Duch ve stroji

• Česko Ghost in the Shell (více)

Major (Scarlett Johansson) je velitelkou Sekce 9, speciální policejní jednotky, která bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích ještě víc než dnes a každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky. Koneckonců i hrdinka filmu je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka. S lidským mozkem a vyspělou robotickou schránkou se Major snaží dopadnout zločince, jehož cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, lídra ve vývoji umělé inteligence. Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak... (Cinemart)

waltosin

Mam rad scifi takoveho rázu, ale tady mi to nesedlo jako kdybych jim to nemohl uvěřit a to je velka chyba a k tomu přičteme slaby děj a bohužel ani kvuli Scarlett nemužu dat ten průměr i když jí moc obdivuji. 45% ()

muti

Parádička, som rád že som pozrel anime týždeň pred kinom - niečo nové, niečo staré, niečo rozvite a doplnené. Ikonicke scény sa zachovali (až na záverečný nadhľad na megapolis). Celkovo spokojnosť, no chýbal kvalitný zvukový podmaz, ktorý by umocnil atmosféru. Teším sa na seriál, ktorý si proste musím dopozerať pre ucelenie pohľadu do GITS univerza. Scarlet sa príliš nepretrhla, ten honorár určite nebol zaslúžený. Môj favorit bol jednoznačne Takeshi Kitano. ()

IZFNP

A ja si dovolím tvrdiť, že sa jedná o jednu z najlepších adaptácií japonských anime filmov či mangy do hollywoodskej podoby. Vizuálne hlavne, všetko je umelé a pohyblivé a doterné, a tom ten svet je. Hudobne je taktiež film extrémne na mieste, vlastne technicky mu nie je čo vytknúť. Jasné, CGI a natáčanie v ateliéroch spôsobilo, že hlavne v akčných scénách má človek pocit, že "tam skutočne nie je", ale mňa i tak fascinuje, že zrovna Sandersovi dali 150 mega na tento film. Dobre utratené doláre, prekvapivo, Sanders má okolo seba očividne schopných ľudí a sám má predstavivosť, i keď v mnohých scénach sa film u anime inšpiruje či ho nepokryte vykráda. Pre jedného vykrádanie, pre druhého pocta koreňom. ScarJo je fajn, v očiach silná, v tvári mierne prkenná, ale zas hrala robota, tak to bol snáď zámer. A ľudia okolo nej sú vyslovene fajn, najmä Asbæk a Pitt ma fakt moc moc bavili. A bavil ma vlastne i celý film. Nebol až tak filozofický, ako by si jeden mohol želať u témy "ducha v stroji", a isto sa tu nebude opakovať žiadny Matrix, v ktorom divák nájde niečo nové i po 20krát. Ale nepochybujem, že i tu nájdem niečo na druhý, a možno i na ten tretí raz, čo si to pozriem, pretože ma to vo výsledku naozaj veľmi bavilo. Mohlo za to tempo rozprávania, ktoré bolo od začiaktu do konca svižné, no nie závratne rýchle, a ktoré zachránilo i fakt, že scenáristicky sa tu žiadny zázrak nekoná. Zaujímavé bolo, že tu žiadna akcia nebola vrcholová, vrchol filmu išiel skrz emócie hlavnej postavy, ktorej sme vďaka dobre načrtnutému príbehu naozaj rozumeli a mohli jej fandiť. Takže idem proti prúdu, dávam 4 hviezdy a hovorím: well done. 75% ()

rodier

Libi se mi, ze nejde o prosty remake, ze vzali anime filmu to nejlepsi a proste to smichali s pribehem kde vysvetlil kde se vlastne ona vzala atd. Podle me je to nejlepe mozna stravitelna forma pro masy a pekne si tim nakrocili na dalsi dily. Nejvic se mi líbili ty scifi scenky z mesta.. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pokud tenhle mindfuck (nasledny serial SAC nepochopi nikdo pod iq 130, tzn 99% planety) nekdo srovnava s Matrixem (bohapusta akcni rez, kterou mam rad..ale vlastne ani moc scifi neni) tak je idiot. Ze, Civale. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Co mi tam chybelo.. ikonicka hudba. ()

xzajox

Originál som videl už dávnejšie, no mnoho scén mi zostalo v pamäti. Dopomohol k tomu aj videoklip od Wamdue Project, hit roku 99 (tuším). Ako prvé je treba spomenúť, že scény, ktoré tu z toho anime originálu pretavili do CGI (a nie je ich málo) sa im podarili nielen zachytiť, ale aj značne vylepšiť. Ono vlastne možnosti CGI a kreslenej animácie ani veľmi nemožno porovnávať. Ako druhú musím vyzdvihnúť úžasnú atmosféru (videné v kine na SuperScreen). Počínajúc pri dokonale podivnom a do detailu prepracovanom prostredí a končiac pri excelentnom soundtracku, ktorý sa k deju veľmi hodil. Miestami sa doťahoval aj k môjmu favoritovi, soundtracku na Tron Legacy. Scarlett sa do svojej role Majorky perfektne hodila a hrala veľmi dobre. Medzi ostatnými tiež nebolo badať nejaké chyby. K negatívam by som dokázal nájsť len detaily. Trochu rušivý bol maskovací kostým Majorky. Javil sa ako guma, ohýbal sa a pridával jej na tvar postavy všelijaké faldíky. Alebo napríklad to, že z dávky z dvoch UZI predsa nemôže ten zlý trafiť dobrého, všetko ide napravo a naľavo od neho. Ale to sú ozaj len drobnosti. Film som si užíval od začiatku až po koniec. Bez váhania 90% - 5* ()

J.Mayen

Nevim jaka mela byt predloha a ani me to v tuto chvili nezajima. To jak tu vsichni srovnavaji, tim si koledujou o prasknuti zilky. Neymslim, ze jde dost dobre srovnavat, protoze je nesrovnatelne. Souhlastim s temi prispevky, ktere tvrdi, ze trailer byl opravdu lepsi nez cely film, rekl bych ze nejlepsi zabery, akce a triky nabidl prave trailer a omacka okolo byla pouze nuda. Co bych jeste vytkl, bylo mnozstvi barevnych prvku, reklam, displayu, hologramu ve filmu s kombinaci s mrakodrapy, bylo to dost neprehledne. Rekl bych ze se z filmu zadny hit nestal. ()

julyberda

Příšerný pseudofilosofický blábol. Jestliže japonský originál se v náznacích odkazoval na Blade runnera, pak toto ho regulérně vykrádá (ty deštníky, auta, pistole, bilbordy... můj ty smutku). A nejhorší na tom je, že ani krást neumějí. Triky vypadají jako počítačová hra (a Scarlett očividně neumí víc výrazů obličeje než průměrná herní postavička. Postavy jsou hloupé děti, kterým nedochází ani zcela jasné věci a musí scénárista dostrkat na správné místo ke správnému člověku ve správný čas, aby jim nakonec došlo že: A) Pokrok je špatný. B) Na vašich vzpomínkách nezáleží. (Ačkoli originál tvrdil pravý opak) Nuda a kýč. P.S. Juliette Binoche je sympatačka. ()

Stanmi

V blízké budoucnosti jsou lidské schopnosti vylepšovány kybernetickými implantáty. To však není nic s porovnání s Major (Scarlett Johansson), která je dokonalou kombinací člověka a robota. Jejím úkolem je najít tajemného kyberteroristu, který zabíjí představitele jejího stvořitele – společnosti Hanka Robotics… Ghost in the Shell je filmovou adaptací slavné mangy stejného jména, kterou jsem nečetl, takže k samotného filmu jsem tak přistupoval zcela nezaujatě. A už první scény futuristického Tokya se všemi těmi holografickými reklamami, kybernetickými vylepšeními a robotickým gejšami mě jakožto fandu sci-fi nenechali úplně chladným, a když se k tomu přidala solidní detektivní zápletka a oděná/neoděná Scarlett Johansson, byla má pozornost na maximu. Ale jak postupně plynula stopáž snímku, tak jsem už nebyl tolik ohromen světem Ghost in the Shell (holt člověk si zvykne), ale především příběh postupným odhalováním, jako by přišel o své počáteční kouzlo a stalo se z něj v zásadě standardní akční sci-fi, což na jednu stranu není vyloženě špatně, ale k dokonalému diváckému zážitku už to má přece jen dál. Nicméně Scarlett Johansson a především její parťák Pilou Asbæk jsou v pohodě, ostatní představitelé podstatných rolí jako Juliette Binoche, Michael Pitt nebo domácí Takeši Kitano, také nehrají špatně, ale nejsou to žádné výkony, na které by se i po letech vzpomínalo. Vizuální efekty, ať už postav nebo prostředí mají svoji úroveň (inu Weta) a povedl se také hudební podkres, který má na svědomí dvojka Clint Mansell a Lorne Balfe. Takže abych to nenatahoval, Ghost in the Shell měl určitě potenciál (a možná i ambice) být významným příspěvkem do cyberpunkových sci-fi filmů, to se sice (díky průměrnému příběhu) úplně nepovedlo, ale i tak je to dobrý film s poutavým vizuálem, slušnou akcí a několika zajímavými a myšlenkami, což v konečném součtu není zase tak málo. ()

Brouzdalka

Připadá mi, že tenhle film neví, čím chce být. Přesnou kopií animované verze či něčím originálním? Hraným filmem nebo animací počítačové hry? Směřovaným pro asijské nebo evropsko-americké diváky? Obsahově bohužel slabý odvar animáku - hodně jsem postrádala filozofické úvahy o hranici mezi lidskostí a umělou inteligencí a prskala jsem u zabudované romantické stránky a zbytečně předimenzované a přesto významově ploché finální akční pasáže. Ale jinak klobouk dolů nad efekty. ()

mr.ratus

Jak už tu někdo psal - Shell without the Ghost. Téma předžvejkané a vyplivnuté s jinou pointou. To co se mi líbilo byly vlastně hlavně doslovné reprodukce originálu. Pár reminiscencí na GITS2 či několik nadstandartních bonusů (jako působivé doupě do sítě zotročených lidí a samozřejmě stylového Beat Takeshiho) nezachrání myšlenkovou okleštěnost. Děj se příliš točí kolem Scarlett, která hraje opravdu víceméně jen očima a pointa se vytrácí jako duch nad hrncem. Pěkně se na to koukalo, ale znovu sáhnu opět po dvacet let staré předloze nebo komixu. ()

DonBraso

Na akční sci-fi s tímhle vizuálem jsem byl vážně spokojen,protože je to prostě pěkný a je vidět,že si někdo dal záležet.Myslel jsem si,že za tímhle stojí i Luc Besson,protože to prostě evokuje podobný film,kde hrála Scarlett v další vizuální orchideji,která byla totálně přestřelená,což zde díkybohu není.Herecky to bylo pěkně rozvětnené národnostně a Kitana jsem znal z Battle Royale a Asbaek byl třešinkou.Vlastně celkově film vypadal jak z Asijské tvorby,což originál byl,takže je to vlastně v pořádku.Příběh jako takový není některak novátorský,ale vůbec nevadil a jedině si vybral slabší chvilky ke konci filmu,kde celkově film ztrácel dech.Co bylo nejhorší na celém filmu?Že film vůbec nežil,tedy lidi!Díky bohu,že dvakrát někoho napadlo,že aspoň auta ukážeme.Blizká budoucnost jakéhosi Tokia a v exteriérech města nepotkáte ani nohu.Co tohle mělo znamenat to vážně nechápu.Celý film to zbytečně pohřbívá,protože to vypadá,jak kdyby někdo zapomněl zaplatit komparz a degraduje abnormálně podstatu filmu.Dlouho a jestli vůbec jsem se s tímhle setkal ve filmu,aby mě to takhle neustále štvalo.70% ()

harycek

Vizuálně mě to připomíná (scény z města) silně film "Blade Runner"(starý)!?!Po zhlédnutí nechal tenhle snímek ve mě dost hluboký dojem a byl to vcelku pěkný divácký zážitek!!Pouze mne jímá hrůza , že by se toto mohlo stát naší budoucností !!!! ()

x_ander

U mě převládá nadšení. Hraná verze sice chtě nechtě neustojí srovnání s anime originálem, ale upřímně, lépe natočit to nešlo. Ghost in the shell je velmi příjemně rokročený mezi metafyzický originál a hollywoodský blockbuster. Oproti anime sice nenabízí natolik hluboký meditativní zážitek, ale rozhodně jde o promyšlenější a vážněji pojatý příběh, než klasické bang-prásk hollywodské pozlátko. Atmosféricky je film dokonalý, obsazení skvělé (Scarlett mi hodně sedla), děj má svou myšlenku, technicky je to paráda. A oceňuju, že tvůrci šli svou cestou a nejde o kopírku originálu, byť samozřejmě ikonické scény tady jsou. Zamrzí jen zbytečně krátká stopáž a nepříliš zvládnuté akční scény (na to, že jich je minimum, mohly být o level jinde). Každopádně spokojenost na 80%. ()

Plaque odpad!

Brutálna nuda, v ktorej nestíham sledovať dej ani všetky tie digisračky, ale moje oči neustále padajú na digi-tálky, tlačia ručičky vpred a odmeriavajú tejto sračke minúty. A to všetko len preto, že som zásadový človek a ako divák nič nevypnem skôr, ako to dopozerám. Po tomto však svoje zásady rezolútne prehodnotím. ()

Bajislaw

Ghost in the Shell na dvě hodiny zabaví, ale chybí mu emocionální hloubka i filozofický rozměr animované adaptace z roku 1995. ()

Rastman

Řekl bych, že více než hlubokomyslný příběh tady funguje vtáhnutí do atmosféry.Všechno je tu tak správně cyberpunkové, špinavé a přeneonované, že jsem dostal strašlivou chuť zahrát si jednu z těch mála cyberpunkových her, co vyšly či vyjdou. Podobné nutkání v mém případě znamená, že obal, čili atmosféra, zásadním způsobem funguje a dovoluje mi se ponořit hlouběji pod onu slupku. Tam je sice prázdno, ale jelikož jsem čekal po všech těch mrmláních okolo to absolutně nejhorší, tak jsem byl vlastně překvapený, jak málo blbé to je. Ano, nic světoborného, ale problém GiTS je v zásadě ten, že vychází z 20 let staré předlohy, na kterou mezitím stihly navázat jiné "kulťáky", takže chudák vlastně musí konkurovat něčemu, co sama pomohla nastartovat. To je těžký kříž k nošení. A asi se moc nedaří. Ale co na tom. V každém záběru je nějaký drobný detail, nad kterým jsem zaplesal, atmoška funguje, hudba je naprosto geniální a tak jsem mohl na chvíli vypnout mozek a jenom si užívat tu podivnou futuristickou exkurzi. Geniální dílo to není, ale řekl bych, že uplynulo dost času na to, abyste mu dali šanci. Může překvapit jedině příjemně. ()

Crytic

Hodně mi to připomnělo film Lucy (2014). Další sci-fi, které se snaží být nějakým hlubokomyslným moderním eposem, ale přitom je příběh značně plochý a vše visí na supersexy hlavní postavě. Jak jen to ti producenti dělají, že do takových filmů Scarlett Johansson vždycky ukecají? ()

Matamoroz

Tak jo. Je to digitální spatlanina, která se tváří hlubokomyslně, ale je docela placatá. Zároveň nemůžu říct že bych se nudil, většinu času, asi tak do 55 minuty to bylo fajn. Pak se hlavní záporák změnil v bojovníka za svobodu a Scarletka začala hledat duchy minulosti v potlačeném libidu a v tu ránu se slušný filmek změnil v jedno velké a trapné klišé. Sorry jako :-/ ()

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

04.07.2018

Herečka Scarlett Johansson (Vicky Cristina Barcelona, Lucy) a režisér Rupert Sanders (Sněhurka a lovec) za sebou mají čerstvě spolupráci na filmové adaptaci slavné mangy Ghost in the Shell. A zřejmě… (více)

Akira od režiséra Thora?

Akira od režiséra Thora?

21.09.2017

Letošní hraná verze Ghost in the Shell moc velký byznys neudělala. Hollywood se z toho ale nepoučil a studio Warner Bros. momentálně žene do kin Akiru. Šestidílná manga Katsuhira Otomy se v roce 1988… (více)

PF 2017

PF 2017