Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

kajda.l

Pravděpodobné zklamání roku 2013. Očekávání byla obrovská a to i přesto, že Luhrmannova vizuální masturbace (Austrálie a hlavně přeceňovaný Moulin Rouge) mě doposud neočarovala a teď už vím, že nikdy neočaruje. A tak není divu, že výsledný dojem je vzhledem k očekávaní žalostný. Po většinu stopáže jsem se nudil, předigitalizovaný vizuál (který se do kostýmních dramat IMHO nehodí) mi byl místy až protivný, herecky patrně dobré, ale emocionálně ploché. A očekávaně dramatické scény (konec Myrtle a Jaye) katastrofálně natočené. Takhle si Fitzgeralda opravdu nepředstavuji. Rozpaky a zklamání budu vydýchávat hodně dlouho. 65% ()

mm13

Vyprázdnené a povrchné je prostredie, v akom sa to odohráva, nie príbeh sám. Ten, v trefnom kontraste k zhýralému divadielku a pretvárke, búši do dna stiahnutého žalúdka. ()

luka4615

Důstojná adpatace knihy od F. Scotta Fitzgeralda? No, ano i ne. V knize je více rozpracován vztah mezi Daisy a Gatsbym a celý příběh jde tak nějak více "do hloubky", kdežto v tomto filmu jsou tyto linie pouze hrubě načrtnuty. Toto jsou zřejmě jediné "nedostatky", které jsem na tomto velkofilmu od Baze Luhrmanna našel. Film disponuje kromě skvělého hereckého obsazení v čele s Leonardem DiCapriem, Carey Mulligan, Joelem Edgertonem, Islou Fischer a dalšími, i vytříbeným, na první pohled vypilovaným vizuálem, který Vám po první projekci doslova vyrazí dech. Po prvních pár minutách Vám dojde, že financemi na tento prvek se zde vůbec nešetřilo, což (k mé škodě) zastínilo jinak skvělý děj této "tragické" romance. Stejně jako v předchozích slavných filmech tohoto režiséra, z nichž bych "nadzvedl" úžasný snímek Moulin Rogue, nás i nyní po celou dobu trvání snímku provází "nadčasové" písně či melodie, které, ač je to k neuvěření, skvěle dotváří tu úžasnou atmosféru let dvacátých. Nicméně, jak jsem psal výše, filmu alespoň podle mého názoru "škodí" ten převeliký důraz na vypilovaný vizuál, který bohužel přebil a zcela zastínil děj samotný. Až na tento pro některé nepodstatný detail, je The Great Gatsby vytříbenou, oku lahodící "retro" podívanou o jedné nenaplněné lásce z prostředí New Yorku dvacátých let. PS: říkal jsem to u Spider-Mana a říkám to i teď. Tobey Maguire je strašně prkenný herec, kterému to jeho "herectví" uvěří málokdo. „I knew it was a great mistake for a man like me to fall in love..“ ()

Coleator

Bohužel, The Great Gatsby nebyl vůbec great... Co mi vadilo nejvíc? Jednoznačně soundtrack - za ten by měli tvůrce zavřít na pár let do vězení - minimálně za první třetinu filmu, kdy snad každou druhou scénu doprovází rap (nebo podobný randál), naštěstí moderní "hudby" ke konci ubývalo, ale stejně jsem se pořád bál, kdy na mě z reproduktoru vyskočí nějaký šašek s řetězi... Při psaní scénáře se podle mě stalo to, že se tvůrci na začátku pěkně rozjeli, ale potom si uvědomili, že už by to taky mělo skončit, tak tam rychle hodili konec a bylo. A pořádné vygradování chybělo... V současné době je tak trochu přeDiCapriováno - je to zase typický Leonardo - odehraje si to svoje, ale svět filmu ničím neobohatí... Je obrovská škoda, že tvůrci s Gatsbym naložili tak, jak naložili - toto dílo má rozhodně pětihvězdičkový potenciál a právě proto jsem z filmu tak zklamaný. Lepší tři hvězdy. (viděno ve verzi 2D + titulky - a zcela upřímně si ani nedovedu představit v čem by tady spočívala výhoda 3D) ()

Sawy

Pompézní, excentrický a zvláštním způsobem nostalgií provoněný film, který jakoby se k nám propadl z jiné éry. Proto se setkává s odmítavými reakcemi, přestože představuje jedno z nejkomplexnějších a nejrafinovanějších filmových děl za dlouhou dobu. Stejně jako v Austrálii, i v Gatsbym si Luhrmann hojně bere z klasického Hollywoodu, formálními postupy i celými scénami horlivě odkazuje, aniž by odváděl pozornost od dění na plátně a navzdory vizuálním kudrlinkám dokázal celému příběhu zachovat hloubku. Tedy alespoň já jsem si ji tam našel, což může být nadinterpretace, ale to je fuk. Je dobře, že se filmaři čím dál častěji odvažují vnášet do vod literárních adaptací trochu odvázanější nápady, v kterémžto směru mi Velký Gatsby sedl mnohem více než kupříkladu Anna Karenina. Jeho forma se může zdát rozevlátá, žánrově i tempem nevyrovnaná, o to promyšlenější a koncepčně pevnější však uvnitř je. Vyložená radost sledovat, interpretovat a rozebírat po všech stránkách, protože ať už je ten film jakýkoliv (jakože rozhodně ne všem přístupný a univerzálně fungující), rozhodně není prázdný. A uhranul mě v tolika momentech a tak silně dozníval, že zkrátka nemůžu v hodnocení ustoupit ani o píď. 90 % ()

Morholt

Vizuálně omračující a pompézní, ale prázdné a neosobní, místy nudné. Vydávat na gatsbyovské téma takovéhle prostředky svědčí spíš o režisérově nedůvěře ve své schopnosti poprat se se základní myšlenkou tohoto klasického díla. Což je, bohužel, do určité míry pravda. V čem měl Luhrmann šťastnou ruku byl výběr herců. Vedle DiCapria a Maguirea, což jsou již celkem osvědčená jména, obsadil relativně neokoukanou Carey Mulligan a do role "parchanta" Buchanana Joela Edgertona, pro něhož to byla celkem netradiční role, se kterou se popral víc než důstojně. Nicméně za tyhle peníze a s takovou sestavou bych čekal něco, co mě na dvě a půl hodiny zarazí do sedačky a na konci donutí zklamaně vzdychnout, že už je konec. A to se nestalo. 60% ()

Lucasion

Přiznám se, že jsem knižní předlohu nečetl. Na filmu mě zaujal vizuál a samozřejmě herci. Ovšem první půlku jsem nemohl Gatsbymu přijít na chuť. Great Gatsby je romantické drama se vším všudy. To jen díky velké stopáži se zdá, že film je zcela o něčem jiném. Snímek je milostný příběh o večírkách, snílkovi a jednom naivním klukovi. Film vyniká výkonem herců. Naivní klučina (Tobey Maquire), zámožný manžel (Joel Edgerton) a samozřejmě snílek (Leonardo DiCaprio). Film má skutečně hezký vizuál to ano. Vše je barevné, a jestli se takhle pařilo v roce 1922, tak to se máme tedy za co stydět. Velký Gatsby je zkrátka trochu hutný a bohužel i zdlouhavý film. Až tedy po půlce se mi začínal líbit a uvědomil jsem si, o co vlastně ve filmu jde. Ve výsledku je to tedy velký příběh o nenaplněné lásce jednoho muže. A DiCaprio má teď opravdu vynikající role. (67 %) ()

Handle

Pro někoho byl vizuál kýč, mně se naopak líbil, ale to je asi v podstatě vše, co budu chválit. Ono na tom filmu není nic strašného, "jen" mi příjde nijaký. Postavy jsou nezajímavé a to naprosto každá (!), ač herci hrají tak, jak mají. A kvůli zbytečně dlouhé stopáži jsem se místy dost nudil. V podstatě mě ten film vůbec nezajímal, protože byl studený jak psí čumák bez žádných emocí nebo gradace. Škoda. Kdyby nebyl v popředí jen vizuál, kostýmy, soundtrack a snad na úplně posledním místě příběh a psychologie postav, šel bych výš. V této podobě si ale podle mě tento povrchní snímek červenou barvu nezaslouží. 50%. ()

Kamca_

Takže dojem z kina jedním slovem: hrozný. Tentokrát jsem neměla vůbec žádné očekávání a bylo to skoro ještě horší než průměr. Ze začátku mě asi nejvíc naštvalo čekat na to, než se Leonardo vůbec objeví ve filmu. Člověk jde na ten film hlavně kvůli němu a on se ukáže až po 30ti minutách. První hodina a půl byla vážně hrozně udělaná. Špatně udělané triky, až moc průhledný to bylo. Barvy byly moc kontrastní na tu dobu kolem roku 1920 a vůbec to do sebe nezapadalo a bylo to jako pěst na oko. A jako kýč mi přišly oba domy vedle sebe. Gatsbyho velký palác se vůbec nehodil k malému domu Nicka. To bylo taky nedomyšlené. A co bylo ještě horší než všechno, byla hudba. Dávat novodobou hudbu plnou basů do takového filmu je vážně velká blbost. A co se do filmu taky vůbec nehodilo byly tance na tu šílenou hudbu. A potom taky řízení aut rádoby v rychle a zběsile stylu. Taky pěst na oko. Ze začátku to chvílema bylo i na 2 hvězdičky, pak jsem si říkala, že nakonec ty 3 dám. Film byl samozřejmě až moc zdlouhavý, ale to se dalo čekat. Vážně, kdyby se ustřihla tak půlka filmu a celková stopáž by se tím zmenšila na cca 90 minut, filmaři by udělali lépe. Když člověk překonal ten hrozný začátek, ve kterém byly pěkné jen ty romantické scény, které se ale zase do zbytku té divočiny nehodily, tak jsme se přesunuli do druhé poloviny filmu a ta už byla o poznání lepší. Tam už jsem malinko začala uvažovat i o 4 hvězdičkách, ale když se to celé zprůměruje, tak vážně víc jak 3 dát nemohu. Tu poslední hodinu jsem se bavila mnohem víc. Tam už se film dal brát malinko vážně. Narozdíl od začátku. Nutno říct, že Leonardo byl jako vždy neodolatelný a krásná Carey vedle něho, super. Ale to celý film bohužel nezachránilo. A ten konec podle mě taky vcelku odflákli. Je to škoda. Člověk by čekal od takového filmu něco víc. Pro srovnání se zkusím podívat na film s Redfordem. A ještě se mi líbily ty dva songy na konci od The XX a Sii, paráda. Ty se na konec krásně hodily. Ale zachraňovat celý film až ke konci není moc dobrý. ()

jerry12

35%. Povrchní snobská slátanina, která s originálem nemá absolutně nic společného. Bez emocí, bez vnitřního kouzla, bez schopnosti dostat se divákovi pod kůži. Ničím originální milostný trojúhelník, kterých jsme už viděli mraky, leda snad vizuálně brilantní a s koukatelným obsazením (DiCaprio to trochu zachránil), ale to vážně nestačí. Nedobrým zpracováním příběhu strhaná literární historie v čele se smutně nevyužitým potenciálem - jak příběhu, tak města New York, z jehož atmosféry se dá vytřískat daleko, daleko víc (jako třeba ve stejně povrchním, ale narativně daleko záživnějším Vlkovi z Wall Street). Slabota, kterou si Fitzgerald určitě nezasloužil. ()

ScarPoul

Baz Luhrmann ma očaril Moulin Rouge, potešil ma súčasnou variáciou na Rómea a Júliu a teraz mi predstavil klasiku americkej literatúry v tej najkrajšej filmovej podobe, akú som si vôbec vedel predstaviť. Je to po všetkých stránkach vizuálne úchvatný film. Spája klasiku, históriu s modernými filmovými tradíciami a hudbou. Výkon Leo DiCapria je elektrizujúci, ale v mnohom ho prevyšuje po dlhej dobe výborne napísaná aj zahraná postava Tobey Maguireho. Mulligan len do počtu a v určitom smere neskutočne iritujúca. Čo je na filme ale to najlepšie je pocit, ktorý na mne zanechal. Je to ten pocit, kedy vám je ukázané niečo neuveriteľné, niečo na čo ste neboli pripravený. Potom sa odrazu pred vami predostre úplne nový svet, svet tanečných kreácií, úžasných farieb, pulzujúcej hudby, pozlátka toho najväčšieho rázu, pod ktorým sa skrýva srdcervúci príbeh lásky. A práve táto láska prezentovaná pozorovateľom Tobey Maguireom, je to čo nás nakonci - alebo teda aspoň mňa - uchvátilo, zrazilo na kolená a ako filmového fanúšika po všetkých stránkach uspokojilo. Film má svoje slabé miesta, ale režisér ako keby si to uvedomil a skôr ako sa dostaví nuda - aj keď jej náznaky tam sú - znova naskočí na koňa, pridá na tempe a nechá vás vraziť do sedačky. Koniec vyslúžil filmu 5 hviezdu. Ďalšie príjemné prekvapenie a po mnohých stránkach film, o ktorom stojí za to diskutovať pri poháriku šampanského - hlavne ak bude do toho hrať ústredný motív. ()

RelaxMan

Baz Luhrmann po " Romeu a Julii " a " Moulin Rouge " mě opět dostal. Dalo by se říct, že " Velký Gatsby " je součást jeho trilogie o lásce se špatným koncem. Skvělá režie, kamera, střih, výprava, kostýmy a soundtrack. Kdo, ale celý film táhne, tak je to Leoš, který opět dokázal, že patří mezi nejlepší herce. Film sice není určen pro každého diváka. Přeci jenom, je to místy těžký úlet, možná pro někoho i moc romantika, ale z mého pohledu jde o velmi vydařený snímek, který se zařadil mezi moje Nej filmy 2013. ()

Dydzej

Poprvé jsem měl (a nebyl jsem sám) takový pocit, že film trval déle než ve skutečnosti, a přesto jsem se ani minutu nenudil. Gatsby v podobě DiCapria vystupuje trochu jako blázen a snílek, a tak stejně jako v SHUTTER ISLAND se do role naprosto hodil. Obecně pak hercům role sedí na míru a scény tak působí celkem přirozeně, a to i přesto, že se jedná o adaptaci knižního románu. Párty u Gatsbyho mají velmi kontroverzní hudební doprovod. Zprvu jsem si říkal, že basy a lehce elektronická hudba se k filmu absolutně nehodí, nicméne po čase jsem pochopil, že k dokreslení atmosféry byl tento styl nepostradatelný. A je to právě tahle hudba, co dodává filmu jistý náboj. Saxofonová sóla by pravděpodobně unudila diváky k smrti. Podobně je na tom obrazová stránka filmu. Efekty mi zprvu přišly příliš umělé, zbytečné a okaté, přesto však nakonec musím konstatovat, že celkem vhodně doplňovaly celkovou atmosféru snímku. Po všech stránkách film mohu jedině doporučit. Musím však přiznat, že jsem knižní předlohu nečetl. 9/10 ()

Gwaihir

Nedá se říct, že jsem tomuto filmu nedal šanci rozptýlit oblak mého prvotního zklamání, ale ani po dalším zhlédnutí se na mém postoji k němu nic nezměnilo. A přitom jde o úžasně silný romantický příběh s poměrně dekadentním pozadím ve světě bohatství a takřka geniální pointou, jenž by rozhodně měl v člověku vzbuzovat spoustu emocí. Na jeho ztvárnění mi však naneštěstí řada věcí nesedí, protože svým stylem nezapadají do dobové atmosféry a neustále tak narušují vyprávění, v němž chybí potřebná citlivost a hloubka, množstvím současných prvků. Mezi ně patří hlavně hudba, která je místy tvořena až příliš výstřední směsicí motivů, mnohdy odvádí pozornost od děje a ještě více umocňuje přehnanost večírkových scén, zatímco v klidných pasážích zůstává bohužel v pozadí a neposiluje jejich náladu. 65% ()

maseer2

neskutečně osobitá, originální podívaná, která hýří barvami a skvělými hereckými výkony (hlavně Leonardo tu opět potvrzuje, že je po zásluze možná vůbec největší star současného Hollywoodu).. knihu jsem nečetl a starší filmy jsem neviděl, tudíž na nějaké hlubší rozebírání filmu nemám dost informací (nebo spíš sil), ale v zásadě si vystačím s konstatováním, že mě Luhrmannovo zpracování téhle story s na první pohled vcelku banální zápletkou hodně oslovilo a silný závěr to celé ještě umocnil.. takže velká spokojenost a silnější 4* ()

BoPo

Než Nick dostal pozvánku od Gatsbyho, tak som mal rozpačitý dojem. Od tohto momentu sa začala odohrávať najlepšia časť filmu, ktorá vrcholila čajovým dýchánkom. Potom bohužiaľ prebieha už len naťahovaný vzťahový trojuholník. Vizuálne pekné a hlavne pompézne. Musím však dodať, že som si nejako často uvedomoval prítomnosť zeleného pozadia a počítačových zásahov. Výsledný dojem je nuda a pocit zbytočnosti z Maguirea, ktorý plní funkciu príbehového sprievodcu. ()

Tommassi3

"Vzpomněl jsem si, jak jsme všichni přišli ke Gatsbymu a hádali jsme, do jaké míry je podvodník, zatímco on stál přitom před námi a snil svůj velký čistý sen.." ()

Litsarch

Velký Gatsby se mi tak líbil, že jsem na něm byl v kině 2x. Jednou ve 3D na CSFD projekci a poté se sestrou na 2D. Já tomuto filmu říkám: "Milostný trojúhelník roztáhnutý přes dvě hodiny zabalený do miliónových kulis." Nic více také Velký Gatsby není. Pokud tedy nepočítáme, kupodivu sympatického, Spider-mana. Od začátku mě Velký "DiCaprio" Gatsby prostě učaroval svým vizuálem, kamerou, hudbou, dosti sympatickým DiCapriem, který Gatsbyho zahrál na jedničku a i tím příběhem, který tak krásně zapadá do konceptu bujarých víkendových párty u Gatsbyho. Vypnout a jen si užívat. A já vypnul a jen si film užíval a s radostí si ho užiji ještě i doma. Klidně zase ve 3D i 2D, protože nebyla minuta, kdy bych se u něj nudil. Ani jedna! :) Velké překvapení pro mě s Dicapriem na které moc rád vzpomínám a plakát A1 mám již samozřejmě doma. Všem romantikofilům, kteří mají rádi nádherný vizuál Great Gasbyho jen doporučuji. :) http://vimeo.com/68451324 ()

bouncer

Moulin Rouge byl kouzelný, Austrálie byla katastrofa a Gatsby má něco z obého. Výsledek se však přiblížil těžkopádností a kýčovitostí k Austrálii. Nemám rád, když 20. léta podbarvuje hudba současná a když Velký Gatsby připomíná svým sídlem Disneyovky (až na ten alkohol... a sex... a alkohol). Příliš napálený úvod, aby zbyl čas na zbytečné dojáky a takhle bych výčtem negativ mohl pokračovat. Slušné herecké výkony to zachraňují, ale ani Leo nebyl ve své formě... ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014