Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Howard72

Na svou delku utekl film celkem rychle - remeslne vyborne natocene, ale az moc rozsahle a identifikace se s hlavnim hrdinou a vlastne kymkoliv nic moc, vsichni vicemene jen proplouvaji, vztah k dceri a rodine skoro chybi a pritom spousta zbytecnych odbocek. Kdyby se ubralo vaty a soustredilo vic na par hlavnich temat, bylo by to lepsi. Velkym minusem bylo omlazovani stariku - mladsi verze hlavnich hrdinu meli hrat jini herci (dvoji obsazeni), protoze takhle to bylo rusive az smesne - hlavne Joe Pesci (ktereho jinak miluju) vypadal jak zoperovana heerecka a De Nirovy mlade sceny mely k uveritelnosti hodne daleko. Nebo udelat uplne jine obsazeni ctyricatniky, ktere ostarit neni takovy problem. Skoda, protoze s jinym obsazenim a soustredenim se na "dulezite" mohl byt film o dost bliz Casinu nebo Godfellas... ()

kolly13

Snímek se tak snaží být kultovním, že je to prostě příliš dlouhé. To neupírá poctu třem hlavním hercům (navíc De Niro je dementní zabiják jak vyšitý), výprava je grandiózní, příběh silný. Doporučuju pro fajnšmejkry, i když nedám plný počet. ()

Indian0

„Nikto ani necekol, To je celkom nezvyčajné. Keďže traja ľudia väčšinou udržia tajomstvo len vtedy, keď sú dvaja mŕtvi." Na mňa trochu pridlhý, ale špičkový mafiánsky trhák. ()

hony23

Udělat gangsterku s herci, jejichž věkový průměr je skoro 80 let, je počin, který od megaprůseru zachránili jen excelentní herecké persony, jako jsou Bobík s Pičínem. Bohužel starým lidem trvá všechno déle, takže příběh, který se dal vměstnat do 2 hodin, zde trvá skoro 3 a půl hodiny, což je stopáž těžce hemoroidní. Jako pomník jedné odcházející generace je to dobré, na pohled pěkné, ale nekonečně dlouhé. ()

rigby

Filmy Martina Scorseseho mám moc rád, i když je třeba se připravit na zabijáckou stopáž. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Opět nádherná ukázka staré dobré filmařiny. Je opravdu na co se dívat a minuty a hodiny ubíhají rychle - a najednou je tu už konec. Nemluvě o hereckých výkonech. Jen to téma není zrovna moje oblíbené, a tak mě to nechytlo tak, jak bych si i přál. Proto nemohu ani udělit plný počet hvězdiček. ()

Tomas_PO

Očakávaný film roku a zrejmá oskarovka nesklamala. Herecký koncert De Nira, Al Pacina a Joa Pesciho, dotvorený famóznymi dialógmi je balada pre dušu. K 5 hviezdam chýbala snáď len kratšia stopáž, pretože 3,5h je už mierne nad. Najmä záverečná pasáž mi prišla zbytočne natiahnutá, predsa len pointa bola povedná omnoho skôr. No ktohovie, či bezmála 80 roční súputníci na čele s režisérom nemali potrebu trošku viac času venovať retrospektívnemu ohliadnutiu sa nad svojimi životmi, čo im iste radi prepáčime. ()

kaukola78

Veliká škoda že tento film minul česká kina a je pouze na Netflixu.Pořádný mafiánský film a fenomenální herecké obsazení,který 209. minut nenudí a uteče jako voda.Stylově i dobově bez vyjímky super.Martin Scorsese prostě umí točit mafiánské filmy.Pokud nemáte rádi gangsterky tak se tomuto filmu raději vyhněte. ()

Frecerick

Pomalá a klidná jízda. Je to hlavně taková pocta pro veterány De Nira, Pacina a Pesciho. Celé je to krásně plynulé a ke konci emotivní, když se De Niro ohlíží za některými svými rozhodnutími. Vidíme zde z velké části i prosté, lidské stránky velkých mafiánů, které hřejí u srdce a často mě jejich výkony nutily zapomínat na jejich profesi a pohlížet na ně jako na hodné dědečky. Hudba je pěkná a vtáhne vás do doby. Scéna s rybou v autě byla bombová a celkově si mě nejvíce získal Al Pacino.. všechna čest. 8/10 ()

kokofek

Udržet pozornost diváka potažmo moji 209 minut a to ještě po pracovním dni tak to je možné jen u mistra režie. Hrát staré když jsem mladý je umění,ale hrát mladé když je mi skoro osumdesát (někteří už měli 80) tak to je majstr štyk. ()

Retrostalker

Ufff.. Tri a pol hodín plných žvástov. Nejaké to bum bum, paf paf a hlášky ktoré aj tak človek od nudy zabudne. Mafiánske filmy tu už boli a boli omnoho lepšie než tento nekonečne zdľhavý životopisný Irčan. V kine by som zaspal alebo odišiel.. ()

Perunwit

Stopáž nakonec nebyla na překážku a v klidu jsem dokoukal asi labutí píseň téhle protřelé sestavy. Vyplnit takovej rozsah a nenudit už samo o sobě chce Mistra a za to jsou ty hvězdy. Příběh sám o sobě je bohužel potisící vylouhovaný sáček kdysi prvotřídní směsi a tak jsem se bohužel nedočkal možnosti, říct sám pro sebe na konci obdivné WAAU. Posledních 5 vteřin jsem si musel dát znova, protože jsem přeci jen klimbnul. Tahle story nemá vyvrcholení a je to škoda. ()

HellsAngel

Legendy gangsterského žánru chceli dokázať, že vek je iba číslo a opäť raz sa divákovi predviesť v prvotriednej forme. A tak dal Scorsese dokopy svoje slávne deväťdesiatkové duo De Niro - Pesci, pribral na palubu nemenej známeho Al Pacina a s poriadnou kopou peňazí od Netflixu sa pustil do tvorby ultimátnej mafiánskej spovede. Výsledok? Herecky tomu niet čo vytknúť, nakoľko všetci zúčastnení sú vo svojom obore dlhoročnými veteránmi a predvádzajú priam vražedne presvedčivé výkony (najviac ma potešil netypický charakter pre Pesciho). Ich digitálne omladené verzie nepôsobia vyslovene umelo, na niektorých scénach je ale žiaľ badať, že táto technológia holt nerobí zázraky a z (takmer) osemdesiatnikov sa rázom nestanú rezkí mladíci. Rozhodne nie telom. Desiatky miliónov však neboli utratenú zbytočne, film je remeselne absolútnou špičkou a to nielen v rámci netflixáckej produkcie. Scorsese je stále úžasný rozprávač a divákovi podáva všetky dôležité udalosti krásne odladenou formou, čo môžeme do istej miery pripísať na vrub aj Zaillianovmu precízne napísanému scenáru. Množstvo vedľajších postáv, ktoré sa v snímke mihnú iba na krátky okamih, pričom avšak nechýba uvedenie miesta, dátumu a príčiny ich smrti, symbolizujú evidentný dôraz na čo najväčšiu mieru „dokumentárnosti“. V porovnaní s fenomenálnym Goodfellas či skvostným Casinom ale Martin tentokrát mierne prestrelil stopáž – film je síce plný skvelých momentov, neplynie však s ľahkosťou, na ktorú sme zvyknutí. Možno v tomto prípade zvíťazil sentimentálny smútok za časmi dávno minulými a tvorcovia jednoducho chceli oživovať staré pocity čo najdlhšie to pôjde. Nebola to ale najšťastnejšia voľba, nakoľko z pohľadu diváka sa dej v niektorých momentoch až príliš spomalí. Najmä prostredné časti filmu, v ktorých sa riešia udalosti okolo odborov a Jimmyho Hoffu, by si zaslúžili mierne kompaktnejšiu a svižnejšiu formu. V prestrihanej verzii by bol The Irishman významný žánrový klenot, takto ide „len“ o ďalší skvelý prírastok do Scorseseho filmografie. ()

machnum

Příběh mafiána, jakoby připomínal děj hry Mafia či Mafia II. Na začátku příběhu stojí mladý řidič/veterán z války, který mezi velkými hráči tehdejší mafie neznamená vůbec nic. Časem se však dokáže propracovat na pozici, kterou by mu mohl kdokoliv závidět. Celá tato proměna jednoho přistěhovalce z Irska trvá neskutečné 3 a půl hodiny, a rychlost spádu děje není také nijak svižná. Film je plný scén, které by se daly vypustit a nijak by to nepoškodilo jeho příběh. Je to přesně ten typ filmu, který je zasazen do krásného prostředí, plného dobových kostýmů, aut a budov, ale díky své délce se na něj běžný divák dokáže podívat pouze jednou a stačí mu to. ()

Olbi

Scorsese se cítí v tomto prostředí jako ryba ve vodě.Je radost vidět tuhle bandu pohromadě,ale to digitální omlazovaní mě trochu sralo.. ()

yxaj

Tak jak moc jsem se na to těšil, jen o něco málo min jsem zklamaný. Nejak se nemůžu zbavit dojmu, že to všechno už tady bylo. A šíleně mě iritovalo to digitální omlazení postav. Celou dobu jsem myslel na to, že pánové už jsou vlastně dedci a chovají se a vypadají jinak, než by měli. Myslím, že by bylo lepší, kdyby obsadili na jejich mladší verze jiné herce. ()

cortez

Přes tři hodiny dialogů mafiánů, kteří mluví v náznacích typu "je to tak, jak to je", "kup mu letenku do austrálie". Příběh o jednom pomocníčkovi mafie, který vlastně nemá ani žádné dějové rozuzlení. V podstatě v tom filmu ani o nic nejde. Jako rád bych napsal že to De Niro, Pacino či Pesci zahráli dobře, ale takové jednoduché role není na místě chválit. To by zahrála většina herců. Tady to měl kompenzovat nějaký příběh, což se nestalo. No, ale dobové cinkrlátka jistě udělají dojem na milovníky ameriky 60 let a výše... ale mi to prostě přišlo nudné, jednoduché a nenapínavé. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu