Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

SoolenJV

Prvni co divaka, ktera ma trochu nakoukano prekvapi obycejna a "nedobova" kamera. Pak se na nej vyvali nekolik pribehu, volne propojenych, z nichz nakonec vykrystalizuje jeden o rasismu a snaze neco zmenit. Bohuzel spise slabsi Forman. ()

eisha3

Ragtime jsem viděla na zahajovacím večeru Forman Festivalu na velkém plátně a byla to paráda. Výborný film, skvěle vykreslená doba, vynikající herecké výkony. Hvězdičku ubírám za poměrně zdlouhavou a zmatenou první polovinu a za to, že má pan Forman lepší filmy. ()

SeanLSD

Fantastický kolorit Ameriky na prelome storočí, živelne búrlivej rozmarnosti i hlbokých sociálnych rozporov v dômyselnej freske dávno pred Scorseseho veľkofilmami, ktorý v prvej hodine preskakuje z veľkého celku k výstižným a fantasticky charakterizujúcim detailom tak majstrovsky, až mi vyrazilo dych ! Filmové týždenníky vynikajúcim spôsobom uvádzajú do dobovej atmosféry a súvislostí a hudba vytvára pocit rozpustilej, bulvárnej epochy. Forman sa nezaprie – z filmu zreteľne trčia charakteristické rysy jeho skoršej tvorby – trápnosť mužov dvoriacich sa ženám, zábavy, škandály, vynikajúco plné charaktery, detaily a situácie, i nanajvýš prekvapivý vývoj postáv. A s akou ľahkosťou prechádza od zábavy k tragédií ! - od výživného a vyčerpávajúceho popisu doby a prostredia k príbehu, ktorý sa z toho prúdu života nenápadne vydelí, so všetkým potrebným napätím a stále aktuálnou témou rovnosti, tolerancie a spravodlivosti. Veľká škoda, že ku koncu je to už príliš naťahované a dovtedajší elektrizujúci náboj dosť vyšumí. ()

andrii

Čin, čin generacím. Zapustily kořeny, do půdy neomezené činy, metami jakbysmet, ale s manou se vše neodehraje, nepodává. Horká je smetánka i káva. Jemné stonky má p/r/otkaný ráj. Společnost napíná drát, roztahuje, zatíná dráp. Otevřené interiéry vyskládá drobečky /z/ dramat. ()

hans500

Dobré drama se zajímavým obsazením (hlavně Howard E. Rollins Jr. a James Cagney) a scénářem, slušnou Formanovou režií, a výbornou atmosférou USA před 1. světovou válkou. Chvílemi malinko nudné, pomohlo by rychlejší tempo. Lepší 4*. ()

Mona07

Film mě vtáhl do dějě od samotného začátku a to především díky nádherné hudbě, které mohlo být na druhou stranu plošně více. Herecké výkony se předbíhaly v tom, který je lepší a silné téma otázky rasismu za velkou louží v době 20. století mě chytlo. Forman opět nezklamal. 8/10 ()

LeoH

Trochu pozapomenutý Formanův kousek, navíc v plnohodnotné podobě pro domácí kino u nás dodneška nedostupný: jediné české DVD vydání má obraz ořezaný z formátu 2,35:1 do televizního 1,33:1, takže jsem z Ragtimu vlastně skoro polovinu nikdy neviděl, skutečné kvality Ondříčkovy kamery si můžu jenom představovat. Film natočený mezi Vlasy a Amadeem, čili ve Formanově vrcholném období, si přitom takové zacházení nezaslouží – začátek možná působí odtažitě a nepřehledně (štafetové předávání dějových linek si může podat ruku s Buñuelovým Přízrakem svobody), ale plastický obrázek Ameriky před první světovou válkou vtahuje už od prvních minut. Když se pak z panoptika postupně vyloupnou hlavní postavy, začne se odvíjet centrální drsnokomický příběh paličatého černého pianisty a jeho zneuctěné Fordky model T a s ním dostane rozhodující impulz i předivo okolních dějů a osudů, je to zase ta klasická formanská jízda, i když tentokrát přes všechnu tragiku snad o maličko idealizovanější, než je u mistra zvykem, a zároveň k divákovi o něco méně vstřícná. (Možná potřebuje pro docenění druhé zkouknutí, ale možná taky ne – ke konci jsem si říkal, že musím zvednout hodnocení ze tří na čtyři, a pak jsem překvapeně koukal, že už tu ty čtyři mám.) ()

filmmovier

Nejhorší zahraniční film Miloše Formana. Tohle byl opravdu těžký šláp vedle, protože Ragtime mně vůbec, ale vůbec nezaujal. A navíc je to až vražedně dlouhé a šíleně se to vleče. A zajímavého tam není skoro nic, přesto se pár zajímavých scén najde. A za ty vlastně je to hodnocení. Už vím, proč jsem se tomuhle filmu celé ty roky obloukem vyhýbal. Nic mi to neřeklo, nic mi to nedalo, předlohu číst nebudu. 50%. ()

Belbo

Vystřižených 25 minut je na prolnutí jednotlivých dějových linek vidět. Škoda, jinak nemám co dodat. ()

Endyis

S úctou k Přeletu, Amadeovi, Larry Flintovi a Valmontovi, ale Ragtime je pro mě nejvíce fascinujícím a odlišným počinem od Miloše Formana, co natočil v USA produkci. Když pojmu, že je opravdu skvěle filmově zpracován, obsahuje spoustu působivých, originálních a nápaditých scén, řekl bych že se jedná o jeho nejfilmovější snímek, který by si zasoužil i klidně vyšší hodnocení. Pro mě rozhodně 90% ()

Cushing

Základní zásadní záležitost. Nepochopitelně opomíjená. Román na plátně par excelence. Cagney ve svém neuvěřitelném, téměř předsmrtném comebacku. Jak se jen Milošovi podařilo přesvědčit ho, aby to vzal?? ()

KimmyJ

Dlouho jsem se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec dávám 5*, protože si myslím, že je tenhle film dost podhodnocen. Mě se hodně líbil celý děj a proplétání dějových linií a myslím si že kdyby byl film kratší, tak by to filmu spíš uškodilo. Navíc Forman krásně vykreslil dobovou atmosféru. Nehraje tam moc známých herců, ale u mnoha filmů je to spíše plus. Je zbytečné zde opakovat myšlenku, že hudba je až moc nevýrazná, v tom ale vidím jediný větší nedostatek tohoto filmu. ()

Brain-D

Jeden z nejsilnějších filmů o spravedlnosti, která nemohla být na zemi vykonána. "Mluvíte jako anděl, škoda že jsme na zemi"... Na začátku to bylo sice páte před deváté a šílně pomíchané i tak druhá polovina měla tak silný příběh se silnou atmosférou, že přihazuju hvězdu navíc. Smutný mírně rasistický film od skvělého Formana. ()

VanTom

Obsáhlá mozaika brilantně uvede do doby a prostředí, aby pak na některé postavy pozapomenula pro hlavní bod zájmu: až tragikomickou eskalaci domáhání se spravedlnosti/nápravy kvůli nechutnému rasistickému "vtípku". Dobře promazaná mašina tím mírně zadrhává, zpomaluje a v angažovaném finále už nevyvíjí takovou sílu. ()

mcleod

Velmi dobrý film zabývající se nerovností občanů Spojených států před zákonem na přelomu století. Zákon se orientoval podle rasy, ale není možné zapomínat na ve filmu také (přestože minimálně) zobrazenou nerovnost před zákonem i mezi bílými, a to podle majetku, úspěchu, a tedy společenského postavení, a také podle pohlaví. Vysoce postavený bílý muž tehdy nemusel mít velké obavy, pokud dělal něco nelegálního... Na pozadí této myšlenky se odehrává osobní příběh, resp. několik osobních příběhů, které se nakonec spojí ve společný závěr. A ten byl hodně mrazivý. Atmosféra filmu byla výborná, herci hráli také výborně. Přesto se Miloši Formanovi nepovedlo vyvarovat se několika hluchých míst. ()

vyfuk

Obával jsem se, že Ragtime bude jenom nějaká "životopisná" směsice hovadin, ale ono ne. On mne opět Forman mile překvapil. Je to zvláštní, ale vždycky, když si myslím, že bude nejhůř, tak se to obrátí ve zcela dobré. Proto se bojím, že Goyovy přízraky budou právě průser, protože to očekávám jako Milošův masterpiece. Miloš si s tímto pohrál dokonale. Příběh se malebně přehoupává mezi linie mnoha postav a má skoro až dojemné a úžasné vyvrcholení. Docela vtipné je, že asi nejznámějším jménem v titulcích je Samuel Matafakin Jackson, který ksicht ukáže asi jenom na dvě minuty. Film má sice dvě hodiny a půl, ale stejně musím říct, že jsem nelitoval ani jedné minuty, protože všechny byly skvěle zúročené. Tleskám Miloš. Z největšího českého tabu(látora) se stává jasně daný tvůrce, který co se mu dostane do ruky, je zlato. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)