Víkend

(festivalový název)
  • Velká Británie Weekend

Měl to být klasický vztah na jednu noc. Nesmělý plavčík Russell si po večírku s přáteli ještě zašel do gay baru a ráno se probudil s kocovinou a Glenem. Přestože výchozí podmínky nebyly příliš nadějné a oba muži se lišili jak povahou, tak zkušenostmi a představami o vztazích, nedokázali si dát sbohem. Jejich společný víkend ubíhá v diskusích, drogách, sexu a znovu diskusích, při nichž postupně vycházejí na světlo další a další zážitky, názory, odhalují se jejich já, která v podstatě touží po tomtéž. Vzchází tu naděje na skutečný vztah? Anebo je jejich společný čas omezen právě jen oním víkendem? Přestože se Víkend soustředí na homosexuální vztah, otázky, které otevírá, mají obecnější platnost. Hledání odvahy k překonání obav, vzpomínek na minulost a otevření se citu – to jsou témata univerzální a stále aktuální. Na formálně jednoduchém a výrazově lakonickém snímku je nejzajímavější autorova úspěšná snaha o autenticitu, pečlivě vystavěný scénář a precizní herecké výkony obou hlavních představitelů Toma Cullena a Chrise Newa. (MFF Karlovy Vary)

flakik

Jak bylo řečeno na začátek promítání na KVIFF: "Ve filmu najdete dialogy, které jste už někdy slyšeli nebo je i sami použili." Já bych dodal - nehledě na vaši orientaci. Opravdu povedený film o vztahu dvou lidí, i když trochu krátkodobém, který jako by režisér vzal a jednoduše vystřihl ze života dvou lidí. Velmi otevřené scény i dialogy o běžných problémech i radostech. Více takových filmů a časem snad vymizí i názor na gaye jako na devianty, protože leda takovýmto otevřeným dialogem, který nic neskrývá a nic nezahaluje, toho můžeme dosáhnout. ()

J.S.Austen

Na snímek Weekend jsem se nedlouho poté, co jsem jej zhlédnul poprvé, musel podívat znovu (prostě mi to nedalo, na tomhle filmu přece jen něco bude, říkal jsem si) a můžu ho s jistotou zařadit mezi nejlepší queer filmy, se kterými jsem měl tu čest. Krásně nenápadná kamera jen vypichuje všednost zápletky, což divákovi umožňuje se shlavními postavami lépe ztotožnit. Tady samozřejmě nehrají hlavní roli kamera ani kulisy, je to o dialogu, no a smysluplnější dialog jsem již dlouho ve filmu neviděl, zřídkakdy se stává, aby úplně vypadla vata, zpracování zkrátka jen umocňuje ten pocit, že jste to vše již jednou zažili, jen jste všechny ty rozporuplné pocity nedokázali vystihnout vlastními slovy - tvůrci Weekendu to bravurně zvládli za vás, ve vší komplexnosti, ale přitom naprosto věrohodně. A pokud jde o sexuálí scény, rozhodně se nedá mluvit o nějaké přesycenosti, dokonce jich je docela pomálu a rozhodně nejsou výrazně explicitní ani vtíravé, dotahují spíš zachycení reality k dokonalosti. ()

katakomb

Občas to bylo dějově prázdné (minuty, kdy se vlastně nic neděje pak ani pomalejší kamera nezachrání) anebo naopak zbytečně přepumpované (jak jsem zvlášť ocenil tu pěkně vystiženou a ctěnou hranici u sexuálních scén, tak s drogama by stačilo méně, aby člověk pochopil, že probíhá párty). Za hluboké bych dialogy v tomhle případě úplně neoznačoval, spíš se v dialozích řeší poměrně aktuální a společensky problematická témata, jako otevřenost a vzájemná tolerance LGBTQ a ne-LGBTQ lidí, takže v tomhle má film rozhodně přesah a to oceňuju nejvíc. Není to film jen o víkendovém románku dvou lidí. Postavy se za ten relativně krátký čas stihnou i trochu posunout (ne přímo vyvinout), rozhodně se v obou hlavních hrdinech může někdo poznat a třeba se z toho i trochu poučit. Hudba je přesně akorát, za tu rozhodně chválím. Každopádně při hodnocení se nemůžu zbavit menšího zbytku pocitu nudy a drobného zklamání nad předvídatelností. Nakonec ne každej film musí nutně bavit 100 % diváků, takže ve výsledku to není špatně, že dávám 3/5. ()

Little_Sawy

Zmínim se, že jsem im to žrala jak kdyby to bylo reálny. Tá přirodzenost neměla zábran, I když to někdy bylo suchý, skrz témat čo člověk při telke vidět řešit nechce, tak škoda toho. A jinak, seznamka na jednu noc která se protáhla na weekend bylo celkem slušné podívaníčko. ()

Unn

No já nevim. To už můžeme zfilmovat některý z mých víkendů a bylo by to zajímavější. Je to opravdu reálné, s reálnýmy texty a myšlenkami..tak reálné a všední, že na to opravdu nemusim koukat ve filmu. ()

Zuzulin

Zdánlivě bez zápletky, upozorňující na problémy, se kterými se v běžném životě musi poprat. Ale všiml si někdo toho neskutečného náboje a romantiky? Ne takové, na kterou jsme zvyklí v amerických filmech, ale jiné, pravé. ()

Polda99

Civilní realistické drama, které mě svou přirozeností a nenuceností naprosto odzbrojilo. Takhle výborně napsaný scénář jsem už dlouho nezažil. Ve filmu se daří zobrazit pocity, které musí zažít nejeden homosexuál, přitom (alespoň podle mě) zůstává srozumitelný pro všechny. Spoustu scén je jak vystřižených přímo ze života a i když se toho v příběhu příliš nestane, podařilo se hercům perfektně zachytit podstatu hlavních podstav a podstatu celého problému. Mnoho slavnějších režisérů by se mohlo Andrewu Haighovi poklonit za skvěle odvedenou práci. ()

Lubos N.

Film (samozřejmě) osloví především gaye, což je škoda. Být gay není žádný "plezír" a o tom tenhle film je. Se spoustou situací a myšlenek, které se ve filmu objeví a zazní, se gay ve svém životě setká a musí se k nim nějak postavit. Vše podáno tak, jak to opravdu je. Jen mi tam trochu neseděla ta nadmíra drog. Myslím, že bez nich by film vyzněl ještě líp. ()

PalMa

Naprostá srdcovka :) . Pustila jsem si ho jen proto, že měl dobrá hodnocení a Nelluc zde napsal, že je lepší než Surfaři, což se mi nechtělo líbit :) Navíc explicitní sex mezi muži a drogy, uff, měla jsem prst na ovladači, že budu přetáčet... Ale naproto mě dostal. Nádherně napsaní a zahraní hlavní hrdinové, věřila jsem jim každé slovo a pohled, tak intimní a opravdový film jsem ještě neviděla. Ani se nedivím, že byl časopisem Premiere zařazen mezi 25 nejnebezpečnějších filmů všech dob, pro mě se z něj na čas stala závislost :) , z které mě dostal až nádherný Never wipe tears without gloves. ()

shepho

Jednoduchy a zaroven kvalitny film. Prve sekundy po zhliadnuti sa mi nepacil zaver, ale po chvilke uvazovania som rad, ze to takto skoncilo. Tak ako v realite a nie v prvoplanovej americkej romantike. Pekne a dobre dialogy, peknych par citatov a celkovy pocit z filmu nadpriemerny. ()

Helisek2

Tohle je příběh, který se opravdu mohl stát. Věřila jsem jim každé slovo, na začátku to vypadalo, že už se nikdy neuvidí. Glen mi přišel, že to co dělá, je pro něj rutina. Ale jen se skrývá pod maskou silného jedince, uvnitř je citlivý a zranitelnější než Russel. Není to klasická romantika, kdy na konci zazní zůstaň semnou.. Chybělo mi málo a brečela jsem s nima. Jediné, co se mi nelíbilo, byly drogy. Bez nich to nejde?! :-) Každopádně to byl nejlepší film s touto tématikou, co jsem zatím viděla. ()

Yony

Musím říct že za mě nejlepší film s homosexuální tematikou, jaký jsem zatím viděla. Vkusný, výborně herecky provedený, velice pěkně obsazený. Ač obsahoval i sexuální scény, což mi přijde jako v naší společnosti téma pořád citlivé, nevzbuzoval žádné negativní emoce. Slovo, které mě napadá je autentický. Krásně, čistě. Reálný průběh, nepřepálený závěr, za mě opravdu skvěle zpracovaný příběh dvou lidí, bez příkras. Doporučila bych těm, co zajímá téma i lidem co prostě chtějí vidět příběh krátkého lidského okouzlení, lásky, tak jak se doopravdy může udát. ()

01.01.2012

01.01.2011