Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Elanornegra

Oda mafianskemu zanru ako takemu. Digitalizacia mi ale dost vadila a zvykol som si na nu po ccca 2h. Inac nemam co vytkynut. Vidiet pospolu Pesciho, De Nira a Al Pacina, hotovoy umelecko-nostalgicky zazitok. Tymto filmom pre mna konci jedna era, ktora zapocala v 1972. Aj napriek tomu, ze mi spociatku nesadol De Niro, vo finale si to u mna vyzehlil, aj tie modre oci.... 100% ()

Karlito74

Skvělý epos plný hereckých legend. Bonusem pro vás bude nastudovat si dobové souvislosti a pak se jen kochat jak to ti staří pardálové válí. Vyčítat jim stáří a že jsou ve rvačkách pomalí může jen idiot, který to časem pochopí až mu bude muset někdo pomoct na hajzlík. Atmosféra, dialogy a detaily, sledoval jsem jedním dechem. De Niro je prostě borec, Joe Pesci mě fakt dostal svým ledovým klidem a pohodářstvím, za mlada ztvárňoval psychopatické mafiány, klidný boss s nadhledem mu jde ještě líp. Al Pacino nemá chybu. Parádní kousek. ()

Helgard

To se tak prostě někdy stane, že se narodí člověk a pro něho a jeho fantazii se narodí dalších několik a osud z legrace zařídí, že se vážně potkají a dokonce umějí přesně to co je potřeba aby vznikl film. Je pár filmů na světě, které mohu vidět kdykoliv a u kterých mi je jedno jak dlouho trvají. A pak je pár doslova pár, u kterých mi vadí, že jsou krátké na to jak jsou dobré. Statečné srdce, Forest gump, Legenda o Janě, Bílé peklo, JFK, Untouchables, Gangy New Yorku, Philadelhia, The Firma, a ještě pár by se jich našlo, které prostě měli udělat na celý den. Tenhle film je prostě o tom vypnout telefon, počítač, celý svět a ponořit se do děje. Klidně bych to vydržel sledovat sobotu a neděli a díval se jak stárnou, jak si čistí cestu, jak bohatnou a zase chudnou.....Martin Scorsese odvedl mistrovskou práci. Vlastně jako vždycky. Ale tentokrát už bylo cítit, že je to asi naposledy. Herci, se kterými natáčí stárnou na rozdíl od jeho filmů a už je to znát. Přesto, když pominu seriál Narcos, který je teda nedostižným mafiánským filmem, tak mi vychází že je to rozhodně TOP tři svého oboru. ()

andreas_tool

Nebudu se rozepisovat o hereckých výkonech. Ty jsou samozřejmě naprosto bezchybné a skvělé. Ale bohužel pokud Irčana srovnám s Goodfelas (nedej bože s Kmotrem), nemůžu dát pět *... Ale poctivé 4* to určitě jsou. ()

polly23

Co musím prostě pochválit v tomto filmu jsou ty boží auta a super kostýmy. Mně osobně se líbil De Niro, atmosféra filmu mi přišla víc než reálná. Celkově se mi film líbil i přes některé trošku nudnější části. ()

Darkshire

Čítať názory ako sa 80- roční "hrajú" na štyridsiatnikov je pekne odveci. . Nebyť týchto Pánov filmového plátna, gangsterky by ma tak nechytili za srdce. Vďaka Scorseseho filmom som začala počúvať blues , a som hrdá že mám v šatníku veci štýlom z tohto najkrajšieho obdobia. A som rada, že som sa s týmito Pánmi mohla rozlúčiť týmto pekným filmom .. Sú úžasní . ()

McGuffin

Irčan, The Irishman je film o práci. Podle knihy Charlese Brandta postavil scénárista Steven Zaillian hlavního hrdinu, údajného Ira, před úkol pracovat s Italy na rozšiřování a udržení jejich trhu s nelegálními produkty a službami. Pracovat pro mafii. Pracovní překážky, které má hrdina po celou dobu promítání řešit a které mají být důvodem, proč se na film dívat, jsou jako všude: pracovat o svátcích a přes čas, lhát, být loajální k majitelům a šéfům, vyhodit pro ně z práce dlouholetého kamaráda a rodinného přítele (zde s kulkou v hlavě), mít bližší košili než kabát a na mysli především rodinu a povinnost ji živit. Protože scénárista Irovi nad takovou pracovní náplní nenadělil žádné rozpaky, divák nečeká, jak si s úkoly hrdina poradí. Ví, že si s nimi poradí, což, jak scénarista tuší, diváka před obrazovku ani plátno nepřiková. Kromě práce ho tedy zkusí navnadit průběžnými věšteckými titulky, kdy a jak v dohledné budoucnosti zemře další filmová postava. Takto kombinovaně upoutat pozornost se pokouší více než tři hodiny. https://www.macguffin.cz/2020/01/ircan.html ()

Anaytik

Chápu, že film není pro každého diváka. Cynické vzpomínání starého gangstera, který vypráví svůj zločinecký příběh „jakoby o nic nešlo“, lituje maximálně jedné vraždy a nechápe, proč ho jeho dcera nemá ráda a odmítá s ním komunikovat. Zároveň připomenutí některých stránek amerických dějin z trochu jiného (odborářsko – mafiánského) pohledu. Poměrně dlouhá (více jak tři hodiny) klasická gangsterka, která mě ale vtáhla do děje, že jsem se nemohl odtrhnout od obrazovky. A k tomu vynikající herecké výkony hlavních herců, kterým je již přes sedmdesát let. ()

Tonula

IRČAN je určitě výborný film. Provede Vás přibližně 50 lety v USA a režisér si k tomu svolal ty nejlepší herce, kteří s ním v minulosti natáčeli a spoustu dalších. Přesto si myslím, že Scorsese tentokrát nepřekročil vlastní stín a angažmá herců, kterým táhne na 80 let, filmu nepomohlo. Myslím, že kdyby byli herci mladší, bylo by jednodušší, aby napodobili pohyby starých lidí, ale obráceně to nejde. Starší člověk už nebude tak hbitý, jako třicátník a řekl bych, že film je v některých momentech poněkud nedůvěryhodný, i když maskéři udělali, co bylo v jejich silách. K hercům – asi už ve svém věku lépe nezahrají a byl to velmi poctivý výkon. I když nehrál hlavní roli, na mne nejlépe zapůsobil Joe Pesci, možná proto, že není tak „okoukaný“ jako Al Pacino a Robert de Niro. Poněkud mi vadí, když se točí filmy o zločincích, což je právě tento případ. Sheeran vraždí s naprostým klidem a Niro ho hraje jako osobu bez citů, nepříliš inteligentní, možná s nějakou psychickou poruchou, která by na zadání zabila zřejmě kohokoliv, snad i člena vlastní rodiny. Prostě dostane pokyn a jde zabíjet. Přijde domů, nají se, koukne na televizi a jde spát. Až z toho mrazí. Málokterá postava je ve filmu pozitivní. Všichni kradou, korumpují nebo se nechají korumpovat, často na zakázku vraždí. Vraždy jsou obvykle nepřipravené, zabiják do toho vlétne, zabije a odchází nebo odjíždí. Film vraždy velmi neprožívá, je to jen epizoda a jede se dál. Mám připomínku i k délce filmu. Dost epizod ve filmu nemuselo být a myslím, že by vše dostalo větší spád. Přesto se dá film shlédnout celý, protože má většinou nějaký děj. 80% ()

APLSMLS

Meh. Naprosto chápu, že tohle bylo velký rozloučení hned 4 obřích jmen s mafiánským sub-žánrem, co je definoval - Pacino, De Niro, Scorsese, Pesci. Už tohle samo o sobě událost kolosálních rozměrů. Srdcaři a fanoušci tohohle všeho asi slintají blahem a přeju jim to. Sám jsem si užil řadu gangsterek, i když žádná k mým top top top snímkům nepatří. Má to svůj nezaměnitelný feeling, kterýmu docela rozumím. A Pacino je pro mě vrchol hereckého Olympu, takže hltám vše, co natočí. Tak proč na mě tohle sakra tak moc nefungovalo? Především asi délka, jako dokoukávat něco na čtyřikrát nebo pětkrát už nebyla radost, ale povinnost. Chápu, dělali to pro sebe a zasloužej si cokoliv. Ale jako průměrnej, jenom velmi lehce věci nakloněnej divák jsem to těžce neocenil. Všechny části byly vlastně více méně OK, pár pasáží super, ale celkově mě to vlastně strašně otravovalo. Udělat z toho mini-sérii, bylo by to zlato. Ale jako film únavnost, ach jo! Pamětihodnost v tom pro mě neleží žádná, krom teda tý Hall of Fame sestavy. ()

Kosik8

Jo, jo a jo. Mám opravdu moc rád De Nira a mafiánské prostředí také ale trochu sem se bál. Díky bohu zbytečně. Příběh je vyprávený tak, že kdybych si to pustil 2x po sobě asi by mě to ani netrápilo a možná bych to loupl i po třetí! Perfektně popisované dějové linky, jestli to tak bylo či nebylo to je otázka i nad tím jestli si Mirka z horní dolní koupila rohlík nebo chleba. Ale tady je to opravdu cítit jistotou a naprostou dokonalostí k dotažení detailů. ()

Jan00

stále se opakující otřepané téma o mafiánech, první polovina nic moc, druhá půlka to zlepšila. Zbytečně dlouhé 209min... 3 hvězdy, jen za dobré herecké obsazení. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Můžete pro mě něco udělat? Nedovírejte ty dveře. Nemám to rád. Nechte je pootevřené." Stáří herci hrají mladíky aneb digitální omlazování herců. Robert De Niro může být počítačově vyžehlený jak chce, ale jeho pohyby jsou stále jen pohyby 76letého dědka. Film je prakticky jen o vyřizování účtů mezi členy různých gangů. Nečekejte žádnou střílečku, ač mrtvých je tu dost. Je to samé bla bla bla. I přes obrovskou stopáž ( Bůh požehnej tomu, kdo vymyslel rychlé přetáčení! ) jsem si k postavám nenašel vztah. Osudy postav mě byly jedno. De Niro, Pacino i Joe Pesci hrají svůj standart, takže ne, žádného hereckého koncertu jsem si tady nevšiml. Navíc vše tady už bylo řečeno v jiných filmech a lépe. Třeba doporučím Casino či Mafiáni od stejnojmenného režiséra. Toto je vyloženě film, který uspává. - 20%. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu