Lepší svět

Lepší svet

In a Better World

Drama / Thriller

Dánsko / Švédsko, 2010, 113 min

Co víc mě mohlo osvěžit, než neamerický film s horentním rozpočtem! Klidné dánské drama, kde je ze zcela nepochopitelných důvodů přímíchaná africká část. To lze na 99,9% přičítat snaze režiséra udělat poněkud více globalizovaný snímek. Ale proboha proč? Film mohl mít mnohem větší kouzlo. Afrika mi možná poněkud pokazila dojem, ale TEN dojem zústává stejně skvělý. To, že malý Christian vypadal, jak idol dívek 15- mne ze začátku rozlaďovalo. ALE po zhlédnutí musím odhodit pryč ty proklaté předsudky - byl skvělý. Typ filmu, který nadchne málo koho. Mne rozhodně osvěžil a dodal apetit na další ryze neamerický film. 86%(11.1.2012)

Není to špatný film, přišel mně jen hrozně vumělkovaný, nebo jsem od něho čekal vzhledem k jeho pověsti víc, nevím sám, každopádně spíše lehčí zklamání. Téma Afriky se mně líbilo mnohem víc v podobném severském filmu Po svatbě, tady mně přišlo úplně zbytečné a navíc.Pochválil bych tak možná pěknou kameru a fakt, že jsem viděl konečně Ulricha Thomsena v nějaké " normální " roli, jinak naprostý průměr, což mě celkem mrzí. A pokud je tohle nejlepší neamerický film roku 2010, tak je něco hodně špatně.(13.7.2014)

Mně se líbí, jak Bierová nekriticky střílí do vlastních (ženských) řad a její dílo nenese (naštěstí) žádný stopy hloupýho feminismu, ke kterýmu mají někdy na severu blízko. Myslím tim portrét doktorky, která někdy vlastní hloupostí, komplikovaností a sveřepostí dělá věci horší, než by mohly bejt. Ale je fakt, že se jemně, žensky, ciltivě a citově, mění a učí. Učí se odpouštět, jako my všichni :-). Jinak je zase na co koukat, pani režisérka má co říct, včetně africký epizody.(13.3.2012)

Susanne Bier opet na zaklade kvalitniho scenare, vyborne kamery a vyberu hercu natocila velmi dobry film o nasili, pomste a odpusteni. Na jeji tvorbu ma film az necekany happy end. Odlouceni Eliasovy rodiny bylo dobre ztvarneno, stejne tak projev otcovy odvahy ve "spravny cas". Dobre vykresleni vsech podstatnych postav. Sice se nejedna o nejlepsi film Bier, i tak me Lepsi svet hodne bavil. Jako muze me dost zaujala herecka Trine Dyrholm:-).(27.12.2011)

Veľmi solídne zvládnutý, ťaživý, reálne poňatý snímok zo života, ktorý v sebe nesie množstvo otázok, no žiadnu ideálnu odpoveď. Lepší život, lepšou výchovou, formou zdravého myslenia? Šlo by to! Akurát to má malý háčik. Ľudia by museli byť na jednej vlnovej dĺžke, absolútne stotožnení s tým, čo je správne a čo nie. Bohužiaľ, to sa ale nikdy nestane.(20.9.2016)

• - Film získal v roce 2011 Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film. (morgos)

• - Film mal aj viaceré alternatívne názvy, akými boli Julius či Revenge. (MikaelSVK)

• - Hudbu pre film nahral Slovenský národný orchester. (Inspector)