Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

rawen

Říkal jsem to poprvé, podruhé, potřetí... Muž na Měsíci je snad nejpodhodnocenější film za posledních X let. Dostal mě pokaždé a já jej teď (po pátém shlédnutí) můžu s klidem zařadit do své TOP10. Perličkou je pro mě fakt, že film produkoval G.Shapiro a Bob Zmuda (tedy reální aktéři příběhu) a wrestlingový zápasník Jerry Lawler dokonce ztvárnil sám sebe. Magický zážitek, parádní výkon J.Carreyho který tímto filmem konečně vypálil rybník všem, kteří v té době prohlašovali že už navždy zůstane pouhým druhořadým fraškovitým potřeštěncem... 10/10 ()

BoPo

Jim Carrey dokázal, že je skvelý herec. Moja najobľúbenejšia scéna je keď predvádza Elvisa. Akademici samozrejme tento film odignorovali, pretože dať Oscara zelenému ksichtu, ktorý vyšetroval zvieracie bobky a bol najblbší z blbých, tak to by pošramotilo prkenú inštitúciu. Jeden z najlepších životopisných filmov, ak nie ten vôbec najlepší, respektíve ten absolútne najlepšie stráviteľný. ()

Beast

Perfektní Formanův film o lesku a bídě showbyzu - skvělý Jim Carrey - důkaz, že 99% na filmu je zásluhou kvality režiséra. ()

bouncer

Báječně jsem se bavil a to snad vystihuje vše...Film je brilantní ukázkou skloubení výborného scénáře se kvalitní režií. Obdivuji se hereckému talentu Jima Carreyho, který v mnoha ostatních filmech tak zahodil. Tady je ovšem světový...Děkuji vám pane Forman za tokový skvost mezi filmy. ()

Johny_fork

Geniální, odzbrojující, Andy Kaufman je postava jako z jiného světa, možná nevíme co je doopravdy zač, ale rozhodně nás nenechává chladnými a mě tedy dostal, povolil mi nahlédnout do jeho světa, způsobil mi jakýsi úchylný úsměv na tváři, který se mě držel prakticky celý film, ale pak si mě podal a podobným způsobem jako si Andy vychutnával publikum si Miloš Forman vychutnal závěr filmu, mimořádné dílo, Jim Carrey je pan herec. ()

kepiash

Stejně jako Andy Kaufman je tento film předurčen vyvolávat rozporuplné reakce. Já bohužel patřím k tomu okruhu lidí, kteří Kaufmanovu humoru nerozumí. Carreymu se musí nechat, že zahrál velmi věrohodně a svého předchůdce dokázal napodobit téměř dokonale. Kvůli němu, Miloši Formanovi i krásné písničce od R.E.M. je mi líto, že nemohu jít s hodnocením výše. Snímek rozhodně není špatně natočený, problém je ten, že jeho předlohou je neskutečně trapný "umělec". To se pak zábavný film vytváří těžko. ()

svik

Další ze skvělých originálních filmů od Formana. DeVito ví kam uložit své peníze. Jim Carrey škoda slov, naprosto brilantní výstup. Námět filmu byl velice originální, zábavný, nenudný, zapamatovatelný, i nyní mám ve filmu jakýsi nevyřešený zmatek, ale časem se to snad spraví. ()

joehot

"Režisér Forman se rozhodoval mezi Edwardem Nortonem a Jimem Carreym pro hlavní roli." Nedovedu si v této roli Edwarda, byť je vynikající herec, živě představit, ta je totiž pro Carreyho přímo stvořená. Hraje naprosto úžasně, upřímně a důvěryhodně a tento film je především díky němu ten nejlepší z Formanových životopisů (přesto váhám mezi Mužem na Měsíci a Lid vs. Larry Flint - ano, Amadeus se mi opravdu nelíbí). P.S. Akademie má u mě za neudělení Oscara Jimovi obrovský škraloup, což se samozřejmě nikdy nedoví a i kdyby dověděla, bude jí u pr* ()

jahol

Forman v Americe (ale ani jinde) snad nenatočil průměrný, nebo nedej bože špatný, film. Ze začátku jsem jeho dílo vnímal jako portrét Andy Kaufmana, ale postupně v něm našel (přes snad životní výkon Jima Carreyho) daleko více portrét jeho okolí. A Andy mě spolu se svými diváky ve filmu několikrát přejel. Závěrečné umírání je stejně plné paradoxů jako celý Kaufmanův život a úplný konec řadím do TOP5 nejlepších filmových pohřbů. ()

Torision

O Andym Kafumanovi jsem až do týhle doby neměl ponětí a jsem jen rád, že mi ho kamarád doporučil, protože jsem se dočkal více než dobrýho životopisnýho filmu s více než vynikajícím Carreym v hlavní roli. ()

Ajinka126

Nikdy předtím jsem žádné představení Andyho Kaufmana neviděla, takže jsem zpočátku vůbec nechápala. Neváhala jsem a stopla film a na youtube jsem si našla jeho best of.. pak mi došlo, že to jak "pitomě" se Carrey tváří má smysl. Líbilo se mi, že zrovna Forman dal poctu tak neortodoxnímu a provokujícímu komiku, protože on byl vždy skutečně krok napřed. Ale bylo zde i pár věcí, které mi až tolik neseděli.. jako je Courtney Love - tu skutečně nemám ráda. A občas jsem měla pocit, že Jim Carrey, ač je skvělý herec, není vhodný pro tuto roli. Nevím, jestli by měl komik hrát komika. Místy jsem nevěděla, jestli je to osobní vyjádření Jima nebo imitování Kaufmana. Ale co já vím, třeba je to tak správně, že tomu dodal něco ze sebe a nekopíroval ho jen pouze (i když to mu šlo na výbornou). A dále pocta Formanovu týmu, protože ty scény a rekvizity, které vytvořily, dost dobře kopírovaly realitu. ()

Pishin

Tento snimek jsem si naprosto zamiloval a nekolikrat sme delali dychanky, pri kterych se seslo par pratel a delala se projekce tohoto snimku. Je genialni a Andy Kaufman byl mistr mystifikace. Nejspokojenejsi byl, kdyz se svym kamaradem Bobem Zmudou vymysleli nejakou bejkarnu, kterou hned otestovali na lidech. Slo jim hlavne o pobaveni sebe proto reakce na jejich vystupy se kus od kusu lisily. Na coz taky postupem casu doplatili. Jim Carrey ve vaznejsi roli byl skvely. Stejne tak i ostani herci a tento celek pod taktovkou Milose Formana tvori z Muze na Mesici jeden z nej filmu co znam. PS: Pokud by vas zajimalo jak to vypadaly prave sceny s Andym Kaufmanem mrknete na Youtube zde naleznete vsechny zname scenky z filmu ale taky i Tonyho Cliftona Kaufmanovo alterego. ()

sidzej

Andy Kaufman....blazon ci genius? Asi z kazdeho trochu. Ako sa vravi vsetkeho vela skodi a Andy to s vytvaranim "realnej iluzie" prepiskol natolko, az mu ani vlastna rodina neuverila ze ma rakovinu. Suhlasim s tym ze sa v jadre jedna o genialnu biografiu ale uprimne mne to Carreyho saskovanie nebolo zrovna po chuti. Zahrane to bolo perfektne ale stotoznenie a pripadne sucitenie s hlavnou postavou sa u mna skratka nedostavilo. 70% ()

F.man

Líbí se mi, jak přistěhovalci dokáží zajímavě reflektovat místa, která by domorodci nepřipadala v podstatě nijak extra zajímavá a asi si jich ani zpětně nijak výrazně nevšimnou. Ne, že by Formanovo zfilmování nějak výrazně na některé povahy odkazovalo, či dokonce nějak zasahovalo do nativní kultury (to je daleko více patrné na Lidu vs. Larry Flynt), ovšem těch "nadhledovbých míst" se tady najde dost a dovolím si tvrdit, že by je žádný americký režisér takhle nenatočil. Tedy i když si samozřejmě Carrey zaslouží za ztvárnění tak komplexní postavy Andyho Kaufmana absolutorium, režie Miloše Formana, je pro mě ještě důležitější téma ke komentáři. Když k tomu přidám ostatní filmové aspekty, hlavně scénář a hudbu (oboje se velice povedlo) mám u Formana další pěti-hvězdičkový zářez. You're insane, but you might also be brilliant. ()

DEXTER099

Dobře natočený životopisný film o Andy Kaufmanovi,který si život chtěl užít a být vždy výjímečný a jedinečný.Některé pasáže mi sice přišly trochu natahované,ale celkově to působilo dobře jen jak říkám například pasáž o wrestlingu byla moc dlouhá na moje gusto.Jinak Jim Carrey jako skoro vždy vynikající ,myslím,že to byla role přímo pro něj.Celkem 75% a čtyři hvězdy. ()