Luc Devreux a Andrew Scott jsou členové speciální vojenské jednotky „Univerzálních vojáků". Jako součásti přísně tajného vládního projektu, jehož cílem je stvoření dokonalého vojáka s neuvěřitelnou mrštností a mimořádnou silou, necítí bolest, nemají emoce, ani si nepamatují nic z dob, kdy byli normálními lidmi. Jsou těmi nejdokonalejšími bojovými stroji, dokud se nestane něco děsivého. Oběma se začnou vracet vzpomínky a vymknou se kontrole svých vojenských stvořitelů. (Bontonfilm)

kingik

Němec Roland Emmerich, trvale etablovaný v USA, si nemohl ke svému americkému debutu vybrat lépe. Dvojice Van Damme & Lundgren k sobě pasuje jako ulitá a scénář jim dává dostatečný prostor k rozehrání akčních orgií. Kašlat na logiku scénáře nebo nízkou propracovanost charakterů postav. Tohle je akční film a tady především dostává prostor nekončící akce. Van Damme s Lundgrenem si hned po super úvodu ve vietnamské džungli, kdy se navzájem zabijí, jdou tak vytrvale po krku, až akční divák prostě musí být nadšen. Oba borci se nešetří, Emmerich kupí jednu akci za druhou, vizuálně je to nabité a závěrečné finální zúčtování rovněž stojí za to. Jeden z nejvýraznějších akčních filmů 90. let. 80% ()

LION-MR.T

Dobře natočené a rozdělené na akci,která vstupuje do filmu v ten pravý moment. Tenhle akčňák rozodně patří mezi ty lepší filmy obou hlavních herců. Souboj v děšti na farmě je fantastický,dlouhý. ()

Anderton

Každý raz nejak začínal. Emmerich môže byť rád, že dostal príležitosť na relatívne vysokorozpočtové sci-fi, čo bolo vždy jeho snom. Dostal k dispozícii vtedajšie hviezdy akčných filmov a natočil s nimi film, ktorý patrí v ich dávno mŕtvych kariérach k tým naj. V prípade Lundgrena sa jedná o suverénne najlepší film. Emmerich ukázal svoj režisérsky štýl (vôbec nemyslieť a užívať si efekty, ale s nemeckou precíznosťou) a mohol ísť demolovať USA. ()

Kothy

Akční klasika s Jean-Claude Van Dammem a Dolphem Lundgrenem od Roland Emmerich. Pokračování jsou slabší. ()

nash.

Béčko to bylo tehdy a ještě větší béčko je to dnes. Na souboj dvou tehdejších akčních legend jsem se tehdy těšil, slušný rozjezd navnadil, protože akce na přehradě byla skvělá, nakonec však byl výsledek více méně zklamáním. Tak a nejinak už to ve mně zůstalo. Slabý scénář plný chyb, který nezachrání snaživá režie ani nezajímavý Van Damme. Jedinou výjimkou je Lundgren, takového psychopata jsem od něj nečekal a nutno dodat, že ho zvládl na výbornou. ()

PetrPan

Emmerichova režijní nabubřelost vzkypěla až o čtyři roky později při příležitosti oslav Dne nezávislosti a tak se mu v Univerzálním vojákovi podařilo spojit áčkovou produkci s béčkovým pojetím a vyšel mu z toho kultovní snímek, z jehož slávy sice později chtělo týt několikero dalších projektů, ale vojáky se už ani s hlavními protagonisty znovu oživit kvalitně nepodařilo. Lungren je tu sice jako platoon-ický psychotik stejně přesvědčivý jako van Damme ztracený syn, ale tohle není to, co v podobném filmu vytváří tah na branku. Akce je místy až pohledně emmerichovsky přepálená, zejména autobusová honička je v tomhle ohledu úžasná  a ač si nehty při tom všem ostřelování, výbuších i kopáčských etudách zrovna neukoušete, tak vše nadmíru zábavně vynahradí kopec drsných  hlášek, při nichž se prostě nelze nekřenit. "Jste propuštěn seržante" A já dodávám, že s rentou v plné výši! ()

WANDRWALL

Vietnam a zase Vietnam. Zdá se, že významější války po II.SV. nebylo. A filmaři si zacházejí s příběhy jak se jim hodí. Univerzální voják a šílený seržant Scott. Navzájem se jim podaří se zabít. Je to možné, i jiné filmy to dokázaly. A nejen filmy, i realita. O 23 let později už univerzální vojáci pochodují po scéně a naviguje je scénář a režisér. Hrrr do příběhu, chlapci***(7.10.2010) ()

Vitason

Dolph Lundgren měl zřejmě jako jediný to štěstí zahrát si po boku konkurenčních hvězdy akčního filmu té doby. Nejdříve si to rozdal v ringu se Slyem a po něm přišel na řadu Van Damme. Jen škoda, že zrovna ve filmu, který se mi moc nelíbil ani v době, kdy jsem kop z otočky považoval za největší projev hereckého umu a přál jsem si, aby Van Damme dostal Oscara. Asi to bylo tím, že je Univerzální voják docela ponurý a né zrovna velkolepý. Odnese to jen jeden autobus a pár domů. Prostě když si to začnou rozdávat dva nemrtví vojáci, tak se člověk moc mrtvol nedočká. Ani příběh, který trochu připomíná Terminátora (žena na útěku před ,,strojem"), se ve své podstatě omezuje jen na přemístění se z bodu A do bodu B. Ještě je škoda, že závěrečný souboj trochu vyšumí do ztracena. Za pochvalu stojí hudba a akční scény. Univerzální voják je přes všechny ty moje kecy příjemné akční béčko, které se nebojí brutálnějších scén. ()

klerik

Dávam 3 len kvôli Lundgrenovi a že prišla otrasná dvojka. Béčko, ktoré vzniklo len preto, aby Dolpho mohol na Van Damma (ktorý tu vyzerá ako trtko) hádzať trefné hlášky. Finálna bitka v daždi spočíva len v "odhadzovaní sa", ale niekto v tom môže vidieť krásne (na tú dobu) dlhé zabery bez strihu. Ozaj, a spadne tam aj autobus. Emmerich sa skrátka netrafil. Neviem či slogan "Viac ako Terminátor, viac ako Robocop" bol oficiálny, ale ja som od neho čakal niečo iné. PS Original (americký) slogan je taký dobrý, že si ho tento film ani nezaslúži... ()

Chrustyn

Jeden z těch lepších filmů s Van Dammem. Není to sice žádná bomba a akčních scén klidně mohlo být více ale i tak je to vcelku slušná akční podívaná a Emmerichova vstupenka do Hollywoodu. ()

iamek

Výborná akční oddychovka u které vypnete mozek a kocháte se jak mezi sebou bojují Jean Claude Van Damme a Dolph Lundgren. ()

SeBig

Tak tohle je hodně nabitý!!! Damme vs. Lundgren nepřátelé už od Vietnamu se vrací aby spolu dokončily nevyřízený účty. Lundgren v tomhle filmu naprostej šílenec který říka jednu drsnou hlášku za druhou s Van Dammem si nakopávaj prdel celej film pršej náboje a všechno vybuchuje! Ve stylu osmdesátých let! Trochu připomína Terminátora no prostě užasnej akční nářez! ,,Řekni sbohem ty hajzle!"-,,Sbohem hajzle!" ()

LaciLC

Najlepší Lundgrenov film a jeden z najlepších Van Dammeových a Emmerichových filmov. Klasika akčných sci:fi béčok. ()

Ivoshek

Tyhle hvězdičky jsou částěečně ze sentimentu, protože v 11 letech, kdy jsem to viděl, se mi to líbilo. Teď už by tomu tak asi nebylo, ale nešť. ()

eraserhead666

Poměrně dobře namíchaný akčňák, kterému hodně svědčí, že jsem ho (nejednou) viděl v kině a velké plátno prostě dělá své. Akce, výprava, humor i na nějaké to dojetí dojde. Vlastně jedinou svou výtku bych směřoval k tomu, že ta nejlepší akce se odehraje v první části filmu, pak už to jen tak dojíždí. Ala pokaždé, když začnu myslet na hodnocení, spatřím před sebou hluboké oči Ally Walker a jsem ztracen. ()

SOLOM.

Za normálních okolností bych už dneska zřejmě hodnotil Univerzálního vojáka jako průměrný akční kousek, ale i já patřím do kategorie těch, kteří ho v dětství doslova „žrali“. My co jsme na podobných filmech vyrůstali, prostě ani po letech nedokážeme nad něčím takovým zanevřít. Dolph moc dobrých rolí během kariéry nedostal, ale tady se mu opravdu zadařilo. Zdatně konkuroval J.C.V.D.. 70% ()

Ištván87

Tak tohle je teda film :-D Přeci jen si myslím, že když v nějakém filmu někdo dokáže přinutit Dolpha Lundhrena k tomu, aby podal alespoň průměrný (podle neLundgrenovských měřítek) herecký, výkon, tak si to zaslouží pochvalu. Tohle krásný béčko má vlastně hned tři top. Je to nejlepší film Dolpha Lundgrena, nejlepší film Jeana - Claudea Van Damea (počítám jenom velký role a taky to platí než přišlo JCVD) a v případě Rolanda "BUMBUMRATARATATATATABUM PRÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁSK" Emmericha je kvalita a umělecký přínos neoddiskutovatelný. Aby jednou lidé věděli, že dřív dokázal žít bez neustálého ničení New Yorku..... ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

15.04.2014

Kdo bude postradatelný?

Kdo bude postradatelný?

03.01.2011

Dolph Lundgren se rozpovídal o tom, kdo se možná připojí k přeživším členům Slyovy party v The Expendables 2. Stallone chce získat hlavně mladší generaci svalovců jako Vin Diesel a Dwayne Johnson,… (více)