu, kterak Harry zjistil, jak to vlastně bylo ze Severusem Snapem a že zabití Brumbála mělo svůj důležitý význam v celém sledu událostí. Navíc se nemohu ubránit pocitu, že tak jako už tomu bylo v x případech, dětští představitelé svých rolí s postupným přibývajícím věkem začali postrádat herecký talent a jejich představení už nebylo tak přímočaré. Ale jo, jsem rád,že to mám za sebou,celou sérii hodnotím jako zdařilý průměr.................moje hodnocení = 6 z 10. ()

Firebug

Obstojný snímek, který zvládá vystavět docela funkční příběhový oblouk. Postavy nejsou příliš otravné a svým tempem se mu daří udržet divákovu pozornost a občas ho možná i dojmout. Navíc jsem fakt rád, že už to skončilo! Kritizovat můžu to samé, co předchůdcům. Kouzelný svět nedrží ve filmech pohromadě (nevím jak v knihách, ty si už příliš nepamatuji). Některé kouzelnické kejkle (teleportace!!!) jsou přesílené a hrdinové díky nim vybruslí z libovolné bezvýchodné situace, z čehož pramení lhostejnost o osud postav. Jindy je zamknutá branka pro hrdiny neprostupnou bariérou. Záleží co si zrovna žádá scénář. 3.3* ________p.p.č.: Filmová sága o Harry Potterovi je filmařsky veskrze průměrná (2-3*) podívaná, s nefungujícím fikčním světem. Prokreslenost postav je nepříjemně upozaděná (zejména první 3-4 snímky) a celkově filmy cílí na mladší publikum, které nemá nakoukáno... Filmařům se nepovedlo překročit stín prachsprosté knižní ilustrace. Samostatně snímky nefungují. Fénixův řád je nejlepší, Kámen mudrců nejhorší (nejnudnější). ()

Ivusha

Těch pět je asi z nostalgie:) Bylo tam plno věcí jinak než v knize, některé mi připadaly vyloženě špatně a přišlo mi, že to mění úplně celé vyznění toho, co Rowling napsala. Jinak to ale byla skvělá jízda plná akce. A poznámka na konec: Helena Bonham Carter je prostě skvělá herečka... její Hermiona byla dokonalá:) A heč, byla jsem na tom ve 2D a v originálním znění, tomu se nic nevyrovná;-) ()

hefoo

Ja musím len súhlasiť s islanzadi, oddysseom(z diskusie),samozrejme, že na knižky film nemá, knižka je mocnejšia zbraň, všetci vieme prečo, a síce som film už videl bol som na premiére tak silno musím súhlasiť s freddym(z diskusie). Osobne ak by som mal povedať milí priateľia niečo k filmu tak len toľko, ja ako veľký fanúšik som čakal ten pocit, že pri záverečných scénach mi bude srdce byť ako o život čo sa aj stalo ale neostal vomňe ten pocit, že áno, Harry Potter zvýťazil nad Lordom Voldemortom, a všetci sa radovali, že bol porazený najtemnejší čarodeník tej dekády. Čakal som, že po závarečnom boji Harry vs Voldemort ostanem ako omámený, čakal som po epilógu to, že ostanem ako prikovaný k sedačke v kine, že ostanú vomňe veľké emócie, pocit výtastva ale žial nič zoho ako by som to povedal nestalo sa, ostal vomne ako by som Vám to povedal, taký pociť ako keby nič. Ja som to už písal aj na p-i.sk, YATES je skvelý režisér ale čo sa týka Klovesa, palce by som mu oderezal najradšej, nechápem prečo nenechali prácu na Goldenbergovi....ale to je jedno, premňa bol celý film pecka bezchybná až na ten ODFLÁKNUTÝ koniec! Aboslútne súhlasím s freddym, tie scény ktoré spomínal boli doležité a nedali ich tam! Najmä po emocionálnej stránke mi tam chýbal beznádejný výkrik profesorky Mcgonagallovej, ďalej čakal som, že ten duel Harry vs Voldemort bude niečo načo sme čakali 10 rokov, že bude naozaj brutálny, že busú na seba sŕšiť tie najsilnejšie kliatby aké vedeli obaja, že bude trvať aspon 5 min. a nebude jasné kto vyhrá hneď z počiatku ale oni si vymenili 2 kúzla a Lord Voldermort bol porazený ako keby to bol niečo ako Crab alebo Goyl, kľudne film mohol byť o 15 min. dlhší a Yates sa mohol povenovať viac dôležitým postávam(Fred, Lupin, Tonksová, Moddy v 1.časti) všetci odyšli ale nevideli sme ako, to je trestuhodné!... vrrrr naozaj som čakal to, že ten duel bude taký, že okolo bude aspoň bývalý fénixov rád, a budú harrymu fandiť a na voldemortovej strane smrťožrúty ale nestalo sa, boji tam sami dvaja...to bolo ako pesť na oko...a ten koniec kde boli sami traja(Ron, Hermiona a Harry) pri tej scéne, kde lámal prútik, to akože čo malo byť? Ten koniec vomne nezanechal skoro vôbec emócie len adrenalín a aj to som očakával viac... JEDINE ďakujem bohu za Alana Rickamana a jeho fenomenálny výkon, jeho scéna alias "Princov príbeh" bude vomňe rezonovať naveky, najmä to ako sa zložil, keď uvidel Lilyne telo, ďakujem Snape za toto. Ale premňa film neni sklamanie, je to premňa s trojkou najlepší diel ale TEN ZÁVER MA SKLAMAL, ODFLÁKNUTÝ, nesralo by mato keby nato režísér nemal, mal ale žial mal zviazané ruký kvôli Kolvesovi, ktorý ten záver písal asi v polospánku. joj som maximálne nasratý! ja som čakal čo sa týka záveru emócie a pocit toho, že bol porazený temný čarodejník, všetci sa radovali resp. boli šťastní, že ho Harry porazil ale takto keď som odchádzal z kina, mal som pocity take nijaké, ďakujem za tie scény, ktoré boli pred záverom. Dávam hodnotenie 5*, pretože je to premňa spolu s 3kou najlepší diel ale ten koniec, zato by som pozabíjal, sorry. AMEN. ...prepačte, troška som sa rozpísal. () (méně) (více)

velkyvezir

Oproti první části rozhodně zlepšení, ale plný počet nedám, protože ten si zaslouží jen Azkaban. V závěru mi trošku chyběl ten moment překvapení, že Harry nezemřel, tak nějak se rychle vysmekl Hagridovi z náruče a už to jelo... Každopádně tento film má opět tempo a nakonec nebudu jako jiní kritizovat epilog, který byl podle mne perfektně dojemný v tom, že končí jedno dlouhé dobrodružství. To je vše čerstvě po dokoukání, čas ukáže, jestli ještě neupravím názor... ()

Wimy

Čekal jsem trošku víc akce a doufal jsem, že na mě film udělá větší dojem než samotná Hermiona :D I přesto to byl poměrně slušný závěr. ()

Jane18CZ

Ta první hodina byla strašná, dialogy místy byly příšerné, nedávaly smysl a natahovali to jak jen mohli a podle toho to tak i vypadalo... Kontrola v bance byla naprosto směšná.. Scénu s drakem jsem čekala lepší, že se víc vyřádí. Zmíňka o Arianě "umřela velice mladá, viďte?" - to byla naprostá volovina...stejně tak i dialog dvojčat někde na hradbách - WTF?! ...Druhá polovina obrátila o 180° a byla vynikající. Pouze závěrečné spojení hůlek bych tam nedala a nechaal to podle knížky "avada kedavra" vs. "expeliarmus" a hotovo. Rozuzlení se Snapem se mi hodně líbilo, nezklamali. Vtípky se do filmu nehodily, kazilo to atmosféru. A poslední věc co mi vadila byl slabý boj s Belatrix, to si vůůůbec nevychutnali... 4*, ani víc ani míň.. Ale na to že jsem četla knížky, je to obstojné finále a jsem spokojená :) ()

DavidS.

Po nudném kempování v minulé části do Bradavic konečně zavítá válka a destrukce, i když jí do postpubertální nesmlouvavosti a špinavosti dost chybí... Přesto jeden z nejlepších dílů série plný epičnosti, kterému ubírá jen všudypřítomná zkratkovitost, vysvětlující dějové berličky a ploché emoce mezi hlavními aktéry, přáteli a milenci...V tomto ohledu je potterovský svět pořád nedospělým a dětinským...Nicméně jsme všichni rádi, že Voldemort je kaput a zklamáni z toho, že Emma Watson neukázala při převlékání u jezera prsa :) To by bylo finále!!! ()

KoRner

Krásne a epické finále - presne ako som dúfal. Vždy som vravel, nech všetky diely točí iba jediný režisér. To by sa len zlepšoval a poučoval z vlasných chýb a mohlo to byť fenomenálne! Takto je to "len" blízko k dokonalosti. Nesúhlasil som s rozdelením poslednej časti na dva party, ale aspoň vyšlo viac času na srdcervúce flashbacky. (Myslím, že Snapeov plač pohne aj cynikmi.) Radcliffe je ako herec nepoužiteňý, čo sa však nedá povedať o zvyšku hereckého osadenstva, ktoré sa do toho vložilo ako poslednykrát v živote. Len ten závečný Dumbledorov kostým mohol byť iný, takto vyzerá ako deduško Mrázik, čo nedodáva scéne na patričnej vážnosti keď sa vysvetľuje celá sága. ()

Frankie

Porad jde o rozbredle nechtene sebeparodicke finale jako predchozi part, porad aby se divak emancipovany od knih a vizualniho pozlatka nutil do zirani na platno kdyz ma tu sladkou moznost opustit kino a zatoulat se treba do letem prosluneneho parku. Troufam si ale tvrdit ze Yates vymackava to nejlepsi z cele knihy a tesim se na jeho dalsi potencialni filmy (adaptace Kinga, Al Capone ... ) Co zavani je knizni latka ze ktere cerpa. Obavam se ale, ze odpovedi se pro muj nezajem vzit kteroukoliv knihu Rowlingove do ruky nikdy nedockam............................. Plytkych a komercne opravdu neuprimnych pocinu mame kazdy rok hned nekolik, tenhle je ale pres svuj drtivy divacky uspech az necekane obycejny. Nutno ale rict, ze oproti predchozimu pruseru se aspon trochu srovnal rytmus a pribylo akce, ktera, byt je to smutnym zjistenim, tim ze ubira prostor chvilkama otresnym hercum a usmevnym prupovidkam, vylepsuje zazitek na peknych 60%. Odpocivej v pokoji Voldi, muj hrdino ... ()

Malakal

Není to dokonalé, já vím, ale rozhodně mám díky poslednímu Harrymu za sebou nejemotivnější zážitek, jaký jsem v kině zažil. A to pak na všechny chyby, řádně nevyužité scény apod., kašlu. ()

islanzadi

Co k tomuto filmu napsat? Nevím jak se na to mám dívat. Jestli ze strany toho, kdo to četl nebo hodnotit pouze film. V tomto případě srovnávat tyto dvě věci ani nejde. To je jako nebe(kniha) a dudy(film). Takže film, co se týče zpracování, efektů je skvělý. Nedá se mu říct po této stránce žádné ale. Atmosféru dokresluje krásná hudba od Desplata (obzvlášť skladba Statues je velmi vydařená). Zatím to vypadá jako učiněná idylka, vše geniální. Pouze do té doby než to začnete srovnávat s knihou. Začnete si říkat: Tohle v knize nebylo. Tohle vypustili. ... Ano hodně toho vypustili, ale náhle na vás opět dýchne atmosféra Bradavic, jak se chystají na boj, slzy zpustí Princův příběh a pohled na mrtvé. Takže je to v podstatě jako na houpačce. Jednou nahoře, podruhé dole. Myslím si, že těch míst nahoře tam bylo víc. Tomu odpovídá i mé hodnocení 5*. Film je úžasný, sám o sobě. Bohužel není podle knihy, ale na motivy knihy. ()

Dargel

***Může obsahovat spoiler*** Nebyl jsem na jiném filmu? Průměr, který vystupuje ze svého stínu vždy jen na malý moment mě skutečně nenadchl. Přemýšlím, jestli to nehodnotíte dobře, protože jste prostě rádi, že máme celou ságu za sebou. Pokusím-li se nahlédnout na film z pohledu nečtenáře knižní předlohy tak tedy dobrá. Akční show od první chvíle, držící si tempo až do třikrát odkládaného konce. Monumentální záběry (které jsem viděl v traileru) mě tak moc neohromily, protože už jsem je prostě viděl. Pro vás, kteří jste četli knižní předlohu mám ale jenom jedno. Shame on you! Kvalitní zpracování? Notáááák! Návaznost děje bída viz hledání Havraspárského diadému. "Hledáme něco od týhle ženský... tak to bude tahle korunka... duch ti řekne, kde to najdeš... duchu, kde to je?... dík" Proč Harry radši nepřemýšlí nad nastolením světového míru a boji proti hladomoru? Za hodinku by to měl vymyšlené. Odkládané vyvrcholení nemá rád nikdo z nás, a tak nás to nepotěší ani ve filmu ne? Fight na římse, na lávce, skok z věže dolů...teď vypálíme kouzla (paprsky se střetnou, nic to nedělá), tak si dáme voraz. Ok, můžeme pokračovat, znovu na sebe míří. Představuju si to asi jako souboj na divokém západě. Oba tasí, rychlejší vystřelí dřív a odkrouhne pomalejšího smolaře. Tady ale (asi aby to bylo hodně dramatický) se jako na potvoru dycky trefí naráz a kouzlo nezasáhne soupeře. To si pak musím myslet, že kletby létají vzduchem rychle jako teplý prdy, jinak to je bullshit, že by jeden druhého netrefil dřív. Scéna o 19 let později, kde má být každému z týmu něco k 40 rokům nepotřebuje další komentář nebo jo? Jsem ve stejném věku jako protagonisti filmu a pokud za 19 let budu vypadat úplně stejně jenom s kruhy pod očima, usedlým účesem a obstarožním oblečením, tak jsem za vodou. V 70 mi třeba přibude nějaká vráska :-O Neuvěřitelná vlna kritiky a stejně 4 hvězdičky. Ano, je to tak. Je to přece jenom Harry Potter a když k takovému fenoménu máte nějaký osobní vztah, může vám být jedno jakej film se o to natočí a bude se vám to líbit. Z filmu mám radost, lae zklamaný jsem provedením. Abych to shrnul, největší chybou bylo pro mě se dívat sem na databázi na hodnocení ostatních, když jsem poté šel do kina, moje očekávání (aktuálně 86%, 213. nej. film) bylo asi nemožno naplnit. Proto radím jděte na film a nic nečekejte, možná budete příjemně překvapeni. ()

honzii

Už celých deset let pilně chodím na každého nového Pottera do kina. První dva Columbusovo díly jsem ve svém mladém věku považoval za báječné filmy přesně vystihující atmosféru knihy. Na Vězni z Azkabanu jsem byl v kině hned dvakrát. Oslnil mne. Ohnivý pohár a Fénixův řád jsem shledal celkem zábavnými, ale narozdíl od přelomového a atmosferického Vězně mne ani zdaleka tolik nedostaly. Princem dvojí krve ovšem začalo mé opravdové znepokojení. Voldemort se proměnil tak trochu v excentrického hadího exota, z něhož vyprchaly poslední zbytky hrůzy (jestli nějakou kdy vzbuzoval) a nahradil ji šílenstvím, což je VELICE špatně, neboť Voldemortova nebezečnost a hrůza by měla být pohonnou hmotou napětí nejen Prince dvojí krve, ale i následujícího sedmého dílu. Konec konců je to představitel ZLA. Ale teď k sedmému dílu. Jeho nečekaným problémem je, že první půlka byla nad očekávání dobrá, napínavá a slušně vybudovaná, kdežto ta druhá stojí za starou belu. Kam se podělo napětí? Kde zmizela gradace? Scény se mi odehrávají před očima a já se cítím naprosto stejně nevzrušeně po celý film (až na kratičký souboj Snapea a McGonagallové). Když začne "epická" bitva o Bradavice, tvůrci nehorázně zanedbávají mikropříběhy postav, se kterými jsme strávili deset let, a místo toho nám servírujou onanistické epické záběry na zlé obry (které jsou mi fuk), jak kosí hodné kamenné rytíře (které jsou mi taky fuk), načež očekávají, že je vše v pořádku, když nám předhodí již vychladlé mrtvoly našich oblíbených postav (které mě, samozřejmě, zajímaly), které zahynuly bůhvíjak. To, že bitva o Bradavice postrádá zásadní dějovou linii, která by nám pomohla prožívat boj spolu s námi důvěrně známými vedlejšími postavami,byl jedním z důvodů, proč mě prostě nedokázala strhnout. Těmi dalšími důvody můžou být např. vcelku neinvenční choreografie bojů, absence vybudování napětí a nesmyslně uspěchaný konec. A přitom je to scéna, kterou vrcholí celá série! Co se týče závěrečného souboje Harryho Pottera a Voldemorta, mé zklamání z celé bitvy se pomalu ale jistě proměňovalo v apatii. Celé to proběhlo bez žádných zajímavých důrazů a neměl jsem ani trochu pocit, že jsem zrovna svědkem té kýžené chvíle, na kterou jsme tak trpělivě čekali. A to ostatně platí o celém tomto filmu. Z kina jsem toužil odcházet omráčený, naměkko a s katarzí, ale odcházel jsem apatický a zklamaný s přesvědčením, že to celé mělo být prostě lepší. ()

joora1

U druhé části závěrečného dílu HP se asi budu lišit od mnohých lidí, ale pro mě to bylo docela zklamání-tedy na poměry tohoto filmu, protože 3 hvězdičky jsou jinak celkem slušné hodnocení. Ale závěrečný díl Harryho Pottera má prostě na víc a celkové finále bych čekal jako strhující a ne nudné, divné a vleknoucí se. O samotném konci, kdy už je po všem ani nemluvě, ten byl vyloženě trapný-někomu to přišlo vtipné, ale mně rozhodně ne. Samozřejmě, že film sám o sobě není špatný, ale nebavil jsem se tak, jako u předchozích dílů, prostě mi to přišlo lehce odfláknuté. ()

see_sawandrew

Akce je dobrá, hudba víceméně taktéž, uchopení stěžejního zvratu nedopadlo nejhůře. Na druhou stranu, s výjimkou Carterové, Rickmana a Fienesse, to herecky není žádná sláva, pár dialogů je pitomých až hrůza a některým událostem není věnována dostatečná pozornost, takže filmově celá sága dopadá tak, jak jí bylo souzeno - oproti skvěle napsané a komplexní (samozřejmě po stránce postav a zápletky, nikoli universa) románové předloze působí nedotaženě, zkratkovitě a banálně. Závěr je pak trochu úlet (nemluvím o epilogu) a také díky němu to nikdy nemůže být víc hvězd. Harry Potter je příběh, který by se měl přečíst. Filmový kabátek ho až příliš zjednodušuje, takže je mrzuté, že mnoho diváků kvůli adaptacím nemá ani chuť zkusit knihy. 60% ()

Jezinka

Musím říci, že poslední film mne mile překvapil. Ubylo zbytečných vycpávek, přibylo humoru (který jsem v jiných dílech o proti knihám postrádala), děj se na nás hrnul, ale, jedno velké ale, to končí u Harryho zmrtvýchvstání. Najednou jakoby scénaristé usoudili, že dali málo vyniknout speciálním efektům a nelogičnostem. Místo skvělého souboje, máme honičku, padání střemhlav dolů a jiné pitominy. Při duelu ani nezazní ty správné kletby, respektive nezazní nic. Na rychlé a efektivní setnutí hadí hlavy si také musíme nesmyslně počkat (tímto mne hodně naštvali - správně bych měla napsat slovo pro nejvyšší stupeň naštvanosti, ale to je veřejně nepublikovatelné - je to má oblíbená pasáž). Asi to je mindrák scénaristů, že když nepíšou knihy, tak aspoň při úpravě děl jiných mohou dát vyniknout svým skvělým nápadům navzdory logice etc. Vždy chci co největší úctu k předloze a vždy mne zklamou... ()

Kanibal

Kdo mě zná ví, že jsem fanouškem téhle série už od začátku. Konec mě pak poměrně zklamal - dialogy skutečně neodpovídají dospělému filmu o skoro dospělých lidech, spíš je to takové hloupoučké žvatlání. Významné postavy dostaly jen minimum prostoru (Severus Snape, Draco Malfoy...) přes rozdělení poslední knihy na dvě části několik míst prozrazovalo silné zásahy nůžek. Finální souboj však proběhne poměrně zdařile, nikdo neodejde jako přizdisráč. Jo a trochu mi vadilo, jak dopadl můj oblíbenec Remus... ale nevím jestli je to chyba knihy nebo filmu. Není to špatné, ale na závěr velklolepé série jsem čekal víc... ()

Rudinsky

Yates si otvoril dvere na veľké plátna, a ja verím, že o ňom ešte budeme počuť. Inak je HP7 - 2 iba efektný prepis knihy, ktorý do troch rokov zapadne prachom všednosti a ak si na niečo spomenieme, bude to maximálne efektná výprava, skvelé triky, jedna jediná, emocionálne vypätá scéna s geniálnym Rickmanom a zvláštne, dovolím si tvrdiť dosť nepodarené druhé finále v absolútnom závere. Inak je to ukončenie ságy, za ktoré sa netreba hanbiť, ale určite ani biť do pŕs, že sa jedná o filmovú udalosť leta. Je to len povinné sfilmovanie fenoménu, ktorý bude dlho dominovať slovu na papieri a nikde inde. Určite sa nedá uspokojivo adaptovať filmom(ako napríklad pre mňa osobne LOTR, ktorý dokázal posunúť knižku do úzadia). Aj tak však dobré, trošku zbytočne a nasilu pretransformované do 3D, dabingom jemne znetvorené finále, ktoré bolo skôr výdychom po zahranom orgazme 11 ročnej filmovej megaságy, než energicky nakrútenou peckou... ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)