Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Teebo

Chápu, že převést pěti set stránkovou knihu na plátno bývá obtížný úkol. Tohle také není moje první zkušenost "knížka - film", a protože v drtivé většině případů kniha vítězí, nečekal jsem ani tentokrát nějaké velké nadšení. Ale přece jenom Larssonova předloha nabízí celkem slušný potenciál, z kterého film bohužel vytěžil minimum. Po jeho shlédnutí se už zas tolik nedivím, že se američtí producenti rozhodli pro remake po pouhých dvou letech od uvedení švédské verze (a na režisérskou židličku opravdu nemohli vybrat nikoho lepšího). Atmosféra nula nula nic, místy laciná hudba a nemístný patos, obsažení spousty nepodstatných informací z knihy, z nichž mnoho ani nemůže neznalci předlohy dávat pořádný smysl, a jinde naopak nedostatečná hloubka. Na druhou stranu je možné, že by mě film chytil více, kdybych dopředu neznal příběh. Celkově zklamání i přes ne příliš velké očekávání. S očekáváními si ale naopak bude muset poradit těžká váha Fincher. ()

Pavlínka9

Již od dětství pociťuji silné sympatie k "severské" filmové tvorbě, tudíž mi tento snímek nemohl uniknout :) Výborná detektivka, která přináší velké množství lidských příběhů a úhlů pohledu na ně. Hlavní představitelka v podání Noomi Rapace je mi na jednu stranu silně nesympatická, ale také něčím blízká. Věřím, že tato role ji silně ovlivnila, jak v osobním životě, tak v dalších filmových nabídkách, jelikož je nepřehlédnutelná, jak ve své filmové roli, tak i v osobním životě má určité kouzlo. Hodně mě potěšilo, že mě film silně vtáhnul do děje a určitou dobu mi trvalo, než jsem si spojila všechny souvislosti a po pravdě jsem do posledních chvíle podezřívala někoho jiného ;) ()

Cushing

Člověk, který ne že by ho nenáviděl, ale zůstává k filmu lhostejný: já. Skvěle se u toho spí, zvlášť když se vám zdá, tak jako mně, o krásné ženě. Asi jsem se na představitelku hlavní role už nemohl dívat. ()

Iroquaise

viděl jsem až po americký verzi.....jsou tam určitý věci, který se mi líbí, nebudu to vyloženě hanět...celkem je mi sympatická ta určitá obyčejnost, televiznost a civilnost...Noomi jako Lisbeth je výborná...je tam pár zajímavostí oproti verzi nový...ale je to pomalý, dlouhý a řídký...průměrnej film....Ficherova verze je dost jiná...nejenom, že je delší, rychlejší a dějově nasycenější...ale hlavně je uplně jinde z hlediska celkový poetiky a ideovýho vyznění.......neberu nikomu sympatie k tomuhle filmu, ale novej není remake, je to uplně nová adaptace...lepší snad po všech stránkách...v některejch atributech až o několik tříd......tu obří popularitu filmu moc nechápu...naopak až moc chápu Finchera, že to natočil znovu po svém...ale svym způsobem i chápu, že milovníci původní verze můžou mít k novýmu hyperdílu určitej odpor... ()

lennyd

Novinář Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) je kontaktován Henrikem Vangerem, jedním z majitelů Vangerova impéria, aby pomohl objasnit čtyřicet let staré zmizení jeho neteře Harriet. Henrik je přesvědčen, že za zmizením je někdo z rodiny, a doufal, že pohled z venku dokáže přinést ke zmizení nové důkazy. Když se při vyšetřování ocitne Mikael ve slepé uličce, kontaktuje jej mladá hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace), a pomůže mu najít nové směry vyšetřování, i když je jasné, že by někdo rád nechal historii skrytou, a neváhá pro to udělat cokoliv... O tomto filmu se toho hodně napovídalo, i vzhledem k jeho americkému remaku, a tak jsem se docela těšil, jestli vše co se povídá je pravda. A musím říct, že ano - i přes více než dvouhodinovou délku filmu jsem se ani na moment nenudil, vyšetřování mne maximálně vtáhlo do děje. Lví podíl na tom má určitě i drsné prostředí mrazivého severu, které by i z obyčejné detektivky udělalo koukatelný film. A obyčejná tato detektivka určitě není. Jak režie Nielse Ardena Opleva, tak i obsazení hlavních rolí (Michael Nyqvist a Noomi Rapace) a taky skvěle padnoucí hudba - to vše dělá z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek. Rozhodně si zapisuji trilogii Stiega Larssona do vánočního wishlistu, a doufám že Ježíšek čte čsfd :) ()

Triny

Ach, mé srdce kriminalistky a nenasytné konzumentky filmů plných nepěkných vražd, sériových vrahů a spousty překvapivých zvratů a nožů v zádech, zaplesalo!! Konečně zas něco nového! Na první pohled je patrné, že se nejedná o USA krimi (dokonce ani HBO tvorbu).. Ponurá severská atmosféra, propracovaná postava Lisbeth a sympatický Mikael, který rozhodně není prototyp idola dívčích srdcí, ale něco na něm je - to vše zaručuje exkluzivní podívanou! Určitě neviděno naposledy! A prozatím slušný vzkaz USA - jděte se s těma remakama bodnout! Absolutně nechápu smysl tohohle vašeho počínání!! ()

noriaki

Temná a krutá je trilogie milenium, a nejvíc to jde vidět na prvním díle. Především proto, že divák neví co čekat. Vražda, znásilnění, vydírání, manipulace, násilí a sadistická pomsta. Kamera při škaredých scénách neodvrací zrak a scénář nemá slitování. Postupné odkrývání čtyřicet let starého tajemství je proto stejně očistné, jako plavání v zatuchlé žumpě. Musím ovšem uznat, že dva nesourodí vyšetřovatelé měli přirozenou chemii, takže jsem si tam trochu krásného přece jenom našel. Uč se Finchere, jak se točí pohlcující kriminálka. Top 10 za rok 2009. ()

haj

Velmi napínavej krimi-thriller, u kterýho jsem se přes velmi dlouhou stopáž ani chvíli nenudil, právě naopak. Povedenej příběh, kterej postupně odhaluje základní zápletku a rozvíjí charaktery jednotlivejch postav, na který si člověk musí chvílat zvykat, zejména na hlavní ženskou představitelku, ale postupně si sympatie získaj. Pro mě po dlouhý době zase film, kterej mě vtáhnul a nepustil. ()

sochy.zirafka

Po druhém zhlédnutí a delším uvážení už tak nadšený z tohoto detektivního thrilleru nejsem. Potetovaná hackerka-punkerka je sice úžasná postava, pan investigativní novinář bez práce jí slušně šlape na paty, severská (rozuměj depresivní) atmosféra je všudypřítomná, ale něco tam lehce přebývá. Film totiž obsahuje mnoho scén, které jsou samy osobě sice slušné a plné napětí, ale v kontextu děje jsou bohužel zcela přebytečné. Tento neduh celkově film zpomaluje, násilně trhá a nechává nutně zbytečně mnoho nezodpovězených otázek. Uvidíme, jak se povedou pokračování a remake. 70% ()

Natabar

Po dlouhé době výborný thriller zaplněný postavami, které mají opravdu osobní příběh. Žádná klišé, žádné snadné zaškatulkování, nic předem předvídatelného, prostě radost pohledět. Zjevení úrovně Purpurových řek. ()

hroubek

Největší problém celého filmu respektivě celé trilogie bude knižní předloha, která pro zpracování filmu je velmi složitá.Každý, kdo četl knížku ví, že některé pasáže jsou velmi zdlouhavé a trochu taky nudné.Film ze začátku na nás vychrlí zápletku a výrazně hýbe dějem abychom se dostali k jádru film, což znamená vyhodit některé postavy,poupravit dané scény, aby na plátně vypadaly lépe.Narozdíl od knížky dostala více prostoru postava Noomi Rapace Lisbeth aby si diváka získala a pochopily jsme co je na ní tak zajímavé.Narozdíl od ní měl představitel Mikaela lehčí úkol, protože od něj předloha vyžaduje horlivost a snahu vyřešit případ za každou cenu.Postavy Lisbeth a Michaela jsou zajímavé postavy, se kterými se v další dílech může lépe vystavovat další zápletku.Velké zklamání byla konfrontace s hlavní záporákem, které nebyla tak grandiózní, jak by mělo být, ale tento problém má i knížka, ve kterých jejích posledních 50 stránek působí velmi uspěchaně a to samé je i tady se závěrem.Kdybych neznal předlohu napálím tam čtyři hvězdy, ale bohužel jsem četl knížku dřív, než jsem viděl film, tak to je za velmi silný tři hvězdy.Postupem času tu jednu hvězdu nakonec přidávám, jelikož si jí zaslouží více než jiné filmy, které mají stejné hodnocení. ()

dANo

Dávno som nevidel dobrú detektívku a preto nemám problém s 5* hodnotením. Okrem nadpriemerných hereckých výkonov dvoch hlavných postáv poteší aj výprava (Švédsko sa im podarilo vyobraziť ako krásnu a zároveň temnú krajinu:), hudba, ale hlavne scenár. Originálnu knihu som síce nečítal, ale viem si predstaviť, ako sa autor pekne "vyhral" s tým množstvom postáv (potenciálnych vrahov), takže vytvorenie scenára pre 2 a pol hodinový film asi nebola jednoduchá úloha. Tvorcom sa to však vcelku podarilo, aj keď je pravda, že divák môže mať v niektorých fázach filmu slušný "hokej" :o). ()

Slider

Veľmi zručne natočené a oproti americkej verzii zrozumiteľné aj pre diváka ktorý nepozná predlohu. Fincherov remake je absolútne zbytočný. ()

zdenny

Atmosférický film ze studeného Švédska, který nebyl vůbec špatný. Kvalitní novinář dostane práci od jednoho bohatého starého pána, aby zkusil vypátrat jeho údajně mrtvou vnučku. Ten spolu s top hackerkou (s prsama po tatínkovi) podstoupí mravenčí práci, aby věci přišel na kloub. Výsledkem jeho úmorného snažení je odkrytí strašného rodinného tajemství. Mně je švédská kinematografie velice sympatická a proto budu velice zvažovat, zda se podívám na americký remake, který si vůbec nedal načas. Ale jestli americké publikum uvidí raději pro mne nesympatického Daniela Craiga než civilně hrajícího Michaela Nyqvista, to už je jen na něm. Můj názor je ale ten, že někdy by se američané mohli od té své lenosti oprostit a zkusit se podívat na originální, a určitě i kvalitnější, zpracování. ()

yeniczek

Po zhlédnutí americké adaptace jsem byl fascinovaný příběhem a stylem vyprávění, že jsem nakonec sáhl i po první adaptaci ze Švédska (těšil jsem se na Finchera a tak jsem vydržel nedívat se dřív) a s radostí musim říct, že oba filmy jsou dobré a myslím, že stejně. Příběh je natolik silný, že dokáže zaujmout v obou a je to i zábavné, protože oba režiséři se látky chopili jinak. Škoda jen, že další díly už nejsou nejspíše tak dobré. ()

jujec

První a nejlepší část trilogie. Americká předělávka z roku 2011 je na stejné úrovni, avšak u této originální verze mi trochu dělalo potíže se vyznat ve švédských jménech. Slušná a originální zápletka - škoda jen, že pokračování série neudrželo tak vysokou laťku. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)