Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

Renfield

Intriky a zase intriky, něco, co bych od Miloše Formana nečekal. Nemám pocit, že by se ve filmu nic moc nedělo, naopak já se bavil a to snad každou minutou příběhu. Samozřejmě na tom má velkou zásluhu režie, protože ano, scénář není tím nejsilnějším. Herecké obsazení je vcelku dobré, výborná je především Annette Bening, jejíž postavu není příliš náročné nesnášet, nebo naopak obdivovat. Colin Firth mi přišel vhod sice méně, ale ani jeho nevidím tak tragicky. Valmont v jeho podání je takový "hodnější", méně ďábelský, jak by asi bylo ideální. Fantastické jsou potom kostýmy Theodora Pištěka a stejně tak kamera Miroslava Ondříčeka. Formanův Valmont je méně o intrikách a více o tehdejší společnosti celkově, je v něm několik krásných scén a ta hudba... ono vlastně jak jinak, hudba, kamera a kostýmy u Miloše Formana téměř vždy na výbornou. 75% ()

simply

Valmont není špatný film, ať už kvůli režii, kameře či výpravě. Historické kostýmy jsou nádherné a moc se povedly. Jinak Colin Firth mi nevadil, jako herce ho mám moc ráda....Ale stejně jeho postavě Valmonta něco chybělo. Navíc mi chybělo i napětí nebo zájem o osud postav, které mi byly víceméně lhostejné. Jeden ze slabších filmů Miloše Formana 3,5 *. ()

Greg25

Formanův Valmont je pro mě horší než Frearsovy Nebezpečné známosti. Za prvé už pro výběr herců - Colin Firth je absolutně jiná postava než by měl Valmont být a pro jeho poněkud nedostatečně výstižné chování se tak nejeden diví, proč jedná tak, jak jedná. O ostatních pomlčím, ale Anette Bening má k uvěřitelnsoti postavy Glenn Close taky dost daleko. Ve Valmontovi totiž málokdy věříte charaktery, díky nimž byste pochopili jednání postav, samotné intriky se zde odehrávají jaksi mimoděk a rozhodně nejsou tím hlavním, co Forman nabízí - což by nevadilo - jenže široké rozpětí Formana, je sice vcelku dobrým obrazem doby v širším měřítku, ale v případě Valmonta vcelku nic neříkajícím. Scénář nepatří mezi ty lepší, zato kamera pana Ondříčka je na filmu zdaleka to nejlepší. 70% ()

Vesecký

Tahle verze Nebezpečných známostí se mi zdá nejlepší. Jako kostýmní romantika připomíná Formanova Amadea, zvlášť ženské divačky si tu přijdou na své, přes svou délku film nepostrádá místa, při nichž bychom se nudili. Možná, že na tomto hodnocení má vliv jistý časový odstup, kdy se k němu dostávám, ale vzhledem k tomu, že výrazové prostředky většiny amerických herců mně moc neříkají, nemohu dobře ohodnotit ani několikrát zde kritizovaný projev Colina Firtha. Spíš mě zas tyhle barokní a rokokové filmy tolik neberou. ()

kartacek odpad!

Nelíbí se mi, když má někdo na někoho takto políčeno. To s láskou nemá nic společného a mně se takové filmy nelíbí. I když je natočí Forman a je to filmařsky kvalitní. Ale filmařská kvalita sama o sobě mi nestačí. ()

andio

Zhruba před půl rokem jsem byl ve Stavovském divadle na baletu Valmont a celkové provedení se mi velmi líbilo. Proto jsem se na tento film celkem těšil, ale po jeho zhlédnutí musím říci, že ten balet byl mnohem lepší. Řekl bych, že filmu chybí dostatečný důraz na Valmontovu smrt a film tak nemá takřka žádné vyvrcholení. 5/10 ()

husokachna

Tak pořád osciluju mezi třema a čtyřma hvězdama a sám nevím, co dám. V tomto případě jsem nenáročný konzument, který se dívá na kostýmní drama stylem baví/nebaví. A musím uznat, že po většinu stopáže jsem si to promenádování, hovnodělání a intrikování francouzské smetánky užíval. Ale užíval tak nějak průměrně, takže dám silný tři hvězdy a jdu radši od toho, protože se nějak necítím povolán tohle hodnotit. PS: je to prasárna, ale Velmi nebezpečné známosti mě chytly víc. :-) Rád bych řekl, že to byla jiná doba a jinej já, ale asi bych si to i teď užil stejně....Every me and every you.... ()

Psice

Valmonta jsem viděla několikrát a přiznávám, že se můj pohled na něj mění s tím, jak se sama měním a vyvíjím. Valmont je (na rozdíl od Nebezpečných známostí) brilantně odvyprávěn, má skvělé tempo a je zábavný. A právě péče a poctivost, která byla vložena do vyprávění celého příběhu, je na celkovém vyznění filmu enormně znát. Nedomnívám se, že Forman (či Jean-Claude Carrière) usilovali o to, aby se za každou cenu přiblížili literární předloze a že jim to prostě "nějak" nevyšlo. Naopak si myslím, že dokázali vykřesat z příběhu, který by dnes náležel do žánru "červená knihovna" silný příběh, který se nějakým způsobem týká toho, co žijeme nyní. Je to příběh o dvou lidech, kteří se milují, ale zároveň spolu nedokáží žít. Oba odmítají institut manželství, který je jim těsný, neboť je jim cizí vlastnit druhého a touží po vnitřní svobodě. Přitom jsou svědky neskutečné přetvářky všude kolem sebe. Přetvářky, která se schovává pod roušku společenských konvencí. Na Formanovi mi přijde sympatické právě to, že tyto hlavní postavy neodsuzuje, ale snaží se v nich hledat lidskost a ukazovat motivy jejich chování. Vedle nich staví jednoduché postavy svázané společenskými měřítky, které žijí celý život v pokrytectví, protože nemají odvahu žít jinak, vykročit ze své komfortní zóny. Honosné róby, paruky a parfémy jsou jako odznak doby - veškerou nedokonalost je třeba zakrýt. Valmonta proto s postupem doby vnímám primárně čím dál tím méně jako příběh o intrikách a o to více jako příběh o bolesti z neschopnosti dvou lidí se skutečně milovat, přiblížit se k sobě. Na celý propletenec intrik, které spřádá markýza de Merteuil a Valmont, proto nahlížím jen jako na prostředek komunikace mezi těmito dvěma postavami, které jsou tak neústupné, že jedna z nich za to musí zaplatit svým životem. ()

hemul

Vyspal sa s každou? Vyspal. Mal za to trest? Mal. Vidíte, spravodlivosť napokon vždy zvíťazí. Len mi nejde do hlavy, čo na tom inšpirovalo Maestra. ()

Milwa

Nebezpečné známosti byly mým oblíbeným filmem, ale Valmont je poráží na celé čáře...to jsou ty pravé nebezpečné známosti...Annette Bening jako markýza de Merteuil je skvělá. ()

hobbitko

Kdybych nevidela Frearsovy Nebezpečné známosti, asi bych přidala navíc jednu hvězdu. Nicméně když to srovnám, tak Valmont vyznívá hrozně mělce a tak nějak prázdně, těžko říct, jestli to má na svědomí Annette Benning, nebo Colin Firth (a to mám oba moc ráda). Když se ovšem ti dva postaví oproti Malkovichovi a Glen Close, vypadají šedě jak ten neprachovitější prach. Z jejich vztahu jsem necítila ani opravdovou vášeň, ani tragičnost a ty slzy Benningové na konci podle mě šly úplně proti její postavě. Ale kdoví, možná jsem jen příliš ovlivněná knižní předlohou. Meg Tilly taky ničím nezaujme, člověk se diví, proč zrovna ona je ta osudová žena a posléze i morální vítěz flmu. Oproti Nebezpečným známostem má ale Valmont jedno silnější místo - Fairuza Balk jako mladičká Cecile působí opravdověji, naivněji a dětštěji než Uma Thurman a to se tam vzhledem ke knižní předloze hodilo líp. ()

jane1106

Forman se Laclosovy předlohy chopil malinko volněji a ve více komickém tónu než Frears, což není na škodu. Přesto pro mě však adaptace druhého jmenovaného vítězí, na čemž má velkou zásluhu především geniální herecké obsazení, jenž stoprocentně souzní s mými představami o oněch charakterech z literární předlohy. Colinu Firth má do úlisnosti a zároveň podivné přitažlivosti Malkovichova Valmonta daleko a navíc mu nesedí paruka. Annette Bening je má velká oblíbenkyně, v roli jí to náramně sluší, ale co naplat - v roli Merteuil je pro mě jedničkou Glenn. Stejně to cítím i co se týká ostatních vedlejších postav. Jinak je ale Valmont velmi příjemná barevná kostýmní podívaná, narozdíl od NZ více hudební a rozverná, navíc skvělé scény z opery nezapřou, že režisér má na svědomí geniálního Amadea. No a jak už to bývá zvykem, kde je Forman, nesmí chybět Vincent Schiavelli - zde v nenápadné, ale milé roli věrného sloužícího madame de Rosemonde. ()

Gastovski

Záměrně jsem si nechal toto Formanovo romanticko-historické drama na konec, abych s ním uzavřel shlédnutí celé jeho filmografie. Důvodem byl strach, jak z posterů, obsahu tak žánru. Nutno však poznamenat, že to strašné nebylo. Průměrné ano, ale strašné ne. Intriky, trocha romantiky, ne moc výrazní herci (až na A. Bening) a pěkné kostýmy, tak se dá Valmont jednoduše shrnout. Hlavní je, že jsem se nenudil. ()

Caaslav

nádherný film s ohromnou historickou výpravou...BTW...po shlédnutí tohoto filmu si člověk uvědomí jak tvůrci filmu Velmi nebezpečné známosti (1999) vykradli námět a převedli ho do moderní doby... ()

ashtangi

Nejslabší zpracování Nebezpečných známostí od Laclose. Možná to bylo i špatným výběrem herců. Pro mě byli všichni moc nudní a bez emocí. ()

Bozvav

Nádherná kostýmová podívaná v krásných dobových reáliích. Skvělé obsazení, výprava, hudba. Zápletka červená až běda, ale to vůbec nevadí, neb film má tu pravou atmosféru, která tu červenou knihovnu snese. Za mne 80=. ()

#47

To že Colin Firth jako Valmont nepůsobí dostatečně chlípně a odsouzeníhodně je možná i částečně způsobeno tím, že většina z nás ho zná spíš jako sympatického čtyřicátníka (ano i já jsem viděl Valmonta až po Bridget Jones diary, Lásce nebeské atd.), druhým faktorem je zcela určitě konkurenční Valmont Johna Malkoviche, který je prostě slizký a typicky záporný jen co je pravda, ale ten prostě na to vulgárně řečeno "má ksicht". Je tedy třeba brát fakt, že obě zpracování jsou poněkud jinak pojatá a Formanův Valmont je řekněme odlehčenější, při sledování Nebezpečných známostí jsem na konci skutečně měl pocit znechucení, při Valmontovi spíš jakoby to víceméně dobře dopadlo. ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)