Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Krystalion

Na sklonku svého života se opět sešly hvězdy mafiánského nebe, aby nám předvedly, co se za ty léta naučily nového o svém řemesle. Je pravda, že se jim všem už tak trochu začaly dělat vrásky a o šedinách ani nemluvě, ale to vše vyžehlí počítačová grafika, která je v tom filmu několikrát fakt poznat. Jinak De Niro opět nezklamal, ten se snad jako mafián narodil a příběh je to fakt dlouhej pomalu tři hodiny, ale nenudí a každej, ať si přebere, jestli tomu věřit nebo ne. ()

Ještěřák

O tomhle filmu jsem někdy poprvé na ČSFD slyšel coby I heard you paint houses, což mi přišlo jako nesmírně cool název pro film, který se samozřejmě neudržel. Pak uplynulo asi 74 let, kdy došlo k pár "drobnostem" typu, hlavní herci nám mezitím zestárli, tak si je trošičku odigitalizujeme (nepřišlo mi to příliš zvládnuté), mezitím se také narodil Netflix. Až jednou tihle čtyři odejdou, půjde s nima i kus Hollywoodu, podle mně ale nebude důvodem tento film. Konec, kdy Frank zjišťuje, že je tak kurevsky starý, že už jej ani nemá kdo zabít, kdyby otevřel hubu, je mnohem lepší, než prostředek, kde přehrávající Al Pacino asi 20 minut radikalizuje odborářské davy. Samozřejmě je to velmi dobře natočené, nastříhané, ozvučené i zahrané, ale 209 min stopáž příběh tohohle milého a jemného člověka(TM) jednoduše nezachrání. I na Scorseseho je zde příliš mnoho dokreslujících postav a zhruba pětivteřinových podzápletek, ale příliš málo opravdu zajímavého materiálu. Asi nejhorší je to počítačové omlazování, vždyť i v Goodfellas pomocí "pouhých" maskérských triků stárnul De Niro realističtěji a celkově běh času fungoval na plátně / postavách OK, zde je to prostě v rovině dědci vs. ještě větší dědci. ()

mclenin

Írčan je poctivou filmárčinou viacgeneračného rozmeru s čitateľným Scorseseho rukopisom, hoci k dokonalosti mu chýba údernejší konflikt a filmovejší look. O obsadení je zbytočné vôbec diskutovať, stretajú sa tu herci prvej ligy a ťažko povedať, ktorý z tria De Niro, Pacino a Pesci je lepší, keďže každý dostáva rozličnú mieru priestoru pre rozvoj charakteru (mne osobne najviac sadol asi Al Pacino). Vyslovene "gangsterský" či "mafiánsky" pocit z filmu mi však trochu chýbal a mohol byť o niečo intenzívnejší, možno aj s ohľadom na dobové a dejové zasadenie príbehu, pričom vzhľadom na minutáž a frekvenciu postáv som sa v deji miestami strácal. Inak nemám snímku čo vytknúť, je to pekný návrat ku koreňom a pocta žánru. ()

filipvrbik

To je tak strašně dlouhý a tak strašně nudný - a navíc mě gangsterky vůbec neberou. Ještě, že to není v kině... Taky si myslím, že mluvit sprostě samo o sobě prostě dobrej film neudělá. Je to docela dobře natočeno, ale scénář naprostá slabota a nic, co by tu už nebylo. Jen doufám, že to nedostane nějakýho Oscara, protože si to zaslouží tak maximálně - vypnout... U mě zklamání...40% ()

Paldiny

Martyho najslabšia gangsterka. Prvá polovica ešte ako-tak ušla i keď žiadna technika neomladí pohyby starších pánov. Keď De Niro šľapal pekárovi po prstoch, som sa chcel postaviť z gauča a ísť mu pomôcť. A druhá polovica, tá už iba tápala. Dialógy v nej pripomínali improvizáciu, chýbala iskra a genialita veľkého režiséra, ktorý vo finále ako keby umieral s hlavnou postavou. Hereckému prejavu zúčastnených som tiež neveril, alebo inak povedané som mu nerozumel. Napríklad taký vzťah Sheeran-Hoffa mi prišiel skôr milenecký než priateľský. Neviem ako by vyzeral film pred 20 rokmi, možno by šlo o monštruozitu najťažšieho kalibru, dnes je z neho cítiť zhon, len aby sa to rýchlo stihlo, lebo za rok už môže byť neskoro. ()

Disease

Scorsese se na stará kolena naučil točit filmy o mafiánech, které nenudí. Sico se to místy táhlo, ale vzhledem ke stopáži žádný div. ()

woodsman

3.5 hodinovi masterpiece fakt pecka vau Scorsese je pan reziser Niro Al Pacino topka herecke vikony skvele hudba tiez top ()

Prochy38

Těch děsivých 209 minut uteklo jako voda a já panu Scorsesemu děkuji za tuto poctu všem mafiánským filmům a hlavně jeho ikonám... Ano, bylo to hodně digitální, ale díky tomu ten film získal obraz, jaký chtěl podat. Za mě skvělá práce. Ano, nedosahuje kvalit všech snímků, na které třeba i odkazuje, ale nemyslím si, že to byl plán. Skvělé obličeje, výborná práce. ()

derryl

Tak dlouhý, nádherný film o krutých věcech v životě lidském - mafiánském, o krvi a touze po penězích, které přinesou vliv i krutou nemilosrdnou zkázu všem. ()

Lefty86

Nedal jsem to, musel jsem některé pasáže posouvat. Má to stopáž dvou filmů, ale nevím jestli by nenudila i stopáž jednoho. Paradoxně mi přišla docela zábavná první hodina, kdy se postavy představují, vysvětlují a ukazují co umí a jak se Frank začlení. Gangsterky miluju, tahle stará generace Pacinů, De Nirů a Scorsesů byla vynikající, ale tohle prostě přepálili. Omlazení se mi líbilo, De Niro při mlácení toho prodavače vypadal sice směšně, ale tak člověk kouká na film a ne na dokument. Takže to bych i nějak zkousnul a přenesl se přes to. Ale jinak jsem moc nepochopil co tím chtěl básník říci. ()

Oralfabet

No tak rovnou přiznám, že na mě to bylo fakt moc dlouhý. Neříkám, že to měl Scorcese zkrátit, to bych si nedovolil, jde spíš o osobní vkus... Taky jsem měl občas problém orientovat se v ději a ve všech těch postavách a tak... Ale navzdory tomu jsem si celou dobu užíval herecký koncert všech těch staříků (ať už digitálně omlazených či ne) a samozřejmě taky Scorceseho precizní režii, takže ačkoliv mě Irishman dost vyčerpal (nevím jak bych to zvládnul v kině) a určitě se mi nelíbil tolik jako Goodfellas či Casino... stejně jde o brilantní kus filmařiny, z něhož musí mít ty nejskalnější Scorceseho fanoušci totální orgasmus. 7/10 ()

Mikino00

Docela zklamání. Hlavní dějová linka je neúměrně natažená do tří hodin a v podstatě zcela zaniká v sérii nepodstatných (byť stylových) scén, což je umocněno poměrně velkým cestováním časem. Ve filmu je sice cítit Scorseseho rukopis a vyprávění, i atmosféra jeho klasických gangsterek, ale to je poněkud málo. Al Pacino s Pescim sice hrají extratřídu, ale digitálně omlazený De Niro si tohle nepřipíše jako svou velkou roli. Mimochodem to omlazení je příšerné, to že vyhladíte obličej neschová fakt, že dotyčný je již v důchodovém věku, což poznáte z jeho chůze, držení těla apod. ()

GREGOIRE

Zajimavý pokus o mafiánský špageťák. Excelentní obsazení, vizuálně působivé, ale přesto z toho mám smíšené pocity. Film má téměř 3,5 hodiny a často je to natahované zbytečně. Žánrově je to podivný hybrid - místy komedie jako Mazaný Filip, místy dokument, místy pokus o drama. Ta rozvolněnost a snaha dostat tam všechno je bohužel spíše na škodu. ()

Marius_ss

Ako mal Shawshank krásny a zaslúžený koniec.... má Irishman koniec trpký a smutný, no rovnako zaslúžený (?) Dĺžka filmu a komorný priebeh mi sadol, a nevadilo mi ani to, že hlavna pointa bola skoro taká ista ako v každom druhom gangsterskom filme, nakoľko bola krásne a pomaly podaná. Užil som si to a tie tri a pól hodiny mi zbehli ako dve. To o niečom svedčí. Nie je to na čistých 5, skôr 4,5, ale nakoľko sa musím rozhodnúť medzi 4 a 5 rad tomuto filmu pridám ten pól bod smerom hore už len kvôli tomu, že som mohol vidieť De Nira, Al Pacina a Pesciho pokope, pravdepodobne naposledy :), čo je škoda, lebo Al Pacino a De Niro boli skvelá dvojka, a Pesci... ten bol čerešnička na torte. Darmo, ten kasting urobil svoje, ak práve vo filme neexceluje jeden herec, tak začne druhý, potom obaja, potom tretí, fakt radosť pozerať. Páni, bolo mi cťou. ()

KM Phoenix

Příliš dlouhý film plný ošklivých a vrásčitých (hodně vrásčitých) bílých mužů. Diskutabilní CGI bylo chvílema až hodně divné, ale fascinující výkon Joe Pesciho to pro mne vytáhnul až na plný počet. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu