Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

mat.ilda

Luxusní omalovánka, kterou si s dychtivou nedočkavostí vybarvíte a pak, když siluety zahýří barvami, nemá víc, co by nabídla... A vy se naposled pokocháte pohledem, spokojeně se pousmějete a odložíte, abyste se k ní už vícekrát nevrátili, proč taky, vždyť byla jen krásně vyplněným prázdnem, kterým jste se na chvíli potěšili... P.S. Něco na tom Leovi je! ()

Flakotaso

No, jenom je mi líto DiCapria, že tu roli nakonec vzal. On, který si tak pečlivě vybírá. Chyba, starý brachu. Luhrmann je naprostý patlal a neumětel. Špatně vedení a trápící se herci v čele s DiCapriem, digitální omalovánky (natáčelo se vůbec v nějakém skutečném prostředí?), diletantské režijní a dramaturgické chyby (samozřejmě je lze považovat i za záměr, záleží na úhlu pohledu), informace pro jistotu opakované neustále dokola - a to jak vizuálně tak slovně (v takovém množství jsem to snad ještě nikdy v "áčkovém" filmu neviděl, až jsem se ptal sám sebe, jestli to ještě milý Baz myslí vážně nebo si z diváků dělá srandu, neskutečné - schválně zkuste během filmu počítat). Pompéznost,plochost a tuny kýče možná uchvátí masy, ale ten film nefunguje ani v jediném plánu. ()

mcb

Tu emocionální plochost bych Luhrmannovi moc nevyčítal, když jde po hlubším pohledu zřejmě o ironické rýpnutí do teatrálních melodramat a malou nenápadnou satiru na americký sen, potažmo Hollywood (viz okázalý odkaz k Sunset Blvd.). Nejvíce Velkému Gatsbymu de facto škodí rozdělení na dvě poloviny, jakoby rozkročené mezi tzv. Červenou oponou a Epickou trilogií – zatímco ta první se všemi večírky, chytře využitými moderními songy, rychlým tempem a kulometným střihem v duchu videoklipů a varieté ladně navazuje na audiovizuální styl režisérova mistrovského Moulin Rouge, ta druhá nečekaně zvolňuje a (bohužel) připomíná košaté romantické drama z ranku Austrálie. To není nutně chyba, kdyby postavy dokázaly zaujmout samy o sobě, ne jako figurky v akváriu příběhu, s nimiž si Luhrmann ledabyle zahrává, nehledě na účinek. V každém případě nelze nezmínit, že jde o další formálně dokonale promyšlený snímek, který zaujme hlavně přesnou návazností na konvence klasického Hollywoodu, odkazováním k minulosti kinematografie a zesíleným luhrmannovským stylem, který se nestává sebeparodií, nýbrž promyšleným systémem, jenž přidává na mnohoznačnosti a meta-filmovosti výsledného díla. Není vyloučené, že s dalšími zhlédnutími bude Gatsby stále větší a větší. ()

Stanislaus

Knižní předlohu od Fitzgeralda jsem nečetl, takže jsem šel do kina plný očekávání, a nejen proto, že na režisérské židli seděl Baz Luhrmann, jehož (mnohými odsuzovaná) Austrálie mi vzala dech. Velký Gatsby jsou neuvěřitelně sugestivní orgie na audiovizuální poli, a já si v těchto obrazově líbivých a vyumělkovaných filmech se slušným soundtrackem rochním jako prase v žitě. Možná mě trochu zpočátku vadily přílišné počítačové zásahy do záběrů kamery a poněkud moderně pojatá (techno, disco?) hudba, která se do 20. let 20. století moc nehodila, ale na druhou stranu to prostě do filmu patřilo. Obraz a hudba pouze podporovaly pozlátko, nabubřelost, naději, touhu, nekalé machinace, lásku a zklamání, které film doprovázely. Young & Beautiful od Lany Del Rey - Oh mein Gott! - neskutečně okázalé souznění nástrojů a charismatického hlasu. Jinak k hercům nemám výtky - DiCaprio je borec, Mulligan spanilost sama a Maguire takové trdýlko. Zkrátka jsem si z kina odnesl mnohem víc, než pro co jsem si šel, a to je to, co se ve výsledku počítá. ()

jojinecko

Baz Luhrmann šikovne opíja divákov rožkom a plochosť postáv zakrýva nablýskaným glamourovým lookom a estetickými parádičkami. Nepoznám predlohu (v tomto prípade asi našťastie!), preto mi celý film prišiel ako zábavný popkultúrny odkaz na klasiku, kde ide prioritne o zážitok, ako o nejakú hĺbku. Akceptoval som túto "hru" a film som si aj preto užil, škoda že nie v kine, pretože tento film je stvorený pre veľké plátna. A Leo (čakajúci na Oskara:) je výborný herec, aj keď hrá v podstate stále tie isté ksichty. ()

MontyBrogan

Ak za toto DiCaprio nedostane oscara, tak už neviem za čo! A ďalej sa moc vyjadrovať nebudem. Excelentné, sugestívne spracovanie knihy. Ešte dlho si zrejme budem predstavovať nádej ako to zelené svetlo. // Keď sa mi uležal v hlave onen Veľký zážitok, uvedomil som si, že jedna vec ma na filme predsa len mrzí. Vynechaných bolo síce iba minimum scén z knihy, ale jedna mi tam trošku chýbala. Posledné stretnutie Nicka a Jordan, pri ktorom mu povedala, že narazila na ďalšieho zlého šoféra... To bolo pekné. Ale zároveň viem prečo tento rozhovor vo filme nebol. A tiež to kvitujem. Jednoducho by hlavná dejová línia okolo Gatsbyho, ani myšlienka, nepôsobili na diváka tak intenzívne, keby ich rušila podobná odbočka. ()

sharky

Getsby se mi líbil moc, protoze je prostě jiný něž 99 % ostatních filmů. Tenhle film dokáže emocionálně vtáhnout, uhranout a na závěr krásně vyplivnout každého, kdo se nechá unášet na jeho vlně. Audiovizuální stvárnění je bezchybné, herci hrají jako o život. Leo je s každým filmem lepší a lepší, jen Carey je možná víc sladká, než by měla být, ale určitě rozumím tomu, proč pro ní někdo postavil palác. I přes přehnané zdůraznění večírků a videoklipovitost si myslím, že FSF by byl s tímhle zpracováním předlohy velmi spokojený, protože já vážně něpamatuju, že by někdo někdy marnivost a hýřivost ve filmu ukázal v lepších barvách. V dnešní době je to znovu velmi aktuální téma. Určitě se na ten film rád podívám znova. (viděno ve 3d které je technicky velmi zdařilé). 89% ()

Flego

Obrazovo štýlové a dekadentne nádherné... to sú prvé dojmy tohto spracovania a pochopiteľne najvačšiu zásluhu na tom má režisér. Podarilo sa mu vytvoriť konzistentné dielo, kde všetky zložky fungujú dokonale. Zaujímavé sú hudobné prvky, ktoré sa vymykajú z dvadsiatych rokov minulého storočia a sú veľkým osviežením. ()

BMW12

Fantastický film v čele s Tobeym Maguirem a Leonardem DiCapriem. První půl hodinku se snažíme zjistit, kdo je to ten záhadný pan Gatsby, který pořádá tolik fantastických večírků. Poté se na scéně Gatsby objeví a začíná nám romantický film. Leo i Tobey podali opravdu báječný výkon. A ta kamera, opravdu luxusní, fakt perfektně natočeno. Ty večírky, hudba, New York v roce 1922, kostýmy vše na jedničku. ()

poz3n

Stejně jako u Bazovo předchozí Austrálie, ničí mi zážitek především přehnaná délka stopáže. Velký Gatsby je totiž první půlku skvělý, pompézní, kýčovitý a především zábavný. Jenže příběh se v druhé části stočí na téměř čistokrevnou, předem odhadnutelnou, romanci, která s postupem času ztrácí tempo a lesk. Grandiózní zakončení podobné Moulin Rouge se z mého pohledu nekoná a váš zážitek je tak až přespříliš ovlivněný posledními desítkami minut filmu. Velký Gatsby je dobrý film, nicméně utvrzuje mě v tom, že Luhrmann již další Moulin Rouge nezopakuje. 7/10 ()

Jinny

Hned na úvod zmíním, že předlohu jsem nečetla, takže nemůžu hodnotit kvality filmu jako adaptace. Co Baz Luhrmann natočil, to skončilo jako romantický film prostoupený množstvím vaty. Vizuálně krásný a vypjatý, ale možná právě proto emocionálně poněkud plochý. Ústřednímu páru jsem zkrátka měla problém tu osudovost věřit. Pokud vás zajímá vizuál dvacátých let nebo newyorská společnost, obávám se, že přijdete zkrátka... ()

rikitiki

Velký Gatsby má problém v tom, že vůbec není velký. Akorát má pochybné peníze a pořádá přemrštěné večírky. Jinak však nic velkého – v podání DiCapria – nevyzařuje. Jen se o něm jako o velkém mluví, jako takového ho obdivuje maloměstský zelenáč, který je vyprávěčem příběhu. Daisy je nanicovatá fňukna, její manžel hulvát, holka z benzínky je dychtivá po velkém světě ….. Zkrátka a dobře: o sympatickou postavu tady nezavadíš a děj je nevýrazný, celý utopený v přenádherné výpravě, v níž dominují scény z večírku s fantastickou přehlídkou kostýmů a choreografií zábavy. SHRNUTÍ: Když chcete hogo fogo inspiraci na maškarní ples ve stylu 20. let. ()

Ivoshek

Vizuálně okouzlující. Skoro každý záběr by mohl být samostatný obraz a obstál by. Moderní hudba je tu někdy víc ok a někdy trochu rušivá, ale to není hlavní potíž. Tou je, že samotný obsah je vlastně dost plytkej. Nevím, knížku jsem nečetl, prý je chytřejší. Ale film bohužel není. Dokoukal jsem to, protože je to pěkný, ale dostal jsem to, co jsem čekal. Naleštěné nic. Co stačilo na Moulin Rouge, to už tu bylo málo. ()

AlfaNumerO

Moulin Rouge si obléklo ještě o trochu víc kýčovité punčošky, akorát jsou o malinko méně infantilní. Divné? Ne, podívejte se na Velkého Gatsbyho a pochopíte (spousta pitoreskních záběru, animací, barev, prostě všeho). Osobně by mě zajímalo na čem Baz Luhrmann frčí. Pokud jde o herecké výkony tak Mulligan neurazí, ale ani nenadchne, Maguire nadprůměrnější, DiCaprio stabilně kvalitní. Herecky sázka na jistou. Celkový dojem však víc než na 71% nedá ()

Thomick

Luhrmanne, ty vrahu! Přetavit hodnotný literární dílo ve vyumělkovanou story s nechutně přeplácanym vizuálem; odkázat ji zjevně všem bezmozkum a nedorostlym jedincum týhle planety, potažmo nečtenářum Fitzgeraldova tíživýho a společnost kritizujícího majstrštyku; najít přitom místo pro Džejzího jakožto producenta filmovýho soundtracku; a z úžasně komplikovanýho románovýho hrdiny udělat docela obyčejnýho naivku a ňoumu v jednom ... no to si zaslouží smrt přeposlouchánim zpropadený Lany Del Rey, you old sport! Docela echt zlo, ze kterýho si budu zřejmě nejsnáz pamatovat tu vůbec nejkomičtější scénu (první znovushledání Gatsbyho a Daisy), což je vzhledem k tónu předlohy dost smutnej závěr. A je to tim větší škoda, že Gatsbyho s Daisy šlo líp obsadit i ztvárnit jen stěží. Právě za Lea s Carey (plus úspornýho, ale tradičně geniálního Armstronga) jsou potom ty - ještě docela milosrdný - dvě hvězdičky. ()

HellFire

Mám rád DiCapria. Nejen pro to, že je z něj nadobro charakterní herec, který dokáže zaujmout. Dokáže si totiž vybírat výborné role a zazářit v nich. Jak to má Luhrmann ve zvyku, Great Gatsby je kolosální, barevná podívaná s velkou láskou v hlavní roli, krásnou hudbou a opojným vizuálem. A velmi dobře se na ni dívá i díky mému oblíbenému hereckému triu. Obzvláště Maguiremu věřím každý pohled a do téhle role se jakoby narodil. V neposlední řadě jsem rád za teď už mou oblíbenou píseň Young and Beautiful od Lany :). ()

hansel97

Krásná Carrey, vynikající kamera, nádherná výprava, výborná hudba, špičkové herecké výkony, citace hodné dialogy a NUDNÝ DĚJ. Asi by mě nebrala ani knížka, ale filmu dvě hodiny škodí, protože většina částí je tak nějak o ničem, ale konec to nahnal. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014