Vejdi do prázdna

• Francie Enter the Void (více)

Po tragické smrti rodičů při autonehodě jsou sourozenci Oskar a Linda rozděleni. Znovu se setkávají až v Tokiu – v rušném, tajemném a pro dva mladé lidi nebezpečném městě. Oskar pracuje jako drogový dealer, Linda ve striptýzovém baru. Oba si slíbí, že už se za žádných okolností nikdy neopustí. Jedné noci je Oskar při policejní šťáře zastřelen. Ale slib, který si dali, mu nedovolí opustit tento svět. Jeho duch bloudí nočním Tokiem a realita ztrácí pevné obrysy. Přítomnost se začíná míchat s minulostí i budoucností ve vizuálně úchvatný a přitom děsivý koktejl. Podmanivý film z prostředí tokijských nočních klubů, který vypráví o životě, o smrti a o lásce. Režisér Gaspar Noé v tomto snímku posouvá hranice filmu a nabízí divákům nevšedně silný zážitek. (oficiální text distributora)

Slapi15

První náraz jsem dostal hned při úvodních titulkách a poté už to byla hodně dlouhá hučící jízda na všem možném. A během té jízdy díky pomalejšímu tempu jsem si vychutnával záběry přecházející do fraktálů, průlety mysly skrze zdi a podobné vychytávky. Tím pádem se dala vydržet délka filmu. I když muset uznat, že to bylo trošku moc. ()

Ronee

Príšerne dlhé, opakujúce sa motívy, subjektívna kamera sníma hrdinu stále odzadu alebo z jeho pohľadu a navyše kamera má veľmi rada svetielka a to bolo dosť kruté pre moje oči. Pred koncom som zaspala, lebo bola už pokročilá hodina a 161 minút... ()

Bounded

Gaspar Noé vzal látku hodinu a půl dlouhého kvalitního snímku a roztáhnul ji na umornou dobu téměř dvojnásobnou. Nevadí mi forma, nevadí mi sdělení, i když jistá snaha položit otázky a sám si vlastní genialitou odpovědět ("co že je vlastně to Prázdno?") je občas otravná. Co mi ovšem vadí je zcela nesmyslné používání již několikrát vyzkoušených postupů. Prolínání scén pomocí vyhledávání světla se dá vydržet dvakrát, ale na potřetí se už dostavuje nutkání si dojít na záchod. Je dost velká škoda, že dobré herecké výkony i osobní kamera je potom zastřena závojem nudy. Po prvním šokujícím zvratu je totiž divák nucen více než polovinu filmu přetrpět, aby se dobral k závěru, který může bez problému brzy odhadnout. Aspoň, že měl Noé dost rozumu na to, aby přidal trochu toho erotična a flashbacků, které z filmu dělají, ne doslova zábavnou, ale zajímavou záležitost. I tak se ale nemůžu zbavit dojmu, že spiš než kvalitní snímek se rozhodl režisér natočit voyerův vlhky sen a tudíž zcela chápu nízké hodnocení dalších uživatelů. ()

Ewík

Příběh docela dobrý, vizuální stránka parádní. A konec naprosto přesný pro celý film - ty jejich životy stejně byly jen potraty a ne pravý prožitý životy. Navíc tohle je asi první "raušový" film, který mě neznechutil ani totálně nezmátl (viz Fear and Loathing in las Vegas) - takže taková friendly verze pro lidi bez velkých drogových zkušeností. I když spousta scén byla dost explicitních. ()

john.h

Strašně vyfetovanej film. Bez nadsázky noční můra všech epileptiků. Ale tak nějak se to celkově dalo. Zajímalo by mě, co ten Gaspar Noé bere za šílenej humáč. ()

pekl

Takhle dobrý film už Noé nikdy nenatočí. Myslím, že dodneška nechápe, jak to dokázal. Noční průlety duše mrtvého hrdiny Tokiem jsou něco, co nemá obdoby. Viděno potřetí a znovu dvouapůlhodinový trans... ()

Milda003

Film je zajímavě natočený, na první pohled. Po hodině však začne značným způsobem nudit... když časomíra ukazovala 2 hodiny už jsem málem spal a nejhorší bylo ze predemnou ještě snad půl hodiny bylo a já už to nezvládl.. Dávám 3/5 za hezkej začátek... ()

MyrnaAlec

Sourozenci Alex a Linda si po smrti rodičů slíbí, že se nikdy neopustí.Poté, co Alexe zastřelí při šťáře v klubu, dodrží svůj slib a coby duch putující bardem sleduje svou sestru. Film je romantický a vhodný pro začínající milence. Alespoň si otestujete, zda má protějšek rád porno, ruční kameru a klipovitý halucinogenní styl práce pana režiséra. Kdo by namítal, že stopáž přes 140 minut je přehnaná, ať si všimne, že všechny detaily a flashbacky skládají dohromady kompletní skládanku motivů. Film lze lehce zaměnit za pouhou exibici a drogové úlety za hlavní téma, ale nedejte se nachytat. Je to hlavně o životě/smrti. Jo - následující den jsem se cítila jako na tripu - zpětná reakce! Po druhém shlídnutí přidávám poslední hvězdu --- ()

Brumlak

smrt...zrození...drogy...tokio...vztahy...působivě natočené, působivě vyprávěné...kruh...světlo...tma...neony ()

Prankster

Co tohleto jako mělo být? Fůra absolutně zbytečných záběrů, které film natahují na neskutečných 160 min !!! po kterých jsem zůstal absolutně vyčerpán. Do toho se míchá jakési porno, naprosto odpudivý zvuk a všudy přítomné blikání obrazu - no to mě pos.r... Ani s dramatem to nemělo moc společného, protože postavy mi byly celou dobu ukradené. Od filmu jsem čekal hodně a jediné čeho jsem dostal hodně byla stopáž. Snad jenom na ty nahý holky se dalo koukat... ()

ozzman111

Originálne postupy a zábery posúvajú tento alternatívny filmový trip do roviny , kedy nás autor prenesie tam, kam by sme sa neodvážili sami vstúpiť. Farbami hrajúci halucinogén, kde všetko vidíme z výšky lietajúci nad tajomným Tokiom. Po perfektnom úvode sa začína čaro vytrácať, príbeh prešľapuje na mieste a nedokáže obsahom naplniť 161 minútovú porciu. Inak je to ďalší kvalitný zárez francúzskej kinematografie. ()

AlexUnited

Gaspar Noé spočiatku podhodil lákavú návnadu. V prvých minútach som očakával poriadnou filmovú pecku, tá sa žiaľ zďaleka nekoná, i keď potenciál tu bol. Na začiatku sledujeme z pohľadu prvej osoby chalana v Tokijskom byte, ktorý po tom ako jeho sestra odíde šlapať, sa riadne sfetuje. Zvoní mu mobil, nejaký jeho známy chce kúpiť drogy. Nafetovanému maníkovi vzápätí dojde návšteva - kamoš s hipisáckym imidžom. Ten si uňho zapáli cigaretku, vezme fľašku vody, prehodia zopár slov, zdrogovaný týpek zas zoberie drogy z chladničky pre klienta a ide sa von - do nočného klubu s názvom Prázdno doručiť zásielku. Cestou po dlhých schodoch smerom dolu vykladá hipisák niečo o budhizme a východnej filozofii. Excelentný začiatok, pri ktorom som očakával a ktorý aj naznačoval, že budeme sledovať príbeh jednej noci v Tokiu, kde budú dvaja borci piť, drogovať a baliť pipky. Takto by to možno aj vyzeralo, nebyť toho, že do klubu vtrhne protidrogová razia a sfetuvaný týpek je ihneď na začiatku odkrágľovaný, hipisák utečie. Od tohto momentu ide dej dolu vodou. V podstate sa ani o deji nedá hovoriť, keďže až do konca sledujeme chaotickú mozaiku viac-menej náhodne poukladaných pasáží, niektoré sa dokonca opakujú, strieda sa minulosť s prítomnosťou. Niekoľko flashbackov je síce dobrých, tých je však minimum v porovnaní so zbytočnými a zdĺhavými. Koniec je už doslova utrpením a iba túžobným očakávaním na záverečné titulky, to úbohé monotónne nezáživné porno (na ktoré sa asi ani kamera nemohla pozerať, tak sa radšej točila dokola) si režisér naozaj mohol odpustiť. Pozitívom je aspoň prítomnosť neskutočnej samice Paz de la Huerta, ale len samotný výskyt obľúbenej herečky samozrejme nie je dôvodom na vyššie hodnotenie. ()

srncek

Neznášam filmy o drogových tripoch,kadejakých halucináciach a podobne,aj keď tu šlo o to,čo sa stane s dušou človeka tesne po smrti,ale toto bol vizuálny a duševný orgazmus oblečený v art porn šate..naozaj úžasný a nevídaný film ako ušitý pustiť si ho o jednej ráno v neskrátenej verzii...fakt niečo úchvatné čo som práve videl a tá kamera..no mňam.92% ()

iz67

Po té, co vám hoši na schodech v prvních deseti minutách vysvětlí všechno, co se bude dít, tak vás už nic nepřekvapí. Naprosto zbytečný prostředek, kde se v retrospektivě dovídáme, co stejně tušíme a vědět to nemusíme. Od 1:20 jsem jel na rychlost 2x, a mohla tam býta tak od 0:30. Za originalitu ****, za nudu a pomalost **, takže průměr. ()

Pitryx

Už u titulků mi bylo na blití. A když jsem viděl způsob snímání, tedy kamery alá Blairwitch věděl jsem, že tohle rozhodně nebude moje parketa. Nespletl jsem se. To měla být jako reklama na drogy nebo co?? Kamera se sice po chvíli "srovná", ale příběhově je to dost nudné. A ta stopáž... Něco málo plusů za zajímavé téma "post mortem", ale jinak nic moc. 2012102315337/ ()

Anteia

ze začátku z toho měl člověk strašně dobrej pocit vjemu včetně i těch problikávajících úvodních titulků, pak se to ale bohužel zpíčilo, takže prvotně čtyři hvězdičky na konci převrhlé do dvou, takže koneckonců ten film byl asi jako zážitek z drogy, takže v podstatě Gaspar odvedl asi dobrou práci ()

adamix

Gasparovo psychadelické spracovanie a poletovanie kamerou sem a tam ok. Ale výsledok taký dobrý nie je. Pretože niečo tak dlhé, čo mohlo mať kľudne priemerný vysielací čas 90 minút, predsa nemohlo upútať všetku moju pozornosť, ibaže by v tom bolo niečo viacej, nie dokola tie isté sekvencie mapujúce tragickú udalosť z detstva, smrť Oscara a sestrino vysporadúvanie sa z jeho straty, pričom dej to nikam neposúva, akurát v závere načrtne myšlienku potenciálnej reinkarnácie. Zmysel to má, ale od dokonalému spracovaniu svojej myšlienky to má ďaleko. Za mňa 55%. ()

Chrysopras1

Film technologicky nepředstavitelný, avšak forma přesahuje obsah. Po 40 minutách dechberoucí POV kamery, kdy děj pádí a neustále jej něco žene kupředu, přichází 2 hodiny nicneříkajícího poletování nad městem. Postavy jsou tak člověku velmi vzdálené a děj plyne neskutečně líně. Avšak oceňuji flashbacky a Hitchcockovské zavraždění hlavní postavy v 1/3 filmu. ()