Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Hennes

Na plátno povedeně přenesený román. Jedna z nejprodávanějších knih, dostala novou filmou podobu a podle mého, se s ní autoři popasovali velmi dobře. Neokoukané tváře, jsou další z předností snímku, který nepostrádá hned od počátku napětí a postupně se dostane až na hranici odhalování pravdy stylem Agatha Christie. Celé klubko čtyřicet let staré historie je postupně rozpleteno a mi se seznamujeme také s osobním životem obou hlavních protagonistů Lisbeth a Mikaela. ()

rakovnik

Nejdříve jsem viděl americkou verzi, jež se mi líbila, aniž bych tušil cokoli o existenci původní série (to jsem ještě mimochodem nevěděl ani o knižní předloze). Na severské filmy se dívám velmi zřídka, ale okolnosti tomu chtěly, že jsem zhlédl i celou tuto sérii. Solidní zamotané drama, i když jsem věděl to podstatné. ()

Nautila

Velmi neobvyklý thriller se zvláštním pohledem na věc. Do konce jsem se nemohla odtrhnout. Jo a Noomi má tak krásné oči...doufám, že ji ještě uvidím někde jinde, tady vyloženě fascinovala. ()

Petoss1

Severské krimi, ale nie obyčajné severské krimi. Je to jednoducho úchvatná detektívka s obrovskou hĺbkou každej postavy, ktoré sú dokonale napísané. Strieľal som naslepo a našťastie to vyšlo. Jó a Noomi Rapace si zaslúži jeden veľký potlesk. 90% ()

shyster

Velice povedená atmosférická detektivka, které vévodí ústřední dvojice. Mohlo to být o trošku kratší, ale švédský venkov je tu využit do mrtě. ()

WoWoW

Líbí se mi, že i když je to začátek trilogie, tak je to uzavřený příběh. Navíc funguje jako samostatný film úplně skvěle. Dokonce ani ta šílená stopáž nebyla k nevydržení a film si neustále držel mou pozornost. Jednoduše řečeno je to jako švédská ocel, je to kvalitní, je to tvrdé a přijemně se to leskne. ()

Mefistofelle

Původně jsem si chtěla s komentářem počkat až uvidím i ostatní díly třídílné série, ale myslím, že nejlepší bude začít hned, abych si vytvořila dojem, který nebude ovlivněný dalšími díly. Män som hatar kvinnor je rozhodně zajímavý film, který sice nezpracovává zcela nové téma a vlastně ani v rámci žánru nepřináší žádnou velkou inovaci, ale je perfektně natočený a herecké obsazení je opravdu dobré. Zvlášť mě potěšila Noomi Rapace v roli hackerky Lisbeth. Její postava je velmi příjemným oživením zejména díky svému subkulturnímu vzhledu (což já beru vždycky jako plus). Ani Michael Nyqvist nedělá filmu ostudu a tohle herecké duo mě tedy opravdu bavilo. Dějově je to taky dobře zvládnuté, dialogové části jsou tu dobře naředěny nějakou tou akcí a hlavně se vám nestane, že byste odhalili pachatele vražd hned po první půlhodině filmu. Jediné, co mi přišlo skutečně zvláštní, je šíleně dlouhá stopáž. Dvě a půl hodiny jsou i na mě trochu moc a i když se nedá říci, že bych se vyloženě nudila nebo že by zde bylo až moc hluchých míst, vyhovovalo by mi mnohem víc, kdyby to bylo kratší. Pár scén mi přišlo vyloženě nadbytečných, ale na druhou stranu nemůžu vědět, jestli jejich přítomnost neplní nějaký účel, který vyjde najevo v dalších dílech. Proto takové scény beru zatím s rezervou, ale zároveň se domnívám, že se přeci jen tvůrci mohli trochu míň snažit a film malinko zkrátit. Tohle je však jediné mínus, které na filmu vidím, jinak si nemůžu na nic stěžovat. ()

O´Neill

Nemohu si pomoct, ale i přesto, že Oplev předvádí vynikající práci, Fincher je zde vítězem. Herci jsou si vcelku podobní, stejně jako většina filmu, až na drobnosti, jsou téměř identické - oba režiséři se tedy drželi předlohy. Herecké stránky jsou dobré v obou snímcích, možná má lehce navrh Fincherovka. Hudba je rovně dobrá v obou dílech, ale Fincher jednoznačně vede. Celkově je to rovněž velice povedený film, kde mi však k pěti hvězdám něco, stejně jako u Finchera, chybí. ()

joker.george

Už jsem dobře věděl, co můžu očekávat, takže jsem nebyl tolik překvapený a napnutý jako při prvním setkání s touto látkou. Na druhou stranu mi to přesto nezabránilo si užít film a jeho pochmurnou atmosféru a nevlídné prostředí. Na původní a pro mě zároveň nové tváře jsem si zvykl poměrně rychle a jsem rád, že se s nimi uvidím, protože urychlený a už negradovaný závěr mi nepřipadal ideálně zakončený. ()

ProNotor

Daleko lepší než americký nevkus, ze začátku jsem se místy nudil, ale pak to začalo nabírat na obrátkách. Jak se děj pomalu rozmotával, tak jsem se víc a víc ponořil do zápletky. Každopádně pro mě dost překvapivé, líbilo se mi rozuzlení a následné shledání a celkové objasnění. Stále si říkám, že severská kinematografie má co nabídnout, i když už je to starší film. Krásné 4*, líbila se mi i severská surovost, dost bez servítek a bez okolků. ()

Crawler-D

Film rozhodně není zábavou na slunné letní odpoledne, ale nejde ho chválit jenom proto, s jakou krutostí a hereckou silou ztvárňuje násilné scény znásilnění. Nakonec všechno dává docela smysl, ale celou dobu jsem musel kroutit hlavou nad tím, proč se děje zrovna tohle, proč je Lisabeth tak hrozně divná postava a hlavně proč to celé začíná jako podivná hra starého muže, který si hraje na detektivku na vlastním ostrově se spoustou podezřelých apod. ()

bukowski83

Detektivka a ještě dlouhá jak týden před výplatou, říkal jsem si proč je tak dobře hodnocená a vida po shlédnutí jsem zjistil, že ani ta stopáž není tak velkým problémem a film mě bavil převelice!Jo mimochodem kdybych měl takovýho kurátora, asi bych si to hodil, všechna čest hlavní hrdince 80% ()

cubajz

mrazivá severská detektivka bez zbytečných hollywoodských vocamtků, která i přes svou dlouhou stopáž ani chvilku nenudí. S knihou nemůžu srovnávat, zatím jsem nečetl... ()

1frida2

Tahle z trilogie byla nejlepší, dobré zpracování a také napětí a vyústění děje. V neposlední řadě vidíme skvělý kamerový záznam severské krajiny. ()

C0r0ner

K Millenniu jsem přistupoval poněkud skepticky, ale během chvíle se mi tahle minisérie velmi zalíbila a hodně slušná zápletka mě brzy vtáhla do děje. K tomu se mi hodně zamlouvala postava Lisbeth a to jak vzhledem tak chováním. Sice bych si každý díl dokázal představit o kousek kratší, ale i tak se jedná o velmi nadprůměrnou věc, která rozhodně stojí za shlédnutí. Seveřané opětovně ukázali, že filmařina pro ně není cizí slovo a že si s ní umí skvěle poradit. 90% ()

Andre3000

Základem musí být dobrá kniha, zpracování je dobré, ale víc už z toho vytěžit nešlo a již brzy se vrhnu na další pokračování. ()

kusper

Hutný severský, lehce extrémní thriller s vynikající ústřední dvojicí. Tak by to šlo shrnout. Další díly si nenechám ujít. (K) ()

Pajky3

Taková rozvleklá detektivka, která je sice zajímavá, ale dokonalá ne. Postavy jsou obyčejný, hlavně Nyqvist, to je takovej normální chlápek a Noomi, která od pohledu vypadá emo, by se neměla svlíkat. Protože ty její chlapský ramena to je něco hroznýho. A přitom jinak vypadá sympaticky. Jinak nic extra, ale koukalo se na to dobře, i když jsem to viděl se švédštinou a myslel jsem že to bude problem, tak nebyl. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)