Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

Marze

Viděl jsem dva díly, druhý začíná 2009. V té době jsem si zapisoval předměty na FAMU, což je velmi kvalitní fakulta s dobrou uměleckou atmosférou. Když shrnují události tohoto roku, podle nichž se většina lidí orientuje v toku času, zdá se mi to jako před půl rokem. Je hrozné, že na jeden kvalitní český film musí vzniknout sto balastních a většinou se žádný neprosadí na festivalech. ()

Flego

Už úvodné časti naznačili zásah do čierneho. Podobné obzretie sa za nedávnou minulosťou v kinematografii nie je na škodu. ()

6thSun

Paráda, těším se na každý úterní večer! Zdejší nízké hodnocení symbolicky (hlavně však tragicky) potvrzuje, jak jsou tady ve skutečnosti všichni zanícenými a oddanýimi fanoušky filmu... Jděte se bodnout, uživatelé CSFD!!! (po čase se koukám hodnocení zvedlo, v červenejch už to vypadá daleko líp, ale stejně je to pořád málo) ()

BoPo

Dobre spravený prehľad toho, čo nám česká filmová škola za posledné roky ponúkla. Komentáre priamych účastníkov sú vždy stokrát lepšie, než keby to tam rozoberali nejaký filmový "odborníci", kritici. Aj keď samozrejme, nie každý dostal rovnaký priestor. Ale to by v potom prípade nebol dokument, ale učebná pomôcka pre filmové školy. ()

Hwaelos

Prozatím opatrné čtyři hvězdy. Rozmarná léta jsou potřebná doku-série, u které se mi líbí, že filmy nehodnotí ani neobhajuje a nechává vše podstatné říct zainteresované lidi. Jediná výtka, kterou mám, je, že místy zůstávají některé dobové kauzy nedovysvětlené (viz. vzpoura na FAMU proti Menzelovi v roce 92, u které není jasné, o co studentům vlastně šlo). ()

Krt.Ek

Pokud hledáte nějaký dokument o českém filmu, zkuste tento, myslím si, že je obsahově nejbohatší. Mapuje známe i méně známé snímky od revolučního roku 1989 až do roku 2009. Pro fanouška české kinematografie určitě dobrá pomůcka pro výběr filmových děl, které třeba neviděl. 75% ()

Bajda

Snaha se cení, ale kdokoliv, kdo se jenom trochu zajímá o kinematografii se nedozví nic nového ani zajímavého. Teda pokud za zajímavé nepovažujete "drby z natáčení". ()

blackrain

Ještě hodnotit nebudu, ale vyjádřit se musím, protože mi to nedá. Myslela jsem, že půjde o pořad o filmech z dané doby a místo toho jsem se dozvědala, co v té době dělali herci, režiséři a producenti. Osobnosti jsou to jistě zajímavé a mají stále co říct, ale na takovým způsobem, co předvedla ČT. To už je vážně lepší Film o filmu. Pokud se budu chtít dozvědět, jak se žilo v době minulé, tak si pustím Retro. To jsou daleko zajímavější pořady a divákovi něco dají. No, uvidime, jak se všechno vyvine po dalších dílech. Doufám, že se všechno obrátí k lepšímu, ale pokud se pořad ponese ve stejném duchu jako první díl, tak asi obrat k lepšímu nenastane. ()

K.B.L.

Tak jsem poctivě shlédla všechny díly tohoto dokumentu a musím říct, že mě vcelku obohatily. Rozšířily mi obzory, slepily jednotlivé střípky, co jsem nasbírala už předtím, upozornily na zajímavé filmy a ukázaly, jak to chodí ve světě českého filmu. Moc hezky udělané, svižné tempo, stručné, jasné, výstižné. ()

kajas

Asi první dokument na pokračování, který jsem viděla celý, a byla jsem moc spokojená. Líbily se mi rozhovory s herci i dalšími šťastlivci, kteří svůj život zasvětili filmové tvorbě. Jednotlivé díly byly možná až moc krátké, ale ty opravdu důležité snímky zmíněny byly, takže není co vytknout. Dozvěděla jsem se spoustu zákulisních informací, rozhovor s Vladimírem Dlouhým, který už byl v době vysílání po smrti, mě dojal. Nemám už ovšem potřebu vyhledávat tento pořad znovu. ()

berusche

Pojďme se poplácat po ramenou a říci, že i přesto, že nám byly házeny klacky pod nohy, jsme to dotáhli tak daleko...jestli tohle bude celých dvacet dílů, budu víc než smutná a budu to muset považovat za zbytečnou a trapnou snahu ČT zvednout sledovanost a narvat do nových programů víc peněz, poněvadž je jim vyčítáno, že právě to nedělají. Ne všechny jejich snahy totiž jak je prozatím vidno padnou na úrodnou půdu. 3.2. - po zralé úvaze a vystřízlivění z prvního dílu se musím přiznat, že to nakonec zato docela stojí. ()

BoredSeal

Vítaný dokumentární cyklus, který nám připomíná už zapomenuté dění ve filmové oblasti se spoustou zúčastněných. Potěšilo mě, že ČT obzvláště z prvního dílu nevystřihla upřímná protikapitalistická prohlášení tvůrců z normalizace, připomněla zpackanou privatizaci Barrandova kovbojem Marhoulem a daří se jí vyhrabávat perly z archívu. Z bordelu, který napáchal Klaus se svou ODS a nadšení revolucionáři, se hrabeme dodnes. Trochu zamrzí, že se nevěnuje pozornost více filmům a místama se člověk diví, co se dostalo do finálního sestřihu za lidi nebo za bláboly - obzvláště Vetchý, který v prvním díle vypráví, jaký byl statečný antikomunista. Nebo zmíněný skandál s Menzelem na FAMU, kde se ani nedozvíme, co přesně tehdejším studentům na Menzelovi vadilo. Ale výpovědní hodnota je pořád výborná - chápu, že řada lidí by si to představovala lepší (třeba bez dementní znělky), ale podstatné je, že se tomu někdo věnoval než aby to nevzniklo vůbec. ()

Sinn

Zatím jsem docela nadšená, nejedná se sice o kdovíjak kvalitní dokument, ale dozvídám se zábavnou formou nové informace o české tvorbě, mé oblíbené. Baví mě to a nijak mě netrápí, že se díly zatím nesou v optimisitickém nádechu, proč nějaké sebemrskačství? Pro mne jsou české filmy skvělé. ()

pufina

Nemám českou kinematografii příliš ráda, ale sleduji hlavně proto, abych nahlédla víc do českých filmů. Žádná sláva to není, ale ani žádná hrůza, co by si zasloužila skončit na smetišti těch nejhorších dokumentů. ()

Mrkvič

První sice nebyl podle představ, ale dál je už vše vynahrazeno. Zajímavé informace ze zákulisí. Hodně zajímavostí o hitech každého roku i troška informací o něčím zajímavých filmech. jen je škoda, že u věcí, které má Vachler rád či naopak, dostává šanci na názor pouze jedna strana. U dokumentu neomluvitelné! Nejsilnější momenty od Onřeje Vetchého! ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)