ledzepfan

Jestli jsou u mě pixarovky jako Toy Story 3, Up a Ratatuille za 5, Wall-e nebo první příšerky za 4, tak tohle je za 3.. Dobrý animák, ale od pixaru je člověk zvyklý na trochu "hlubší" výsledek. ()

maddy

Na môj vkus príliš detinské a infantilné. Štúdio Pixar bohužiaľ po prechode pod hlavičku Disney dokazuje, že ich originálne nápady ostávajú zatiaľ stále len minulosťou. Kde sú tie časy Toy Story, Wall-E, Finding Nemo, Ratatouille atď.? Po zbytočnom pokračovaní Cars, tuctovej Brave, prichádza absolútne neoriginálny prequel k Monsters Inc. Áno, uznám, že vyčítať animovanému filmu, že je príliš detinský je trocha nepodstatné, ale Pixar nás jednoducho svojimi prechádzajúcimi nadčasovými animákmi naučil, že aj pri rodinnom animovanom filme sa môžu baviť rovnako deti ako aj dospelí. Monsters University je však ďalším príkladom pokračovania, ktoré chce len vytrieskať peniaze zo zabehnutej slávnej značky. Príbeh je neuveriteľne banálny a vo výsledku v ňom nejde o nič iné len o obohranú pesničku o tom ako sa z dvoch protikladných postáv stanú najlepší priatelia (Wazowski a Sullivan). Ostatné postavičky z pôvodného snímku nehrajú žiadnu podstatnú úlohu a vysvetľovanie ich pôvodu (napr. pôvod Randallovej nenávisti = hlavný záporák v prvej časti) je skôr zbytočné. Vďaka zasadeniu do minulosti je to navyše celé maximálne predvídateľné, čo však zamrzí ešte viac je nevyužité vybudované univerzum (skvelé nápady z prvého dielu ako dvere do ľudského sveta, krik ako zdroj energie a pod. nehrajú žiadnu rolu a sú to len pre „aby boli“). Napriek všetkej kritike musím uznať, že to zo mňa skôr hovorí pocit sklamania, nakoľko Monsters University nie je až taký zlý film ako to môže z komentára vyznieť. Animácia je tradične na špičkovej úrovni, dianie má slušný spád a utečie veľmi svižne, nájde sa aj pár trefných vtípkov a keď som mal pocit, že príbeh už končí tým najprekfláknutejším zakončením tak prichádza prekvapivá záverečná 15 minútovka s feelingom vtipného „hororu“ (samozrejme v rámci možností detských filmov), v ktorej sa cestuje aj do ľudského sveta a na scénu nastupuje napätie, pár originálnych nápadov, trefný humor, ktorý si užijú aj o niečo starší diváci. Konečne som mal pocit, že sledujem starý dobrý Pixar! Škoda tej maximálnej neoriginality a pocitu zbytočnosti predtým. Uznávam, že deti sa vynikajúco zabavia aj tento krát, ale pomedzi tú všetku infantilnosť sa po väčšinu stopáže zabudlo aj na starších divákov. Je to však problém pokiaľ sa jedná o animovaný film určený deťom? Na to nech si odpovie už každý sám. Ja som však od Pixaru zvyknutý na o niečo pútavejšie a menej obohrané námety, preto vyššie hodnotenie rozhodne udeliť nemôžem. Hlavne v porovnaní s inými ich TOP kúskami. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

MartinezZ

Tohle zjevně nemělo moc být ani nějaké pokračování nebo prequel, ale připomenutí 12 let staré značky ještě z památných let existence Pixaru (jehož úpadek léta poté bolel). A samozřejmě také vydělat na něčem, co ještě vydělat mohlo - staré pixarovské značky. A tak se ke dvěma hlavním postavám musel vymyslet nějaký příběh, aby bylo co ukazovat před oněmi cca. posledními 10 minutami, které jediné měly nějakou souvislost s Monsters, Inc. Pár zajímavých nápadů tam bylo, ale stejně tak z toho mohl být půlhodinový kraťas, napěchovaný nápady bez zbytečné omáčky. Takže OK, díky za připomenutí. Aktuálních celosvětových $737M s rozpočtem cca $200M je pěkných, takže zase za 12 let, až 'Disnep' prašule promrhá v unylých animácích a zase si bude potřebovat přivydělat. ()

agentmiky

Film se mi velmi líbil,protože mám přesně tyto animované snímky rád a vždy se na ně rád podívám znovu.Jednička byla ve své době jeden z nejlépe udělaných animovaných filmů a myslím si,že dvojka pokračuje ve šlépějích velmi dobře.Američtí filmaři se opět zaskvěli skvělým provedením,kterému musí ostatní státy závidět.I vtipy byly povedené a myslím si,že se Univerzita povedla o trochu více než Croodsovi.Hodnocení:80% ()

Paxxx.cz

Asi první prequelové pokračování animáku co jsem kdy viděl, ale co je nejdůležitější dětem se podle mě bude hodně líbit. O 12 let starší jednička byla samozřejmě lepší jak to už většinou bývá, nicméně i tak spokojenost a pro mě slabší čtyři. ()

Pierre

Tahle místnost je centrum mejdanů. Ale zatím jsme tu žádný mejdan neměli. -  Sune  se sem vláček s horkým kakaem,- Bydlím  tady s maminkou. - V životě jsem nebyl tak dlouho vzhůrů. - Hele beruška, přej si něco. A další z řady filmů, který díky několika ikonickým hláškám nelze nemilovat jako celek. Po geniálním díle přichází možná něco jednoduššího...ale i tak  je to možná nejlepší studentský film v galazii. Kdoví. TAK UŽ JÉÉÉĎ!  ()

Alementina

26.12.2019 ani jsem nevěděla, že se natočilo pokračování. Překvapivě děj je super, má to děj, dává to smysl.. wau! ale už to ztratilo to kouzlo prvního dílu, ale mohli by natočit i trojku :) ()

Tirion

Vlastně to je docela zábavná podívaná. Ale nějak moc mi tam převládá ten přívlastek "zábavná". Ne že by to postrádalo originalitu, ale ten úbytek v posledních letech je u Pixaru tak výrazný, že mi nezbývá, než tuhle skutečnost zmínit. Příběh není kdovíjaký a návaznost s prvními Příšerkami je jen v charakterech. Více provázanosti nehledejte. Univerzita pro příšerky jsou dobrá, ale nejsou tak dobrá, aby byly hodna visačky se jmenovkou Pixaru... ()

kaylin

Příběh, překvapivě, není vůbec špatný. I když by se mohlo zdát, že budou "Příšerky" vykrádat samy sebe, jsou přece jen inovativní a dívají se na vytvořený svět trochu jinak. Stejně vás ale asi přepadne pocit, že to není až taková sranda, že to není až tak originální. Přesto si myslím, že závěr přece jen trochu překvapí, není to klasický tupý happy end, ale zase u něj někdo přemýšlel. To je dobře. Hlavní devizou filmu jsou skopičiny a interakce mezi jednotlivými příšerkami. Humor zde rozhodně nechybí, ale dostaví se i další emoce. Vztek na ty zlé, pocit vítězství, pocit prohry, soudržnost, smutek z rozpadu, radost. Je toho moc a takový by animovaný film měl být. Bavit po celou dobu. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/07/univerzita-pro-priserky-2013-75.html ()

gogos

Pixar už možná nehází samé velehity jako kdysi, ale stále jsou jejich filmy zárukou kvality. Univerzita pro příšerky je opět vtipná a milá podívaná se skvělou animací, dobrým hudebním podkresem, slušným dějem a řádnou dávkou kvalitní zábavy. Mike a Sulley mají stále co říci (narozdíl třeba od Aut) a jejich druhé celovečerní dobrodružství rozhodně nezle nedoporučit. Zasloužené 4* ()

Makky

Prvý diel Monsters považujem za jeden z najlepších novodobých animákov. Toto pokračovanie, respektíve prequel sa nesie na podobnej vlne humoru, no príbeh ma natoľko nepohltil. Chýbali mi elementy typu Boo, rovnako aj reálny svet (v tomto bol prvý diel silný). Napriek tomu ide o dobrú zábavu nielen pre deti s uspokojujúcim koncom. Potešil ma aj výborný slovenský dabing. Mimochodom potitulková scéna dopĺňajúca jeden vtip ešte z úvodu filmu je skvelý. ()

René.girl

S příšerkami mám takový problém, že mi prostě ani v prvním dílu nepřirostli tolik k srdci jako například Nemo nebo Toy Story. A proč? - to vlastně nedokážu ani moc vysvětlit. 75% ()

Kaluž

Mike a Sully jsou zpátky. Už to sice nemá takové grády jako před lety, kdy jsem na pixarovky nedal dopustit, ale pořád to je něco, u čeho se společně se synkem od podlahy zasmějem. Obzvlášť u té závodní stealth scénky s ježíkama způsobujícími nadměrné otoky. A to hororové finále ve srubu bylo bezvadné, to se musí pixarovským dvorním scenáristům nechat. ()

stration

Pixar je zpět!!! V co jsem doufal, se splnilo. Univerzita pro příšerky je přesně tím hravým, nenuceným filmečkem, pro který Pixar milují miliony diváků všech věkových skupin. Návrat Mikea a Sullyho je přesně takový, jaký měl být. Geniální grafika a hlavně - v celém tom schématickém a primitivním scénáři je tolik vychytávek, že člověk až žasne. Nejvíc mě potěšil konec, kde to přesně vypadalo na jasnou pointu dle zaběhlých schémat, ale to, co tvůrci vymysleli, mi vytřelo zrak. Vedlejší postavy také geniální, nejvíc asi Art, kterýho by chtěl mít doma asi každý capart. Bál jsem se, ale neměl jsem proč. Pixar je zpět!!! P.S.: PO TITULKÁCH JE JEŠTĚ JEDNA PARÁDNÍ SCÉNA! ()

katuska138

Úžasný návrat do dětských let. S Mikem a Sullym jsem vyrostla a moc mě bavilo sledovat, co všechno vedlo k začátku jejich přátelství. Zábavná, roztomilá, chundelatá pohádka, u které snad všem, kteří mají nějaký vztah k prvnímu dílu, musí srdce plesat radostí. ()

PogoJoe

Další fajn animák od Pixaru, a možná i lepší než jednička (nebo aspoň stejně zábavný). Zajímavý nápad natočit prequel, když by pokračování příběhu příšerek těžko přineslo něco zásadnějšího. Palec nahoru. ()

MATADOR

Po Toy Story 3 asi nejpříjemnější návrat animovaných postav na plátna kin. Mike a James P. rozhodně patří mezi ty oblíbenější a i když dvojka poněkud zaostává za jedničkou, příběh stojí za to a nemohl jsem si to nevychutnat jinak než s českým dabingem. ()

salalala

Když se smíříme s tím, že Pixar už dávno není tím strojem na originální nápady, jde vlastně o hodně slušný prequel. Debutující Scanlon toho moc neřeší a od začátku jede v solidním tempu, které na chvíli nepoleví a nabízí tu více, tu méně vtipné situace, které ale nikdy nejsou nevkusné nebo příliš prvoplánové. Příběh je tedy strašlivě předvídatelný a opravdu v něm není nic, co by po celou dobu jakkoli překvapilo a vymykalo se žánrovým pravidlům. I potřebné moralizování si mohli tvůrci odpustit v takové míře, protože někdy se na tuhle stránku tlačí až nepříjemně moc. Animace je samozřejmě bezchybná, 3D velmi slušné a vůbec řemeslně tomu není moc co vytknout. Na nějakou žánrovou trvalku to rozhodně nevidím, protože na víc zhlédnutí to asi není, ale jako jednohubka a příjemně strávený čas s dětmi v kině to funguje bezvadně. Český dabing solidní a nerušivý, což se taky počítá. 70% ()

Derek

je to nuda (i ked par vtipnych momentov sa najde) a pixar opat pokracuje v produkcii nic moc filmov, co bolo pred par rokmy nemyslitelne... ()

kajas

Nečekala jsem lepší film než původní "Příšerky", které jsou mojí velkou srdcovkou. Ale byl to krásný pocit, sednout si takhle před plátno, poslouchat známé Newmanovy hudební motivy z "jedničky" a prostě se bavit jako dítě :). Český dabing se také povedl. Jenom mi prostě chyběla roztomilá Boo. ()

Poklekněte před studiem Disney!

Poklekněte před studiem Disney!

17.11.2013