Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

diodoros

Mysteriózny western o zbabelosti, dohnaní vlastnou minulosťou a o pomste. Eastwood ako neznámy (?) cudzinec, ktorý náhodou (?) príde do malého mestečka a obyvatelia si ho najmú, aby ich ochránil pred tromi banditmi, ktorých čoskoro prepustia z väzenia, kam ich spravodlivo (?) dostali páni z mesta a zrejme sa im prídu pomstiť. Ako sa však postupne ukáže, nie každý v meste je úplne čistý... Prvý western režírovaný Eastwoodom (ktorý bez debaty vládne ako herec celému filmu) disponuje výbornou kamerou (najmä prvý a posledný záber filmu) doplnenou mysterióznou hudbou, ktoré spolu perfektne dotvárajú atmosféru tohto duchárskeho príbehu. Netradičný a dosť brutálny a bezcitný western, ktorý sa nemusí páčiť každému, tých, ktorí však uznajú tempo rozprávania a zmysel príbehu čaká výborný divácky zážitok. ()

bearmeedek

Clintova pevná ruka je cítit za kamerou i před ní. A to doslova. Film je nekompromisní a určité vážné situace dokážou i pobavit. ()

Inozuka

Jeden z prvních Eastwoodových režisérských počinů, kde je vidět, že se v tomhle řemesle ještě trochu hledal. Žádný učený ale z nebe nespadl a někde se mistr svému řemeslu naučit musel ... Tulák je režijně trochu rozkolísaný a zvláštní. Moc tomu nepřidává ani příšerný dabing, ale vše na něj svádět nejde. Obsahově zde Eastwood naznačuje to, s čím naplno vyrukoval v Nesmiřitelných, totiž pojímá western trochu jinak a žánr demytizuje. Jeho Tulák je chladnokrevný typan, co se s ničím nemaže a v první třetině filmu předvede, že morálka pro něj moc neplatí. Postupně však poznáváme jeho motivaci a dáváme mu za pravdu, že jinak to fakt nešlo. A možná to byl i sám ... ()

junxi91

Clint Eastwood v poněkud méně sympatické roli tajuplného frajírka, který přijede do města, znásilní náhodnou ženu, zastřelí tři pistolníky – flákače, podřídí si celé městečko, a pak donutí k sexu další hezkou ženu v hotelu, který téměř celý zničil. Tajemný nejmenovaný cizinec přicestuje z pouště do izolovaného hornického města Lago na americkém Divokém Západě. Tři ozbrojenci, kteří mají město hlídat, se mu vysmívají nejprve v baru a pak u holiče, a tak je bez problému zastřelí. Pak do něj narazí atraktivní blonďatá měšťanka Callie Traversová, která ho koketně urazí, a tak ji odtáhne do stáje a znásilní. V noci spí Cizinec ve svém hotelovém pokoji a zdá se mu o tom, jak amerického maršála Jima Duncana zbičovali k smrti psanci Stacey Bridges a bratři Dan a Cole Carlinovi, a občané Laga jen tiše přihlíželi, za což podle maršála skončí v pekle. Takže tu máme střílení, znásilnění a vzpomínky na hnusné bičování. Další den je Callie nasraná a střílí na Cizince, když se koupe ve vaně, a ten parchant to přežije! Městská rada potřebuje nahradit tři mrtvé pistolníky, a tak nabídne Cizincovi cokoliv za to, aby ochránil město před Bridgesem a Carlinsovými. Ti jsou totiž propuštěni z vězení. Postupně se ukazuje, že místní obyvatelé najali tyto tři psance, aby zavraždili Duncana, když zjistil, že místní zlatý důl byl nezákonně vykopán na vládních pozemcích a bude muset být uzavřen, což by zničilo městskou ekonomiku. Obyvatelé města se spiknuli, aby obvinili psance z krádeže zlata, aby jim nemuseli nic platit, a oni se chtějí pomstít. Cizinec práci přijme a plně využívá toho, že si může dělat cokoliv: utlačovaného trpaslíka Mordecaie jmenuje šerifem a starostou, opatří domorodému Američanovi a jeho dětem přikrývky a sladkosti, dostane nové sedlo a boty a v salónu dostávají všichni chlast zdarma. Později nařídí majitelům hotelu, Lewisovi a Sarah Beldingovým a všem ostatním hostům, aby opustili hotel a on, aby tam zůstal sám jako jediný obyvatel. Callie a několik mužů, včetně Morgana Allena, se rozhodne Cizince zabít. Cizinec si odtáhne Callie do svého pokoje a má s ní opět sex, a ona pak uteče, zatímco do pokoje vstoupí tři muži. Tři muži začnou pálit po figuríně v posteli a Cizinec hodí do pokoje dynamit, tím zničí většinu hotelu a zabije dva muže, zatímco Morgan venku utíká. Cizinec pak odtáhne další hezkou prsatou ženu, Sarah, do její ložnice a tam s ní má sex – dvě fakt hezké ženské za jeden den, to není špatné! Druhý den ráno řekne Sarah Cizinci, že Duncan nemůže odpočívat v pokoji, protože ho město pohřbilo v neoznačeném hrobě. Cizinec dá dohromady skupinu občanů na obranu města a trénuje je ve střelbě, ale nikdo z nich nemá potřebné střelecké dovednosti. Proto nařídí, aby byla každá budova města natřela na červeno a bez vysvětlení vyjede za město za zraněným Morganem. Před odjezdem z města namaluje na ceduli Lago nápis Peklo. Mezitím Bridgese a Carlinsové narazí v poušti na Morgana, který jim nechce říct kombinaci k městskému sejfu, a tak jej dodělají. Z dálky je obtěžuje střelbou a výbuchy dynamitu Cizinec. Cizinec se vrací do Laga, kde je vše připraveno pro návrat psanců – hlavně je zde transparent „Welcome home boys“. Psanci skutečně dorazí a hravě si poradí s odporem obyvatel města, všichni obránci jsou zabiti a přeživší se shromáždí v salonu. S těmi chtějí psanci také skoncovat, ale to už zasáhne Cizinec a všechny je s pomocí Mordecaia vyřídí. Nakonec se Cizinec potká na hřbitově s Mordecaiem a překvapivě mu oznámí, že Mordecai zní jeho jméno. No a pak Cizinec zase zmizí v poušti… Clint Eastwood se s tím v tomto westernu moc nesral a násilnostem a krutostem se nevyhýbal, spíše naopak. Nakonec však film přinesl více otázek, než odpovědí - kdo byl teda ten Cizinec a proč nezachránil životy obráncům města? () (méně) (více)

Marek06

Eastwoodův první western, který režíroval, se svou mysteriózní atmosférou od jeho ostatních westernů liší. Do odlehlého městečka přijede pistolník, aby se pomstil banditům, kteří ho předtím... Všímavějšímu divákovi bude asi v půlce filmu jasné, kdo ten tajemný muž ve skutečnosti je. Když to ale v průběhu filmu neodhalíte, všechno jasně a stručně vysvětlí geniální konec. „-Ani neznám vaše jméno. -Ale znáš. Měj se.“ ()

Stanix

High Plains Drifter je ponurý dobře namíchaný western lehce ochucený thrillerem. Clint je tu cca o dva řády drsnější než v Harrym a Leoneho filmech a to se mi líbí. ()

HarqAlAda

Osviežujúce. Drsné. Mystické. Srilerové prvky. Aj keď vôbec nie je spaghetti westernom, myslím že v tomto snímku si z nich Eastwood berie to najlepšie a vkladá vlastný náhľad. Bol to zážitok. ()

Knor

Starej dobrej Clint Eastwood jak ho mám nejraději. Tvrdej, přísnej a s nikým se nesere. Jeho nástup do městečka nemá chybu. Skvělej originální a chlapáckej western s jedinečným Eastwoodem a výbornou ponurou atmosférou. ()

Comida

Clint Eastwood si pravděpodobně odnesl nějaké ty zkušenosti ze spolupráce se Sergiem Leonem. Pěkně zrežírovaný film, jen pomalejší tempo to krapet kazí společně s vyobrazením všech ženských postav, tedy přesněji všech dvou (to jak postupně podlehnou pistolníkovi působí směšně a dělá z nich naprosto hloupé a zbytečné postavy). Ale pochválit mohu skvělý scénář s výbornou pointou k zamyšlený. 7/10. ()

Marat

Zajímavý děj s předpokládaným koncem. Nevím jak jiným, ale mě se postava C. Eastwooda coby westernového herce velmi zamlouvá a proto filmy, ve kterých hrál tuto roli mám hodně rád. Tento nevyjímaje ()

huzgi

Eastwood se snaží dělat Leoneho a je to celkově ne úplně vyrovnaný pokus. Místy skvělý, místy slabší. Film jakoby úplně neví, čím přesně chce být. Je to tak na 70 %, ale ve vztahu k budoucím mistrovským kouskům raději 3 hvězdy.... ()

Korbelka

Chladnokrevný záporák s úkolem, který má vyšší cíl. Velmi zvláštní film, nemyslím špatný, který vede k zamyšlení. Myslím, že po dalším shlédnutí přidám 4. hvězdičku. ()

kubilov

Clint Eastwood nám při svém prvním režírovaném westernu předvádí (nejen) svůj klasický námět - neznámý muž přijíždí do městečka, které ho nepřijme zrovna vlídně, což je ve výsledku docela pochopitelné. Není pochyb o tom, že je western vyloženě Clintův nejlepší žánr, ale už se podle mě objevil v daleko lepších kouscích, i když Tulák vůbec není špatný. Je to takový průměrný zástupce tohoto pro mě neoblíbeného žánru. ()

Patches1984

Mysterióní psychologický thriller o karmě, oblečený do westernového kabátu spíše jaksi mimochodem. Když jsem tenhle film viděl poprvé někdy před pěti lety, byl jsem poněkud rozpačitý, protože jsem původně čekal nějakou variaci na Leoneho. Ale napodruhé, kdy už víte, do čeho jdete, je to podstatně lepší zážitek. Protože ač je na tom místy dost vidět Eastwoodova režisérská nezkušenost a film má řadu slabších momentů, jako celek to funguje výborně a obsah se daří divákovi i přes neohrabanou formu předat. Velkým plusem jsou hlavně věrohodně napsané i zahrané postavy a celková atmosféra. 9/10 ()

boombang

Parádní zábava. A bacha, poloSPOILER! - po shlédnutí jsem se schválně opět podíval na úplně první záběr na začátku filmu a... yes, yes, YES! :-))) ()

Pitryx

Ono se to sice táhlo, ale dalo se to vydržet. Konec se dal odhadnout už v polovině, takže překvápko se nekonalo. Lehce nadprůměrný western s několika dobrými okamžiky. Ten konec byl příliš rychlý. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 96%, Audience Score - 86% | FDb.cz - 75,4% | No, vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z prvních Cleastwoodových režíjních opusů, špatné to rozhodně není. Protože stačí, když tento mlčenlivý drsňák upře své pronikavé oči do obrazovky, začne žvýkat doutník - a western je jak vyšitý! Jelikož skloubení westernu a kriminálky se nám už zamlouvalu v "Black Rocku", na tuto kovbojku jsme se celkem těšili. No, ono je to tak 3 a 1/2* - Clint sice nic nezkazí, ale ani ničím vyloženě neohromí, přesto jsme si "Tuláka" relativně užili... 65% ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční