Norman a duchové

Norman a duchovia

ParaNorman

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 93 min

Překvapivě vynalézavé a filmařsky výtečně provedené zakončení, které by snímku vyneslo pátou hěvzdičku. Škoda, že tomu předchází poměrně standardní etuda o chlapci, který se odlišuje, je šikanován a je divný. Tahle divnost a šikana jsou sice elementární a tvůrci je dokážou v rámci děje účelně využít, ale prostředí maloměsta je vykresleno až moc málo, nemluvě o tom, že osobně mi esteticky některé významné vedlejší postavy přišli příliš ošklivé a nesympatické (jejich ošklivost není dost zábavná či zajímavá). Film ideálně pro děti, o nichž si rodiče budou myslet, že pro ně tak hororový film není. Co do srovnání obstojí se snímkem V tom domě straší. Na hutnou atmosféru Koralíny nemá.(31.8.2012)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $56,003,051Tržby Celosvetovo $103,603,051Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,875,978 //počet predaných kusov 166,441Tržby za predaj DVD v USA $10,190,170 //počet predaných kusov 557,005║ Tak toto teda moc nevyšlo, absolútne mimo akéhokoľvek vkusu, nechápem pre akú vekovú kategóriu bolo toto cielené, lebo ako toto ponúknuť deckám je troška moc odvážne, lebo ako že rozprávka o duchoch a zombii bez lepšej nadsázky a k tomu samotná téma o čarodejniciach a ich likvidácii v podobe malého dievčatka?, no fúha, no a pre starších to tiež nemá akýkoľvek dobrý ťahák, lebo syrová alebo surová zábavnosť je tak troška mimo, občas sa na tých zvrhlostiach človek pousmeje ale časom to už ide cez chuť, nuž celkovo to je len dejovo otravné a taktiež tá bábková animácia na hrane vrátane 3D efektu. Jednoznačne jeden z najhorších animovaných počinov za posledné roky, kde záver nemá konca kraja. /videl v kine 3D verziu: 35%/(15.9.2012)

Nuž v prvom rade je mi strašne ľúto tej úžasnej práce animátorov na tomto mizernom scenári. Veď ani ten námet nie je zlý (zvrat s tým, že KTO je tá čarodejnica je vynikajúci), no potenciál nie je vyčerpaný ani na 10%. Napriek občas prekvapivo nekorektným veciam (najmä nekrofilné vtipy) je totiž film strašne "bezpečný", teda ide na istotu a kĺže po povrchu. Aj keď už to niekedy vyzerá, že sa príbeh začne vyvíjať inak, tvorcovia opäť ujdu do bezpečia a do klasickej šablóny. Škoda, vizuálna stránka je podmanivá!(11.7.2013)

Já jsem spokojen a příjemně překvapen. Z tuctového námětu dokázali tvůrci vytěžit hodně a složit v podstatě milou poctu zombie hororům. První dejme tomu třičtvrtina stopáže šlape perfektně, má temnější atmosféru (nejmenší děti bych možná nechal doma) a servíruje i příjemné fórky. Sem tam se objeví narážky na horory a nemá to vlastně žádný problém. Pak se to ale kdovíproč zadrhne, svěží tempo zpomalí a úroveň malinko klesne. Najednou jde všechno stranou a na povrch vyplouvá okoukané poselství o tom, že ti utlačovaní bývají nejstatečnější a každý podivín má něco do sebe. Je to opravdu škoda, protože našlápnuto to má více než dobře a poměrně to baví, tohle ale výsledek zbytečně sráží. Konec už je zkrátka takový nijaký a očekávaný. Dabing sice není špatný, je ale trošku infantilní a docela rád bych viděl originál, který by to mohl posunout na jinou úroveň. Ještěže tvůrci zvolili bláznivou a pořád ještě neotřelou loutkovou animaci, čímž získávají body navíc. U mě za slušné čtyři a 70%.(31.8.2012)

• mm13

Napísané bez nápadu, natočené bez zanietenia. Povrchná, silená záležitosť, ktorá si myslí, že sa stačí viesť na vlne popularity duchov a podobných bytostí medzi deťmi a mládežou. Nestačí. Natočené pred rokmi, ocenil by som odvážny námet, díval sa na to ako na nezdar a držal tvorcom palce do ďalšej práce. Toto je ale podlízavá nehoráznosť!(5.2.2013)

• - Film byl natočen pomocí kamery Canon 5D Mark II DSLR, která byla pro 3D efekt umístěná na speciálním stojanu, na kterém se po každém záběru o malý kousek poposunula. (Dr Lizal)

• - Film byl vytvořen za použití první stop-motion animace využívající 3D tiskárny ke tvorbě tisícovek unikátních výrazů tváří. (Brousitch)

• - Jedná se o první rodinný animovaný film, ve kterém se objevuje postava, o které je veřejně přiznáno, že je homosexuální. (PanTumnus)