Vinnetou (TV seriál)

Winnetou - Der Mythos lebt

Brotherhood - The Legend of Winnetou returns

Winnetou

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 5 h 34 min (Minutáž: 94–123 min)

Komentáře uživatele the_weaver k tomuto TV seriálu

Črty spoločné pre všetky tri diely:↵  Z vianočnej rozprávky o Vinnetouovi sa stal pochmúrny a realistický príbeh o strete nepripraveného idealistu s krutou realitou, v ktorej belochom na Indiánoch vôbec nezáležalo a viedla ich hlavne túžba za rýchlym zbohatnutím. Okrem realistického poňatia je trilógia modernejšia i v tom, že postavy tu nie sú tak čiernobiele a motívy ich konania sú občas až desivo neprifarbené. Ani Vinnetou tu nie je nejaký intelektuál, ale prchký Apač, ktorý sa postupne učí zo svojich skúseností. Takže táto trilógia sa skutočne príliš nedrží žiadnej predlohy a ide svojou cestou - a vďaka Bohu za to! Poňatím mi pripomína modernú Nolanovu trilógiu o Batmanovi. Všetkým, ktorým to vadí, odporúčam pozrieť sa do kalendára na to, ako dlho už sme v 21. storočí alebo zostať pri pozeraní Mrazíka.↵  Nostalgia sa odráža azda len vo veľmi kvalitnej hudobnej zložke. Vizuálna stránka je na televíziu príliš dobrá, trilógii by svedčalo i kino.(27.12.2016)

Z rozprávky o Vinnetouovi sa stal príbeh - drsný a realistický príbeh o strete nepripraveného idealistu s realitou chamtivých a bezohľadných "developerov". A tiež o tom, ako prchký Apač postupne múdrie a pomaly sa učí prijať za priateľa i "odvekého" nepriateľa. Smer tomuto temnejšiemu príbehu prirodzene neudáva Old Shatterhand ani Winnetou, ale bezohľadný predák Rattler, ktorý roztáča špirálu násilia.↵  Nostalgia sa odráža azda len vo veľmi príjemnom hudobnom podmaze. Vizuálna stránka je na televíziu príliš dobrá, tomuto dielu by svedčalo i kino. Mám prosto pocit, že všetko vyšlo ako malo a priznávam, že moje vysoké očakávania Nový svet prekonal tak hladko ako Old Shatterhand hradby srdca Nšo-či.(8.1.2017)

V tejto romanticky ladenej epizóde sa hon za zlatým pokladom zmení na hon za niečím ešte cennejším - za srdcom Nšo-či, ktoré sa Shatterhandovi podarí "zapatrošiť". A pokiaľ naháňačka k Striebornému jazeru trvá, tak nemá chybu. Tam však dôjde k pár krkolomným udalostiam (Nšo-či padne do jamy, Shatterhand sa potápa vo zvone), ktoré slúžia na predĺženie stopáže, nie však napätia. Statočné duo W+S sa tu totiž dostáva až do štádia bezradnosti, ktorá dobrodruhom nesvedčí.↵  Záver je realistický, no na úkor spektakulárnosti. Do toho zapadá i príchod Indiánov s krížikom po funuse.(8.1.2017)

Ponurý príbeh o nerovnom boji s bezcharakterným oligarchom, ktorý neváha využívať nájomných vrahov, korumpovať úradníkov a zneužívať nálady verejnosti, aby získal finančný prospech a moc na úkor čestných, no utláčaných občanov. Dianie ako vystrihnuté z reality mečiarizmu. A podobne ako vtedy, i tu je možné tohto zlosyna zastaviť len tak, že sa proti nemu spoja všetky ostatné frakcie, vrátane tých, medzi ktorými vládne odveké nepriateľstvo.↵  Najlepšie tento príbeh podporuje skvelá hudba, scenár žiaľ jej kvalít nedosahuje, najmä teatrálna pasáž na začiatku filmu a potom v poslednom boji. Alebo taký nezmysel ako otvorený útok Apačov za bieleho dňa. Najlepšou scénou mi tak paradoxne vychádza vzájomný súboj indiánskych náčelníkov, z ktorého mrazí asi najviac.(8.1.2017)