Z Lark Rise do Candlefordu (TV seriál)

Lark Rise to Candleford

Velká Británie, 2008–2011, 35 h 41 min (Minutáž: 50–75 min)

Tvůrci:

Bill Gallagher

Předloha:

Flora Thompson (kniha)

Julian Nott

Olivia Hallinan, Sarah Lancashire, Julia Sawalha, Claudie Blakley, Fergus Drysdale, Martha Murdoch, Thomas Rhys Jones, Sophie Miles, Hope Yeomans, Harry Miles, John Dagleish, Edward Darnell-Hayes, Caitlin Smith, Mark Heap, Karl Johnson, Linda Bassett, Matilda Ziegler, Brendan Coyle, Victoria Hamilton, Sandy McDade, Ruby Bentall, Ben Aldridge, Olivia Grant, Ben Miles, Liz Smith, Stephen Marcus, Oliver Jackson-Cohen, Matthew McNulty, Dawn French, Peter Vaughan, Peter Wight, Robert Pugh, Michelle Fairley, Richard Harrington, Rebecca Night, Ronald Pickup, Claire Skinner, Sheridan Smith, Craig Parkinson, Jason Watkins, Camille Coduri, Danny Webb, Rosie Cavaliero, Jennie Jacques, Paul Ritter, Murray McArthur, Hugh Holman, Nigel Harman, Oliver Dimsdale, Lorraine Ashbourne, Jason Merrells, Milly Taylor, Paul James-Reynolds, Phil Davis, Ben Daniels, Nicola Stephenson, Stephen Campbell Moore, Maggie Steed, Samantha Bond, Paul Freeman, Karl Johnson, Oscar Lloyd, Tom Conti, Hattie Morahan, Burn Gorman

Výborný seriál z produkce BBC, nádherné kostýmy, scenerie, hudba... a samozřejmě skvělé herecké výkony, ať už je to poštmistrová Dorcas Lane (Julia Sawalha), která stojí v centru celého seriálu, nebo ostatní postavy a postavičky. Sice mi nejdřív trošku nesedla Olivia Hallinan v roli Laury Timminsové, zejména v první řadě, ale zvykla jsem si. Zatím nejvíc se mi líbila řada druhá a vývoj vztahu mezi Dorcas a Jamesem, který bohužel nakonec vyzněl do ztracena, ale kdoví? Pokud BBC natočí čtvrtou řadu, možná se James opět objeví:-).(12.3.2010)

Je s podivem, jak obrovské množství sociální psychologie si tento seriál i jeho předloha vetkly za cíl vměstnat do dialogů svých hrdinů. Jsou filmy, z nichž s obtížemi usoukáte jedinou podnětnou myšlenku, From Lark Rise to Candleford tvrdohlavě kráčí opačnou cestou. Postavy čtyř sérií tohoto románového přepisu se předhánějí v tom, kolik více či méně pofidérních morálních dilemat všedních dnů stihnou prožít, ale především zkonzultovat před zraky diváků se svými nejbližšími. Někdy je to plus a někdy mínus, dramatické dohady Lauřiných rodičů o domácnosti, genderu a penězích jsou často za hranicí toho, co stojí za to poslouchat. Zřejmý záměr však tvůrcům Lark Rise vyšel: vylíčit rozdíl mezi 19. a 21. stoletím. Série (ponejvíce snad čtvrtá) návodně poukazují na to, co jsme s pospolitým životem rodinných a řemeslných komunit 19. století ztratili: solidaritu, stálou kontrolu nejbližších, která jen málokoho nechá propadnout na dno, a z níž dnes zbyl jen nepochopený pocit přítěže, radost z dobře odvedené práce, nutnost dobře odvedené práce (a její význam pro celou komunitu), samozřejmé nároky na člověka i na jeho zodpovědnost vůči okolí, která se obrací v dobré a přináší dlouhodobý prospěch, nevyčerpanou, hojně sytící přírodu, ale také absenci nadbytku, závislost na počasí a na vlastním přičinění a nutnost fyzické práce. Přes to všechno zůstává Lark Rise to Candleford se svými komickými postavičkami různých vlastností příjemnou, oddechovou limonádou, nostalgickou pohádkou o starých časech k nedělní kávě. Skvělou práci tu odvedla Olivia Hallinan, u které lze jen hádat, zda sympatická hrdost její postavy vychází z ní samotné, nebo je jen součástí její postavy, mezi dalšími poctivými herci září Ruby Bentall, nezpochybnitelný talent, který bych ve filmu vídala ráda častěji, a to i v jiném než historickém tématu. Její postava, stejně tak jako svérázná dvojice Thomase Browna (Mark Heap) a milé Sandy McDade v roli Margaret Brown, dobíjí seriál potřebnou komediální jiskrou.(29.1.2016)

Mám slabost pro britská kostýmní dramata, navíc když jsou z produkce BBC, to už je téměř samo o sobě zárukou kvality. Ale seriálu Lark Rise to Candleford jsem dlouho odolávala, protože má v rámci 4 sérií celkem 40 epizod, což je na mne trochu moc. Jakmile jsem si ale seriál pustila, tak obyvatele vesničky Lark Rise a malého města Candleford jsem si brzy oblíbila. Seriál se odehrává v 19. Století v malebné krajině Oxfordshiru, vystupují zde postavy z různých sociálních vrstev a prožívají své každodenní radosti a starosti. Velmi příjemná oddechovka. U seriálu jsem se nikdy nenudila a lituji, že již skončil.(27.2.2013)

Naprosto úchvatný seriálek se spoustou lidskosti ,která se dneskaj nevidí.Každý v něm najde postavu,která se jakýmsi způsobem podobá lidičkám z dnešní doby.Bohužel ta dnešní je-i přes vymoženosti moderní doby-jaksi špinavější,hrubější a o moc více cynická.Díky skvělému zpracování titulků od- Rea_z1982- je to dokonalé pokoukání a je jen velká škoda že skončil.Snad se někdy v budoucnu tvůrci rozhodnou vrátit a budou pokračovat v natáčení.Vždyť v dnešní době je tohle to,co lidé potřebují-tolerance,ochota pomoci a pochopení!!!No a tady se kloubí vše dohromady. :-D(11.12.2013)

Jedna vesnice, jedno městečko a spousta příběhů. BBC se drží toho, co jí opravdu jde, převést klasický (místy možná líný) příběh a přetvořit ho v podívanou, kterou si člověk nejen vychutná, ale bude se k ní chtít neustále vracet. Jednotlivé příběhy jsou nápadité, poprášené kouzelnou dobovou pověrčivostí a okořeněny dávkou toho správného anglického humoru. I když „hlavní“ postavou je Laura (skvěle vybraná a její kloboučkové kreace v první sérii jsou prostě úžasné), první a druhé sérii naprosto vévodí charismatická poštmistrová Dorcas Lane. V dalších sériích pak dostávají větší prostor i další postavy, vyzdvihla bych zvláště úžasnou Ruby Prattovou a samozřejmě nezapomenutelného Thomase. PS: Na první (vánoční díl) 2.série nekoukejte, pokud budete sami doma, nebo se alespoň pořádně zamkněte. ;-)(14.2.2010)