Lepší svět

Lepší svet

In a Better World

Drama / Thriller

Dánsko / Švédsko, 2010, 113 min

Susanne umí, ale většinou umí lépe. Asi chtěla být protentokrát milá, tak to dopadlo, jak to dopadlo. Bohužel, ukrutně děsně mi lezlo na nervy přeskakování do divoké Afriky. Jeho smysl jsem hledala celý film a mám trochu pocit, že tenhle se děj tam odehrává jen proto, aby byl dodán ten punc dramatu. K reflexi jsme ale mohli dojít i v nemocnici v Dánsku, na to nemusel jeden z hrdinů odjíždět zrovna do Afriky. Tenhle moment tedy považuji za zjednodušenou berli, kterou ovšem seveřani nepoužívají, nebo to doposud neměli zapotřebí. Takže, tentokrát mé srdce neplesalo.(10.12.2013)

Ano, je to zajímavé, ale na Oscara? To byla tak slabá konkurence? V každém případě je tenhle snímek splácaninou dvou různých filmů, dánského dramatu a afrického intermezza. Zkrátit o Afriku (ale to by to zas nedostalo Oscara, že), přidat trochu dynamiky do pomalu vyprávěného příběhu a, voilá, čtyř až pěti hvězdičkový film (byť bez nepodstatné sošky).(6.7.2011)

Je adekvátní odplatou za několik facek zlikvidování auta? Zaslouží si ošetřit zraněnou nohu muž, který dennodenně znásilňuje a zabíjí těhotné ženy? Jak se postavit faktu, že zlo často vyhrává a my s tím nic neuděláme? Lepší svět obsahuje ještě více myšlenek a probírá nejedno téma, které je nadčasové a vždycky hýbalo společností. K tomu si přidejte nádherné prostředí Dánska, až neuvěřitelně kvalitní DĚTSKÉ herecké výkony a přeslazený happy end, který vám ale stejně bude chutnat. Jediná škoda, že Susanne Bier nenatočila tři různé filmy, do nichž by rozdělila všechna témata, kterými se zde zabývá a díky kterým snímek působí trochu přeplácaně.(26.2.2011)

Je to zvláštne, pretože aj napriek tomu, že som z filmu cítil škandinávsky režisérsky prístup, tak ma to moc nezasiahlo. Pritom námet bol slušný, je tu všetko, čo by v dráme mohlo zaujať - problémové deti, šikana, problémy v rodine, odcudzenie.... Spolu to však vydalo iba na slabší dramatický gulášik, ktorý ma nechal pocitovo chladným. Možno tomu chýbala lepšia hudba, alebo v niektorých miestach zmena tempa, prípadne viac konfliktných situácií. Kamera a herci boli však výborní. Lepší priemer. 65/100(30.11.2018)

Pěkně natočený a velice dobře zahraný ale přeci jen vyprávěním obyčejný "příběh ze života". I přes těch pár povedených scén (převážně ty z Afirky) a opravdu působivé a hlavně uvěřitelné herecké výkony se jedná o standardní snímek ze života obyčejných lidí, kteří řeší své životní problémy. Nezasloužený Oskar.(12.2.2012)

• - Film získal v roce 2011 Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film. (morgos)

• - Hudbu pre film nahral Slovenský národný orchester. (Crybaby)

• - Okrem viacerých miest v Dánsku pracovali filmári aj v africkej Keni. (MikaelSVK)