Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

jerenymo

No 3 a půl hodiny koukat jak se rozvorce masa dostane k hodinkám a prstenu a pak hurá do starobince, to fakt ne. Hezké zavzpomínání na "mladé mafiány - obzvlášť J. Pesciho", ale jinak ta jízda nestála vůbec za to. A hlavně nevím co to měl De Niro s těma očima (šedý zákal, kontaktní čočky?). ()

TheSpearCZ

Scorseseho moderně pojatá klasika, která se zakládá na skutečných událostech a do toho loučení hlavních herců s mafiánským žánrem jako takovým. Přijde mi jako nesmysl srovnávání s Casinem nebo Goodfellas, Irishman je totiž úplně něco jiného. Mění se tu žánry jako na běžícím páse, v jedné chvíli dokáže být film akční a strhující, na druhé straně zase pomalý a ukecaný a nutno říci, že když se hodně mluvilo, tak mi to absolutně nevadilo a pořádně mě to zatáhlo do samotného děje. Kraluje tady tomu samozřejmě hvězdná trojka De Niro, Al Pacino a Joe Pesci, na kterou je radost koukat a jsem nesmírně rád, že se všichni ještě jednou sešli u tohohle mafiánského snímku. Jediný zápor jsou ty omlazující ksichty, které jsou buď vtipné nebo úplně katastrofální na pohled. Lepší 4* ()

doctor20

Toto je u mňa na 6* keby to bolo možné. Aj napriek mrazivej stopáži a digitálnemu omladzovaniu je to geniálne napísaný a úžasne zrežírovaný koncert jednej končiacej hereckej generácie. Antihrdina De Niro bol tak skvelý, že som mu fandil aj napriek vyvraždeniu polovice ameriky. Úžasne k tomu sekundoval Al Pacinovi, ktorý film pozdvihol nad všetky očakávania a jeho výkon je povestnou čerešničkou na torte tomuto filmu. Joe Pesci to celé vystrelil (aspoň za mňa) na úroveň legendárneho Krstného otca. Takto má vyzerať mafia, kde rodina je viac ako všetko ostatné a zároveň nič neodpustí a ja som tomu v tomto snímku celý čas veril. ()

Johny303

S těžkým srdcem přiznávám, že mě Irčan zklamal. Gangsterky miluju a třeba takové Mafiány považuju za jeden z nejlepších filmů vůbec, takže jsem se těšil jako malé dítě. Bohužel tohle byla už jen taková natahovaná vzpomínka na zašlou slávu, která nudila ještě o poznání více než kniha. Je to tak na dvě hvězdy, ale já pod ty tři jít nedokážu... ()

Flopik

Zaujímavý film, ktoré môže odradiť svojou dĺžkou no je vyrozprávaný tak že baví. Teda aspoň mňa a tie 3 a pol hodinky ubehli celkom rýchlo. Herecké obsadenie je výborné , scenár a kamera tak isto. Príbeh mi však prišiel taký povrchný a chýbali mi nejaké silnejšie scény. Držalo sa to inak povedané pri zemi. Myslím že Martin to mohol spraviť lepšie. Ja som sa ale v celku bavil a atmosféru to malo dobrú. U mňa za 4* no druhý krát si to už nepozriem. ()

WinstonS

Po druhém shlédnutí přihazuji na plný počet. Nádherné adieu moji milované herecké generace, veškeré chybky jdou stranou už pro ten tříhodinový pocit bezměrné nostalgie. Děkuji, pánové. ()

VictorMartel

Tak tentokrát mě Scorsese překvapivě nudil. A s tou koncentrací hvězd, které se tu sešly, mi to přijde jako mimořádná škoda, zvláště vzhledem k obsahu předlohy plné třaskavých tvrzení jak na konto zločineckého pozadí americké politiky obecně, tak v souvislosti s nově zvoleným prezidentem, jehož kredibilita, plynoucí spíše z netečnosti k jeho mentálním indispozicím, dokumentovaným už od let univerzitních, a ovšem vrchovaté nenávisti k protikandidátovi, je i nezávisle na ní bohatě poznamenána aférami: plagiátorstvím, sexuálním obtěžováním, nepotismem. Což o to, energického blba vystřídá líný blb… V Česku jsem jich obou podstatně ušetřen a tato relativně komfortní zóna mi dovoluje, abych si nad kariérním počínáním každého z těch Underwoodů neohroženě zaklel a podivil se té kompatibilitě mezi nimi a statutem „nejvyspělejší demokracie“. Což je, mimo jiné, úloha právě takového filmu. Chybí mi však mnohem plastičtější vyobrazení toho, co je takovým skandálním poměrům společné, totiž zkorumpovanosti systému skrznaskrz, nejlépe v adresnějších a mohutnějších odkazech k reálnu. Abych byl konkrétní, už u Goodfellas/1990, Casino/1995 a naposled u The Wolf of Wall Street/2013 vnímám jako jistý deficit kritičnosti, jestliže tyto filmy takřka přehlížejí kolaterální oběti zločinu, všechnu tu hnilobu, která se za ním táhne, zdaleka neomezována na střety mezi aktéry. Tak i tady zase zloděj škube zloděje a těm ostatním jako by mohlo být jedno, že je soused gangster. / CITACE: „I work hard for them when I ain't stealing from 'em.“ ()

Fifer

Ty dialogy. Ty nápady, kamera, střih. Herci. Samozřejmě se to občas táhlo, ale i tak stála tahle jízda za to. ()

theSaint

Mám je všechny rád. Fakt jo. Všechna čest, smekám. Ale... pokud jsem to někomu sežral i s navijákem- byl to Pesci. Víc ani ťuk. Omlazování mě neskutečně rušilo. Obzvlášť u De Nira. Partě táhne na 80 a z toho druhý Casino neuděláš. Pokud bych dal vyšší hodnocení, tak by to bylo čistě z úcty. Což bude většinový případ. Ve finále strašně prázdný dílo. Podruhé už nikdy. ()

warrenur

Nadpriemerne kvalitna gangsterka, trosku menej akcnejsieho stylu ako boli kedysi tie za Pacino-vskych mladych cias. Po technickej a hereckej stranke absolutne nie je co vytknut. Vsetci znami postarsi herci si tu hviezdia. Avsak, co sa tykalo zabavnosti, atmosfery, ci citelnej natiahnutej minutaze, to ma moc nesadlo. 60% Napriek tomu kvalitna filmarcina, ktora mnohym ulahodi, ale niektorych unudi. Odporucam. ()

simon84

Ma to skoro 4 hodiny, takze tady mate navod, jak si z toho udelat miniserii: Episode 1: I heard you paint houses: Start - 49:00 (Zastavte, kdyz Hoffa polozi telefon) Episode 2: Hoffa - 49:00 - 1:40:00 (Zastavte, kdyz predstavi Joye The Blond) Episode 3: What kind of Fish - 1:40:00 - 2:47:30 (Zastavte az Frank odejde z baraku) Episode 4 : It is What it is - 2:47:30 - konec. ()

barteca

Skoro dokudrama se spoustou zajímavých faktů. Staří mafiáni se loučí, noví bankstři přicházejí..... a morálka furt dostává na frak. ()

Martyr

3x som skoro zaspal, 5x stratil nit, uff..som taky jednoduchy divak a mam preto pozerat iba Farmu? Podla mna je skor Írčan iba nuda, ktoru som nedopozeral a ani sa nechystam. ()

Lucretius

Nekrolog herců, režiséra a snad i celého žánru. Jako rozlučka s lidmi, co mají v topce Scarface a Kmotra, slovy z filmu "všichni jsou mrtví", to není natočeno zle. Možná vypadá nefér vytahovat kritiku Avangers, jenže ono to je k věci, protože Irishman sám stojí na fan rovině k mrtvému fetiši, což působí úsměvně k tvrzení, že se jinde údajně redukují filmy na atrakce. Hlavně jde o to, že formálně není Irishman aktualizovaný, prostě jen posounul dříve omletým způsobem děj do doby, kdy mafiáni zestárnou a umřou. Je to prostě filmařsky strašně zastaralé a maskovat to jako "poctu" na tom nic nemění. Scorsese je nepochybně velmi zručný, ale imho kreativně mrtvý už od počátku tisíciletí. Jako uzavření subžánru, ok. Rozhodně bych snímek nehodil do pytle s nějakým vyšším uměním pokud někdo chce takový pojem používat a ať už to znamená cokoliv. Nemám pocit, že by mi sděloval něco obecnějšího o lidech, ani že by mi ukázal něco, co bych si nepředstavil, před tím neviděl, či způsobem, jakým jsem neviděl, že by v sobě měl cokoliv, co by přesahovalo žánrovou zábavu. ()

Saur.us

Předlouhá labutí píseň nejlepšího mafiánského ansámblu, kterou kinematografie poznala. Rozloučení s grácií vhodné M. Scorseseho. Jedinou výtku bych viděl v kouzlech CGI, které sice tváře omladily ale jaksi se zapomnělo na to, že 30letá role by měla mít trochu jiné držení těla než 70letý herec. Jsem ale velice rád, že celá ta sestava se stihla ještě naposledy sejít dohromady, u tohoto režiséra a právě v těchto rolích. ()

piranha

Proč musí být mafiánské filmy vždycky tak proklatě dlouhé? Tomuhle to teda sakra nesvědčilo, ke konci už to jelo jako kolovrátek a rozhovory stále o tom samém mě nudily k smrti. Díky omezenému výběru amerických herců vypadajících jako italští mafiáni jsme měli posté to samé obsazení. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu