Norman a duchové

ParaNorman

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Horor / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 93 min

• Ramirez85

V Normanovi se určitě poznal nejeden fanoušek hororových filmů a s úsměvem na rtech zavzpomínal na své začátky, kdy se bál třeba i panenky Chuckyho (ehm :-), ParaNorman je totiž poctou tomuto žánru a tak vy můžete jen odhalovat, kolik a kde na vás mrkne odkaz na nějaký ten horor (mě nejvíc potěšilo Normanovo vyzvánění mobilu (theme song z Halloweenu/, bo mám úplně to samé :-). Jenže... film je, narozdíl od sestřenice Koralíny, jedna velká nuda a hlavně- bez temné atmosféry, kterou Coraline tolik oplývala (v rámci animovaných filmů). Norman sice vypadá jak výše jmenovaná, resp. vizuál je i tady opravdu vyvedený, jenže je to celé takové ňuňu ťuťu, jak novější animáč od Disneyho. Což je škoda a promarněná šance zaskórovat v žánru, kde se v poslední době moc neurodilo (ani Burtonův Frankenweenie to nevytrhl). Takhle si na to nejlepší budete muset počkat až se závěrečnými titulky a to jen v případě, že jste fanoušci kapely The White Stripes- zazní tam totiž jejich pecka Little Ghost ;-)(21.7.2013)

Pro mě jako bývalého horrového fandu dokonalá retro exkurze. Navíc v provedení zdařilého animáku. Jednoduchá a neoriginální zápletka, jak tomu u horrorů bývá, osvěžená řadou ne zcela obvyklých variací, tunou odkazů na žánrovou klasiku, spoustou skvělých vtípků a k tomu jako třešnička několik velmi vydařených scén. Svižné, efektní, kreativní a nechybí ani emoce. Za sebe si nemám u Normana nač stěžovat (a ze spokojeného ohlasu dcery si myslím, že ani ona). Takže za náš rodinný tým, pro Normana palec nahoru.(9.6.2013)

Už od pohledu je jasné, že co se týče cílové skupiny, Norman cílí spíše na mladší diváky. A nebudu mlžit, je to škoda. Chris Butler sepsal celkem povedený scénář, ale na Pixar to prostě nemá. Druhou slabinou je animace, která nemusí sednout každému. Neřekl bych, kdyby film startoval v přelomu tisíciletí, ale u animáku z roku 2012 bych si představoval větší péči. Je jasné, že malé studio Focus určitě nedisponuje podobným kapitálem jako třeba Dreamworks, takže se to dá pochopit. To ale dětem zřejmě vadit nebude. Hlavní je zábava. Pár vtipných scének se ve filmu najde, ale občas jsem se i nudil. Jak jsem psal na začátku, je škoda, že autoři chtěli připravit Normana pro ty nejmenší...60%(21.4.2013)

Dosti promarněná šance. Výborný námět, který se mohl s přehledem stát novou Koralínou a spol. a děti by si u toho mohli vyměňovat trenky, je zde ovšem většinu času nevyužit. Místo hromady hlášek, odkazů a výborné atmosféry se dočkáme jen slabounkého příběhu a nudných moralitek. Pár slušných nápadů a hlášek se najde, ovšem celkově to vůbec nedrží pohromadě a dospělejší divák se i přes účast zombíků začne ke konci už dost nudit.(9.12.2012)

Nejlepší hororovej animák co jsem zatím viděl u tohodle filmu jsem se fakt krásně zasmál hlavně nabouchanej bratříček tlustého Normanova kámoše neměl nejmenší chybku. Duchové a zombíci jsou rovněž bez chyby a nenudil jsem se ani vteřinu. Když jsem viděl nabušence jak kašle na holku a oplakává své autíčko jako bych zíral sám na sebe (slečny prominou ale narozdíl od vás auto nebolí hlava když chcete zběsilou jízdu třeba i třikrát denně) . Norman to nemá jednoduché jelikož ho za magora mají kromě mrtvých skoro všichni a nejvíc ho prudí Alvin i když tentokrát bez chipmunků. Norman se ale drží statečně a ten jeho budík a bačkory a kartáček jsem mu fakt záviděl asi začnu nakupovat věci do domácnosti. Super horor pro pětileté a úžasná zábava pro všechny.(8.2.2013)

• - Film byl vytvořen za použití první stop-motion animace využívající 3D tiskárny ke tvorbě tisícovek unikátních výrazů tváří. (Brousitch)

• - Během posledních několika týdnů před premiérou rozeslal Laika 49 balíčků 49 osobám, včetně Neila Gaimana nebo Kevina Smitha. Každé balení se skládalo z dřevěné bedny plné špinavé hmoty, kterou se příjemci museli prokopat až k jednomu ze 7 prokletých zombíků. Ti sebou nesli veškeré informace o filmu. (Dr Lizal)

• - Tvůrci filmu v čele se scenáristou Chrisem Butlerem vydali podle filmu i stejnojmennou knihu. (Terva)