Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Hollli

I přes to, že nesympatizuji s historií se v tomto filmu našly chvíle, které se mnou nějakým způsobem zacloumaly. Obdivuhodné hrdinství Augusta Habermanna, které se zasazuje do doby nejkrutšího ražení si opravdu zaslouží nějakou památku na připomenutí jeho činu. Jak už bývá zvykem, kdy takovéto scénáře většinou nekončí "happy endem“ jsem na druhou stránku čekala, že smrt bude natočena drastičtějším způsobem, když už se tam nešetřilo různých přestřelek, kde tekla samá "červená“. I tak to byl velice strhující příběh, díky němuž se mi ulehčila představa, čím vším si tady ti lidé museli projít. ()

zekon

Mazec. Jeden z nejlepších porevolučních českých dramatických filmů. Skvěle natočeno, skvěle zahráno a skvěle vykresleno. Už jsem dlouho u filmu nebyl tak nasr... na některé postavy jako tady. Tzn. že byly velmi dobře zahrané. Odporný fašista Koslowski, slizký Pospíchal, práskač Hartl a lidský Březina. Zaslepenost a blbost lidí je nekonečná. Kdoví kolik takových Habermannů tady v té době bylo a rádobyvlastenci je pak zavraždili. Brrrr.......drsný film, který má na Oscara. Hudba na český film neslýchaná. Jen ten obraz, ty barvy........ ()

intheend

Nemam moc rád český filmy, ale občas se i u nás najdou dobrý filmy. Největší mínus tohohle filmu je skákání mezi roky. Například začátek filmu je z roku 1945 a potom skočej na rok 1937 a já se to dozvim až v kostele při svatbě. I dál prostě skočej na další rok bez nějakýho důvodu. První půlka filmu teda nic extra, ale v druhý půlce se to rozjede. Nemám moc rád Rodena, ale do tohohle filmu se skvěle hodil. Nejlepší postava je asi ten německej oficír. Skvělý herci, skvělá hudba a dobrý postavy. 70 %. ()

chicocheco

Mrazení v zádech. Kam až se umělé rozdíly vytvářené mezi lidmi mohou dostat. Rok 1937, zdánlivý klid. A najednou... netušíme, jak brzy zas může přijít něco podobného. U mě má film 5 hvězdiček. Plných. A teď si pustím nějakého Cimrmana, potřebuju spravit náladu. ()

keepsmile

Skvělý film s myšlenkou hlubší než by se mohlo na první pohled zdát. Děkuji za jakousi nestrannost, konečně film, který nebarví jednu stranu růžově, nerozděluje na hodné a zlé.... zlo a nenávist je zkrátka ve většině z nás. Film by si zasloužil delší stopáž, některé postavy by si zasloužili trochu více rozehrát a časové skoky jsou někdy moc rychlé. Přesto vše - 4*+ ()

Georginek

Ano, toto dilo bylo i na 5*...... Ackoliv nesnasim Ceske filmy za poslednich 10let, tenhle me velice prekvapil snad vsim cim muze snimek prekvapit. Zadna nuda, jak je u Ceskeho filmu zvykem, nebyl zde poznat nizky rozpocet, nebyly zde zadne mrtve minuty, film me naprosto vtahnul do deje.....dobra kamera i zvuk, nikdo neprehrava....... Nicmene jsem vecny optimista, SPOILER a tak kvuli konci ( i kdyz to bylo podle skutecne udalosti ) nemuzu dat 5*. Lidi se chovali jako dobytek, videl jsem presne tu nenavist jako na UP kdyz si jdou obcane pro davky. Bez rozmyslu zavrazdili Habermanna, pritom on za nic nemohl, ba naopak 10 lidi zachranil a choval se ke vsem naprosto korektne. Je mi z teto nenavisti, rychlych usudku, opovrzeni a davove psychozy az na zvraceni. Film jako takovy nemel chybu...... Ale chovani lidi pro me, jako lidumila je k nepochopeni......... Za me 80% Jiny narod nez Cesi by se takhle nechovaly........ jinak 92% PS: Zcela urcite jsem neplakal dojetim ci smutkem. Kdyz na to nemam, koukam na Diskopribeh a vyhybam se takovymto zanrum...... ()

dratkovani

Působivý a po dlouhé pauze velmi dobrý film.Místy až mrazení v zádech,což u Lidic rozhodně není,Juraj Herz potvrdil opět své kvality režiséra a zařadil tento film mezi ty nejlepší české filmy.Rozporuplné téma zanechá v závěru dost místa pro zamyšlení,postavy nejsou černobílé a herecké obsazení i výkony velmi zdařilé.Nebylo by špatné,kdyby se zase točily tak hodnotné snímky,je jich,hlavně těch českých,opravdu poskrovnu.... ()

dosik

Hodně zajímavý film, ukazuje to nejenom hrůzu nácků, co u nás dělali, ale také nerozvážnost českých, kteří v euforii nevěděli co činí.. hold slabost v němců v roce 45 dodávala českým lidem sílu a nenávist k němcům. ()

Nadix

Česko-německá koprodukce je výborný nápad, který konečně zplodil film s touto tématikou s pohledem na věc obou zúčastněných stran. Po dlouhé době zase český film, který stojí zato vidět. ()

flakik

K filmům, ve kterých se Češi vyrovnávají se svou minulostí, jsem vždy skeptický, ale tenhle mě rozhodně velmi mile překvapil, snad proto, že byl natočen v německo-rakouské koprodukci. Konečně film, který není černobílý a neukazuje, že na jedné straně jsou hodní a na druhé jsou zlí, ale že barvy se můžou vždy velmi snadno měnit a to i s tou největší krutostí, jaké jen jsou schopni. Sice to občas vypadalo, že děj bude lehce drhnout, ale vždy se zase rozjel a to především díky výborným hereckým výkonům. Škoda jen, že o filmu nebylo víc slyšet a byl více zastíněn očekáváním Lidic. ()

desnik

Nejdřív chci pochválit Malarkeyho komentář....plně souhlasím! Spousta lidí, co tu kritizuje tohle vydařené dílo, ze sudet nepochází, ani to nezažili...možná to, co se tam událo někde zkresleně vyslechli v hospodě nebo v televizi. Kdo z nás o tom popravdě ví víc? ....to je jedno...já to nezažil a vím o tom v podstatě jen ze školy, když jsme to kdysi probírali. Ani jsem se do kina nešel podívat s myšlenkou, že se dovím spousty informací a uvidím, jak to asi mohlo být. Těch osudů z pohraničí muselo být nespočetně a jeden rozhodně nemluví za všechny. Šel jsem do kina shlédnout jeden z nejlepších českých snímků roku a toho se mi dostalo. Viděl jsem skvělý příběh, bravůrně zpracovaný, osazený vynikajícími herci, kteří tomu přidali na ceně! Byl jsem tak nadšený, že dokážeme zfilmovat po Tmavomodrým světě další skvělý válečný snímek....že bych jim býval moc přál nominaci na Oscara! ()

Vig

Dobrý film. Vlastně od začátku po konec není co vytknout. Jen mi chyběl trochu "drajf" ale to nemá žádný film tohodle tématu...... Roden - začínáš být českým Mortensenem - jen tak dááál ()

Mrtvobog

Slušná historická dráma, vykresľujúca povojnový odsun Nemcov zo Sudiet. Drsná, krutá, realistická, drastická, naturalistická a zaujímavá snímka, kde pykajú rovnako vinný ako aj nevinný (dosť brutálna vražda na mlynskom kolese). A je úplne jedno, či ide o Čecha, či Nemca - hlavné je bohatstvo a túžba po ňom (ako aj všadeprítomná ľudská krutosť a lakota). Okrem toho slušná atmosféra, herci obstojný, exteriéry na úrovni, ale hlavné bolo vyústenie celého filmu ako aj jeho postupná gradácia. Snáď budú aj Lidice také dobré ako toto. ()

zeromen

Konečně český film na který se dá dívat. Film který zachicuje pravdu jací my češi doopravdy jsme "horší než němci" abych pravdu řekl stydím se že jsem čech, no aspoň že jsem Moravák. ()

solfernuz

Výborným zpracováním příběhu vznikl skvělý film, který bohužel s velkou přesností vystihuje chování značné části českého národa. Je dobře, že takové filmy vznikají, jsou důležité pro zdravý vývoj národa! ()

shalash

Velmi pěkný film, ne vlastenecký ale to mu neubírá na kvalitě. Vlastně zesměšňuje partizány, kteří bojují jenom slovy a později při vysídlování němců páchají zvěrstva aby si dokázali své "češství". Naopak německého velkostatkáře není možno nelitovat. Bohužel, věřím, že se toto mohlo dít a nad míru kvalitní herecké výkony filmu ještě přidávají kladné body. Je zde pár historických nepřesností, které by ve scénáři být nemuseli, když se film snaží býti historickým dramatem (židovku by na konci války určitě neposílali do koncentráku v době, kdy i generál plánoval útěk, plus by se určitě židovka nestihla vrátit do doby divokého odsunu). Scénka s vojákem, schovávajícím se v lese byla taky povedená a nereálná, korunu tomu nasadil fakt, že ta chajdaloupka stála hned vedle cesty-nenápadnost sama. I přes pár těchto záparů v sobě má tento film mnoho emocí a určitě stojí za to dát mu šanci. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc