Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Belbas

Skvěle vybraný příběh pro zfilmování, parádní atmosféra podkreslena výbornou hudbou, moc se mi líbil také Jan Hrušinský, Ben Becker a samozřejmě Karel Roden. I když děj nebyl přesně podle pravdy, tento film je pro mě jedním z nejlepších v roce 2010. ()

DJ Kritik

Pekne podané, i keď nie zo všetkým sa človek stotožňuje, ale musím povedať, že ľudské povahy sú skoro navlas totožné s tými, ktoré má človek možnosť sledovať vo filme. Sami si môžeme položiť otázku, je v ľudských silách skutočne posúdiť súbeh udalostí? Nemám na mysli len tých, ktoré sa prezentujú vo filme, ale tých, ktoré sa dejú teraz okolo nás. Lebo súdiť z odstupom času sa nám zdá byť veľmi jednoduché. Vtiahnutie do deja: ***** Realita: *** Akčnosť: ** Historičnosť: **** ()

transbeskyd

Silné a bolavé téma poválečných odsunů na motivy skutečných událostí, slibné obsazení ani režisér velkého jména se nemusí zákonitě rovnat silný film. Asi to vše ve mě vyvolalo příliš velké očekávání, které se nenaplnilo. Ve mě tenhle smutný spíš televizně natočený příběh,zanechal spíš rozporuplné pocity a víc otázek než odpovědí, co tím chtěl básník říct.To, že se z lidí můžou stát arcisvině, když k tomu dostanou příležitost a naopak hrdinové, kteří na to nakonec dojedou, jsem ale veděl už předtím. ()

gudlak1

Po dlouhé době výborný český film, který ukazuje vyčůranost českého národa. Průmyslník, který se za války snažil pomáhat lidem na vesnici a dával jim potřebnou práci, se stal sám jejich obětí a objektem pomsty. ()

Zaplo05

Myslím si, že lepší příklad českého přiklánění k větším a silnějším národům v české kinematografii nenajdeme. Naprosto dobré vyjádření švejkovské povahy. Být všude, při všem a jen tak přicmrndávat. Nic naplno, nic pro vlastní hrdost. Proč nevyužít vlastního českého potenciálu? Na druhou stranu tomu chybí silná dějová linka, která by nepůsobila jako povídková skládačka.Velmi zdařilý, emotivní snímek, nabízející pohled na vypjaté osudy sudetských čechů i němců ve velmi vypjatou dobu před, během a po válce. Stoprocentně doporučuji! Možná uvidíte samy sebe. ()

zly.dvojce

Ač film svojí kvalitou kolísá mezi třemi a čtyřmi (neprokreslení některých aspektů, a někdy zmatečným posunem mezi postavami a v části filmu lehkou nudou) na rozdíl od pana Herze, já nemám potřebu si flusnout do někoho a tak dávám čtyři za povedený film, který je ovšem tak černobílou agitkou, která by se mohla promítat na každém sjezdu sudeťáků, až to není hezké. Jsem rád, že ve chvíli, kdy se mi doneslo, že takovýto film běží v kinech, jsem zapátral po netu a našel dřívější dokument ČT, který na události pohlíží zdaleka objektivněji. Jinak se ale tupou černobílou ideologickou jednoduchostí nenechte zmást, bude Vás otravovat prakticky jen pár minut na konci. ()

MondayWay

Nebylo mi u tohoto filmu dobře. Opravdu ne. Já snad na filmech o válce neumím nic kritizovat. Nejde kritizovat krutou realitu, která zde panovala. Pro mě ale tento film nebyl o válce jako samotné, ale o tom, jaké svině lidi dokáží být. A je jedno, jestli jsou to Němci nebo Češi, jak nám konec filmu ukázal. Drastické bylo opravdu 80% filmu, já to vydržela (a to jsem zvyklá na daleko nechutnější a drsnější filmy, než tento) a jsem ráda, že jsem si našla hodinku a půl na tento český skvost. Určitě se zapíše k jedním z nejlepších filmů, jak jsem kdy měla tu čest vidět. ()

Sid_77

česká verze Schindlerova seznamu se slušnou režií a velmi dobrý hereckými výkony, ovšem se scénářem kde jistá historická fakta chybí. Výborná ukázka toho jací češi dokáží být kurvy a, že na to dobré se zapomíná. Film který usiluje o to aby sme si stoupli čelem k našemu chování vůči Němcům po válce a konečně uznali, že to asi nebylo úplně fér. 6,5/10 ()

Travinho

Vynikající počin, řekl bych že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Film je navíc podle mě, jako studovaného historika historicky naprosto objektivní a ukazuje na českou blbost. ()

whysoserious

Výborný film s nádherně ponurou atmosférou, ve které je obsažen strach, lidská krutost, cynismus, ale také láska a přátelství a to vše poměrně v rovnováze. Kupodivu z toho tentokrát Juraji Herzovi nevyšel horor, což mě příjemně překvapilo, nýbrž velmi dobré, i když hodně syrově natočené drama, což ale k tomuto filmu neuvěřitelně sedí. A že tam náckové mluví místy také česky? Kdo by řešil takové blbosti. Myslím, že je jedině dobře, že jsou otitulkovány pouze určité části. Přeci jen je to film od českého režiséra. ()

Pochtli

Konečně film, který aspoň nastínil, co se díky závisti a osobní zášti dělo na konci války mezi odjezdem WH a SS a příjezdem osvoboditelských armád za hyenismy a svinstva. ()

miki68cz

Po parádním začátku jsem čekal víc. Slušné drama o tématu, které není ve filmu příliš časté a v paměti národa je takovou tajnou komůrkou. Režisér v krátké stopáži zachytil poměrně široké časové spektrum což příběhu trochu uškodilo, obrazové a časové skoky byly pro mne trochu nepříjemné a rozptylovaly mne. Slušné herecké výkony hlavních protagonistů byly na úkor vedlejším rolím, kterým trochu scházel prostor a tedy i šťáva (Kaiser,Holub,Gajerová) Hudba jako v Schindlerově seznamu včetně ústředního motivu a dokonce i obrazu s vykoupením lidí ze zlovůle fašisty. 60% DOPORUČUJI shlédnout už jen proto, že podobných filmů je u nás jako šafránu ()

hackstolle

No. Rozhodl jsem ohodnotit plnym poctem. Velmi odvaznym, ale dle meho nazoru naprosto okouzlujicim zpusobem, nam pan Herz ukazal, ze i mezi cechy plati, ze svine byli, jsou a budou. U slabsich povah muze tento snimek vyvolat plac. Co ale musi absolvovat vsichni bez rozdilu, jsou pocit smutku, pocit nespravedlnosti, velkeho nastvani a mozna i nepochopeni. Tyto veci se od reality vzdaluji jen velmi, velmi malo. Rad bych jeste vyzdvihl vykon Karla Rodena. U nej to je jako s dobrym vinem. S tim rozdilem, ze kvalita jeho vykonu se od jeho prvnich filmu z pozice "dokonaly", posouva kazdym filmem pres urovne "bezchybny", "okouzlujici" a "bozsky" az na urovne, ktere se nedaji slovy popsat. Blahopreji a dekuji, pane Herz. ()

skalicky

pro mě Nejlepší český film za poslední dobu! Jako čech žijící v bývalích sudetech musím jen ocenit autentičnost tohoto snímku,kterou znám s vyprávění starousedlíků! ()

Marrianna

Naprosto bez servítků je nám zde předkládána nejvyšší zrůdnost, které je lidská povaha schopna. V první polovině chce postavit ke zdi a zastřelit Němce a nakonec zjistíte, že byste nejraději to samé udělali Čechům. A to je na tom právě to smutné, pořád se škatulkuje, bílý, černý, růžový, zelený, intelektuál, dělník, asiat, evropan, křesťan, žid....a přitom je to jednoduché, když je člověk hovado - může to být třeba i papež, či americký prezident. ()

sovereign

Vydarena snimka o Sudetach a ich bilingvalnej societe - jej obraz pred vojnou, za vojny a po vojne, nic neostalo cierno-biele, klobuk dole - podobny projekt by sa ziadal aj u nas (1. Slovenska republika)! ()

KateW

Kvalitně zpracované téma Sudetských Němců během války a i po ní. Karel Roden byl opět vynikající. Přesto uberu hvězdičku za poněkud chudé dialogy a některé scény chtěly lépe zpracovat. 80% ()

Romeroo

Po delší době český film, který mě dokázal zaujmout a necítil jsem z něho klasický český brak…na druhou stranu se i Habermannův mlýn drží v některých sekvencích až moc zkrátka a snaha o to neudělat nějakou do očí bijící chybu je až příliš viditelná…z takového námětu a s Karlem Rodenem by se nechala uvařit i mnohem silnější káva…ale i přesto ve mně zůstal velmi pozitivní dojem, řekl bych velmi slušná práce pane Herz, a opět více než super charismatický Karel…76% ()

driftm

Hrozné jak jsou lidi nakonec zaslepeni tím,že když je někdo jiný tak si myslí že je proti nim a přitom on vsadí svůj život za život ostatních.Hrozné je také vidět,že lidi jsou opravdu zvířata což je také pravda a to není vidět jen ve filmu,ale i v samotné realitě!Opravdu drsný film.Opravdů pravdivý film.Opravdu emotivní film.Můžu říct,že tenhle film je opravdu špička filmů!!!!!!!!! ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc