Norman a duchové

Norman a duchovia

ParaNorman

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Horor / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 93 min

Nikdy se nesmějte těm "trochu odlišným", i když se jedná o mentálně postižené, kteří tvrdí, že mluví s mrtvými, to je zhruba základní poučka ParaNormana, ale není to jen prostá moralitka. Jedná se totiž o přesně vyvážený mix situačního i slovního humoru, odkazů na slavné horory ("Pojď hrát hokej") a zajímavého příběhu. Navíc je to vyšperkované úžasnou animací, která je velice krásně nasnímaná a hezky ozvučená, takže se jedná opravdu o velice příjemnou záležitost. Starší a hravější Koralína sice zůstává nepřekonána, ale její mladší bráška ji ostudu rozhodně nedělá. P.S. Příště to chci vidět bez dabingu, který mi přišel opravdu špatný a celý film působil kvůli němu trochu unyle.(1.9.2012)

• korbitch22

Co na tom, že to odkazuje na spoustu hororů, co na tom, že animace je zajímavá ( ale nemám jí rád ) , co na tom, že místy to má na animák husto přísnou atmosféru, ze který bych se jako dítě nejspíš posral a schovával se za maminčin rukáv a držel hrdinům palečky....když je scénář jen kýbl sraček.Asi si scénárista myslí, že dnešní děti jsou úplně vylízané ( dobře, v tom bych mu zase nekřivdil ) ale je opravdu nutné nechat pobíhat partičku příšerně nezajímavých postaviček po place a nechat ty průměrné herce aby jim do úst vkládali neskutečně duchaprázdný hovna?To je ten kámen úrazu, až asi na 5 opravdu povedených scének a pár odkazů je film neuvěřitelně prázdný a tupý, není napínavý, není dobrodružný, není absolutně výpravný..... dost velká mizérie a jak už jsem se zmiňoval, americký animovaný film jde pořád dolů :/ 40%.(6.12.2012)

Příjemná oddechovka, kterou ocení spíš hororoví fandové, než děcka odkojená Pixarem. ParaNorman není nabytý třeskutým, natož infantilním humorem. I přes ty zástupy duchů a zombies dokonce není ani tak morbidní jako Koralína. Prostě se na něj hezky kouká, a to hlavně díky vymazlené animaci. Mě osobně nejvíc potěšily vtípky a odkazy na hororovou klasiku (Halloween, Pátek třináctého), ale cizí mu není ani sexuální harašení mezi dvěma postavami, z nichž jedna je buzerant... docela odvážný krok. Škoda jen, že těch creepy momentů je tak požehnaně málo. Nejdůležitějším faktorem pro hodnocení se ale ukázalo momentální rozpoložení: vidět to kdykoliv jindy, čtyři hvězdy bych možná nedal.(20.11.2012)

Já jsem spokojen a příjemně překvapen. Z tuctového námětu dokázali tvůrci vytěžit hodně a složit v podstatě milou poctu zombie hororům. První dejme tomu třičtvrtina stopáže šlape perfektně, má temnější atmosféru (nejmenší děti bych možná nechal doma) a servíruje i příjemné fórky. Sem tam se objeví narážky na horory a nemá to vlastně žádný problém. Pak se to ale kdovíproč zadrhne, svěží tempo zpomalí a úroveň malinko klesne. Najednou jde všechno stranou a na povrch vyplouvá okoukané poselství o tom, že ti utlačovaní bývají nejstatečnější a každý podivín má něco do sebe. Je to opravdu škoda, protože našlápnuto to má více než dobře a poměrně to baví, tohle ale výsledek zbytečně sráží. Konec už je zkrátka takový nijaký a očekávaný. Dabing sice není špatný, je ale trošku infantilní a docela rád bych viděl originál, který by to mohl posunout na jinou úroveň. Ještěže tvůrci zvolili bláznivou a pořád ještě neotřelou loutkovou animaci, čímž získávají body navíc. U mě za slušné čtyři a 70%.(31.8.2012)

• Tuax

Na tohle jsem byl víc jak rok zvědavý a dostavilo se zklamání. Nesedla mi animace a pak ten příběh, to bylo úděsné. Postavy sice přesné, co do schématických náčrtů jejich charakterů, ale jejich působení ve filmu nicotné. Dialogy příliš strojené, postavičky pro mě spíše odpudivé abez vlastní invence. Nepřišlo mit o ani zábavné, spíše jako snažící se poučovat a to v takovém morbidně pojatém příběhu. Takové prostinké nic, které bylo tak akorát na jedno zkouknutí, ale že by to zanechalo nějaké dojmy, přineslo ěnco zapamatovatelného to nikoliv. 4/10(18.1.2014)

• - Film byl vytvořen za použití první stop-motion animace využívající 3D tiskárny ke tvorbě tisícovek unikátních výrazů tváří. (Brousitch)

• - 7 prokletých zombie nese jména Judge Hopkins, Eben Hardwick, Thaddeus Blackton, Lemuel Spalding, Amelia Wilcot, Goodie Temper a Wile London. (Dr Lizal)

• - Tvůrci filmu v čele se scenáristou Chrisem Butlerem vydali podle filmu i stejnojmennou knihu. (Terva)