Čtyři lvi

• Velká Británie Four Lions (více)

Agilní Omar (Riz Ahmed) a trochu pomalejší Waj (Kavan Novak) jedou na výcvik do teroristického tréninkového tábora do Pákistánu, ale po čase jsou odtud vyhozeni pro neschopnost. Dalšími členy teroristické buňky jsou bílý muslim Barry (Nigel Lindsay) a magor Faisal (Adeel Akhtar), který umí sestrojit bombu a rozhodne se vytrénovat vrány, aby se staly nosiči bomb. Pátým členem je Hassan (Arsher Ali), ale ten dlouho nevydrží – při tréninku sám sebe usmrtí. Film končí scénou, kdy se samozvaní teroristé pokusí v převlecích spáchat sebevraždu při londýnském maratónu, ale vše samozřejmě dopadne jinak. (oficiální text distributora)

Tirion

Výborný humor a scénář, ale musíte být v neustálém pozoru, aby vám něco neuteklo. Další super věc ze stáje Tessy Ross. A pak, že nelze za málo peněz natočit skvělý film. ()

Maq

Anglické filmy o loserech, hlupácích, tutanech, blbcích... jakkoli je nazveme, mají tradičně vysokou úroveň. Tak i tohle je vynikající taškařice, akorát že v tomto případě si parta velmi britských blbců hraje s opravdu velkými zápalkami, takže navzdory vší své zábavné neschopnosti nakonec nějaký ten ohýnek zapálí. No, aspoň že nevyhodili do luftu ten internet! --- ()

rt12

Christopher Morris ťal přesně do ,,živého", klobouček dolů za jeho odvahu.Tradičním britským černým humorem, poukázal na celosvětovou hrozbu 21. století. Mě spíš u filmu mrazilo, protože tak nějak si představuji, že to šrotuje v hlavách převážné části muslimů, je jedno kde se zrovna nachází. Cpou se do západních zemí, nejsou ochotni přizpůsobit se, staví si zde Mešity. Řvou o policejním teroru a šikaně. K tomu se jim tleská a tetelíme se radostí jak se pěkně začleňují. Jednou nás tihle Alláhovi potomci sežerou i s chlupama. Pro mne film dobrý pro otevření očí. ()

Desperado

Four Lions sa na prvý pohľad môže zdať ako nekorektná, prvoplánovo provokačná antimoslimská agitka. Omyl! Morris si zobral na paškál ľudskú hlúposť a obmedzenosť. Hlavné postavy, tak sympaticky lúzerské, že aj napriek šialenému nápadu, ktorý pripravujú, sa divák pristihne, že im aj v tom fandí, sú brilantne napísané. O koho sa jedná? Hlavný člen a organizátor, inak sporiadaný muž, so zamestnaním a slušným zázemím, je ukážkou typického jedinca, ktorý trpí komplexami vlastnej priemernosti a svoje prevýšené nenaplnené ego prenáša aj na svoje nič nechápajúce okolie, (žena, dieťa, pritrúbla partia..), u ktorých ten pocit výnimočnosti čiastočne získava, a ktorý si celú filozofiu islámu vycucáva z prsta a prispôsobuje si ju na svoj mikrosvet (viď rozprávky na dobrú noc pre syna). Jeho najlepší kamarát, trochu menej chápajúci nielen súvislosti, ktorému robí akéhosi tútora, naopak pozná islám maximálne z komiksov a obrázkov pre deti. Ďalší členovia partie sú tiež minimálne výstredné typy. "Biely" moslim, ktorému chýba v hlave nielen jedno kolečko, hip-hopový mladý vyznavač džihádu, introvertný tvorca výbušnín z minimálneho rozpočtu... Ano, je to všetko sranda, taká trpká sranda, keď sa človek smeje niečomu, a má pocit, že jeho sa to netýka, pritom sleduje aj vlastný pohľad do zrkadla. Štyri levy sú sviatkom absurdity, čierneho humoru a taktiež aj zamyslenia sa nad vlastným životom, a cez poriadne silné dioptrie aj pohľad na spoločnosť, a na naše zažité stereotypy. Ak niekto tvrdí, že Morris dáva ranu len do náboženstva ako takého, film určite nepochopil. Takáto rôznorodá sebranka, ktorých príbeh montypytonovsky rozpráva, sa nájde vo všetkých náboženstvách, kultúrach a spoločenstvách, akurát tá moslimská ponúka viac možností na karikatúrovanie, čiže režisér len využil skvelú príležitosť a tému, ktorá sa tu už roky poneviera, no nik nenašiel odvahu sa do nej pustiť. A za to má u mňa veľú poklonu. Lebo svojim dielom naštve len tých, ktorých vydáva za hrdinov vo svojom príbehu, čiže hlupákov. A ako vieme, tí sa naštvú aj za modrú oblohu. ()

Herr_Flick

Tak to jsem opravdu nečekal!!! Bomba!! Totální pecka! Čtyři lvi se na tebe z počátku tváří jako drsné drama, o to příjemnější přišlo překvapení! Jak se podařilo panu Morrisovi vnést do filmu o nejchoulostivějším tématu poslední dekády takovou porci nadsázky, aby se stal perfektní komedií a zároveň si udržel veškerou vážnost a poselství, to je neuvěřitelné. ()

MATADOR

Morris se se svým humorem nezapře. Čtveřice teroristických idiotů na cestě za splněním svého "poslání". Občas jsem se fakt bavil, někdy vyprsknul smíchy, ale pořád je to vlastně i drama! ()

kovi55 odpad!

Na film jsem byl zvědavěj, zda dokáže udělat z takovýho tématu vtipnou komedii. A musím říci, film je snad vším jen ne tou komedií. I když jsem se díval na tento snímek s velkým nadhledem, nemohl jsem mu přijít na chuť. Už od samého začátku film vkročí do louže plné trapných hlášek, ze které se po celou dobu nemůže dostat. Za celý film jsme se zasmál jen jedné scéně a to mi na komedii přijde hodně málo. Otázkou tedy zůstává, zda se vůbec hodí dělat černý humor z takového tématu jako je terorismus. ()

togaf

Skvěle nekorektní film o teroristech se zabijáckýma hláškama. A že nejsou dementní jen teroristi, ale i ochránci pořádku dokazuje skvělá scéna se zabitím wookieho. A jestli jste z tohohle filmu zmatení, tak se vyfoťte na nokii a zhodnoťte svou fotku. Ale nezapomeňte, že ďábel je v hlavě, takže věřte srdci. Nebo vás možná ďábel zmátl a je v srdci, v tom případě poslouchejte hlavu. Tak co, jste zmatení? Hurá pro mobil... ()

salalala

Úžasně nekorektní film ve stylu, který mám rád. Když už absurdita, tak pořádná. Typicky britská komedie, která vypadá hodně hloupě, ale má obrovskej přesah a můžeme se nad ní zamyslet. Je tu spousta třeskutých fórků typu vybuchujících vran, veškerých scén z tábora nebo závěrečný maratónský běh. Je tu hodně hlášek, který úžasně fungujou. Vesměs výborně obsazeno, ač ty herce jsem snad v životě neviděl (o to lepší je ale dojem). Na druhou stranu z toho někdy mrazí, jak moc fanatický tyhle lidi jsou. Nejsou to úplně čistý čtyři, ale za originalitu, nápad a množství vtipů si je tenhle film zaslouží. Má hodně chyb (některý legrácky ne úplně fungujou, je to epizodický, moc to nedrží u sebe a uprostřed je tempo pomalejší), přesto si ho určitě dám ještě minimálně jednou, abych ho pořádně docenil a vychutnal jinak než poprvé. 70% ()

Toj

Mám rád černý humor, satiru a v tomhle ohledu jsem naprosto otevřený každé špatnosti. Dokonce jsem příznivě nakloněn tomu lo-fi provedení. Ale nějak nemusím koncept postavený na eskapádách několika imbecilů. Tohle téma ovšem poskytuje mnohem víc. Když se jeden nebojí, tak má neomezené možnosti. A přestože mi pár situací vyrazilo dech a pár vtipů mě opravdu pobavilo, tak podobná satira mohla jít hlouběji. Navíc bych řekl, že je to často dost nevyrovnaný. Připomněl jsem si dramatický seriál Sleeper cell na stejné téma, který sice není satirou, ale jde mnohem dál. A kontroverzní to má být proč? Protože je to zbytečně černobílé? Ztráta času to ovšem nebyla ;) ()

grogodil

"Vzal so sebou aj ovcu. Zaútočil na zásoby potravín." Plné brutálne čierneho humoru, nádhernej britskej absurdity a politicky skutočne drzé, odvážne a nekorektné až tak, že sa pri tom srdečnom smiechu v človeku občas prebudí spytovanie svedomia....možno nie úplne najzábavnejšia, no určite najpamätnejšia komédia tohoto roku :-) ()

Skip

Měla to být komedie o džihádu a sebevražedných atentátnících, ale mě bylo těch pitomců až na jednoho spíš líto, a že bych se u toho nějak bavil, to se říct nedá. Ale někomu to možná sedne. ()

PP66

Černý humor na teroristické téma je super... jen mě trochu zebe z toho, jak moc někdy mohou být scény podobné realitě... za 3,5 hvězdy ()

Colonist

Dobrá nekorektní komedie s několika naprosto odzbrojujícími fóry. Škoda že scenáristé netlačili víc na pilu, podle mě z toho mohli vytřískat ještě něco navíc. Ne každý vtip totiž funguje a najdou se tu i hluchá místa. Každopádně ten film měl kliku, že vznikl v době, kdy 11. září už bylo daleko a vlna útoků v evropských městech ještě nenastala. Dneska by nic takového nemohlo vzniknout. ()

Huntelaar

Film jako takový, nevím nevím, protože dějová linka je všelijaká, ale těch situačních gagů, to snad ani nejde spočítat. Dokázal bych si představit, že by za stejných podmínek vznikl několikadílný sitcom a na síle by to spíše nabralo než ztratilo. Můj favorit je Faisal, až jednou budu potřebovat nějaký ten peroxid, určitě při nakupování použiju jeho fintu. ()

Sartorius

Těch pár velmi povedených scének nezachrání zbytek filmu. Místy jsem se velmi nudil, ale ovce, bazuka a heimlichův manévr byli nezapomenutelné scénky. Černý humor já můžu, hlášek bylo dost, ale tak nějak to prostě nebyl můj "cup of tea". Možná za to může přehnaná demence postav... ()

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato