Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

B!shop

Po ultimatnim Soudnym dnu me timhle Marshall trochu zklamal. Problem je, ze to je proste neco jinyho, nez jsem podle traileru cekal. Hlavni particka totiz neni zadna ultra nabusena banda, ktera by ve stylu Conana zmasakrovala, co jim pride pod ruce, ale vetsinu casu jsou na uteku. Coz zaroven znamena, ze tu neni moc souboju, nerek bych vylozene malo, ale proste ne dostatecne. Aspon, ze ty jsou svizny a hlavne krvavy, clovek se ani nezorientuje v bitve a uz je zem pokryta telama a krvi. Akorat mi prislo, ze Marshall netoci jakoze samotny souboje, ale vzdy se zameruje jen na jednotlivy zasahy, tudiz kamera rychle striha na ruzny bodnuti a podobne, takze to je na jednu stranu svizny a vtahne to do bitvy, ale na stranu druhou lehce zmateny. Co se tyce hercu, zadnej mi nepride jako typ nejakyho drsnaka, ale do svejch roli skvele padnou a to prekvapive vcetne Kurylenko. Takze celkove solidne natoceny, pekne krvavy, ale bohuzel nic vic. ()

Slasher

Fassbender jako syn gladiátora, který spolu s hrstkou dalších přeživších římských vojáku běhá sem tam severskou divočinou, a je pronásledován nepřátelským kmenem Piktů, respektive jejich drsnou stopařkou, čarodějkou a 'vlčicí' v jedné osobě. Kdo čekal z VALHALLA RISING něco akčnějšího a méně artového, tady se dočká. Není to ale žádná kdovíjaká sranda, ani znamenitou atmosférou oplývající podívaná. Většinu času se jednoduše zdrhá a pronásleduje hezkou přírodou, sekání a píchání (krve) není zase tolik. Tak tak že to není nuda. CENTURION se prostě měl víc hnát kupředu, víc bavit / víc ničit a zabíjet, anebo přidat po dějové stránce. [HD] ()

Lateef

To, co právě teď zažívám, jsou smíšené pocity. Na jedné straně upřímná radost, protože jsem před okamžikem zhltnul jednoduchou přímočarou akční večeři, jejímiž hlavními ingrediencemi byly drsné přírodní (i životní) podmínky, digitální krev, syrové prostředí, dobří herci, dramatická hudba. Prostě vyvážená porce obsahující ve správném poměru všechny živiny. A na straně druhé stojí od teď nejistota, obava až hrůza z toho, že Conana dostal do rukou Kozí mozek Marcus Nispel. Když si totiž připomenu žánrově podobnou Cestu bojovníka a porovnám ji s Marshallovým Centurionem, drobátko se mi derou do úst zvratky. To není dobrý. Jestli to ten chuj podělá, okamžitě si mažu po ksichtě modrou barvu, beru do ruky oštěp se zpětnými hroty a dojdu si pro něj, i kdyby se schoval do tábora Piktů... p.s.: herci odvedli výbornou práci, role jako ušité na míru, zvláště pro Kurylenko, Fassbendera a Poots. 12 miliónů dolarů(rozpočet)/6,6 miliónů dolarů(výdělek celosvětově, ve státech byl nasazen pouze do 12 kin) ()

Zeck

Marshall je dobrý režiser, ale není dobrý scénarista. Tento film si sám napsal a zrežíroval a dle toho to také vypadalo. Přenesl do něj skvěle vyglančené scény s geniálními prvky, ale nezapomněl přidat i scény naprosto trapné, nelogické a tak trochu stupidní. Feministky musely dostávat záchvaty orgasmů, když prsatá, geniálně namalovaná a upravená "nejobávanější bojovnice" nakopávala prdel římskému generálovi, který by sám rozsekal vlastní legii. Já u toho ale brečel smíchy. Samotná podstata filmu je předem zábavná - přeživší masakru utíkají domů, honí je bezcitní stopaři a chtějí je za každou cenu zabít. Kdyby se pouze tohoto Marshall držel, film by byl i na pět hvězdiček. Bohužel, Marshall chce být jednou v Hollywoodu, proto si neodpustil zběsilé odběhy od dějové linie. Z vojáků udělal pitomce, už jen proto, že všichni byli klaďasové a za tři vteřiny konec filmu z některých udělal svině a zrádce, naprosto nelogicky tím potopil celou dosavadní podstatu filmu. Úplný konec je ovšem totální výsměch, překombinovanost, trapnost. Dost kritiky. Marshall díky "Pádu do tmy" a "Psím vojáků" získal dobrý cit pro akci, krev a masky. Proto zde všechny akční bojové scény vypadají ŠPIČKOVĚ. Krev, useknuté končetiny, litý boj, vše naprosto skvělé. Postavy vojáků jsou až na chybu, kterou jsem zmínil, velmi dobří a sympatičtí, skvěle je doplňují vtipné dialogy. Oceňuju i detaily - mluva vojáků, když mrznou zní, jakoby fakt mrzli. Tenhle film jsem předem zatracoval, ale je skutečně dobrý ve všech směrech. Marshall ho udělal skvěle, ale ten samý Marshall do něj vnesl zbytečně moc chyb, které z naprosto dokonalého filmu, který v současnosti nemá konkurenci, udělal jen nadprůměrné survival drama. 80% 15. 08. 2010 ()

Jossie

Nad historickými fakty Centuriona se radši vůbec nezamýšlím (už jen ty kostýmy mě mlátily do očí), nad těmi dvěmi děvenkami bojovnicemi také radši přimhouřím oko, ale co, já byla napjatá až do konce, herci byli příjemně neznámí, končetiny a hlavičky tam lítaly jedna radost, tak téhle milé oddechovce klidně trochu přilepším. ()

Jara.Cimrman.jr

Je-li libo trochu té historické řezničiny, tak je Centurion správná volba. Je-li libo cokoli jiného, tak je Centurion mimořádně špatná volba. ()

Skejpr

Centurion - The Last Fassbender!! Neil Marshall sice není příliš originální a kopíruje snad úplně vše, od Gladiátora, Krále Artuše, Pána prstenů Cestu bojovníka, Posledního samuraje a Apocalypto až po Valhalla Rising. Podstatné ale je, že se mu film tentokrát nerozsypal pod rukama do naprosto nekonzistentní slátaniny všeho možného, jako se mu to "podařilo" u třeskutého Doomsday a udržuje si konstantní stylizaci, atmosféru a sice pozvolné, nicméně nekolísající tempo. Přidáte-li k tomu slušné herecké výkony, ucházející hudbu (Ilan Eshkeri umí i lepší) a slaďounkou Imogen Poots, máte další letošní oldschoolovou muziku, za málo peněz velmi slušnou. 7/10 ()

BadoXXII

Takmer identický film ako http://www.csfd.cz/film/256731-orel-devate-legie/. Centurion tu bol však o niečo skôr a je podstatne krvavejší, ale aj hlúpejší ako jeho kolega. Neil Marshall je packal. Mám s jeho filmami jednoducho problém. Netočí tie svoje filmy úplne zle, ale točí ich podla hrozných scenárov (hlavne tie konania postáv, dejové zvraty atď.), má hrozne chaotický strih a prepojenie scén v jeho filmoch škrípe. Centurion bavil prvú hodinku, ale potom to už začalo byť dosť blbé a často som sa sám seba pýtal - čo to má znamenať? Takých scén je viac ( napríklad - scéna pri vode, keď sa hlavný hrdina baví poriadne nahlas s tou blonďatou dobráčkou a predtým sa stále bál ešte aj prdnúť v lese, následne prichádzajú tí zlí a nič nepočuli, nič si v dome veľká stopárka nevšimla, hlavne že stopovala lepšie ako komisár Rex alebo celý film tí dobre vycvicení 7 vojaci len utekajú, ale hlavne že pri sebe majú zbrane a nechcú sa pustiť do boja s necelým tuctom prenasledovateľov, ale na konci, keď ich už ostane len minimum už toho utekania majú dosť...ach jaaaj, no proste kraviny). Raz sa to ale pozrieť dalo. ()

Shit

Se svým Doomsday mě Neil Marshall naprosto složil, ale s Centurionem teda rozhodně ne. Sice z toho udělal zase docela velkou řežbu, i když teda tu digitální krev nějak nedokážu přenést přes srdce, ale jinak velká řežba, nicméně horší to už je s postavama, který mi vůbec neseděly a tim pro mě film hodně ztrácel, když jsem nějak neměl náladu nikomu pořádně fandit a přát, jelikož hlavní postava Michael Fassbender mi přišel děsně nevýraznej a ostatní jsou celkem zanedbatelný a ze "zlých" se tu nejvíc prezentuje Olga Kurylenko a to je bohužel celkem tragédie, vypadá jak nějaká punkerka, spíš by se hodila do Doomsday než sem a navíc je děsně trapný, jak je nalíčená a jak se snaží neustále tvářit nemilosrdně a i přes zjevnou absenci fyzičky ze sebe dělá super bojovnici a úžasně nebezpečnýho protivníka, navíc Marshall s přibývajícíma minutama trochu blbne a má co dělat, aby se mu z filmu nestala vyloženě sračka a věřim, že mít to o 10 minut dýl, tak by se stala. Škoda, mělo to dobře našlápnuto, ale nakonec nic moc ()

Traffic

Poctivá řežba, která si sice během inscenace jednotlivých scén okatě bere z Gladiátora nebo Pána Prstenů, ale sama o sobě jako celek dokáže obstát. Přestože sledujeme příběh optikou rozprášené Deváté legie, nelze film nařknout z jednostrannosti a ve svém vyznění je i protiválečný. Olince Kurylenko nakázal Marshall bobříka mlčení a ono to tak (nepřekvapivě) funguje lépe a s tažením Piktů motivovaným pomstou je možné do určité míry i sympatizovat. Nakonec se nedá přehlédnout ani očividná paralela s dnešním stavem USA, které jsou, jakožto impérium v úpadkové fázi, často přirovnávány právě ke starověkému Římu. Nákladné válečné avantýry, kde velkomocenské jednotky narážejí na úsporný, guerillový styl boje primitivnějších nepřátel, je možné spojit nejen s tehdejší situací v severní Británii, ale také s permanentní, nevydařenou okupací současného Iráku/Afghánistánu. ()

flanker.27

Příjemně svižná, přiměřeně britsky špinavá a krvavá záležitost. To jest dost aby to bylo drsné, ne tolik, aby to bylo úchylné. Důkaz, že něco jako historický dobrodružný film může pořád vzniknout i v dnešní době. Málo velkohubých keců, hodně běhání, sekání, potu a krve. Nějakou velkou hloubku a oduševnělost jsem od toho opravdu nečekal, a i když je pravda, že logika tu a tam trochu hapruje, v rámci žánru nejde o nic, co by jakkoli vyvádělo z míry. Hrdinům jsem držel palce, charisma jim nechybí, pomalovaná domina to schytala, no a trochu tý romantiky nakonec proč ne. Snad jen že tam byly nějak moc čistý pipky - ehm, totiž co to zase řikám, chci říct Piktky. Plně podepisuju salahadinův komentář. ()

Morien

Takové pofidérní béčko, což není nic špatného, ale odmítám tvůrcům navěky odpustit obsazení Olgy Kurylenko. To kopí sotva unese, natož aby s ním byla schopna provádět nebezpečné výpady či nedejbože zasazovat smrtící rány. I zvrácení hlavy odzbrojeného, na kolena sraženého vojáka vypadalo jako přílišná fyzická námaha pro její ach tak křehkou personu. Takto nebezpečná žena nevypadá. A když se nebojím hlavního démona, tak potom hlavní anděl nemá jak dokazovat svou sílu. ()

gudaulin

Centurion určitě není realistické historické drama z dávné historie budování Římské říše, ale historizující fantasy, která si ze skutečných dějin bere jen to, co uzná za vhodné jako východisko pro budování dobrodružného příběhu. Celý film drží nad vodou syrová akce, pravda někdy prvoplánově a lacině krvavá, těch vodotrysků krve stříká určitě víc, než by bylo v reálu možné, a režisér využívá možností současné digitální technologie, takže useklé končetiny létají na všechny strany a divák si může vychutnat i nechutně krvavé detaily. Příběh sám není složitý, ale na poměry akčního filmu je obsazení vysoce nadstandardní, protože všichni zúčastnění umí hrát a mají, nyní ovšem mluvím o mužské části hereckého ansámblu, taky charisma. Ženská účast na válečném tažení se tak trošku blíží zkarikované Xeně, protože barbarská bojovnice s půlkilovým nánosem mejkapu, jejíž oči se topí pod takovou dávkou očních stínů, že by jí to určitě záviděla i královna Kleopatra, nebudí ani v historické fantasy zrovna důvěru. Nehledě na to, že zúčastněné dívky přes snaživý bojový ryk a zuřivé grimasy působí spíš, jako by si odskočily z módní přehlídky. Celkový dojem: 55 %. ()

choze

Další marshallovský survival, tentokrát historický. Zmasakrování Deváté legie Pikty je perfektně intenzivně střižené, zbytek filmu je ale celkem nuda, byť není nouze o brutalitu, krev a hlášky, jak jsme u Marshalla zvyklí. ()

Gilmour93

Kaledonii brání ukrajinské modelky, kterým jde vidět jen o dvě žebra míň, než K.Knightley v Králi Artušovi a jejichž kopí je těžší, než ony sami - kam ten svět spěje.. Marshall si zasurfoval na vlnách po Gladiátorovi a především 300: Bitva u Thermopyl (digitální krev, ruka letí sem, hlava tam, Fassbender, West dokonce i postava jménem Leonidas), ale po slibném začátku začal vše látat horkou jehlou a spousta scén skončilo režisérsky absolutně nedotažených. Nicméně, jako starověká řežba ve stylu "koukni se a zapomeň" absolutně dostačující.. Zajímalo by mě, jak to ti hnusní tátové Piktové dělali, že měli takové pohledné dcery, ale na to kálí Hadrián. Hlavně, že některé budou žít v chatě u řeky šťastně až do smrti a budou mít spoustu malých Piktořímanů.. ()

Psema

Typický Marshall jak ho nemám rád. Scenáristicky stupidní, akčně chaotický a režijně s přibývající stopáží notně rozkolísaný. Proč tedy 3 hvězdy (resp. 5/10)? Protože Michael Fassbender, jehož charisma by utáhlo i reklamu na prací prášek a intimky dohromady. Je to právě stoupající britská hvězda, která - jako jediná - dokáže prodat Marshallovy psavecké kiksy s vážnou tváří, aniž by se musela stydět. Což se o zbytku rozhodně říct nedá. Obzvlášť Kurylenko je v akční poloze vyloženě k smíchu a navíc má zhruba o pět vrstev oblečení víc, než se v jejím případě sluší a patří. Zbytek si pak alespoň vydělal na nájem a bude do budoucna dělat, že o téhle laciné vykrádačce Gladiátora, Pána prstenů a bůh-ví-čeho-ještě jaktěživ neslyšel. ()

robbiee

[imdb: 6.6/10] | me: Krvavá nuda. Film bez náboja a bez postavy, ktorá by to nejako okorenila. Herecké obsadenie (s výnimkou Dominica Westa, ktorý si jednoznačne zaslúžil oveľa viac priestoru) je teda nevýrazne a nijako nechytí za srdce. Stavia na svojej brutalite a realistických bojových scénach, ale to ešte z neho nerobí historický bojový veľkofilm. Proste tento film nemá šťavu, síce neuráža divákovú inteligenciu, ale ničím nezaujme. Je priamy a nevýrazný. Typický priemer. ()

TheDarKnig

krvavý běh napříč skotskou divočinou, vlci a vlčice lovící ubohé bezmocné přeživší, a hlavně jedna z teorií na to, co se stalo se slavnou a ztracenou 9. legií. V režii typického Marshalla, který si jako obvykle z ničím nedělá těžkou hlavu, a servíruje nám historii tak, jak opravdu vypadala. špinavou, krvavou a hnusnou. Jen přidává démonické divoké pikty pod velením vlčice v lidském těle, Olgy Kurylenko. Ta tu jednak vypadá naprosto k sežrání, na druhou stranu bych se s ní zde chtěl jen velmi nerad potkat. Na kusy porcuje totiž mnohem větší a silnější chlapáky než mně. Potěší ve dvou rovinách se odehrávající úvod, který po chvíli ale splyne v jeden děj, a pak jsou to čistokrevné jatka. Nejde nenajít podobnost s Doomsday, někdy to je dokonce na můj vkus podobné až moc, no celkově na mně film působil pozitivně. I když to koneckonců bylo jenom béčko.. Po technické stránce paráda, až na občas méně přehledný střih, jinak hudba i vše ostatní funguje jak má. ()

genetique

Podobný masaker v áčkových vodách naposledy za sebou zanechal posledný 'Rambo', takže je načase, aby sa o niečo podobné niekto postaral znova. Takýchto pokusov bolo a ešte bude, sklamaný niesom, pretože ich do roka viem zrátať na jednej ruke. 75%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný dobrodružno-historický film od Neila Marshalla. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa počas rímskej invázie v Británii, ktorú sa im kvôli vzdorujúcim domácim kmeňom dlhodobo nedarí podrobiť, preto je vyslaná deviata légia, ktorá to už má konečne zmeniť. Lenže légia je zmasakrovaná a generál zajatý a tak sa skupina preživších na čele s vojakom, ktorý im už kedysi unikol rozhodne vydať ho zachrániť a vrátiť sa domov, lenže protivníci na čele s mimoriadne vytrvalou bojovníčkou to len tak nenechajú. Spracovanie sa mi páči, v prom rade musím pochváliť práve túto kombináciu žánrov, samozrejme sa nejedná o nič originálne, no nie je to tradične vystavaný historický film, ale hlavne príjemne dynamická naháňačka dvoch skupín. Kvôli tomu je síce dej úplne jednoduchý, ale má to mimoriadne svižné tempo, tu sa skutočne stále niečo deje, už úvodná fáza pôsobí veľmi dobrým dojmom, ale o nič nezaostáva ani hlavná časť filmu, teda samotné prenasledovanie, ktoré prebieha na veľkej ploche v nádhernom prostredí, k tomu ma potešilo aj pár dobrých prvkov, ako hlavný hrdina, ktorý pochádza z inej skupiny, ale aj tak si hneď získa rešpekt, veľmi vytrvalá bojovníčka so skvelými stopárskymi schopnosťami, žena žijúca v lese a pár ďalších, tu sa je skutočne stále na čo pozerať a v rámci možností tu ani nemám čo vytknúť. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Mrzí ma jedine ten strih, je ho zbytočne moc a kvôli nemu viaceré scény nie sú až tak dobré, ako by mohli. Ale inak mi to v rámci žánru veľmi sadlo, všetka akcia pôsobí tak správne divoko a poriadne drsne, takže krvi a rôznych drsných likvidácií je tu nespočet a tak či už sa jedná o trochu väčšie scény alebo len menšie súboje, bavilo ma všetko. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Michael Fassbender v hlavnej úlohe, ale aj celá rímska skupina preživších je ideálne obsadená, takže ma bavili prakticky všetci, k tomu Olga Kurylenko, ktorej táto postava drsnej bojovníčky sadla skvelo a nesklame ani tých pár vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Neil Marshall je môj obľúbený režisér a ani tentoraz nesklamal, skvelá vizuálna stránka, hlavne to prostredie a prelety cez neho sa mi veľmi páčili, k tomu spomínaná celková dynamika a kvalitné krvavé efekty, v rámci žánru tomu až na ten strih nemám čo vytknúť. Centurion je vydarená dynamická akčná jazda v zaujímavej dobe a skvelom prostredí, dá sa to pozrieť aj viackrát. 77% ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)