Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

swamp

Pompézní manýristické dílo Baze Luhrmanna mě v první hodině uchvátilo, toto nadšení však bohužel směrem k cíli postupně chladlo. Co naplat, že herecké výkony byly dokonalé, když hladina kýče byla místy nesnesitelná a snímku u konce docházel dech.. Přesto ve mě zůstává pocit, že jsem viděl něco, co už tady dlouho nebylo a svým způsobem se mi to tedy líbilo. ()

predators

Velký Gatsby! Jak já k němu vzhlížel! Od samého začátku zde máme personu těžkého kalibru, avšak zahalenu tajemstvím. Perfektní dobové ztvárnění doplněno mnohými proklínanou hudbou (avšak né v mém případě) a sympatické herecké výkony! Od udělení plného počtu pěti hvězdiček (taky vás napadlo, že zdejší hodnocení postrádá čistý průměr?!) mi chyběl čas...a s jeho uplynutím nekompromisně zvyšuji. 77% ()

nascendi

Fitzgeraldovu predlohu som nečítal, adaptáciu z roku 1974 som nevidel, po prvých minútach som nadobudol dojem, že pôjde o bohato ilustrované prerozprávanie knihy. Ale s pribúdajúcimi minútami sledovania tohto načančaného pozlátka bola otázka, prečo to nevypnem, keď ma v rekordéri čaká niekoľko desiatok nepochybne zaujímavejších filmov, stále naliehavejšia. A tak som to vypol, pretože dovtedy videné bohato stačí na presvedčenie, že tento film nemusel a nemal byť nakrútený. A to v mojom vyjadrovaní znamená dve hviezdičky. ()

Zodd

Zmodernizování (hlavně hudba) nedává smysl, ale i tak nějak sympatické. Zejména díky dvěma hlavním hercům. A myšlenku knihy nepřevrací. ()

cukorek

Bolo to ozaj veľkolepé a pompézne ako "pochod na 1.mája" (tí starší si snáď budú pamätať), kedy všetko hýrilo nezvyčajnou výzdobou a človek takmer odpadával z okúzľujúcej atmosféry, ktorú dokázal dav ľudí vytvoriť. Aj tu bolo cítiť obrovské investície vložené do milionárskych zábavných hrádok, prekypujúcich luxusom a nezvyčajnosťou pre normálneho človeka. Dobre vyznelo aj nabúranie sa do systému, ktorý rozdeľuje bohatých a chudobných, ktorý pozdvihoval práve tu bohatšiu časť ľudstva a reakcia Jaya Gatsbyho (L.DiCaprio) na túto pikantnú tému to evidentne potvrdila. DiCaprio tento rok už druhy krát, svoju pozíciu "dôležitého strelca" zvládol s prehľadom a tak veľkou mierou prispel k výbornej dôveryhodnosti celého filmu. Aj keď film je technický ozaj skvele zvládnutý a dejovo pestrý a dokonca sa Jay obetuje za svoju životnú lásku, predsa mi len tam chýbalo niečo čo by ma viedlo dať najvyššie hodnotenie.70% ()

silentname

Príbeh je dobrý, herci sú rovnako dobrí, hlavných hrdinov je radosť sledovať, no občas som bol z filmu maximálne zmätený. Najmä ak máte modernú hudbu v 20-tych rokoch... sú to ale silnejšie tri hviezdy, lebo som si sledovanie filmu celkom užil. Ale pôsobí to viac-menej ako veľkolepý a dlhý gýč, ktorý ale nezanechá veľmi hlboký dojem. Aspoň teda pre mňa. ()

Ratemus

Neuvěřitelné zklamání, nuda nuda nuda, Rosamunde Pilcher hadr, tady opravdu Leo nezabodoval, trapnější romanci jsem snad ještě neviděl... ()

Tomco

Luhrmann nie je moja šálka kávy. Oči mi klipkali únavou už aj pri Austrálii. Nudné pasáže striedajú šialené scény plné ľudí, farieb a rýchleho strihu - nič pre mňa. Ale pozerateľné - 60% ()

Slarque

Opulentní velkofilm, kde prostocviky s kamerou dávají vědět, že to bylo točeno tak, aby výsledek vypadal co nejefektněji ve 3D. K tomu už pro Luhrmanna typická směs současné i dobové hudby plus původní muzika od Craiga Armstronga. Obsazení víc než slušné. Jenže romantické drama by mělo diváka nějak emocionálně zasáhnout, tady jsem jen pokrčil rameny a pustil film z hlavy. Pro mne jen načančané prázdno. :-/ ()

eLeR

Do kina som išla preto, lebo som vedela, že je to snímka na omámenie zmyslov a vnemov. Luhrmann zostal verný svojej povesti .. bola to neskutočne veľkolepá šou. Gýčová a s kopou pozlátky a trblietkov. Nádherné kostýmy. Muziku som miestami nepochopila, ale miestami bola výborná (Lana tam zapasovala parádne) .. ale aj tak si myslím, že Fitzgerald si to takto nepredstavoval. ()

Happens

Jednou větou: Fitzgerald by byl nadšený. Film odehrávající se svižným rytmem unáší diváka napříč knihou/příběhem s unikátním výběrem oslnivé dobové stylizace (kostýmů, architektury, aut, designu), uchvacující atmosféra, napínavý příběh, co mi ke konci záváněl vůní z Shutter Island. Romance, z které běhá mráz po zádech. Naděje, co neumírá a žije svým životem i po smrti nositele. Film, co nenechá během těch víc než dvou hodin diváka s klidným srdečním tepem. ()

dopitak

Tento komentář je společný pro všechny tři existující filmové verze (televizní nepočítám), dopustím se v něm jejich srovnání. Verze 2013: Ne ne, spektákl už byl definován v Moulin Rouge a je krajně nevhodné se k němu takhle okázale vracet. Umělejší je snad už jenom domeček pro Barbie od Mattela. Oslava filmových prostředků je fajn a Luhrmann ji umí jako nikdo jiný, ale k zásadnímu dílu americké literatury 20. století se to prostě nehodí. A Leo by kvůli svému mladistvému vzhledu ještě potřeboval tak pět let na Gatsbyho vyzrávat. Na druhou stranu, ze všech filmových verzí je tato některými dialogy a detaily nejvěrnější předloze. Více v mojí externí recenzi pro kult na konci května._____Verze 1949: Mělo to být velké, ale není. Škoda exteriérů, které příliš smrdí ateliérem. Gatsbyho minulost je tu flashbackově zobrazena ve stylu gangsterky, postava vypravěče Nicka se s Gatsbym pere o divákovu pozornost a tříští sympatie, o které scénáristům, ořezávajícím slavnou literární předlohu k obrazu svému, zjevně dost šlo (důkazem je poslední záběr na Gatsbyho ruce, pomalu sklouzávající do bazénu, a tady se zase nabízí paralela s DiCapriovým Jackem z Titaniku :-). Poválečný Gatsby není zklamáním, ale ani výhrou._____ Verze 1974: Téměř hodina stopáže k dobru proti poválečné verzi je znát, z knížky se tak do filmové adaptace dostalo víc, a ruku na srdce, i fakt, že představitelé hlavních postav jsou známí (přinejmenším Redford a Farrow), hraje ve prospěch Claytonovy režie. Samotný Gatsby (Redford) se ve filmu objeví mnohem později než Alan Ladd v roce 1949. Na druhou stranu, téměř dvě a půl hodiny udržet pozornost prakticky nejde, tempo vyprávění proto kolísá, je tu příliš mnoho zpocených čel. Překvapivý prostor dostává Karen Black v roli nevěrnice Myrtle Wilsonové, výtečný je Bruce Dern, moc pěkná Lois Chiles. ()

MiiRA

Velice působivé! Ani ta délka mi nevadila, které jsem se obával. Herecky skvěla zahrané. Leo i Tobey super výkon! Mega večírky skvěle udělané, až jsem si říkal, že na takovém večírku bych chtěl být taky! :D 5* ()

klerik

Prvé ohlasy boli všelijaké, ale Gatsby je dobre odvedená robota (i keď s pár prekvapivo triviálnymi chybičkami - strih, opakovanie záberov...). Film má pár silných scén a pekné vizuálne prevedenie. Na pompéznosť a dekadentnosť je Luhrmann odborník. Napriek svojej farebnosti pripomenie film noir klasiky typu SUNSET BOULEVARD. Bonusom sú výborní herci a pekná práca s modernou hudbou... ()

SeBig odpad!

Za mě přeplácaná, načančaná nuda. Film se tváří, jak když se děje všechno, přitom se neděje nic. Hudba se tam hodila asi jak Busta Rhymes do potápění Titanicu, Mekgvajrovi se tam ztoho měnila patka.. prostě bída. ()

Chrustyn

Původní Gatsby je sice klasika, ale dnes už poměrně (a po právu) zapomenutá. A možná právě proto se Baz Luhrmann rozhodl jej oživit a převést do nového kabátu, ušitém ve stylu Moulin Rouge, který absolutně postrádá jakoukoliv dobovou atmosféru (večírek vypadá jako novodobá párty podpořená hudební novinkou od Fergie). Pár scének je vizuálně moc pěkných, ale jinak je film zdlouhavý, nudný a kýčovitý až hanba a i ten DiCaprio mi po dlouhé době opravdu vadil. ()

Arsenal83

Kvalitný literárny počin sa preniesol aj na plátno. Presvedčivý milenecký pár dopĺňa krásny vizuál a skutočne dobrá dobová hudba. Príbeh, ktorý nepodáva len jednoduchú romantickú líniu, ale reflektuje zároveň spoločnosť. A v tomto je nadčasový. Podľa môjho mienenia sa dôraz na spoločenské rozdiely vždy dával a dávať bude. Táto hlavná myšlienka je ozdobená veľmi kvalitnými hereckými výkonmi, kde ako vždy trčí Leonardo, no ostatní nestoja v úzadí. ()

Scalpelexis

"I'm inclined to reserve all judgements." Jak by postava Nicka Carrawaya řekla a následně svojí zásadu věčně porušovala, tak se zachovám velmi podobně. Mám ještě v živé paměti, jak jsme na střední tuto knihu rozebírali: Postavy, prostředí, symboly. Fitzgeraldova novela není dlouhá, ale hlavně toho spoustu schovává mezi řádky a to se těžko přenáší na plátno. Luhrmann divákům hodně často pomáha vysvětlivkama, aby to snad i děti pochopily; frekventovaně cituje, ale přijde mi to mnohokrát tak scénáristicky vytržené z kontextu, téměř až děsivě nepřirozené..a pak snímek ztrácí na své údernosti. Počkat, teď trochu přeháním, on bohužel moc úderný není. Grandiozita příběhu zmizela někdě v těch šedých kopcích směrem k New Yorku, spoustu scén by tam ani nemuselo být (jistě, Wolfsheim slouží k domalování si Gatsbyho minulosti, ale ta je stejně jasně vysvětlena o chvíli později?) a absence silnějšího finále + protahování nepodstatného konce kazí konečný dojem. Film se snaží odkazovat a porovnávat diametrálně odlišné vlastnosti postav, což by mělo automaticky chytnout emoce za pačesy a zamávat s nima. Neúspěšně. Co Gatsbymu nevemu je neskutečná výprava, protože s tou to řežisér umí a vyřádil se i zde. Sem tam to přežene s kamerou a počítačem, ale nic, co by se nedalo odpustit. Hudba chvíi vyvolává rozpaky, ale nakonec si celkem s dějem sedne a hudba dnešní mladší generace si překvapivě s obrazy dávnějšími nepřekáží. Fakticky se to všechno nese v takovém komorním průměru, platí to i po herecké stránce: snaživý Leo, skvělý Edgerton, ale zbytek už nestojí moc za řeč. Škoda, zklamání z nečekaně povrchního díla je silné. [ČSFD předpremiéra, Premiere Cinemas Hostivař, 16.5.2013] ()

marhoul

Na verzi s Redfordem to nemá, ale mně se to líbilo. Filmy Buze Lurhmanna můžu od dob Romea a Julie, mám pro něj pochopení. Samotná knižní předloha je dobrá záležitost, za mě spokojenost. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014