Reklama

Reklama

Vinnetou

(seriál)
  • Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele Alagaesie k tomuto seriálu (3)

Vinnetou: Nový svět (2016) (E01) 

Když jsem asi před dvěma lety zaslechl o remaku Vinnetoua, upřímně jsem se vyděsil . ale po včerejšku říkám: 1. díl vůbec nebyl špatný. Pierre Brice byl a vždy bude jen jeden a náčelník apačů byl v jeho podání famózní, Nik Xhelilaj byl taky dobrej. Nebylo to moderní, bylo to s původním rázem. Mě se to celkem líbilo. ()

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (E02) 

Trochu nám to nové zpracování zkomičtělo, ale co čekat od "Skopovejch" (...). „Běloši pořád spěchat!“ - pravda. Banditi tady nic moc - i když 6000 zabití bylo úsměvné. Sam to zas klasicky čeřil. U ohně to vypadalo jak při pálení čarodějnic. Urazit spojence se nemusí vyplatit. Líbila se mi legenda s jezerem a hezký byly i malby v jeskyňi. Sam za 3 dolary dobrej. A přitom se potřeboval jenom umejt. Ale coby oholenej nebyl ono - to nebyl správnej Sam. Ale pobavit pořád uměl. Scény s "Mayem" byly zase zajímavý. Dřív se stavěla železnice, dneska obchody. Šamanismus hezkej. To Mayovo (Shatterhandovo) sako mě sralo - to na divokej západ nepatří. Shatterhand se, dle mýho, neměl prozrazovat. Loco se s ničim nemazal - správnej zloun. Vodní „kolo“ bylo hezky vyřezaný. Totem v jeskyni skvělej. Krásná scéna rozeštvání banditů. Zasypání špica. „Zapáchající zálesák s volně nasazenou kšticí“ zas vytáh Oldu a jeho bráchu z bryndy. Ruleta s totemem byla vtipná. nicméně 1. díl nového zpracování byl taky hezký. Nový Vinnetou zatím nezklamal. ()

Vinnetou: Poslední bitva (2016) (E03) 

Santer Junior prostě nebyl ono. Titulky s mapou byly skvělý. Potěšilo mě, že původní hudební motiv nebyl jen na konci. Objevení ložiska ropy pobavilo. Jasně: nikdo se to neměl dozvědět, ale všichni to věděli. Soud byl narafičen a zmanipulován. Sam zas dorazil tak-tak. Plamen těsně nad dynamitem působil dost výhružně. Prezident – „náčelník bělochů“ zněl úsměvně. Souboj tomahawků u ohně byl neslaný a přeřvaný. Domluva na nezabití Tokvi-Kawi byla příliš sladká a teatrální. Olda s modrým proužkem a tím spíš jeho rudý bratr s modrou bradou vypadali dobře. Přestřelka solidní. Bohužel to schytala Samova křepelice. A následně došlo i na náčelníka. Necejtil jsem smutek jako v původním filmu. Prostě jen konec slavného náčelníka. Ale že náčelníkem bude Shatterhand byl vtipný závěr. ()

Reklama

Reklama