• Radek99

Železné nebe snímku Iron Sky je hodně prorezavělé. Sice je jasně pochopitelná politická provázanost mezi současným (americkým) kapitalismem a fašismem/nacismem (třeba podle citátu Benito Mussoliniho: ,,Fascism should more appropriately be called Corporatism because it is a merger of state and corporate power"), ale v případě tohoto filmu je to příliš prvoplánová politická satira. Dalším aspektem je sama obsese nacistou coby filmovou postavou, dokonce ani takovéhle sci-fi béčko to většinou nestačí pojmout, až příliš obskurní hrdina je vlastně na škodu. A nakonec přijde multi-kulti romance...no tak je to z velké části německý snímek, tak co jiného také čekat... Železné nebe zrezavělo zmatením žánrů...(12.8.2012)

Tomu teda říkám ujetost. Pokud si odmyslíte pár nedostatků, je to celkem zábava. Co kdyby na odvrácené straně Měsíce žili Náckové? Docela děsivé. Určitě by jim nic nebránilo v invazi na Zemi. Film obsahuje spoustu humoru a narážek. Například je tu dobře parodovaná známá scéna z Pádu Třetí říše. Taky je tu dost rasových narážek. Asi to nemá cenu moc rozebírat, člověk to musí vidět. Je poznat, že to není hollywoodská tvorba. "Ten musí mít nejmenší péro ve vesmíru." :D(14.6.2018)

Totální blbina, kterou jsem ani chvíli nebral vážně a možná díky tomu jsem se u ní skvěle bavil. Ať už nepřetržitá kanonáda vtípků cupovala amíky, nácky nebo žánrová klišé, snad pokaždé to byla trefa do černého. Dostala mě variace slavné scény Hitlerova výbuchu, nacistické stroje, ultimátní propaganda i scény na jednání u kulatého stolu. Ať už šlo o společný útok mírových družic nebo si vzal slovo korejský zástupce. Je to absurdní, jízlivé, plné nápadů, ulítlé v pojetí, ději i dialozích. Je to zábavné, svižné, ani vteřinu se to nebere vážně, a je na tom vidět, že si s tím vším finští hračičkové opravdu vyhráli a nenechali se omezovat žádnými pravidly ani logikou.(13.4.2013)

Vuorensola definitivně potrvzuje to, co dokázal už ve své poloamatérské hříčce Star Wreck: in the Pirkining. Totiž, že si dokáže vybrat schopné a typově výborné herce, dokáže naprosto precizně vystihnout samotnou podstatu každé jedné scény a jako takovou jí dovést k absolutní dokonalosti (tzn. např. propaganda je propaganda až na dřeň, scéna z buddy movie je jako vystřižená z té nejtypičtější buddy movie, jako si dovedete představit, atd) a především - naprosto mistrovsky balancuje na pomezí parodie (Pád třetí říše mě upřímně rozsekal), absurdity, satiry, dramatu a frašky a přepíná mezi těmito polohami tak samozřejmě a "lehkonoze", jak to jenom jde. Když k tomu pak člověk připočte pomrkávání na fanoušky, ať již svoje vlastní (rozvádění motivů a prvků ze Star Wrecku - reklamní paňáci ve vedení, bios, rusáci, Finsko, ...), nebo filmové obecně (citace filmových scén, od zcela zjevných až po jemné narážky a to až do té míry, že u startu lodi Götterdämerung, kdy (loď i celá scéna) vypadá jako něco z třetího Matrixu, hraje hudba, která velmi připomíná skladbu z Revolutions s názvem Neodämerung... Lahůdka od první do poslední minuty... P.S.: Chtěl sem napsat, že Julia Dietze je nejkrásnější Němka, jakou znám, ale ona je napůl Francouzka :))(8.8.2012)

One day, I know we'll meet again, under the Iron Sky... ♥ Nakonec dávám absolutně nekritických pět hvězd - ano, mohlo to být lepší, leč dostali mě i takto. Götterdämmerung muß fliegen, ja, ja, jawohl! A kdyby se ještě natočilo nějaké Iron Sky Revisited kde by ti v hezčích uniformách vyhráli a vybělili Afriku, vůbec bych se nezlobilo.(5.7.2012)

• - Ve vesmíru je vakuum, tudíž se tam nemůže šířit zvuk a nemohou být slyšet výbuchy kosmických lodí. (superbond007)

• - Scéna, ve které Vivian Wagner (Peta Sergeant) nadává na reklamní kampaň pro prezidentské volby, je totožná se známou scénou z filmu Pád Třetí Říše (2004). (BabetakCZE)

• - Jména čtyř Nacistických vesmírných korábů - "Rheingold", "Walkure", "Siegfried" a "Götterdämmerung" - pocházejí z Wagnerovy nejslavnější operní tetralogie "Prsten Nibelungův". (Conspi)