Lepší svět

Lepší svet

In a Better World

Drama / Thriller

Dánsko / Švédsko, 2010, 113 min

Docela mě zklamalo, že zrovna oskarový severský film je má naprosto neoriginální scénář a je vlastně takovým koncentrátem prvků typických pro dánskou, švédskou nebo finskou kinematografii. Všechna témata, kterých se Lepší svět dotkl, byla už mnohem lépe zpracována v jiných severských filmech, které jsem viděl. Paradoxně, na to jak je film roztříštěný, působí nakonec, v rámci možností, docela komplexně. Scénář byl z mého pohledu opravdu poněkud slabší, mnoho věcí bylo příliš vykonstruovaných a braných tak nějak samozřejmě, přestože se jednalo o zlomové momenty. Z herců byl nejlepší africký lékař a Thomsenův syn, oba dva typově perfektně vybraní. Dal bych tomu tak tři a půl hvězdy, ale zaokrouhlím nahoru.(5.3.2012)

Susanne Bier opet na zaklade kvalitniho scenare, vyborne kamery a vyberu hercu natocila velmi dobry film o nasili, pomste a odpusteni. Na jeji tvorbu ma film az necekany happy end. Odlouceni Eliasovy rodiny bylo dobre ztvarneno, stejne tak projev otcovy odvahy ve "spravny cas". Dobre vykresleni vsech podstatnych postav. Sice se nejedna o nejlepsi film Bier, i tak me Lepsi svet hodne bavil. Jako muze me dost zaujala herecka Trine Dyrholm:-).(27.12.2011)

Celkom provokatívny film, ktorý skúma obtiažnosť rozhodovania medzi pomstou a odpustením - na základe nezvyčajného a nebezpečného vzťahu dvoch traumatizovaných školákov. Konštruuje to možno až príliš premyslene - každý použitý prvok má svoje presne určené miesto - a preto má menší dopad, ako keby bol produktom prekvapenia. Mnohé veci sa totiž častokrát stávajú neodôvodnene a s nedbalosťou...(3.3.2013)

Veľmi solídne zvládnutý, ťaživý, reálne poňatý snímok zo života, ktorý v sebe nesie množstvo otázok, no žiadnu ideálnu odpoveď. Lepší život, lepšou výchovou, formou zdravého myslenia? Šlo by to! Akurát to má malý háčik. Ľudia by museli byť na jednej vlnovej dĺžke, absolútne stotožnení s tým, čo je správne a čo nie. Bohužiaľ, to sa ale nikdy nestane.(20.9.2016)

Mně se líbí, jak Bierová nekriticky střílí do vlastních (ženských) řad a její dílo nenese (naštěstí) žádný stopy hloupýho feminismu, ke kterýmu mají někdy na severu blízko. Myslím tim portrét doktorky, která někdy vlastní hloupostí, komplikovaností a sveřepostí dělá věci horší, než by mohly bejt. Ale je fakt, že se jemně, žensky, ciltivě a citově, mění a učí. Učí se odpouštět, jako my všichni :-). Jinak je zase na co koukat, pani režisérka má co říct, včetně africký epizody.(13.3.2012)

• - Hudbu pre film nahral Slovenský národný orchester. (Inspector)

• - Režisérka Susanne Bier získala na 24. ročníku Evropských filmových cen v Berlíně cenu pro nejlepší režisérku roku 2011. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Okrem viacerých miest v Dánsku pracovali filmári aj v africkej Keni. (MikaelSVK)