Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

Tominni

Krásné kostýmy, dobré herecké výkony, skvělý námět, ale.......Nebezpečné známosti jsou prostě o lepší, takže bohužel v tomto případě mám i rozdílné hodnocení. ()

Amala

Valmont Colina Firtha je o mnoho lidštější, pravdivější a přirozenější, než Valmont Johna Malkoviche. Forman si moc dobře umí zvolit herce pro své postavy nejen pro hlavní, ale i pro vedlejší role. Pro pojetí příběhu Miloš Forman nezvolil přímočaré ztvárnění příběhu "mrchy" markýzy a "slizkého" vikomta, ale hravější a romantičtější polohu v "donjuanském" stylu - hlavního hrdinu zničí sama láska. Možná je to poněkud patetické, ale rozhodně ne samoúčelné. Kromě skvělých hereckých výkonů je třeba ocenit i tradičně dobrou kameru M. Ondříčka i výběr hudby. Forman zde zkrátka zúročil své bohaté zkušenosti z natáčení Amadea. Určitým prokletím filmu je to, že přišel na svět v nevhodnou dobu - tj. společně s Fearsonovými Nebezpečnými známostmi :-) ()

Jenda1

Skvělí Formanův film, mnohem lepší než Nebezpečné známosti a to hlavně typově obsazenými hrdiny, nejvíc se mi líbí A. Bening, hraje fakt famózně. Některé hlášky ve filmu jsou dokonalé a některé postavy mají také tu Formanovskou poetiku, např. stará hraběnka. Film můžu doporučit. ()

Lalu

Zajímavý příběh, v některých chvílích drama, jindy komedie. Ale Colin Firth mi tam nějak nesedí. Jsem na něj zvyklá v jiných rolích :) ()

Z0MBi

Nemůžu si pomoct, ale znovu se raději podívám na Velmi nebezpečné známosti. Ta dobovost mi nesedí. I když je tohle pravá klasika... ()

blanic

Další bravurní Formanův kousek znovu díky fantastické Ondříčkově kameře a nádherným Pištěkovým kostýmům vnáší diváka zpět do historie. Celý příběh je pojatý velmi srozumitelně a obsahuje nemálo svěžích oživujících scén. Na rozdíl od mnoha ostatních si nemyslím, že Colin Firth byl špatná volba. Ve spojení s Annette Bening naopak vytváří skvělou ústřední dvojici, mezi níž se krásně přelévají sympatie diváků. Slizkost Jeffreye Jonese (snad promine) byla tak věrohodná, že neposkvrněnosti sladké Fairuzy Balk snad ani nebylo nutno věřit. Pro mě jednoznačně nejlepší zpracování tohoto tématu, včetně těch moderních. Miloš Forman to prostě umí. ()

cunicekb

Ne, tak tohle ne. Formana mám hodně ráda, ale Valmont je nuda a děs. Herci jsou neslaní, pojeti unylé, citovost nedotáhlá. Navíc Malkoviche jako Valmonta jentak někdo nepřekoná ()

koza3

S ženou jsem uzavřel dohodu, že pokud se s ní podívám na Valmonta, podívá se se mnou na starou dobrou Hvězdnou bránu. Tak jsem tiše dvě hodiny trpěl u vylévání srdíček patnáctileté smetánky. Celkový příběh byl docela zajímavý, jak se baví unuděná šlechta, jak si hrají s lidskými osudy, to jsou taková témata, která mi jsou docela proti srsti. Bohužel to nezachraňuje ani nálepka Formana. Tenhle film je pro fajnšmekry podobně jako Amadeus. Je potřeba obdivovat výpravu, lokace, kostýmy a všechny ty obezlátka kolem, protože mě příběh zase až tak nezaujal. Ale hvězdná brána, to bude něco :-) ()

laardlad

Lepší než Nebezpečné známosti - lepší výběr herců (teda kromě madame de Tourvel) a lepší převedení do filmové podoby. Na rozdíl od nebezpečných známostí diváku Valmonta je jedno, jestli četl knihu nebo ne. ()

AnnaW

Je to filmařsky dokonalé, je to příjemné pro oči, ale nějak z toho netryskají ty emoce... a Colin Firth mě jako Valmont moc nezaujal, popravdě řečeno. Jsou to takové trochu nelsané, nemastné ****... ()

Sebien

Nevím, co se stalo, ale po dnešním shlédnutí Valmonta musím předchozí velice nelichotivé hodnocení a mdlý dojem poněkud poupravit. Skoro jsem v pokušení dát hvězdičky 4. Největším problémem tohohle filmu je to, že Frears natočil NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI - vždycky budu muset srovnávat a VALMONT z toho nevyjde dobře. Firth a Bening nemají to charisma jako Malkovich a Close, jednotlivé situace nemají ten styl a glanc. Ale zas je pravda, že určité scény jsou vskutku kouzelné :) A kostýmy jsou nádherné, to se taky musí Pištěkovi nechat. Beru Valmonta na milost... ()

rochelka

Ačkoli jsem zatím neměla tu možnost vidět Frearsovu verzi Nebezpečných známostí, tu Formanovu hodnotím jako velmi zdařilou. Kamera pana Ondříčka byla skvělá a u kostýmů jsem doslova slintala! K hudbě taky není co vytknout. Pravda-tohle je jeden z těch filmů, které mě dokáží zaujmout díky samotnému příběhu ( zápletce a následnému vyvrcholení) a už u nich méně záleží na obsazení. Protože si nemůžu pomoct,ale když si tam místo nevýrazného Colina Firtha představím Johna Malkoviche a místo trapné Annete Benning Glenn Close...možná by se děly zázraky!...možná...každopádně se mi líbil ten trpký konec a nikde jsem nezývla,takže za čtyři! ()

Gwilwen

Colin Firth se sice pro roli zhýralého Valmonta moc nehodí, nicméně chápu, že jeho kouzlu lze propadnout velice snadno (a to nemá na sobě svetr se sobama). Sám Forman dokazuje, že historické snímky prostě umí, navíc ke spolupráci přizval další Čechy – Theodora Pištěka a Miroslava Ondříčka. Na rozdíl od konkurenčního Friersova snímku pojímá příběh úplně jinak – zaměřuje se spíš na psychologii postav než na vášeň. V konečném vyznění na mě oba snímky zapůsobily rozdílně - zatímco slizkému Malkovichovi jsem takový konec přála, uhlazenějšího Firtha mi bylo hodně líto. Konečný verdikt 3,5*. ()

djerba

Není to vůbec špatný, ale Frears a jeho Nebezpečné známosti u mě vedou na body. Malkovich Firthovi fakt natrh triko na plné čáře, ďábelská jiskra Malkovichova je neporovnatelně lepší než elegantní uhlazenost Firthova. ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)