Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

simoneo

Keď som si na začiatku filmu všimol jeho dĺžku trvania, hneď som si pomyslel, že bude zdĺhavý. Na moje prekvapenie som si to už počas filmu vôbec neuvedomil. Ide o investigatívny druh filmu, kde zmiznutie jedného dievčaťa vyšetruje všímavá dvojica. Väčší náboj to má na základe osobných skúseností jedného vyšetrujúceho. V mojich očiach to má určite ďalší plus aj kvôli zemi pôvodu. Je to pre mňa vzácnosť a snažím sa v tom zachytiť prvky ich filmu a celkovo kultúry. ()

muti

original je len jeden, vyhoda pred US verziou: zostrihane brutalne sceny. ak si tento film chcete pozriet a nemusite pozerat znasilnenia tak siahnite po Män som hatar kvinnor ()

JanHá

Lehce nadprůměrná literární předloha dala vzniknout průměrnému filmu, který zákonitě musel celý děj zjednodušit. Vypíchnuty tak byly sadistické scény... Další pokračování filmu si nechám ujít. ()

cunicekb

Film mě velmi překvapil svým zpracováním. Samotné téma je velmi realistické a tedy je i samotný film realisticky drsný. Kombinace protipólů Noomi Rapace a Michaela Nyqvista je dokonalá a velmi silně působící... ()

Swingie

Kvalita hercov európskych a amerických sa nedá porovnávať! Výborné herecké výkony a fascinujúci dej. Konečne nevidíme dokonalé postavy s kilom make-upu na tvári, ale ľudí, skúsených hercov, ktorých prednosťou je talent a nie krása (ak nepočítame nádhernú Noomi Rapace =)) Sestra ma nahovorila na tento film a som jej veľmi vďačný. Po tomto filme môže byť každému jasné, že nemusí oplývať akčnosťou aby bol zaujímavý. Nemusí sa strieľať ani vraždiť vo veľkom. Tá psychológia pracuje, je to vlastne skoro ako kriminálka. Síce som ten americký remake ešte nevidel, ale už teraz si dovolím tvrdiť, že na kvalitný švédsky film mať určite nebude. Ani jednu sekundu som sa nenudil, dychtil som po minúte, hltal som ich, ako ubiehali. Proste skvelý! ()

ShadyCZE

Detektivka? Říkám si „nic pro mne”, ale kdepak.. Tohle bylo, to co jsem potřeboval, jako prase drbání! Režie, herci, atmosféra, prostředí.. To vše uchvátí i fanouška jiných žánrů, včetně mne. ()

PamelaJJK

Severské thrillery jsou povětšinou kvalitní a tohle není vyjímka. Psychologický krimi thriller, který kromě samotného děje na tu nejvyšší úroveň zvedají nádherné exteriéry evropského severu, temná hustá atmosféra a "neprovařené" tváře. Noomi Rapace je zde k nepoznání od svého přirozeného islandského půvabu. Ale i jako rebelka, punkerka a hackerka je odzbrojující a sexy, A vyrovná se jí i Michael Nyqvist. Ústřední dvojice Vám nedovolí ani na chvilku vydechnout a s otevřenými ústy sledujete jak rozmotávají klubko událostí až do závěrečných titulků. Fakt pecka. ()

Schmitke69

Než jsme viděl tuto verzi tak jsme prvně viděl její americký remake, a můžu říct že vzhledem k tomu že jsme se na obě verze koukal víceméně zasebou tak jsme si chvili(celý film) na jiné tváře zvykal, ale nakonec přecijen zvyknul. Pokud budu porovnávat obě verze tak mám smíšené pocity, USA verze byla pro mě díky Fincherovi zajímavější a "živější", naproti tomu tato verze má čitelnější příběh, lépe napsaný scénář místy poměrně kvalitní střih. Hodnotit tento film jako jednotlivý je asi v celku zbytečné, jelikož většina z nás ví o jakou klasiku se jedná. Stejně jako v komentáři u USA verze bych i tady rád zmínil hlavní(a také nejzajímavější) ženskou roli, kterou zde ztvárnila Noomi Rapace, ve srovnaní s Rooney Mara byla pro mě Noomi lehce slabší, a v některých chvílích v té roli "tápala", Mara byla dle mého názoru o poznání jistější, a celkově jsem z ní měl ve filmu lepší dojem. Závěr filmu (pozvánka na další díl), byl pro mě kvalitnější u této verze, v USA verzi byl pro mě příliš (zbytečně) roztažený, a mohl se tak o pět minut zkrátit což by film dokázalo ještě o chloupek zesvižnit.... 8/10 ()

Ateina

Film přesně podle mého vkusu. Na zfilmovanou verzi jsem se vrhla až po přečetní všech třech knížek, nechtěla jsem si dojmy míchat. Knížky jsem četla jedním dechem, pěkně postupně, filmy jsem viděla také postupně, všechny v jeden den. Män som hatar kvinnor je jednoznačně nejsilnější a nejlepší příběh. A to jak v knižní, tak i ve filmové podobě. Severské filmy mě baví, mám ráda takovou tu ponurou atmosféru, skvěle zpracované a koukatelné příběhy. Oproti knize je to opravdu trochu osekané, ale kniha má 530 nabitých stránek a ty by se do scénáře filmu, který má stopáž už takhle více než 2 hodiny, těžko vměstnaly. Překvapivě mi tohle osekání nevadilo. Příběh i tak skvěle navazoval, to co bylo vypuštěné nikde nescházelo. K tomu nepříliš okoukaní herci, skvělá hudba, krásná příroda. Není co dodat. ()

MIchael90

Dal bych za pět, ale jelikož jsem již četl knihu, za pět dát nemůžu, protože jednoduše kniha dává filmu na prdel. I tak to ovšem filmaři i herci zvládli výborně. Ozdobou je hlavně herecký výkon Noomi Rapace! ()

elanista1

Knihy som necital ani jednu a ani sa nechystam, ale viem ze tato trilogia je jeden mensi sestdielny serial /Millennium, pricom filmy oddelene sami od seba relativne dokazu stat na vlastnych nohach, a serial je vlastne suhrn vsetkych filmov dohromady. V seriali su vsak postavy viac rozvetvene a celkovo je pridanych asi 120 minut stopaze. Celkom zaujimave. Tak ako samotny film...velkolepa kriminalka, ktora sleduje dvojicu postav ktora sa snazi odhalit vrazdu spred 40 rokov, ked uz vsetky stopy zaschli a polovica svedkov zomrela. Na prvy pohlad beznadejna situacia, lenze postupnym vysetrovanim a chytanim sa slamky, sa pomaly odhaluju zabudnute tajomstva jednej zamoznej rodiny. Samotne hladanie pachatela je vsak zazivnejsie ako jeho odhalenie, ktore nesklame, ale ani nevyrazi dych. Tri hodiny cisteho casu s jedinou zaujimavou postavou so zdanlivo nevyriesitelnym pripadom, prekvapivo ma to ani na chvilocku nenudilo. Noomi Repace tu je na nepoznanie, tazko uz vo svojej kariere bude hrat vyzorovo odpudivejsi charakter...jeden jediny krat sa usmeje, na to si vsak treba pockat na uplne poslednu scenu. P.S.: Ach ti americania. Vzdy ked niekto zo "zvysku sveta" nakruti nieco kvalitne, ihned to musia prepracovat, no... skor skopirovat a prerozpravat do svojej reci. To je jedna z veci, co ma na filmovom svete hneva. ()

darkphoenix

Kvalitný film, ktorý svojou ponurou amtosférou obstojne adaptuje Larssonov román, avšak zároveň búra autorom tak dobre nastavené ťahy z románu. Rapace je v úlohe výborná, avšak nezosobňuje takmer nič z pôvodnej esencie Salander (jej Lisbeth je mohutná a výstredná, príliš verbálna a viditeľne výbušná) a napriek tomu, že som tento film videl po prečítaní knihy a ešte pred uvedením americkej adaptácie, nedokážem mu odpustiť odchýlky od pôvodnej konštrukcie, nedostatočne citeľnú mrazivosť predlohy a ťažkopádny televízny appeal, ktorý ma vyrušoval. ()

Amarus

Zhlédnuto s originálním zvukem (švédština). K čertu s americkou verzí! Seveřané se vyznamenali. Atmosféra je dokonale napjatá, mrazivá a děj se takřka po celou dobu filmu zdárně drží knižní předlohy, která je pro svou komplexnost nemalým soustem. Grothova hudba pasuje na každou scénu, nečiní mi potíže uvěřit postavám prakticky cokoliv (na rozdíl od The Girl with the Dragon Tattoo) a Noomi Rapace si střihla mnohem lépe mnohem lepší roli než v Prometheovi, kde jsem ji viděla prve a kde byla k pláči. Jediné, oč nás film ochuzuje, je náhlédnutí do Lisbethiny hlavy během obzvláště silných aspergráckých záchvatů. Sice si nejsem jista, jaký úspěch by u mne příběh Kalleho Blomkvista a Sally měl, kdybych neznala Larssonovy romány (orientování se v Henrikově rodokmenu je čiré šílenství), ale takhle jsem dokonale spokojená. ()

xpaja

Potvrdil se mi předpoklad, že tak vrstevnatou a a rozsáhlou předlohu je obtížné vměstnat do 2,5h bez zjednodušení a jistého sklonu ke klipovitosti. To má za následek, že některé postavy mají tak málo prostoru, že jejich existence ve filmu působí až zbytečně a lze ji obhájit pouze přítomností v předloze. Vlastní zpracování je na slušné úrovni. Lisbeth je dostatečně odpudivá, takže tak jak má být. Dávám --- == 75 % == ---, bez znalosti předlohy bych ale musel s honocením níž. Celovečerní film je prostě přílš krátky formát a předlohu pokryje spíše útržkovitě, takový desetidílný seriál by byl jistě vhodnější. ()

jendamaty

Oproti věhlasu předlohy poměrně zklamání, při čtení knihy se některé nelogičnosti a nedotaženosti schovají, při převodu na plátno chtěl scénář více dotáhnout a opečovat, vadí zejména: málo podezřelých / nepřehledné rodinné vztahy / nelogické chování všech tří aktérů při závěrečné konfrontaci / příliš mnoho náhod, včetně úsměvného "hackerství" / příliš mnoho neobjasněných vražd / příliš mnoho úchylných mužů / dost žánrových klišé / absence charismatu a jakýchkoliv schopností hlavního hrdiny - spíše je to lehkomyslný ňouma... a dále pak pomalé tempo, délka a nesouvisející odbočky na začátku a konci filmu. Hrozně přeceněný film. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)